Як вибрати електрорубанок – поради та рекомендації

547

Один з найважливіших етапів будь-яких столярно-теслярських робіт – підготовка пиломатеріалів. Звичайно, сьогодні можна купити рейки, дошки і брус будь-якого якості передпідготовки, в тому числі і ідеально стругані, однак справжні майстри воліють це робити самі. Та й з фінансової точки зору набагато вигідніше купувати неструганную деревину і самостійно доводити якість її поверхні до потрібного вам рівня. З усього вищесказаного випливає, що на будмайданчиках і в майстернях, де працюють з деревом, без електрорубанки не обійтися. Там завжди знайдеться для нього робота – стругати, знімати фаску, вибирати чверть…

Перед тими, хто приходить до такого висновку, незмінно постає завдання: як вибрати електрорубанок. Враховуючи величезну кількість моделей, наявних сьогодні в продажі, зробити це дуже непросто. Аматорський або професійний, потужний і важкий або маленький і легкий, з наявністю або відсутністю тієї чи іншої функції, дорогий чи не дуже?.. Щоб новий інструмент ідеально відповідав вашим очікуванням від нього, слід розібратися: а чого ж взагалі можна очікувати від сучасних електрорубанком?

Як вибрати електрорубанок

Влаштування електрорубанка і принцип його дії

З появою електродвигуна рубанок став ефективніше в роботі і простіше у використанні, але його конструкція залишилася в цілому настільки ж простий, як і у його прабатька – однойменного ручного інструменту.

Двигун і барабан електрорубанки розміщені перпендикулярно напрямку руху інструменту. Між собою вони з’єднані за допомогою приводного ременя, прихованого за боковим знімним кожухом. Нижня частина барабана, на якому закріплені леза, і який виконує функцію ріжучого елемента, знаходиться на одному рівні з площиною задній частині опорної платформи, яка називається підошвою рубанка. Передня частина підошви піднята щодо задній на задану висоту і в процесі роботи спирається на ще неструганную деревину. Швидко обертається барабан зрізає своїми лезами матеріал, в результаті більш низька задня частина підошви ковзає по вже обробленої поверхні.

Розглянемо трохи докладніше окремі конструкційні елементи електрорубанка.

Як вибрати електрорубанок

1. Мішок для збору стружки.
2. Патрубок для видалення стружки.
3. Опорна рукоятка.

4. Кнопка блокування вимикання.
5. Курок для включення / вимикання.
6. Гумова накладка.

7. Блок з двигуном.
8. Опорна підошва.
9. Регулятор глибини стругання.

Підошва електрорубанки

Нижня робоча поверхня електрорубанка – підошва – складається з двох частин, між якими розташований обертовий барабан з закріпленими на ньому ножами. Зміщення рухомого «носка» підошви відносно нерухомої «п’яти» у вертикальному напрямку задає глибину різу.

Від якості підошви багато в чому залежить, наскільки ви залишитеся задоволені своїм новим інструментом і якістю його роботи. На що звернути увагу?

По-перше, на матеріал, з якого виготовлена підошва. У переважної більшості електрорубанком це алюміній, але алюміній може бути литим або штампованим. Перший варіант, звичайно, переважніше, оскільки литий метал володіє кращими характеристиками міцності, ніж штампований.

Як вибрати електрорубанок

Втім, якщо ви підбираєте інструмент для побутового використання, не варто нехтувати рубанками зі штампуванням, адже у них є і своє незаперечне достоїнство – більш низька ціна.

Як вибрати електрорубанок

По-друге, на якість полірування поверхні підошви. Чим остання гладше, тим легше рубанок буде ковзати по заготівлі. Іноді для поліпшення ковзання на поверхню підошви наноситься спеціальне покриття на основі політетрафторетилену.

По-третє, на габарити підошви. Довжина підошви (у звичайних електрорубанком вона може коливатися від 300 до 400 мм, а у электрофуганков досягати 500 мм і більше) визначає поздовжню стійкість інструменту.

І, нарешті, остання в нашому списку (але зовсім не остання за значенням) характеристика підошви, на яку слід звернути увагу – її загальна геометрія. Не повинно спостерігатися яких би то ні було поперечних і вертикальних перекосів, тобто при виставленої на нуль глибині стругання «носок» і «п’ятка» підошви повинні утворювати ідеальну, без зазорів, площину. Та й лінія, утворена їх бічними кромками, в ідеалі повинна бути рівною, що неважко перевірити прямо в магазині, приклавши до них лінійку.

