Конструкція слухового вікна на даху + фото

4

Людина, плануючи будівництво будинку, мріє створити щось особливе, не схоже на всі будівлі, що існували раніше.

Уже два століття люди успішно прикрашають свої будинки пристроєм на даху різноманітних слухових вікон.

Саме ця своєрідна «родзинка» здатна надати будинку індивідуальність, зробити його впізнаваним, що запам’ятовується. Для досягнення бажаного результату, потрібно ретельно продумати цей елемент, вдало підібрати матеріали і якісно виконати.

Трішки історії

Європа. Дахи зі слуховими вікнами з’явилися в XIX столітті у всіх країнах Європи практично одночасно. Вони виникли як функціональний елемент будівлі для провітрювання і освітлення горища, завдяки чому мансарди стали придатні для влаштування житлових і господарських приміщень.

Конструкція слухового вікна на даху + фото

Але відразу ж слухові вікна стали служити і для прикраси будівель. Для Європи XIX століття були характерні люкарни – вишукано декоровані слухові вікна в одному стилі з фасадом будівлі, будь то готика, ренесанс або бароко. Причому в різних країнах вони виглядали по-різному.

Росія. Поява слухових вікон в Росії пов’язано з будівництвом Манежу в 1817 році на честь п’ятиріччя перемоги в російсько-французькій війні. Це грандіозна споруда шириною 45 м було перекрито дерев’яними фермами, до яких був підшитий підвісну стелю. Але, оскільки будівництво велося в поспіху, модрини для конструкцій були сирими, незабаром з’явилися тріщини в конструкціях, стелю скривився.

За легендою за виправлення дефектів взявся артільник Олексій Чуток, з прізвищем якого і пов’язують назву «слухові вікна». Під його керівництвом на даху будівлі були прорізані прямокутні отвори і оформлені додатковими конструкціями у вигляді будиночків зі стінками, дахом і скляним фасадом – віконцем, через яке здійснювалося провітрювання будівлі. Конструкція показала свою ефективність – ферми перекриття, а в наслідок і стелю, випростались.

Читайте по темі:  Оздоблення вікон сайдингом зовні

Конструкція слухового вікна на даху + фото

Перший досвід виявився вдалим, велична будівля Манежу донині існує зі слуховими вікнами, що, безсумнівно, є його окрасою. www.youtube.com/watch?v=eHG4QUszYhs

Так ця архітектурна конструкція прижилася і в Росії, зробивши населеними горища будинків, в першу чергу, Москви і Санкт-Петербурга. Тут селилися в основному люди з невеликим достатком. Крім житлових приміщень, на горищах розташовувалися майстерні та інші господарські приміщення. Через слухові вікна можна було легко вийти на дах для її ремонту, а також врятуватися в разі стихійних лих – пожежі або повені.

Конструкція довела свою живучість – на сьогоднішній день можна спостерігати велику різноманітність слухових вікон.

Класифікація вікон

 1. У щипцевій стіні;
 2. Дормер:
  1. трикутне,
  2. чотирикутне зі скатної дахом
  3. трапециевидное,
  4. сегментообразние з трапецієподібної дахом (панорамне),
  5. арочне ( «летюча миша», «бичаче око»);
 3. Антідормер;
 4. похиле;
 5. Зенітний ліхтар.

Класифікація цим не вичерпується. Завдяки розвитку будівельних технологій, появи нових матеріалів удосконалюються старі конструкції вікон і розробляються нові.

Конструктивні рішення

Принципових схем слухових вікон чотири.

Конструкція слухового вікна на даху + фото

У щипцевій стіні

Вікно влаштовується в щипцями (верхньої частини торцевої стіни у формі трикутника, обмеженою скатами даху) в площині фасаду. Пристрій вікна не вимагає додаткових конструкцій, через нього можна легко потрапити по зовнішніх сходах на горище.

Дормер

Вікно повністю розташоване над скатом даху. Пристрій такого вікна вимагає посилення конструктивних елементів даху і ретельну гідроізоляцію. З точки зору архітектури, це найпоширеніший і найефектніший вид слухових вікон, що має велику кількість модифікацій.

Схеми деяких видів слухових вікон типу Дормер наведені тут.

Конструкція слухового вікна на даху + фото

Антідормер

Вікно не виступає за краї схилу покрівлі, є вбудованим і тому зменшує корисний об’єм горища. Широкого поширення цей тип вікон не отримав, хоча є більш простим у виконанні, ніж Дормер. Варіант більш економічний по витраті матеріалів і більш простий з облаштування гідроізоляції.

Похиле (мансардне) вікно

Воно знаходиться безпосередньо в площині покрівлі. В даний час розроблені ефективні конструкції мансардних, зокрема, металопластикових вікон різних форм: стандартних прямокутних, круглих, трикутних.

Читайте по темі:  Розміри вікон в приватному будинку

Зенітний ліхтар

Є повністю скляним вікном, може мати різні форми. Конструкція дає максимальне освітлення. Застосовується на дахах виробничих і громадських будівель.

Слухові вікна на даху фото – приклади використання в індивідуальних житлових будинках

Дах двосхилий зі слуховим вікном – рішення традиційне. Воно розташоване в площині стіни на схилі даху.

Конструкція слухового вікна на даху + фото

Односхила конструкція, складається з трьох вікон з простінками.

