Як обрізати яблуню восени

132

Обрізка – це важлива методика, застосована в обробленні культурних рослин. Яблуню необхідно обрізати для того, щоб вона могла повноцінно існувати, приносити стабільний урожай, бути більш зимостійкою і довговічною. А ще з допомогою цієї техніки можна поліпшити її зростання і надати більш красивий вигляд. У цій статті будуть розглянуті переваги осінньої обрізки, позначені оптимальні терміни проведення цього заходу, описані різні види, способи обробки, вказані інструменти, які знадобляться для цієї процедури, правила догляду за деревом після обрізки і основні помилки недосвідчених садівників.

Як обрізати яблуню восени

Переваги осінньої обрізки яблуні

Яблуневі дерева зазвичай обрізають протягом всього року, проте найчастіше їх обрізка проводиться восени або навесні. Осіння обрізка володіє великою кількістю переваг перед весняної. Основні позитивні моменти:

 • Можна позбутися від усіх засохлих гілок, що накопичилися на дереві в літній період.
 • Є можливість запобігти розмноженню в корі яблуневого дерева шкідників, які збиралися в ній зимувати.
 • Гілки, що залишалися після обрізки, можна відправити в компост, щоб навесні отримати добриво. Їх можна використовувати не тільки, як добриво, але і в якості декоративних елементів, наприклад, зробити огорожі, бордюри для квітників, садові арки.
 • У цей період можна легко виявити ослаблені гілки, які є відмінним плацдармом для шкідників, грибків і хвороб, здатних знищити врожай.
 • На жаль, існують недоліки, наприклад:
 • Листя, що залишилися на дереві, ускладнюють огляд крони дерева. Цього не скажеш про весняний період, адже на голих деревах стають доступні для огляду всі гілки.
 • Якщо після обрізки відбудеться різке зниження температури навколишнього середовища, то кора дерева може пошкодитися.

Як обрізати яблуню восени

 • Низькі температури негативно позначається на закріпленні садового вару: він гірше фіксується на зрізах. При обрізанні їм не можна нехтувати, адже він запобігає розмноженню шкідників, зараження яблуні бактеріями і грибками, а його натуральний склад сприяє швидкому загоєнню уражених ділянок.
 • Якщо восени буде тепло, то яблуневе дерево може продовжити пускати пагони.

Оптимальні терміни проведення обрізки

Слід керуватися наступними правилами, щоб вірно визначити оптимальні терміни обрізки: По-перше, обрізати гілки можна тільки тоді, коли все листя опаде. По-друге, температура навколишнього середовища повинна бути більше нуля, як говорилося раніше, дії по обрізці можуть пошкодити кору яблуневого дерева при низьких температурах, зробивши її менш міцною. Слід знати, що обрізати яблуню при значеннях термометра нижче -5 ° C неприпустимо.

Частина садівників користуються місячним календарем, щоб з’ясувати терміни обрізки. Звичайно, проблема взаємозв’язку Місяця і біологічних процесів залишається відкритою, але якщо керуватися цією точкою зору, то дерева теж схильні до цих циклам, тому неблагополучними днями славляться дні висхідного Місяця: сік рухається вгору, тому зрізи робляться більш чутливими.

Читайте по темі:  Зимовий ремонт садового інструменту: заміна комплектуючих деталей

Орієнтовні терміни обрізки яблуневих дерев в середній смузі Росії припадають на другу половину вересня – початок жовтня, на півдні дати зміщуються десь на місяць (кінець жовтня-початок листопада), на півночі осіняючи обрізка проводиться рідко, адже зрізи не встигають повністю затягнутися до настання холодів.

Як обрізати яблуню восени

Види і способи обрізки: яку вибрати

Існує безліч видів обрізок яблуневих дерев, але важливо пам’ятати, що кожен з них підходить для різних цілей і завданням, які ставить перед собою садівник. Розглянемо кожен з цих видів більш детально:

