Основні помилки при поливі городу

31

Без вологи життя рослин неможливе. Завдяки волозі вони можуть харчуватися, вбираючи кореневою системою розчинені речовини в ґрунті, так і воду в чистому вигляді вони також вживають. Тільки достаток вологи в грунті може сприяти отриманню високого врожаю, забезпечувати нормальну життєдіяльність рослин, продовжити період цвітіння і т. д. Але надмірна кількість води в ґрунті і повітрі для переважної більшості рослин, як і надлишок добрив, призводить до негативних наслідків, аж до спалахів грибкової інфекції або до загнивання кореневої системи, що може викликати загибель рослин. Про основні помилки при поливі городу, строки і норми поливу для різних культур ми розповімо у статті.

10 основних помилок при поливі городуПолив у спеку

Ніколи не поливайте ніякі овочеві рослини в розпал літнього дня, коли стоїть справжня спека, пекло. Винятком можуть бути тільки рослини, що ростуть в тіні, але зазвичай таких на городі буває мало. При поливі в спеку, по-перше, досить швидко випаровується волога з поверхні ґрунту, по-друге, як би ви акуратно не поливали, на листочки все одно будуть потрапляти дрібні крапельки води, які під впливом сонячних променів будуть буквально закипати на листочках, утворюючи опіки. Ці опіки – відкриті ворота для проникнення інфекції.

Холодна (крижана) вода

Дуже часто поливають город виключно з водопровідного шланга, в якому вода після пари секунд поливу стає буквально крижаною. Це справжній шок для рослин, але якщо «товстошкірі» дерева і чагарники до такого поливу терпимі, то чутливі овочі можуть навіть згорнути листочки, немов від легкого морозцю.

Намагайтеся поливати город водою, розігрітою до кімнатної температури, але не гарячою, звичайно. Складно нічого в цьому немає: можна встановити на ділянці велику бочку (або кілька) на узвишші хоча б в пів метра, пофарбувати її (їх) в чорний колір, підключити шланг до крана і залити бочки водою. За день вода нагріється, а ввечері можна поливати.

Крім того, ви отримаєте ще й відстояну воду, а якщо бочку поставити під стік з даху і вкрити сіткою, щоб сміття в неї не потрапляло, то отримаєте дощову воду, прекрасно пристосовану для поливу городу та ще й безкоштовну!

Потужний струмінь

Ще одна помилка: мало того, що городники поливають город зі шланга, та ще й роблять при цьому потужний струмінь. Деякі пояснюють це тим, що так вода швидше проникає в грунт, не розтікаючись по поверхні. Але полив таким чином приносить куди більше шкоди, ніж користі. Вода під тиском сильно розмиває грунт, оголює коріння. Надалі вони, якщо їх не засипати грунтом, будуть сохнути, а рослини страждати (навіть можуть загинути). Найоптимальніший варіант поливу, якщо вже мова йде саме про полив з шланга – щоб вода з нього йшла самопливом, а не під тиском, тоді коріння розмиватися не будуть.

10 основних помилок при поливі городуНесвоєчасний полив по листю

Насправді, таким поливом краще не зловживати і проводити його лише у відповідності з погодою. Наприклад, якщо помірно-волого, небо затягнуте хмарами, то краще не поливати рослини по листю, якщо вдень жарко, то вранці можна рослини оживити, зробивши їм «дощик».

Читайте по темі:  Розкриваємо секрети, як правильно виростити розсаду помідорів

До речі, поливати дощуванням краще не ввечері, а саме рано вранці. При поливі дощуванням ввечері волога дуже довго перебуває на листкових пластинках, створюючи максимально сприятливе середовище для розвитку грибкової інфекції. Якщо ж полити вранці, тільки раніше, годинки в чотири ранку, тоді при поступовому нагріванні повітря висхідним сонцем вода буде потихеньку випаровуватися, не завдаючи шкоди листовим пластинкам.

Полив по кірці на грунті

Перш ніж приступати до поливу городу, якщо він кілька днів не поливался, а на поверхні грунту утворилася кірка, потрібно обов’язково її розбити кінчиком мотики. Якщо цього не зробити, то вода не відразу буде вбиратися в грунт, досить велика кількість води буде розтікатися по її поверхні. Це призведе, по-перше, до втрат великої кількості вологи, по-друге, може викликати перезволоження грунту в місцях поглиблень, а в інших місцях може виникнути дефіцит вологи.

Недобір або перебір води

Як ми вже неодноразово писали, у всьому потрібна норма. Полив як малою кількістю води, так і великою може викликати недолік вологи і банальну посуху, голодування рослин або, навпаки, надлишок і гниття коренів і спалаху грибкових хвороб.

Поливати город потрібно так, щоб земля промокла хоча б на 10-15 см – це зона розташування коренів більшості овочевих культур. В залежності від типу грунту, на квадратний метр потрібно вилити від відра до трьох, зрозуміло, що чим грунт рихліший, тим води за один раз потрібно менше, але тим сильніше волога з ґрунту випаровується, тому самі поливи потрібно робити частіше (і навпаки).

