Правила вирощування огірків у відкритому ґрунті

70

Огірки — улюблена культура більшості городників, тому ростуть вони на наших грядках повсюдно. Але досить часто у недосвідчених дачників виникає багато питань з приводу їх вирощування і, в першу чергу, – у відкритому грунті. Справа в тому, що огірки дуже теплолюбні, і агротехніка цієї культури в зонах помірного клімату має свої особливості. Все, що потрібно знати про вирощування огірків у відкритому грунті, розповімо в цій статті.

Сорт огірків — це важливо

10 важливих правил вирощування огірків у відкритому грунтіОгірки – рослини теплолюбні, вимогливі до умов зростання, тому дуже важливо правильно вибрати сорт або гібрид – рекомендований саме для вашого регіону вирощування. Тільки такі рослини зможуть показати відмінні результати у відкритому грунті місцевих умов.

Для вирощування у відкритому грунті підходять бджолозапильні, самозапильні або партенокарпічні сорти або гібридні форми огірків. При виборі насіння потрібно орієнтуватися на ті, у яких на пакетику написано: холодостійкі, стійкі до перепадів температури, хвороб. Такі рослини краще розвиваються і плодоносять в непростих умовах вирощування без укриття.

Ще один важливий фактор – потрібно вибирати середньорослі сорти огірків (ця інформація також вказується на пакеті з насінням). Таким рослинам буде простіше встановити опори для вирощування, а в разі необхідності їх можна буде вкрити для захисту від холоду.

Вибір місця і грядки для огірків

Грядку під огірки найкраще розміщувати в самому освітленому місці, бажано на узвишші – огірки не переносять перезволоження, застій води і холодний грунт низинних ділянок. Кращим вважається місце, відкрите з південного боку. Грядка повинна бути захищена від вітру.

Підготовку грунту під огірки бажано провести заздалегідь – ще восени ретельно зібрати і видалити всі рослинні залишки, внести органічні добрива на ділянку – гній або перегній. Огірки дуже вимогливі саме до внесення органіки.

Для огірків ідеальні, так звані теплі грядки. Вони багаті органікою, з одного боку, а з іншого – температура грунту в них вища, ніж на звичайних грядках. Вирощувати огірки в теплих грядках можна починати значно раніше, а останній урожай зібрати набагато пізніше.

Читайте по темі:  Король пряних трав: вирощуємо базилік!

10 важливих правил вирощування огірків у відкритому грунтіСіяти огірки у відкритий грунт можна, коли земля добре прогріється і мине загроза поворотних заморозків

Коли сіяти огірки?

Огірки можна висівати як на розсаду, так і відразу у відкритий грунт за місцем вирощування. Сіяти безпосередньо в грунт потрібно, коли грунт добре прогріється і не буде загрози різкого пониження температури. Огірки дуже теплолюбні, в холодній землі вони можуть просто не зійти.

Якщо застосовується розсадний спосіб, то висівати насіння потрібно за 30-35 днів до терміну висадки розсади. Саме в цьому віці, можна трохи раніше, розсада добре приживається на новому місці. Перерослій розсаді через дуже ніжні і ранимі корені буде важче адаптуватися.

Нормальний ріст і розвиток огіркових рослин відбувається при температурі грунту не нижче +15…+16°C. Саме такі умови потрібно постаратися дотримуватися, щоб висаджена розсада добре розвивалася. При більш низьких температурах рослини, навіть якщо і зійдуть, то рости не будуть, поки не настане тепла погода.

Другий важливий фактор, що визначає успіх вирощування розсади – створення умов для максимального збереження кореневої системи при пересадці. Огіркові рослини дуже погано її переносять. Тому насіння треба сіяти в пухкий грунт, а пересадку розсади проводити максимально акуратно. Інакше огірки будуть довго хворіти, а термін отримання першого врожаю зрушиться. При цьому і сам урожай може бути нижчим очікуваного.

Оптимальний термін висадки розсади в грунт

Оптимальною для розвитку і плодоношення огірка вважається досить висока температура повітря – близько +24…+27°С. Тому з висадкою розсади не потрібно поспішати.

Зазвичай в середній смузі насіння огірків для відкритого ґрунту на розсаду висівають у другій половині травня, висаджують розсаду у відкритий грунт в середині червня. У цей час уже мине загроза поворотних заморозків, а температура в денний і нічний час досить комфортна для цих теплолюбних рослин.

Але в останні роки, як помічають досвідчені городники, погода може дуже різко змінюватися в ту чи іншу сторону. Тому в кожному сезоні діяти потрібно виходячи з конкретних погодних умов.

Не загущайте огірки при посадці

Де б ви не вирощували огірки у відкритому грунті або в теплиці, між рослинами обов’язково потрібно залишати достатньо місця. Інакше огірки будуть затінювати один одного, конкурувати за вологу і елементи живлення, що позначиться на врожаї.

Читайте по темі:  Підмерзла розсада огірків: що робити, як і чим рятувати

Визначаючи відстань між огірковими рослинами, потрібно враховувати розміри певного сорту. Висаджувати огірки бажано на відстані 50-60 см один від одного і близько 100-120 см між рядами.10 важливих правил вирощування огірків у відкритому грунтіОгірки потрібно формувати

Цей момент догляду не для всіх зрозумілий, особливо багато питань про формування огірків у недосвідчених дачників. В першу чергу, потрібно видаляти нижні пагони, які стикаються з землею – на них через нестачу освітлення доброго врожаю не буде.