 • Збільшення врожайності. Цей вид обробки дерев застосовується для збереження балансу між кількістю гілок і яблук, які з’являться в наступному році, адже їх надлишок може стати причиною поломок гілок, зменшення розмірів плодів.
 • Освіта крони. За допомогою даного виду обрізки ви можете відкоригувати висоту і домогтися формування крони потрібної форми молодого дерева. На жаль, зрілі дерева, крони яких вже сформувалися, потребують підтримки, інакше всі праці минулих років будуть марні.
 • Обробка в санітарних цілях. У цьому випадку видаляються сухі, поламані, хворі гілки, які заважають яблуні розвиватися, приводять її до різних захворювань і розмноженню шкідників.
 • Омолодження дерева. За допомогою цієї обрізки садівники омолоджують дерево, відновлюють його зростання і розвиток.
 • Реабілітаційне обрізання. Якщо пориви вітру, пожежі або якісь інші явища пошкодили яблуню, то в цьому випадку підійде саме цей вид обробки.
 • Щорічна. Обрізка даного типу – це комбінація різних видів, перерахованих вище.

Способи обрізання поділяють на два види:

 1. Проріджування. Принципом цією технологією служить видалення втечі, що сприяє грамотному розподілу поживних ресурсів між усіма гілками дерева, запобігання розмелювання яблуневого дерева. Один із прийомів проріджування – це «обрізка на кільце», при якому зріз виконується по кільцю біля основи гілки.
 2. Як обрізати. Гілки обрізаються в повному обсязі, а частково, що допомагає змінити напрямок росту втечі, зменшити розмір крони, пробудити нирки. Цей спосіб включає в себе такий прийом, як «переклад на нирку», зрізи робляться під кутом 45 ° до нирці, тому гілка можна розташувати в необхідному вам напрямку.

Як обрізати яблуню восени

Які інструменти можуть знадобитися

Для обрізки яблуні використовуються три інструменти:

• Секатор. Підійде як і сучкорез, так і висоторізи.

• Садова пила, оснащена зручною ручкою і міцним полотном.

• Садовий ніж.

• Засоби індивідуального захисту: рукавички і спеціалізовані окуляри.

Ви можете задіяти і електронний кущоріз для цієї процедури, він надійний, легко справляється з будь-якими гілками, товщина яких не перевищує 25-ти міліметрів, але частіше садівники-професіонали використовують його для створення «живих» скульптур і ландшафтної архітектури.

Читайте по темі:  Огірок Отелло F1: опис і вирощування гібриду

Перед обрізанням необхідно продезінфікувати – обробити спиртом всі інструменти, що володіють ріжучої поверхнею.

Після процедури вам слід знезаразити зрізи спеціальними складами. Для це підійдуть такі саморобні засоби:

• Мідний купорос. П’ятдесят грам даної речовини розлучаються в 1 літрі теплої води.

• Залізний купорос. 30 грам металу розчиняють у воді.

Трипроцентна бордоською рідиною, що застосовується в сільському господарстві в ролі фунгіциду, вважається кращим засобом для дезінфекції зрізів. Зробити її можна самостійно. Розведіть 30 грам мідного купоросу в пів-літрі теплої води, потім, попередньо розчинивши таку ж масу гашеного вапна в аналогічному обсязі, акуратно вливайте розчин мідного купоросу в вапняне молоко, не забуваючи помішувати.

Правила та схема обрізки

Методики і типи робіт по обробці дерев різних вікових груп мають між собою мало відмінностей, але існує безліч нюансів, про які далі піде мова.

Як обрізати яблуню восени

молодих однорічних

Цей етап ставить перед садівником два завдання: стримування висоти зростання втечі і формування штамба – частини стовбура дерева. Яблуня може налічувати лише 2-3 розгалуження в перший рік свого життя. Зростання бічних пагонів посилюється, якщо обрізається центральний стовбур на висоті 80-100 сантиметрів від рівня землі. Пагони, які утворюють прямий кут з центральним стовбуром, необхідно вкоротити до 5 нирок, а від гілок, що ростуть під гострими кутами, краще позбутися відразу. Якщо яблуня-однолітка дуже сильно була запущена, то все бічні стебла варто підрізати десь на 40 сантиметрів.

Дворічних і трирічних

Саджанці дворічного віку обрізаються з метою правильного формування ярусів скелетних гілок, що утворюють каркас майбутнього дерева. Важливо, щоб на кожному з таких рівнів знаходилось від двох до п’яти гілок, розташованих приблизно на однаковій відстані. Інтервал між ярусами повинен складати приблизно 40 сантиметрів, але він повністю залежить від висоти яблуні, яку хоче отримати садівник. Найкраще, щоб в цей момент було близько чотирьох-п’яти розвинених пагонів. Конкуруючі вирізаються «на кільце». Щоб отримати дерево чашоподібної форми, то в цей період слід видалити центральний стовбур, причому зріз робиться над першою розвилкою гілок.

