Правила успішного вирощування розсади томатів в квартирі

16

Досить часто складності з вирощування розсади томатів виникають навіть у бувалих дачників. У когось вся розсада виходить витягнута і слабка, у когось – раптово починає падати і поступово гине. Вся справа в тому, що в квартирі важко підтримувати ідеальні умови для вирощування розсади. Сіянцям будь-яких рослин, в тому числі і томатів, потрібно забезпечити багато світла, достатню вологість і оптимальну температуру. Про важливі моменти, які потрібно знати і дотримуватися при вирощуванні розсади томатів у квартирі, і піде мова далі в статті.

10 правил успішного вирощування розсади томатів в квартирі

Не поспішайте з посівом

Найчастіше недосвідчені дачники не можуть правильно визначити дату посіву, вони поспішають, прагнучи до отримання раннього врожаю. Занадто рано посіяна розсада в умовах квартири переростає, витягується, а після висадки в грунт – довго хворіє. Тому від таких рослин важко отримати ранній і гідний урожай. Швидше починають плодоносити рослини, посаджені в більш пізні і сприятливі терміни.

Терміни посіву насіння дуже відрізняються в залежності від регіону проживання, кліматичних умов конкретної місцевості. Також дуже важливо знати, де будуть посаджені в подальшому томати – в теплицю або відкритий грунт. Важливий і такий момент – чи буде у вас можливість вкрити висаджені рослини в разі поворотних холодів, або ви не можете часто приїжджати на свою ділянку. В останньому випадку краще не поспішати.

Найпростіший спосіб підрахунку дати посіву насіння на розсаду наступний. Від приблизної дати висадки рослин у теплицю чи відкритий грунт відрахувати в зворотному порядку рекомендований вік вирощування розсади і час на проростання насіння (для томатів – десь один тиждень).

Вік вирощування розсади – це довідкові дані, розроблені на основі багаторічної практики вирощування рослин. Для пізньостиглих сортів і гібридів оптимальним вважається термін в 70 днів на стадії вирощування розсади, середньостиглих – 55-60 днів, ранньостиглих сортів – 45-55 днів.

Орієнтовні терміни висадки визначаються практично на основі багаторічних термінів висадки в даній місцевості. Але, звичайно ж, з поправкою на погодні умови конкретного часу, ці терміни можуть дуже відрізнятися по роках.

При дотриманні інших умов вирощування, вчасно посіяна розсада – міцна, кремезна, надалі добре приживається і розвивається.

Не нехтуйте підготовкою грунту

Збудник захворювання рослин “гниль кореневої шийки розсади”, або просто “чорна ніжка” завжди присутній в грунті. Тому, щоб уникнути загибелі молодих рослин від цього захворювання, обов’язково проведіть знезараження грунту.

Не обов’язково мучитися з протруюванням грунтової суміші в духовці або проморожуванням її на балконі. Зараз існують сучасні препарати «наприклад, “Фітоспорін”. Він може використовуватися як для обробки грунту, так і для протруювання насіння (але тільки по інструкції). Це не хімічний, а біопрепарат, що важливо для противників використання «хімії» при вирощуванні рослин.

Читайте по темі:  Пророщування насіння огірків в тирсі: особливості та переваги пророщування

10 правил успішного вирощування розсади томатів в квартиріЩоб уникнути загибелі розсади томатів від чорної ніжки, обов’язково проведіть знезараження грунту

Обробіть насіння перед посівом

Не всі садівники-любителі знають, що багато збудників захворювань зберігаються і в насінні. А захворювань томатів існує досить багато. Тому дуже важливо провести обробку насіння томатів для профілактики виникнення різних захворювань.

Самий простий і найчастіше використовуваний спосіб обробки насіння протруювання в 1%-ном розчині «марганцівки» (розчин насичено рожевого кольору). Обробку проводять протягом 20-30 хвилин. Після чого насіння обов’язково промивають чистою водою.

Висівайте насіння томатів правильно

Насіння висівають за схемою: 4-5 см відстань між рядками і 1-2 см між рослинами. Глибина посіву насіння близько 1 см. якщо їх посіяти глибше, то сходи можуть бути нерівномірними. Дотримуйте відстань між насінням при посіві. Якщо посіяти насіння надто часто, то в подальшому сіянці будуть заважати один одному розвиватися, а надмірна густота рослин може спровокувати розвиток «чорної ніжки».