Надалі можна формувати рослини в одне стебло, повністю видаливши бічні пагони. А можна прищипнути рослину після 5-6 листків, стимулюючи таким чином розгалуження рослини, а значить і підвищення врожайності, за рахунок активізації плодоношення на бічних пагонах.

Поливайте рослини правильно

Огірки дуже чутливі до порушення режиму поливу. При нестачі вологи в грунті рослини в’януть, скидають зав’язі. У той же час надлишок вологи може також викликати опадання зав’язей, а ще й виникнення захворювань.

Орієнтовно в період росту рослини поливають через 6-7 днів, а після початку плодоношення – через 3-4 дні. На кожен кущ потрібно не менше 2 літрів води. Звичайно, потрібно орієнтуватися і за погодними умовами. У прохолодну, похмуру погоду поливати огірки потрібно рідше.

Вода для поливу обов’язково повинна бути теплою, не менше +18°С, оптимальною ж вважається температура поливної води +23…+25°С. Ні в якому разі не можна поливати огіркові рослини з шланга при сильному напорі води.

10 важливих правил вирощування огірків у відкритому грунтіДуже добре на стані огіркових рослин позначається їх мульчування

Забезпечте огіркам регулярний догляд

За огірковими посадками потрібно обов’язково своєчасно доглядати. В першу чергу, їх потрібно періодично прополювати і рихлити. У щільній землі, на якій утворюється грунтова кірка, рослини відчувають себе дуже некомфортно – вони відстають в рості, скидають зав’язі.

Щоб земля навколо кущиків не ущільнювалася, грунт навколо рослин потрібно рихлити, але робити це доведеться дуже акуратно. Коренева система огірка ранима, при невмілому догляді рослинам можна завдати шкоди. Розпушування огіркових кущиків потрібно проводити на глибину не більше 2–х-4-х см.

Коли у рослин буде 3 справжніх листочка, їх рекомендується підгорнути. Така процедура дозволить рослинам наростити більш міцну кореневу систему за рахунок появи додаткових коренів.

Читайте по темі:  Що посадити на городі в травні: 5 обов'язкових овочевих культур

Дуже добре на стані огіркових рослин позначається їх мульчування. Для цього можна використовувати добре перепрілий гній, «старі» тирсу, торф, солому або сучасні неткані матеріали. Мульчування допомагає зберегти вологу, стримати ріст бур’янів, знизити скачки температури в денний і нічний час.

При мульчуванні шар мульчі укладається по всій грядці, а не тільки навколо рослин, тому що коріння в огірків розташовуються поверхнево, займаючи досить велику площу.

Регулярно підживлюйте свої огірки

В середньому за сезон огіркові рослини потрібно підгодувати не менше 5 разів. Огірки дуже люблять органіку, тому кращий варіант підгодівлі – чергування органічних і мінеральних добрив, або використання комплексних органомінеральних підгодівель. В якості органічних добрив можна використовувати готові добрива на основі курячого або кінського гною.

Першу підгодівлю після висадки можна зробити розчином сечовини (по інструкції), така підгодівля стимулює ріст рослини і більш ранній вступ в плодоношення. Надалі сильно захоплюватися азотними добривами не варто, інакше замість врожаю ви отримаєте велику масу огіркових батогів.

Ще одну підгодівлю сечовиною можна буде зробити при спаді плодоношення – добриво підштовхне повторний розвиток рослин.

Огірки добре реагують на підгодівлю розчином золи – 1 стакан на відро води. Калій, що міститься в золі, стимулює цвітіння і плодоношення рослин.

Ні в якому разі не можна використовувати на огірках хлорвмісні калійні добрива, рослини на них реагують вкрай негативно.

10 важливих правил вирощування огірків у відкритому грунтіВ середньому, за сезон для хорошого плодоношення огірки потрібно підгодувати не менше 5 разів

Захист від хвороб і шкідників

Враження рослин хворобами або шкідниками веде, в кращому випадку, до зниження врожайності, а в гіршому – до їх загибелі. Ніжні кущики огірків дуже часто страждають від захворювань. У відкритому грунті вони, як правило, вражаються кореневими гнилями.

Щоб уникнути клопоту з лікування рослин, найлегше провести профілактичні заходи щодо попередження хвороб. Дуже простим, але ефективним способом профілактики хвороб огірків є дотримання сівозміни – після гарбузових культур протягом трьох років їх сіяти не рекомендується. Хорошими попередниками для огірків вважаються цибуля, горох, капуста, буряк або картопля, перець.

Також попередити захворювання допоможе біофунгіцид “Фітоспорін”, яким можна регулярно поливати рослини для профілактики захворювань. А препарат «Циркон», з одного боку, є антистресовим і допомагає рослинам пристосуватися до непростих умов відкритого ґрунту, з іншого боку, він формує у рослин стійкість до захворювань.

З шкідників у відкритому грунті, найчастіше, вражає огірки попелиця. Через скоростиглість цієї культури обробку огіркових рослин рекомендується проводити тільки біопрепаратами, наприклад “фітовермом” або “іскрою біо”. У хімічних препаратів тривалий період очікування – термін, коли не можна вживати оброблені овочі в їжу.

В цілому, у вирощуванні огірків у відкритому грунті немає нічого складного, головне – не забувати про ті умови,яких ця рослина потребує, і намагатися їх дотримуватися.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...