Дезінфекція теплиці: обробка восени і навесні

7

Ми нерідко нехтуємо чищенням і дезінфекцією теплиць як восени після збору врожаю, так і навесні перед посівом. А даремно.Теплиця – не тільки наш вірний помічник у вирощуванні теплолюбних культур. Вона ж, на жаль, часто стає притулком шкідників і усіляких патогенів – вони обожнюють вологу і тепло. А за літній сезон в щілинах, кутах і інших затишних містечках теплиці накопичується пил, сміття, рослинні рештки, на яких можуть перезимувати бактерії, спори, насіння бур’янів. Ну і про личинки шкідників у верхньому шарі грунту забувати не варто.

Тому внести санітарну обробку теплиці в список дачних справ все-таки треба. І щоб цей захід не здавався вам таким клопітним і шкідливим, ми розповімо, чим і як швидко і ефективно помити і знезаразити стіни, каркас і грунт у теплиці. При цьому не будемо розглядати особливо токсичні способи, на зразок поливу грунту формаліном або хлоркою. Вони нам не подобаються.

Чистка та дезінфекція теплиці восени

Дезінфекція теплиці: обробка восени і навесні

Отже, для початку складемо план дій. Що повинна включати в себе осіння санітарна обробка теплиці:

 • Прибирання інвентарю та допоміжних матеріалів;
 • Миття покриття;
 • Обробка каркаса при необхідності;
 • Знезараження грунту в теплиці.

З першим етапом все просто і зрозуміло. Звільняємо теплицю від поличок, шпалер, засобів для підв’язування, лопаточок, тяпочок і т. п. Їх теж бажано продезінфікувати, але де-небудь зовні і коли-небудь потім. А зараз нам би приступити до реалізації пункту номер два.

Чим мити стіни теплиці

Якщо протягом сезону в теплиці не спостерігалося навали шкідників або епідемії захворювань, достатньо помити плівкове, скляне або полікарбонатне покриття розчином звичайного господарського мила. Або дігтярного-ще краще! М’якою ганчіркою або губкою гарненько “намилюємо” теплицю зсередини і зовні. Вичікуємо пару годин. А потім споліскуємо водою або протираємо сухою м’якою тканиною. Мило потрапило в грунт? Не страшно, здоровіше буде. Після такої очистки теплицю необхідно провітрити, добре просушити.

Читайте по темі:  Чим підгодувати полуницю восени – правила осіннього підживлення

А як бути, якщо влітку тепличні культури хворіли? Тоді після “мильних процедур” і просушування рекомендуємо провести ще одну додаткову обробку. Наприклад, обприскування одним з біопрепаратів. Добре себе зарекомендували “Триходермін”, “Гаупсин”,” Фітоспорин”,” Алірін”, “Гамаїр”.

У разі серйозного спалаху захворювання застосовуємо спеціальні фунгіциди. Наприклад,” Дітан”,” Ордан”,” Ридоміл”,” Акробат” або”Профіт”.

Ще один робочий варіант – обробка мідним купоросом (200 грам на 10 літрів води) або бордоською сумішшю (300 грам мідного купоросу + 400 грам вапна на 10 літрів води).

Повторна обробка необхідна і для боротьби з шкідниками. Якщо кліщ, жук або мошка атакували теплицю в минулому сезоні, швидше за все вони залишили потомство. Ось чому не завадить обприскати всю внутрішню поверхню:

 • одним з біологічно активних інсектицидів: “Актофіт”, “Боверін”, “Вертицилін” та ін;
 • хімічним препаратом від конкретного шкідника;
 • бордоською рідиною.

Після обробки залишаємо теплицю закритою на добу. Цього більш ніж достатньо, щоб будь-який препарат подіяв. А потім просушуємо-провітрюємо.

Плівкове покриття теплиці після дезінфікуючих процедур радимо зняти, скачати в рулон і відправити зимувати в тепле приміщення. Плівка дуже сильно страждає від морозів.

Обробка каркаса теплиці

Дерев’яний, металевий або оцинкований каркас теплиці теж іноді потребує обробки і захисту від корозії. Насамперед оглядаємо всі деталі на предмет пошкоджень.

Якщо на металі є іржа або глибокі подряпини, зачищаємо все шкіркою. Потім покриваємо спеціальною ґрунтовкою (краще з цинком) для захисту від корозії, після чого фарбуємо світлою фарбою. Чим фарбувати? Ідеальний варіант для теплиці – яхтові фарби. Вони не тільки надійно захистять від вологи, але і встоять перед впливом сонця і усіляких добрив і хімікатів. Коштують, правда, дорого. Зате служать довго.

Оцинкований каркас без пошкоджень ніякої особливої обробки не вимагає.

Дерев’яна конструкція, навпаки, потребує захисту більше за інших. Дерево гниє, покривається грибком, тому перед фарбуванням рекомендують просочити дерев’яні деталі бордоською рідиною або мідним купоросом. А потім висушити і побілити вапном. Або пофарбувати яхтовою фарбою, як і попередньому випадку.

Як знезаразити тепличну землю?