Читайте по темі:  Який кущоріз краще вибрати: бензиновий або електричний?

На підошві, як правило, є неглибокий поздовжній V-подібний паз (іноді не один, а два або навіть три паза різного розміру). Головне його призначення – полегшення процесу зняття фаски.

Як вибрати електрорубанок

Ножі і ножовий барабан

Головним робочим елементом електрорубанки є ножовий барабан, розташований в поперечному руху інструменту напрямку між двома частинами його підошви. Саме на ньому кріпляться леза, які і знімають стружку з оброблюваної дерев’яної поверхні.
Кількість ножів може змінюватись в залежності від моделі електрорубанки від одного до трьох. Три зустрічається порівняно нечасто – в основному на професійних інструментах.

Найбільш поширені і затребувані моделі з двома ножами. З цього не слід робити висновок, що рубанки з одним лезом погані і нікуди негідні. Насправді це найбільш прийнятний варіант для тих, хто спантеличений питанням, який електрорубанок вибрати для будинку. Такі моделі володіють своїми перевагами – невелика навантаження на двигун і, як наслідок цього, мала маса і низька вартість.

Як вибрати електрорубанок

Багато моделі рубанків підтримують вибірку чверті. Для цього один торець барабана роблять відкритим, що дозволяє вибирати чверть по всій довжині заготовки. Ширина вибірки чверті задається за допомогою спеціального упору, який йде в комплекті з електрорубанком. Для зміни глибини вибірки чверті використовується регулювання глибини стругання. Для захисту відкритого торця барабана використовується захисний поворотний кожух.

Як вибрати електрорубанок

Слід сказати кілька слів і про матеріал, з яких виготовляються ножі. Сьогодні на ринку є два різновиди ножів для електрорубанком – твердосплавні і з швидкорізальної сталі. Перші володіють досить великим ресурсом роботи, але коли ріжуча кромка все ж затупилися, лезо доведеться замінити, а воно коштує зовсім недешево. Такі ножі можна порекомендувати тим, хто користується рубанком лише від випадку до випадку – встановив нове лезо і можна не згадувати про нього кілька місяців, а то й років.

Тим же майстрам, для кого електрорубанок – інструмент номер один, більше підійдуть ножі з швидкорізальної сталі, які швидко тупляться, але підлягають заточуванні. Завдання це, правда, непроста, але з урахуванням того, що коштують такі леза зовсім недорого, правомірне питання: а чи варто їх взагалі заточувати або простіше по мірі необхідності відразу замінювати на нові.

Як вибрати електрорубанок

Технічні характеристики які необхідно враховувати при виборі електрорубанки

Всі технічні характеристики електрорубанки можна знайти у документації до інструменту. Але знайти їх нескладно, а от щоб розібратися в тому, що означають ті або інші цифри, потрібно попередньо отримати хоча б загальні уявлення про всіх цих параметрах.

Глибина стругання

Глибина стругання – параметр, що показує, яку товщину матеріалу здатний зняти рубанок за один прохід. Визначається вона вертикальним зсувом «носка» підошви щодо «п’ятки» і регулюється гвинтовим механізмом.

Як вибрати електрорубанок

У простих електрорубанком, призначених для побутового використання, ця величина може змінюватися від 0 до 2 мм, професійні моделі здатні за прохід зняти до 4 мм деревини. Крок регулювання глибини стругання зазвичай знаходиться в діапазоні 0.1-0.5 мм. Якість роботи, виконаної за допомогою тонко регульованого рубанка, звичайно, вище, але і коштують такі інструменти значно дорожче.

Як вибрати електрорубанок

Ширина стругання

Ширина стругання – параметр, що визначає максимальну ширину «доріжки», яку робить рубанок за один прохід, і прямо залежить від розміру ріжучої кромки ножа. Звернути увагу на цю характеристику слід, якщо з допомогою купленого інструменту передбачається обробляти широкі дошки, брус і т. д. Звичайно, ніщо не заважає зробити два паралельних проходу, але коли мова йде про великі обсяги роботи, це нераціонально з точки зору часових витрат.

Читайте по темі:  Як вибрати торцювальну пилку - поради та рекомендації

Як вибрати електрорубанок

Невеликі побутові рубанки, як правило, мають максимальну ширину стругання 82 мм.

Як вибрати електрорубанок

У більш серйозних професійних моделей ця цифра зростає до 100-110 мм.

Як вибрати електрорубанок

Більш потужні агрегати, здатні обробити 200-300, а деякі навіть 350 мм поверхні.

