Як правильно обрізати і формувати яблуню навесні

136

Как правильно обрезать и формировать яблоню весной

Весняна обрізка яблунь є першочерговим завданням у формуванні крони дерева починаючи з саджанця. Після обрізки крони кожна гілка повинна добре освітлюватися сонцем і вільно провітрюватися. Під час обрізки яблуню також звільняють від сухих, хворих, підмерзлих та зламаних гілок.

Гілки, які ростуть на стовбурі під гострим кутом, потрібно видаляти, тому що під вагою плодів і від сильного вітру вони можуть зламатися, а це для дерева набагато болючіше, ніж акуратна обрізка. Гілки, що ростуть усередину крони, також потрібно зрізати.

Правильна обрізка регулює навантаження на дерево, так як залишаються гілки, які отримають необхідну кількість світла і поживних речовин, щоб виростити якісні плоди і безперешкодно зібрати врожай.

Весняна обрізка яблуні при необхідності дасть можливість знизити висоту крони, омолодити дерево і навіть частково позбутися від шкідників. Активне сокорух у подальшому допоможе дереву швидше відновитися і легше загоїти рани.

Как правильно обрезать и формировать яблоню весной

Коли обрізати яблуню?

Назвати точні терміни обрізки складно із-за різниці погодних умов в різних регіонах. Але однозначно обрізування яблуні потрібно проводити ранньою весною, поки рух соку ще не почалося або уповільнено.

День для проведення обрізування і формування яблуні потрібно вибрати теплий, так як у яблуні дуже ніжна кора і при температурі нижче -4 0 С легко пошкоджується. Слідкуйте за погодою і яблунею, дерево саме підкаже, коли прийшла пора для обрізки гілок.

Обрізка молодої яблуні

Обрізування яблуні потрібно проводити з посадки саджанця. Мета укорочення саджанця полягає у відновленні балансу між постраждалої кореневою системою і залишилася неушкодженою надземною частиною. Навіть якщо стовбур яблуні без розгалуження, його потрібно вкоротити на висоті близько метра над рівнем ґрунту. Це допоможе стимулювати ріст бічних пагонів, а це вже формування крони.

Весняну обрізку яблуні проводять, використовуючи добре заточений і продезінфікований секатор для молодих гілок і гостру пилку для старих пагонів. На лезі не повинно бути бруду та іржі.

Якщо у однорічного саджанця вже є бічні пагони, то всі ті, що ростуть нижче півметра потрібно обрізати, а розташовані вище вкоротити за таким принципом: що ростуть під гострим кутом видаляють повністю, а утворили зі стовбуром тупий кут вкорочують до 3-5 нирки від основи пагона. Потрібно вкоротити і сам провідник, тільки він повинен бути вище бічних пагонів на 15-20 см.

Читайте по темі:  Ковдра для теплиці: навіщо потрібно, як зробити

Как правильно обрезать и формировать яблоню весной

Формування крони та обрізка саджанців яблуні

При формуванні молодої яблуні залишають три або п’ять пагонів з найбільш широкими кутами відходження від стовбура. В майбутньому вони стануть основними скелетними гілками дерева. Другорядні пагони потрібно видаляти і вкорочувати. Нижні гілки повинні бути не більше третини метра, а верхні ще коротше.

Також важливо зберегти баланс між нижнім і верхнім ярусами. В наступні три-п’ять років потрібно видаляти тільки дуже заважають гілки і в мінімальному обсязі. Врахуйте, що деревце з горизонтальними гілками почне плодоносити раніше.

Щоб після обрізки яблуня швидше відновилася, місця зрізів потрібно дезінфікувати сумішшю вапна і мідного купоросу у співвідношенні 10:1, і замазати олійною фарбою або садовим варом, щоб деревний сік не витікав з ран.

Как правильно обрезать и формировать яблоню весной

Весняна обрізка старої яблуні

Для сформованої яблуні весняна обрізка зводиться до розчищення крони від зростаючих всередину гілок, проріджування центру стовбура для кращого провітрювання і достатньої освітленості. Яблуня в віці 5-10 років зменшує темпи зростання, тому вкорочувати гілки практично не потрібно.

Яблуні, яким понад 20-30 років, рубати не треба, вони ще можуть довго плодоносити – їм слід провести омолоджуючу обрізку. Видаліть не більше третини гілок від загальної маси крони. Більше не можна – дерево може загинути!

Омолоджуючі роботи потрібно проводити три роки поспіль, протягом яких вкорочують скелетні гілки, що стимулює рясне появу нових пагонів. Молоді пагони краще плодоносять, і якщо через рік-два дерево принесло добрий врожай, то мета досягнута, а якщо ні, то краще не втрачати час і посадити новий саджанець.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (1 оценок, среднее: 4,00 из 5)
Завантаження...

Залишити коментар

Please enter your comment!
Будь-ласка введіть своє імя