Як посадити персик з кісточки

131

Серед початківців і недосвідчених садівників багато хто вважає, що вирощувати плодові культури з кісточки можуть тільки професійні селекціонери і промисловці. Це невірно, адже практично будь-яке плодоносить дерево можна виростити своїми силами. І персик в цьому числі. Це південна культура, яка поступово все більше і більше завойовує північ. Важливо все робити по інструкції і дотримуватися кожен пункт.

Кращий час для посадки персиків

Перша посадка персика повинна проводитися, коли саджанець досягне висоти 15-20 сантиметрів. Землю готують наступним чином – дотримуючись пропорції 1: 1: 1: 2, змішують торф, річковий пісок, перегній і простий грунт з саду. Перегній повинен бути в складі обов’язково, так як в період зростання і цвітіння рослина сильно виснажується. Влаштовувати часті пересадки теж не варто, ніж один раз на 2-3 роки буде досить.

Весна – це ідеальний час, щоб посадити дерево, поки активний період вегетації ще не настав. Також можна восени – в початок вересня, коли плодоношення закінчилося. Чим раніше культура потрапить в умови клімату конкретного регіону, тим швидше вона адаптується і стане готова до зими і низьких температур.

Як посадити персик з кісточки

Важливо! Висадка персика у відкритий грунт повинна проводитися, коли ймовірність заморозків буде мінімальна.

Не рекомендується перші саджанці довго тримати в будинку, адже сухий або застійний повітря може спровокувати хвороби або поява павутинних кліщів. Від підвищеної вологості рослина може загнити.

Кісточку можна висаджувати в будь-який час, якщо робити це в домашніх умовах. Але переміщенням на постійне місце в сад краще зайнятися восени, в ясну погоду.

Ділянка і грунт для посадки персика

Вирощувати культуру можна практично на будь-якому типі грунту, головне – це не її склад, а дренажний шар. Для коренів нестерпна заболоченість і велика вологість. Тому потрібно заздалегідь дізнатися, чи знаходяться біля поверхні грунтові води. Якщо вони розташовані ближче, ніж 1,5 метра, необхідно підготувати насип висотою від 50 сантиметрів, діаметром від 2 метрів.

Важкий грунт не підійде для персика. Найоптимальніший варіант – це суглинний або супіщаний грунт з родючим шаром від 50 сантиметрів. Кислотно-лужний баланс подібної грунту може варіюватися від 6,7 до 7,0.

Невеликий секрет – це заздалегідь підготовлена яма (хоча б за місяць до посадки). Чим довше вона простоїть вільної, тим краще сформується природна біологічне середовище, яка і буде забезпечувати родючість землі. У глибину яма може бути різних розмірів. Це залежить від параметрів кореневої системи і типу грунту. Усереднений показник – 70 сантиметрів. Ширина повинна бути приблизно такою ж. Однак, якщо ділянка не відрізняється родючістю, її збільшують до 100 сантиметрів.

Читайте по темі:  Малинове дерево: догляд і вирощування

Як посадити персик з кісточки

Для важкого грунту на дні викладають шар дренажу. Це можуть бути коріння, перевернуті догори, гравій, бита цегла або відсів.

Грунт з ями ділять на дві частини – нижній (неродючий) прибирають, а з верхнього готують поживну суміш. До складу додають різні добрива – перегній, перегнилий гній або компост; сульфат калію близько 100-150 грамів; суперфосфат – 300 грамів. Також дві останні складові можна замінити комплексним мінеральним добривом. Замість сульфату калію можна використовувати деревну золу, вона крім підгодівлі ще й продезинфікує землю. Готовий склад поміщають в яму, для того щоб він вистоявся.

Підготовка посадкового матеріалу

Для початку потрібно підібрати кісточку. Це повинен бути персик, який повністю дозрів біологічно. Плоди, куплені в магазині, не підійдуть, тому що їм не дають визріти і знімають раніше. Непоганий варіант – це ринок, тут можна знайти людей, що продають персики, які вони зібрали в своєму саду. У них можна запитати рада з вирощування та догляду дерева.

Всього для підготовки матеріалу з кісточки виділяють три способи:

[*] Стратифікація або холодний спосіб – найпопулярніший варіант. Він полягає в створенні для насіння імітації зими. Головне, щоб ці умови були природними. Цей спосіб запускає процеси підготовки і проростання. Хімічні реакції дають зародку все необхідне для харчування і засвоєння елементів.