Потужність

Потужність – головна характеристика електрорубанки (як, втім, і будь-якого іншого електроінструменту), що визначає його продуктивність. Потужність безпосередньо пов’язана з двома розглянутими вище параметрами: чим ширший і/або глибокий шар матеріалу повинен зняти рубанок за один прохід, тим більш потужним двигуном він повинен володіти. Залежить від потужності і здатність рубанка обробляти тверду деревину: не кожному інструменту, легко справляющемуся, наприклад, з сосною або осикою, «по зубах» буде дуб або клен. Професійні моделі електрорубанком оснащуються двигунами потужністю 1500-2200 Вт (мова в даному випадку йде про споживаної потужності), побутовим цілком достатньо 500-900 Вт.

Частота обертання

Частота обертання – параметр, використовуючи який можна оцінити, наскільки швидко і якісно рубанок зможе впоратися з поставленим перед ним завданням. Кутова швидкість обертання барабана у більшості моделей електрорубанком лежить в інтервалі 10000-17000 про./мін. Моделі з малою частотою обертання вала призначені для грубої обробки твердої деревини. Слід зазначити, що при низьких обертах починає чітко відчуватися вібрація інструмента.

Акумуляторні електрорубанки

Останнім часом чітко простежується тенденція до збільшення частки бездротового будівельного обладнання. І якщо раніше це були досить «слабенькі» інструменти, до яких вдавалися лише у випадку, коли потрібно виконати роботу в умовах підвищеної вологості або на значній відстані від точки доступу до електромережі, то сьогодні акумуляторні моделі за багатьма своїми характеристиками не поступаються (або майже не поступаються своїм провідним аналогам.

Практично у кожного виробника електрорубанком є свої лінійки бездротових моделей. Напруга акумуляторів у більшості таких інструментів складає 18, трохи рідше можна зустріти моделі з напругою 14.4 Ст.

Крім очевидних переваг є, зрозуміло, у бездротових електрорубанком і свій недолік – висока вартість. Але тут вже вам вирішувати, чи варто переплачувати за зручність роботи. Очевидно одне, купувати такий інструмент доцільно в тому випадку, коли його передбачається використовувати там, де немає можливості підключення до електричної мережі. У всіх інших випадках краще віддати перевагу мережного пристрою.

Як вибрати електрорубанок

Інші конструкційні елементи і додаткові корисні функції

Рукоятка

Головна вимога до ручки електрорубанки (як, втім, і будь-якого іншого ручного електроінструменту) – ергономічність. Від цього багато в чому залежить, наскільки зручно буде користуватися ним. Тому перед покупкою слід обов’язково потримати вподобаний рубанок у руках. В ідеалі на рукоятці повинна бути прогумована накладка або будь-яке інше протиковзке покриття.

Як вибрати електрорубанок

У передній частині корпусу деяких електрорубанком виробники встановлюють додаткову ручку для лівої руки майстра: це дуже корисний елемент, оскільки він дозволяє рівномірно розподілити зусилля під час роботи.

Як вибрати електрорубанок

Патрубок

Патрубок, розташований з боків корпусу електрорубанки, призначений для відведення стружки і деревної пилу з робочої зони. Під’єднання до нього спеціально призначеного для цього мішка або шланга будівельного пилососа дозволить утримувати майстерню в порядку і скоротити час на її прибирання. Рідко, але все ж зустрічаються рубанки з двома дзеркально розташованими патрубками. Такі моделі повинні особливо зацікавити лівшів, яким незручно працювати, коли мішок для збору стружки приєднаний до стандартно розташованому патрубку.

Блокування випадкового включення

З метою підвищення безпеки при поводженні з електроінструментом більшість що випускаються сьогодні моделей оснащується кнопкою запобігання випадкового включення. Без натискання на цю додаткову кнопку не вдасться і натиснути на гашетку запуску двигуна, а значить, ви зможете спокійно переносити не відключений від електромережі рубанок, не замислюючись про те, що можна ненароком зачепити клавішу пуску. Крім того, завдяки цій функції ваші малолітні діти не зможуть випадково або навмисно включити потенційно небезпечну «іграшку».

Читайте по темі:  Мінімийка для авто Karcher: області застосування і можливості

Плавний пуск

Електродвигун рубанка з функцією плавного пуску набирає обертів поступово. Це перешкоджає швидкому зносу основних вузлів інструменту і робить роботу з ним більш безпечною. Особливо корисна така функція для важкої і потужної техніки.