Найзручніше зробити розмітку за допомогою лінійки, а потім акуратно пінцетом висівати насіння.

Дотримуйтесь температурного режиму

Для проростання насіння томатів потрібна температура не менше +22…+25 °С. При розміщенні ємностей з розсадою потрібно обов’язково враховувати, що навіть у теплій квартирі з хорошими вікнами безпосередньо на підвіконні, особливо ближче до скла, температура набагато нижча. Якщо ємності з посівами розмістити в подібні умови, то насіння просто не зійдуть. Потрібно або утеплити підвіконня, або приставити до вікна поруч з батареєю опалення будь-яку тумбочку, столик і т. д., де і розмістити розсаду.

Якщо ви ще не досвідчений городник, то покладіть поруч з посівними мисками звичайний термометр. Тоді вам буде простіше контролювати температурний режим, тому що загибель зародка насіння може бути як через надто низьку, так і високу температуру.

При появі сходів для посилення росту кореневої системи температуру знижують до +12…+15 °С приблизно на 4-7 днів. Коли молода розсада трохи зміцніє, температуру починають підтримувати на рівні +18 … + 22 °C вдень, + 14 … + 16 °c Вночі. При більш високих температурах розсада може почати витягуватися.

На сучасних вікнах регулювати температуру досить просто, можна встановити режим мікропровітрювання, який забезпечить приплив повітря, не створюючи протягів.

10 правил успішного вирощування розсади томатів в квартиріНавіть в теплій квартирі на підвіконні, особливо ближче до скла, температура набагато нижча

В разі раннього посіву сходи потрібно досвічувати

Томати – рослини світлолюбні, для нормально розвитку їм обов’язково потрібно багато світла. Тому, по-перше, дуже важливо визначитися з кількістю розсади, яку ви зможете розмістити на підвіконнях або спеціальних пристроях. Всі рослини повинні бути добре забезпечені світлом під час вирощування.

По-друге, при ранньому посіві розсаду потрібно досвічувати. Для цього можна використовувати спеціальні фітолампи. Але ці лампи досить дорогі, багато городників замість них використовують звичайні лампи денного світла.

Для повноцінного розвитку розсаді томатів потрібен світловий день не менше 11-13 годин на добу. При ранньому посіві розсаду зазвичай досвічують по 2-3 години вранці і ввечері, як тільки з’явиться більшість сходів. Якщо ви з якихось причин запізнилися з посівом, спробуйте створити для розсади світловий день близько 16 годин на добу, тоді її зростання буде більш інтенсивним.

Крім ламп, щоб поліпшити режим освітлення розсади, можна використовувати екрани з фольги, поміщені безпосередньо перед розсадою.

Поливайте потроху

Земля в ємностях для посіву повинна бути вологою, але не дуже перезволоженою, інакше насіння згниють. Сходи краще не поливати, а обприскувати з пульверизатора, підтримуючи грунт у вологому стані.

Вода для поливу обов’язково повинна бути тепла. Якщо вода водопровідна, то їй потрібно дати відстояться, щоб випарувався хлор. Не можна поливати розсаду томатів на ніч, тільки вдень. Сходи при надлишку вологи і в холодному грунті можуть загинути від «чорної ніжки». Простіше кажучи, це захворювання розвивається в сирому і холодному грунті.

Вчасно робіть пікіровку

Якщо ви вирощуєте розсаду томатів не в окремих стаканчиках, а в загальній ємності, її потрібно буде розпікувати. Це потрібно, щоб рослини в міру зростання нормально розвивалися і не відчували нестачі в освітленні, волозі і елементах живлення. В тісних умовах рослини не зможуть сформувати потужну кореневу систему, що надалі позначиться на розвитку рослин, а, отже, і на врожай.

У книгах по садівництву зазвичай рекомендується приступати до пікіровки, коли у рослин з’явиться два справжніх листочка. Деякі садівники зі стажем радять приступати до пікіровки при появі чотирьох справжніх листочків. У цей час рослини вже досить зміцнілі і краще перенесуть процедуру пересадки.