Для початку кісточку очищають від решти м’якоті, поміщають в холодне місце, де температура варіюється від 2 до 5 ° С і вологість не менш 70%. Таким місцем послужить холодильник – ящик для зберігання фруктів та овочів. Якщо має бути тепла зима, контейнер з насінням можна закопати на ділянці.

Підготовка до пророщування починається в середині осені, щоб на момент сходів на вулиці була низька температура.

Процес стратифікації виглядає наступним чином:

Як посадити персик з кісточки

 1. У неглибоку ємність укладають річковий пісок або торф (торф’яний дрібняк);
 2. Суміш попередньо промивають водою і дезінфікують. Це може бути – обробка парою, прожарювання в духовій шафі, витримка в морозилці;
 3. Очищені насіння заглиблюють в субстрат на 7 – 9 сантиметрів;
 4. Контейнер загортають паперовим або поліетиленовим пакетом, попередньо зробивши 3 – 4 отвори;
 5. Залишають в холодильнику.

Потрібно постійно стежити за станом грунту, не давати йому висохнути, періодично поливаючи з пульверизатора. При скупчення конденсату пакет потрібно відкрити і провітрити ємність. Приблизно через 3 місяці почнуть з’являтися паростки. Після цього контейнер прибирають з холодильника, а насіння садять в окремі горщики. Великий діаметр брати не рекомендується, 7-9 сантиметрів досить.

Землю можна підготувати самостійно, для цього торф, перегній і універсальний грунт для кімнатних рослин змішують в однакових пропорціях. Персик дуже світлолюбна рослина, ідеально розмістити горщик на південному або південно-західному вікні.

Допускати різкої зміни клімату не можна, температуру потрібно піднімати не відразу. Від 5 до 7 днів саджанці тримають при 10-12оС, потім можна підвищити до 17-20оС. Поливають, як тільки земля починає просихати.

Читайте по темі:  ТОП–5 сортів яблунь української селекції для вашого саду

[*] Витяг насіння – кісточку акуратно розбивають і витягують насіння. При пророщування таким методом паростки з’являться раніше, але так як насіннячко не “гартувалося», рослина буде дуже примхлива, і в майбутньому йому потрібен правильний і ідеальний догляд.

Послідовність дій тут наступна:

 1. Промиту і просушену кілька днів кісточку, акуратно розколюють за допомогою ножа і молотка. Ядро з найменшої подряпиною або пошкодженням не підійде, його можна відразу викинути;
 2. Далі протягом 3-4 днів її тримають у воді кімнатної температури. Раз на добу змінюючи воду, поки розмір насіння не збільшиться;
 3. Після цього ядро поглиблюють на 4-5 сантиметрів у великій ємності.

Для створення парникового ефекту горщики вкривають поліетиленовим пакетом або склом. Майбутнім деревам потрібна темрява і тепло – це можна зробити за допомогою нижнього підігріву. Оптимальна температура 26-28оС.

Кожен день потрібно провітрювання від 5 до 10 хвилин, поки сіянці «дихають», можна стерти накопичився конденсат. Полив дуже помірний, від надлишку вологи насіння може загнити.

Після появи паростків горщики ставлять на світло. Умови поливу і температури залишаються незмінними.

[*] Створення природних умов або теплий спосіб – нескладний і не витратний метод. Створення особливого клімату не потрібно. Кісточки персика просто садять в горщики і чекають появи паростків. Це відбувається не так часто. Якщо через 3-4 місяці з’явилися сходи – це успіх!

Як посадити персик з кісточки

Шанси підвищаться, якщо насіння на 7-10 днів залишають в холодильнику. Потім поміщають на 3-4 години в розчин будь-якого біостімулірующего кошти, після висаджують в стакани, наповнені простий землею на глибину 5 сантиметрів. На дні повинен обов’язково шар дренажу. Грунт помірно зволожується, умови клімату створюються такі ж, як при «добуванні насіння».

Важливо! Після появи паростків горщик ставлять в світле місце.

Не можна сказати, що персикове дерево росте швидко. Може скластися враження, що персик взагалі зупинився в своєму розвитку. Насамперед формується коріння і тільки потім стебло. За 2,5-3 місяці його висота досягає 45-60 сантиметрів. Перші плоди з’являються через 4-5 років.