Електродинамічне гальмо

Наявність функції електродинамічного гальмування валу дозволяє дуже швидко зупиняти обертання ножового барабана. Завдяки цьому істотно знижується ризик пошкодження ножів в момент вимикання рубанка, коли оператор якомога швидше хоче відпустити інструмент. Так і для майстра робота з інструментом стає трохи безпечніше.

Електронний

При збільшенні навантаження на інструмент неминуче виникає «гальмування» двигуна, тобто зниження кількості обертів в одиницю часу. Уникнути ризику заклинювання оснащення і забезпечити високу якість обробки поверхні заготовки в цих умовах допоможе електронний, підтримує задану оптимальну швидкість обертання ножового вала незалежно від швидкості переміщення рубанка і твердості деревини. Оснащуються такою функцією, як правило, тільки дорогі професійні моделі.

Нестандартні різновиди електрорубанком

Завдання перед теслями і столярами можуть стояти найрізноманітніші, і, намагаючись задовольнити всі їхні потреби, виробники електроінструменту постійно розширюють функціонал продукції, що випускається ними. У результаті на ринку з’являються нестандартні, але при цьому затребувані різновиди електрорубанком.

Деякі, сьогодні вже далеко непоодинокі моделі електрорубанком допускають стаціонарну установку: ви будете переміщати не рубанок вздовж дерев’яної заготовки, а заготовку вздовж рубанка – в деяких випадках це буває дійсно зручніше. У таких інструментів є спеціальні пристосування, що дозволяють жорстко закріпити їх у перевернутому положенні, і фіксатор кнопки включення. В результаті ви отримуєте мініатюрний фугувальний верстат.

Як вибрати електрорубанок

Знімати фаску вміє практично будь-який сучасний електрорубанок, але, як правило, мова йде лише про незначне згладжування кутів заготовки. Фальцеві ж рубанки сконструйовані спеціально для зняття повноцінної фаски глибиною до 25 мм. Для цього в їх підошві є глибокий V-подібний виріз.

Як вибрати електрорубанок

Нечасто, але зустрічаються моделі, у яких на барабані встановлений один ніж спіральної форми або, як варіант, кілька прямих ножів, розміщених під кутом до осі обертання вала. Такі рубанки дозволяють домогтися отримання особливо гладкої поверхні.

Як вибрати електрорубанок

Є у продажу і рубанки, призначені спеціально для обробки криволінійних поверхонь. Домогтися цього вдалося завдяки змінюваної геометрії підошви, виготовленої з листового металу. Можливості таких рубанків, правда, не безмежні: радіус кривизни опуклих поверхонь, які вони здатні обробити, повинна бути не менше 400 мм, увігнутих – не менше 450 мм

Як вибрати електрорубанок

Це далеко не повний список вузькоспеціалізованих рубанків, наявних сьогодні на ринку, і якщо вам потрібен інструмент для виконання нестандартної роботи – шукайте і знайдете.

Правила техніки безпеки при роботі з електрорубанком

Якщо ви читаєте цю статтю, значить, ви ще не визначилися, який електрорубанок вибрати, і радісний мить його придбання для вас попереду. Проте вже на цій стадії не зайвим буде ознайомитися з основними правилами техніки безпеки при роботі з цим потенційно дуже небезпечним інструментом.

  • Регулювання і очищення інструменту можна проводити тільки після відключення його від електромережі. Наявність кнопки запобігання випадкового включення не позбавляє вас від необхідності виконувати цю вимогу.
  • Уважно підходите до питання вибору робочого одягу, не допускається наявність у неї вільно звисаючих рукавів і пол. Ніколи не нехтуйте таким засобом індивідуального захисту, як окуляри.
  • Перед початком роботи уважно огляньте інструмент на предмет наявності пошкоджень обертових частин і погано зафіксованих ножів.
  • Перед струганням з заготовки повинні бути видалені всі цвяхи і шурупи, якщо вони там є.
  • Оброблювана заготовка повинна бути надійно зафіксована за допомогою лещат, струбцин і т. д.
  • Забезпечте собі зручне і, головне, стійке положення при роботі.
  • Використовуйте тільки рекомендовані виробником леза. Якщо у вашого електрорубанки кілька ножів, всі вони повинні бути однаковими (в тому числі однаковою мірою зношеності), в іншому випадку в процесі роботи неминуча балансування барабана і, як наслідок цього, сильна вібрація інструмента.
  • Не залишайте електрорубанок без нагляду. Зберігайте в недоступному для дітей місці.

Відео: Вибір і робота з електрорубанком

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (2 оценок, среднее: 4,00 из 5)
Завантаження...