Трирічне, як і чотирирічне яблуневе дерево не обрізається, адже можна відтягнути плодоношення, але в цілях профілактики його варто обробляти регулярно: видаляти зламані гілки, вирізати пагони, що конкурують з центральним.

Як обрізати яблуню восени

старих дерев

Яблуні, вік яких більше п’яти років, тільки омолоджують за допомогою відповідної обрізки, але перед тим, як до неї приступити, слід провести санітарне обрізання: видалити сухі, хворі, зломлені і частково надломлені гілки, пеньки і переплетені пагони. Коли дерево повністю очищено, дозволяється приступати до омолодження:

Читайте по темі:  Як садити моркву навесні?

• Вирізаються гілки, нездатні давати плоди необхідного розміру і якості.

• Знищуються дзиги-гілки, що ростуть вертикально.

• Гілки, які перехрещуються між собою, прибираються «на кільце».

• Поросль, що розташовується близько до кореня дерева, видаляється.

• Скелетні гілки коротшають на третину від їх довжини.

Щоб забезпечити більший доступ верхівки до світла і, як наслідок, збільшити кількість яблук і їх розміри, до того ж не зашкодивши інтенсивності плодоношення, стовбур яблуні вкорочують на метр. Важливо відзначити і той факт, що якщо дерево старше восьми років, то можна робити таку обрізку за один раз, а краще призначити роботи на 2-3 роки, так як втрата величезної вегетативної маси може стати причиною загибелі зрілого дерева.

Як обрізати яблуню восени

Догляд за яблунею після обрізки

Будь-якому плодового дерева потрібно поливання і підгодівля після процедур обробок. Восени садівники вносять добрива, що містять в собі фосфор і калій, які стимулюють загоєння ран. Але не варто задіяти добрива, що містять азот, так як цей неметалл легко вимивається вологою в нижній шари грунту взимку, звідки яблуні важко буде його засвоювати. А ще дерево не зможе підготуватися до зимівлі: азот допоможе розвинутися новим паросткам, деревина яких не встигне зміцніти, що призведе до обморожень тільки що зроблених зрізів. Восени слід вносити як і органічні, так і мінеральні добрива, але надмірне їх використання принесе багато шкоди яблуні.

Інформація для початківців садівників

Обрізка – це непроста, але необхідна методика. Брак досвіду може викликати величезну кількість труднощів. Нижче будуть розглянуті основні помилки, які найчастіше допускають новачки.

• Досвідчений садівник завжди регулярний. Обробляти дерево потрібно з перших днів існування, адже різке обрізання запущених дерев може призвести до зниження рівня врожайності, а в інших випадках до загибелі.

• Не можна залишати пеньки. Роблячи зрізи, новачки часто залишають пеньки, які згодом руйнують кору дерева, дають «зелене світло» різних шкідників, наприклад, короїдів. Щоб уникнути цього, потрібно робити «зріз на кільце».

• Чи не вкорочувати прирости дуже сильно. Низька обрізка здатна привести до формування пагонів без будь-яких плодів.

• Миттєва замазка зрізів. Покривати спиляти садовим варом можна тільки через добу після процедури обрізання дерева, так як потрібно, щоб всі поверхні висохли.

Як обрізати яблуню восени

• Ізоляція спилов. Краще покрити всі зрізи, але якщо обсяг робіт великий, то ізолювати можна лише ті, які більше трьох сантиметрів завширшки. Вар потрібно розігрівати перед застосуванням, так як в іншому випадку він може відвалитися від дерева.

• Дотримання агротехнічним правилами. Навесні робиться сильна обрізка, а восени слабка.

Висновок.

Формування крони яблуні – запорука родючості цього дерева, тому важливо дотримуватися всіх правил, процедур, методика і порад. Пам’ятайте, що якщо обрізка проводиться в районі, в якому вирує якась бактеріальна інфекція, то краще її перенести на деякий час, так як кожен спіл – це шлях для мікробів, хвороб і шкідників, здатних убити дерево.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...