Відстань між деревами

Так як культурі потрібен постійний сонячне світло, потрібно садити її на добре освітленій території, на яку не падатиме тінь. Потужна коренева система займає багато місця, тому мінімальна відстань між деревами і іншими рослинами повинна бути не менше 4 метрів. Якщо на ділянці висаджують два саджанця, то відстань між ними зменшують до 2,5 – 3 метрів. Недотримання цих прищепив може привести до загибелі персика.

Алгоритм посадки

Правильно посаджений персик швидко приживеться на новому місці і почне вкорінюватися. Як підсумок: культура зможе освоїтися за сезон до майбутньої зими і холоду.

Технологія безпосередньої висадки у відкритий грунт:

 1. Перед початком робіт коріння деревця потрібно промити від старого грунту і вмочити в глиняний розчин. Потім кінці кореневої системи злегка підрізають;
 2. В ямі для посадки по центру насипається невелика гірка землі;
 3. У неї встановлюється дерев’яний кілок для опори і підтримки персика;
 4. Далі рослина ставлять на вершину гори і рівномірно розподіляють по ній коріння;
 5. Коріння присипають грунтом, одночасно струшуючи кущ, це робиться для того, щоб прибрати можливі порожнечі;
 6. Землю ущільнюють, але потрібно обов’язково враховувати, що місце відгалуження першого корінця має перебувати на 4-5 сантиметрів вище рівня грунту;
 7. Тепер навколо горбка робиться валик (лунка) близько 10 сантиметрів у висоту;
 8. Наступний етап – це рясне поливання (не менше 3 відер). Процес повинен бути плавним, тобто виливається частина і води вбирається, потім також поступово доливається ще;
 9. Стовбур персика прив’язується до кілка-опорі за допомогою шпагату або будь-якого м’якого матеріалу;
 10. Останній крок – це розрівнювання лунки.
Читайте по темі:  Кращі сорти чорних томатів для вирощування в Україні

Важливо! Удобреному землею не можна засипати стовбур куща, так як хімічні процеси сприятимуть дебатів кори, що викличе грибкові хвороби.

Сусідство персика з іншими деревами

Всі культури виділяють в повітря і грунт певні елементи, їх вплив на сусідні рослини може бути не тільки позитивним, але і негативним. Тому селекціонери збирають саджанці групами, в яких буде зростати тільки один вид.

Персикове дерево дуже капризно і не переносить перебування біля нього ніяких інших посадок, крім свого виду. Від вишні та черешні саджанець буде завжди «ухилятися», і та частина, яка знаходиться безпосередньо по сусідству, почне хворіти, повільніше рости, оголятися і підмерзати. У підсумку все дерево загине. Найгірші «сусіди» – це вишня і черешня, яблуня і груша, абрикос, волоський горіх. Садівники з досвідом вирощують плодоносити на землях, де раніше була цілина або город, для того щоб не допустити нетерпимість до грунту.

Цікаво! Неприязнь персика до інших плодовим культурам часто виявляється взаємної.

Як посадити персик з кісточки

Переваги весняної посадки

Весняна посадка саджанця дає йому більше шансів зміцніти за сезон і підготуватися до холодів. Рівень води в грунті навесні сприяє якнайшвидшої адаптації. А також весь сезон садівник може спокійно виявляти і перешкоджати розвитку негативних чинників, таких як посуха, хвороби і шкідники.

Поради щодо подальшого догляду

Якщо все правила посадки дотримані, то доглядати за персиком буде не складно.

Перед першими заморозками потрібно сформувати навколо стовбура шар землі в товщину 20 – 30 сантиметрів і укутати утеплювачем. Також закрити потрібно і сам плодоносити.

Крону формують у міру розвитку персика, важливо не дати вирости йому занадто високо, так як плоди ростуть на бічних гілках, а завдяки обрізку вони виростуть великих розмірів. Проводити її краще навесні, коли температура досягне 6оС.

Підживлення в перші два роки проводиться до 4 разів за сезон. Перед процедурою культуру обов’язково поливають простою водою.

Як посадити персик з кісточки

Щоб уникнути проблем зі шкідниками, на початку весни саджанець обробляють спеціальними препаратами – мідний купорос, бордоська рідина, сечовина.

Не важливо в якому регіоні вирощується персикове дерево, його можна виростити в саду своїми силами, але доведеться докласти зусиль. За статистикою чверть всіх насіння гине під час росту, щоб цього не відбувалося, потрібно дотримуватися всіх вимог і слідувати порадам.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...

Залишити коментар

Please enter your comment!
Будь-ласка введіть своє імя