10 основних помилок при поливі городу

Рясний полив з великою перервою

Таке дуже часто спостерігається на дачних ділянках. Приїжджаємо ми влітку раз на тиждень, щедро заливаємо весь город, перетворюючи його в болото, і їдемо на тиждень, залишаючи його на цей час зовсім без води. Волога буквально на наступний день або доби через дві витрачається на харчування і випаровується, і чотири або п’ять днів город сохне. Це погано, викликає у рослин буквально шок: живлення і вологи багато, то її немає зовсім; від цього спостерігається зниження імунітету рослин, спалахи захворювань, утворюються неякісні плоди і так далі.

У періоди дозрівання плодів такі поливи, взагалі, небезпечно проводити: після рясного поливу, який ви вирішили провести після тривалої посухи, волога у величезній кількості надходить в плоди, і вони тріскаються. Щоб уникнути всіх цих явищ, краще використовувати крапельний полив.

Це просто і ефективно – взяли бочку, підняли її на цеглинах на півметра, вставили крапельниці (трубки з отворами), налили в бочку води і розмістили крапельниці по городу, підбивши їх до рослин. Після цього можна сміливо їхати додому, бочки в сто літрів цілком може вистачити на тиждень на город площею в шість соток, а полив буде рівномірним і повноцінним. Можна у вихідні дні поливати город поступово, виливаючи воду потроху вранці і потроху ввечері, щоб волога рівномірно вбиралася в грунт.

Полив без мульчування

Городники часто виливають з ранку воду і забувають про город. Вранці вода починає активно випаровуватися і трапляється так, що рослини буквально відчувають посуху до наступного поливу. Щоб добре промочити грунт поливом під корінь, радимо поливати саме ввечері, а після поливу мульчувати поверхню грунту. В якості мульчі можна використовувати тонкий в сантиметр завтовшки шар перегною або, якщо його немає, то звичайною ґрунту, тільки сухого. Такий шар мульчі збереже вологу від випаровування, і вона довше залишиться біля коріння, рослини не будуть відчувати дефіцит вологи до наступного поливу.

Читайте по темі:  Ліки для дерев: як зробити садовий вар своїми руками

Відсутність поливу після внесення добрив

Після внесення мінеральних добрив або золи в сухому вигляді необхідно обов’язково полити грунт, щоб компоненти цих добрив не випаровувалися в денні години, а швидше проникли в грунт. Краще робити так: спочатку розпушити землю, потім полити її, просто зволоживши, потім внести добрива, знову полити, виливши по парі літрів під кожну рослину, а в кінці присипати добрива грунтом, закривши таким чином їх у вологий грунт.

Полив без дотримання строків і норм

Цю помилку городники роблять часто через незнання, поливаючи всі овочеві культури однаково і тоді, коли їм (городникам) цього захочеться. Щоб заповнити пробіл у знаннях про поливи, ми підготували таблицю, в якій детально розповідаємо про терміни і норми поливу найпоширеніших овочевих культур.

10 основних помилок при поливі городуСтроки і норми поливу для різних культур

Капуста рання

Потужність кореневої системи — середня;
Поливний період — травень-липень;
Кількість поливів — 5;
Час поливів — при висадці, через три дні, далі – через тиждень залежно від наявності опадів;
Поливна норма, л/м2 — 30-32;
Витрата води на кілограм врожаю, л — 9.

Капуста пізня

Потужність кореневої системи — середня;
Поливний період — травень-серпень;
Кількість поливів — 10;
Час поливів — перший полив при висадці розсади на ділянку, другий полив через тиждень після першого, з третього по п’ятий поливи в період утворення розетки листків, з шостого по восьмий поливи в період закладки качана, дев’ятий та десятий поливи – при технічній стиглості качана;
Поливна норма, л/м2 — 35-45;
Витрата води на кілограм врожаю, л — 11.

Огірки ранні

Потужність кореневої системи — потужна і розгалужена;
Поливний період — травень-серпень;
Кількість поливів — 7;
Час поливів — перший полив – при утворенні двох або трьох справжніх листочків, другий і третій полив – у фазу бутонізації з інтервалом у тиждень, четвертий і п’ятий – у період цвітіння з інтервалом у п’ять днів, шостий і сьомий – у фазу плодоношення з інтервалом в шість днів;
Поливна норма, л/м2 — 25-30;
Витрата води на кілограм врожаю, л — 12.

Пізні огірки

Потужність кореневої системи — потужна і розгалужена;
Поливний період — травень-вересень;
Кількість поливів — 9;
Час поливів — перший полив – у період утворення двох або трьох листочків, другий і третій полив – у фазу бутонізації з інтервалом у п’ять днів, четвертий і п’ятий поливи – в період цвітіння з інтервалом в чотири дні, з шостого по дев’ятий – у фазу плодоношення з інтервалом у п’ять днів залежно від наявності опадів;
Поливна норма, л/м2 — 25-35;
Витрата води на кілограм врожаю, л — 15.