Конструкція слухового вікна на даху + фото

Вальмові вікна навівають відчуття старовини, затишку і розміреності життя. При такому рішенні кути нахилу даху і вальма рівні.

Конструкція слухового вікна на даху + фото

Трикутне слухове вікно на даху є частим атрибутом романтичного, часом навіть казкового будинку.

Увага! Саме трикутна конструкція вікна є найбільш простий у виконанні, зручною для влаштування гідроізоляції.

Конструкція слухового вікна на даху + фото

Недоліком є обмежена кількість світла.

Арочне вікно «бичаче око» додасть інтер’єру риси патріархального особняка.

Конструкція слухового вікна на даху + фото

Слухові вікна на даху можуть розташовуватися групами по вертикалі крім звичного рішення розташування по горизонталі.

Конструкція слухового вікна на даху + фото

Конструкція слухового вікна на даху + фото

Конструкція слухового вікна на даху + фото

Класичне вікно забезпечує широкий огляд та максимальну освітленість.

Конструкція слухового вікна на даху + фото

Бічні стінки біля вікна з трапецієподібної дахом відсутні. Всі його покриття виконується матеріалом покрівлі.

Можна використовувати різні типи слухових вікон в межах одного даху.

Конструкція слухового вікна на даху + фото

На цій великій даху три види вікон. Але мабуть, найцікавіші з них віконця, що отримали назву «летюча миша» або «рот жаби» завдяки упізнаваним контурах. Їх пристрій на черепичним даху досконально розроблено виробником черепиці – фірмою Roben.

Конструкція слухового вікна на даху + фото

Вікна «летюча миша» будуть виглядати ефектно і на дахах з мінімальним ухилом.

Конструкція слухового вікна на даху + фото

Застосуванням плоских мансардних вікон будівля прикрасити складно.

Конструкція слухового вікна на даху + фото

Конструкція слухового вікна на даху + фото

Але тим не менше вони відмінно пропускають світло, не вимагають додаткових конструкцій і, завдяки добре розробленій технології установки, забезпечують надійну гідроізоляцію.

Основні вимоги при проектуванні

Кількість, вид і розміри слухових вікон визначаються призначенням приміщень, необхідної освітленістю, орієнтацією будівлі по сторонах світу, загальною архітектурною концепцією будівлі та застосовуваними матеріалами. Тобто слухові вікна проектують ще на стадії ескізу, а не на стадії розробки плану даху.

Вимоги СНиП слід дотримуватися при проектуванні вікон будь-якої конструкції і стилю. Це необхідна умова для забезпечення міцності і цілісності конструкції даху і довговічності будівлі в цілому.

Читайте по темі:  Розсувні вікна для веранди

Верх вікна призначається довільно виходячи з розмірів даху. Чим він буде вище, тим більше світла потрапить в приміщення.

Площа слухових вікон в житлових приміщеннях повинна становити 1 / 6-1 / 8 площі підлоги.

Проектування і монтаж слухового вікна слід виконувати згідно з вимогами СНиП. Незважаючи на конструктивні особливості і стиль обраної конструкції, необхідно дотримуватися будівельні правила і норми. Це дозволяє забезпечити необхідну надійність і довговічність даної споруди без ослаблення експлуатаційних параметрів покрівлі будівлі.

У число ключових вимог СНиП по слуховим вікнам входить:

 • установка допустима в разі, якщо кут нахилу ската покрівлі становить 35 градусів і більше;
 • надбудови повинні розташовуватися на регламентованому відстані від зовнішніх стін будівлі;
 • стулки, що відкриваються і розташовані на слуховому вікні повинні мати мінімальний розмір 0.6 × 0.8 м, а значить допустимий його розмір на даху складе 1.2 × 0.8 м;
 • якщо передбачено облаштування вікна з вальмовой дахом і чотирикутним отвором, його фасад не може бути продовженням стіни будівлі.

Конструкція слухового вікна на даху + фото

Попередження! При проектуванні слід витримувати пропорції і не перевантажувати дах поруч масивних вікон.

Слухові вікна на даху, конструкція

Основою конструкції слухового вікна є каркас, який монтується одночасно зі кроквяної системою даху.

Конструкція найчастіше виконується з дерева, хоча бічні стіни можуть бути виконані з цегли.

Конструкція слухового вікна на даху + фото

Конструкція слухового вікна на даху + фото

Монтаж слухового вікна виконується після каркаса даху – повинні бути зведені фронтони і змонтована кроквяна система будівлі. У місцях установки слухових вікон робляться отвори. Якщо отвір більше 110-130 см, то для того, щоб компенсувати підвищене навантаження від конструкції вікна, що обрамляють отвір кроквяні ноги повинні бути здвоєними або строєними. Бічні стіни конструкції слухових вікон встановлюються перпендикулярно зовнішній стіні з опорою на балки перекриття.

Важливо! При монтажі балок-перемичок неприпустима врубка в кроквяні конструкції даху, так як це послаблює її конструкцію. Для кріплення всіх елементів каркасу слід використовувати металеві кріпильні деталі.

Особливу увагу слід приділити гідроізоляції. Конструкцію слухового вікна слід утеплювати тим же шаром утеплювача, що і дах. Зовнішнє облицювання стін зазвичай робиться тим же матеріалом, що і фасад будівлі.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...