Дезінфекція теплиці: обробка восени і навесні

Настає найвідповідальніший етап підготовки теплиці до зими – робота з грунтом. З одного боку, хотілося б знищити всі небажані елементи: личинок шкідників, спори грибків, бактерії і віруси. З іншого боку, в боротьбі зі шкідливими гинуть і корисні мікроорганізми. А адже саме вони роблять грунт грунтом.
Самий щадний варіант осінньої обробки грунту полягає в наступному:

Читайте по темі:  Вирощування гороху в домашніх умовах

Спочатку добре проливаємо тепличні грядки розчином “Фітоспорину” або одного з ЕМ-препаратів (“Байкал”, “Сяйво” та інші). Потім засіваємо грядки сидератами. Наприклад, фацелією або редькою олійною упереміш з календулою.

Які ще є варіанти знезараження грунту?

Добре працює полив грядок крутим окропом. Чисельність личинок і збудників хвороб скорочується в рази.

Сонячної восени або навесні боротьбу з шкідниками можна передоручити сонцю. Для цього потрібно добре пролити грядки гарячою водою і накрити чистим покривним матеріалом. Після цього закупорюємо теплицю”наглухо”. Кватирки і двері закриваємо, щілини проклеюємо або затикаємо. Залишається почекати днів 7-10. І якщо ці дні будуть сонячними, дезінфекція теплиці пройде на ура. Сонце прогріє грунт так добре, що патогенам там місця не залишиться.

Окріп і сонячні промені – екологічно чисті дезінфектори. Але є у них і мінус – корисна мікрофлора і фауна теж страждають.

Наостанок не можна не згадати найефективніший засіб для обробки теплиць. Це мороз. На тріскучому зимовому морозі у будь-якої зарази шансів вижити мало. Ось чому багато городників рекомендують з приходом зими відкрити і закріпити у відкритому вигляді двері в теплицю. Тоді температура всередині і зовні будуть однакові. Не буде конденсату. А низькі температури доб’ють тих, хто пережив чистку і обробку.

Однак цей спосіб не всім підходить. Якщо у вашому регіоні взимку бувають сильні вітри, хуртовини, теплицю з відкритими дверима може перекосити, карбонат знести і т. п. Так що перш, ніж влаштовувати “сезон відкритих дверей” гарненько зважуємо “за” і “проти”.

Санітарна обробка теплиці навесні

Дезінфекція теплиці: обробка восени і навесні

З приходом весни пробуджуються бруньки, рання травичка і шкідники, яким вдалося перезимувати. Так що перш ніж привозити в теплицю дбайливо вирощену розсаду, знову доведеться взятися за швабру.
Ні, спочатку нам знадобляться граблі. Щоб вигребти з теплиці всі рослинні залишки. Адже ми посадили восени сидерати, так? Можливо, не все встигло перегнити за зиму. Далі нам необхідна лопата. Будемо заповнювати теплицю снігом, поки він ще не розтанув. Шару в двадцять сантиметрів цілком достатньо, але можна і більше. Талий сніг буде поступово просочуватися в грунт, відмінно зволожуючи сухі тепличні грядки.

Читайте по темі:  Чому червоніє листя буряка і що при цьому робити

Коли потеплішає, можна знову приступати до чищення. Нагадаємо всі етапи. Мильний розчин, обприскування всіх поверхонь і полив грунту біопрепаратами, посів швидкозростаючих сидератів або ранніх овочів.

Не радує перспектива мити теплицю двічі на рік? Зрозуміло. В принципі, при постійній роботі з поліпшення грунту з допомогою мульчування і сидератів, при дотриманні сівозміни можна обійтися одноразовою обробкою. Скажімо, восени нічого не робити, покладаючись на вбивчу силу морозу, але зате навесні відпрацювати по повній. Або, навпаки, з осені так добре підготувати теплицю, щоб навесні вистачило поливу грядок “Фітоспорином” для закріплення результату.

Правила та заходи безпеки при дезінфекції теплиць

Щоб обробка теплиці була результативною і, при цьому, не надто шкідливою для грунту, рослин і людей, важливо дотримуватися кількох нескладних правил:

 • І восени і навесні проводьте роботи по дезінфекції при температурі не менше +10°С. Інакше біопрепарати не спрацюють.
 • Намагайтеся по можливості не застосовувати отрутохімікати навесні перед висадкою розсади. Краще це зробити восени. Якщо хвороби лютують так, що серйозної обробки не уникнути, не використовуйте один і той же препарат з року в рік. Чергуйте кошти з різними діючими речовинами.
 • В догонку до попереднього правила: нешкідливий мідний купорос теж не панацея. Щорічно застосовувати для обробок тільки його не варто. Мідь поступово накопичується в грунті, а її надлишок пригнічує ріст рослин.
 • Правило банальне, але від цього не менш важливе. Читайте інструкцію до будь-якого препарату і строго дотримуйтесь дозування.
 • Навіть при роботі з біопрепаратами не піддавайте себе непотрібному ризику. Рукавички, респіратор або тканинна маска, захисні окуляри – обов’язкові!

Дезінфекція теплиці з полікарбонату або будь-якого іншого матеріалу не така вже складна процедура, як здається на перший погляд. Якщо вдумливо підійти до всіх порад з Інтернету, “приміряючи” їх на свій город і свої проблеми, оптимальне рішення знайдеться. Сподіваємося, що і наші рекомендації по обробці теплиць восени і навесні вам знадобляться.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...