Ще одна порада від досвідчених дачників – при пікіровці на дно стаканчика помістити 2-3 гранули суперфосфату. Томати дуже чутливі до цього елементу живлення. По мірі росту розсади гранули суперфосфату будуть потроху розчинятися і використовуватися рослинами.

При пікіровці рослини по одній акуратно розсаджуються в стаканчики і присипаються шаром грунту до рівня семидольних (перших) листочків.

Щодо прищіпки 1/3 частини кореня думки розділилися. Одні садівники радять не травмувати кореневу систему, інші вважають, що прищіпка необхідна для утворення розгалуженої кореневої системи.

Після процедури пікіровки рослини ніколи не виставляються відразу на вікно. Кореневій системі потрібно дати можливість прижитися. Для цієї рослини потрібно залишити на пару днів в прохолоді. Їх можна накрити шматком поліетиленової плівки, укривного матеріалу, а під укриття побризкати водою з пульверизатора. В таких умовах розсаді буде легше перенести процес пересадки.

Читайте по темі:  Обираємо найкращі сорти помідорів для посадки в Україні

Поки рослини приживаються, підгодовувати їх добривами не рекомендується, інакше можливі опіки кореневої системи. Зазвичай до підгодівлі приступають через 10-14 днів після пікіровки.

10 правил успішного вирощування розсади томатів в квартиріБез вчасно проведеної пікіровки сіянці томатів не зможуть нормально розвиватися

Правильно підгодовуйте розсаду

Без підгодівлі хорошу розсаду томатів виростити важко, але іноді садівники перегодовують свої рослини. Якщо ви посадили насіння в якісний грунт, то до моменту пікіровки розсади добрива можна і не використовувати. Надалі (через 10-14 днів після пікіровки) розсаду можна підгодовувати будь-яким комплексним добривом для розсади, в продажу їх зараз дуже багато.

Підживлення проводять через кожних 10 днів. Ні в якому разі не можна збільшувати концентрацію добрив, щоб не обпекти кореневу систему. При внесенні добрив спочатку трохи зволожте шар грунту, а потім вносіть добрива.

Розсада томатів, посаджена в бідну або занадто кислу землю, може відчувати нестачу елементів живлення. Про це можна судити за зовнішнім виглядом рослин – вони погано розвиваються.

Якщо листя розсади томатів підняті вгору, їх краї закручуються всередину, а прожилки фіолетові – то це ознака нестачі фосфору. Ці симптоми можуть бути і при занадто низькій температурі, і освітленості. Якщо з цими факторами все в порядку, то рослини потребують добривах, що містять фосфор.

При нестачі калію у листових пластинок спостерігається засихання країв.

Азотне голодування супроводжується зміною кольору листя – вони стають блідими, з жовтим відтінком, а прожилки листа червоніють.

Найчастіше недолік елементів живлення відчуває “перетримана” розсада, якій вже не вистачає обсягу грунту для вирощування.

Гартуйте розсаду перед висадкою в грунт

Умови вирощування розсади в квартирі дуже сильно відрізняються від подальших умов зростання томатів в грунті. Навіть самі невибагливі сорти, вирощені в приміщенні, будуть зніженими. Тому, щоб розсада швидко прижилася і пішла в зростання на новому місці, її потрібно обов’язково поступово привчати до нових (майбутніх) умов.

Процес загартовування зазвичай починається приблизно за 10 днів до висадки і полягає в поступовій зміні умов. Для цього температуру вмісту томатів в нічний час поступово опускають до + 12 … + 14 °С.

Розсаду можна загартовувати на балконі, так рослини будуть звикати до зміни температури і освітленості. Для цього їх виносять на балкон, поступово збільшуючи термін її утримання в нових умовах. Одночасно зі зниженням температури скорочують кількість поливів розсади. Поступово привчена до нових умов розсада швидше перенесе стресові умови від пересадки і рушить в зростання.

Дорогі читачі! Як бачите, головні умови вирощування розсади томатів не є чимось дуже складним. Потрібно лише просто їх засвоїти і тоді цей процес не буде здаватися таким тяжким і обтяжним.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...

Залишити коментар

Please enter your comment!
Будь-ласка введіть своє імя