Цибуля (насінням в ґрунт)

Потужність кореневої системи — слабка;
Поливний період — травень-серпень;
Кількість поливів — 9;
Час поливів — перший раз – при першому проріджуванні, другий полив – через тиждень, третій полив – при другому проріджуванні, з четвертого по дев’ятий – у період росту цибулини з інтервалом у п’ять днів залежно від наявності опадів;
Поливна норма, л/м2 — 25-35;
Витрата води на кілограм врожаю, л — 13.

Томати розсадні

Потужність кореневої системи — потужна;
Поливний період — червень-серпень;
Кількість поливів — 8;
Час поливів — перший полив потрібно проводити при посадці розсади, другий полив – у фазу бутонізації, третій і четвертий – в період цвітіння з інтервалом у три дні, п’ятий – у період початку формування плодів, з шостого по восьмий – у період початку дозрівання і збирання плодів з інтервалом в три або чотири дні в залежності від наявності опадів;
Поливна норма, л/м2 — 35-40;
Витрата води на кілограм врожаю, л — 14.

Читайте по темі:  Секрети вирощування кавунів у теплиці від досвідчених агрономів

Томати безрозсадні

Потужність кореневої системи — потужна;
Поливний період — травень-серпень;
Кількість поливів — 7;
Час поливів — перший полив – після проривки (проріджування), другий полив – в період бутонізації, третій і четвертий – в період цвітіння з інтервалом у три дні, п’ятий – у період утворення плодів, шостий і сьомий – в період початку дозрівання і початку збирання плодів;
Поливна норма, л/м2 — 30-35;
Витрата води на кілограм врожаю, л — 12.

Перець

Потужність кореневої системи — середня;
Поливний період — травень-вересень;
Кількість поливів — 10;
Час поливів — перший полив – при посадці розсади, другий полив – у фазу бутонізації, з третього по п’ятий – в період цвітіння з інтервалом в чотири дні, шостий і сьомий поливи в період утворення плодів з інтервалом в тиждень, з восьмого по десятий – в період плодоношення з інтервалом у три дні.;
Поливна норма, л/м2 — 30-35;
Витрата води на кілограм врожаю, л — 20.

Баклажани

Потужність кореневої системи — потужна і розгалужена;
Поливний період — травень-вересень;
Кількість поливів — 10;
Час поливів — перший полив – при посадці розсади, другий полив – у фазу бутонізації, з третього по п’ятий – в період цвітіння з інтервалом у п’ять днів, шостий і сьомий поливи в період утворення плодів з інтервалом в тиждень, з восьмого по десятий – в період плодоношення з інтервалом в чотири дні;
Поливна норма, л/м2 — 35-40;
Витрата води на кілограм врожаю, л — 22.

Морква

Потужність кореневої системи — потужна;
Поливний період — травень-вересень;
Кількість поливів — 5;
Час поливів — перший полив актуальний після проріджування, з другого по п’ятий – у період утворення й росту коренеплодів з інтервалом у п’ять днів залежно від наявності опадів;
Поливна норма, л/м2 — 30;
Витрата води на кілограм врожаю, л — 8.

Столовий буряк

Потужність кореневої системи — слабка;
Поливний період — травень-серпень;
Кількість поливів — 5;
Час поливів — перший полив актуальний після проріджування, з другого по п’ятий – у період утворення й росту коренеплодів з інтервалом в чотири дні в залежності від наявності опадів;
Поливна норма, л/м2 — 35;
Витрата води на кілограм врожаю, л — 9.

Картопля весняної посадки

Потужність кореневої системи — слабка;
Поливний період — травень-вересень;
Кількість поливів — 4;
Час поливів — перший полив – у фазу бутонізації, другий полив – в період цвітіння, третій і четвертий – в період бульбоутворення з інтервалом у тиждень, залежно від наявності опадів;
Поливна норма, л/м2 — 35-40;
Витрата води на кілограм врожаю, л — 8.

Картопля літньої посадки

Потужність кореневої системи — слабка;
Поливний період — травень-вересень;
Кількість поливів — 6;
Час поливів — перший, другий і третій – після появи сходів з інтервалом в чотири дні, четвертий полив – у фазу бутонізації, п’ятий і шостий – у фазу бульбоутворення з інтервалом у тиждень, залежно від наявності опадів;
Поливна норма, л/м2 — 40-45;
Витрата води на кілограм врожаю, л — 10.
Зрозуміло, завжди треба орієнтуватися на погоду. Наприклад, якщо пройшов хороший сильний дощ, а вас підійшов термін поливати рослини, то зовсім не обов’язково це робити; і навпаки, якщо був короткочасний і маленький дощик, то полив потрібно провести обов’язково, оскільки такий дощ здатний промочити лише верхній шар ґрунту, а в зоні коренів земля залишиться сухою.

Ось і всі помилки при полив городу, про які ми хотіли вам розповісти. Якщо у вас залишилися питання, то задавайте їх у коментарях, ми обов’язково відповімо. Якщо ви знаєте ще про якісь помилки при поливі, то теж напишіть про це в коментарях, це буде дуже корисно для наших читачів!

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...