Як вибрати перфоратор – критерії вибору перфоратора для будинку або постійної роботи

4466

Коли йде ремонт чи будується будинок, перфоратор – один з найбільш потрібних інструментів. З появою цього приладу, здатного витримати суттєві навантаження, працювати стало легше і комфортніше. Вибір подібних пристроїв сьогодні величезний – їх пропонує кожна фірма-виробник інструменту.

Як вибрати перфоратор
Ударний дриль і перфоратор – зовсім не одне і те ж

А ось як вибрати перфоратор, який виявиться якісним, зручним і довго прослужить. Таке питання цілком виправдане, адже при купівлі доведеться витратити чималу суму – задоволення це не можна назвати занадто дешевим. Щоб зробити вибір правильно, треба знати принцип роботи перфоратора і особливості його конструкції. Розглянемо все це детально, щоб з’ясувати, чим відрізняються один від одного різні моделі подібних пристроїв.

Деякі помилково вважають, що дриль з ударним механізмом працює точно так само, як і перфоратор. Але це не так – хоч і називають таку дриль «дрилем-перфоратором», але принцип дії цих двох електричних інструментів разюче відрізняється. Так, вони обидва пробивають отвори, але удари при цьому мають різну силу, а також різне походження.

Дриль ударного типу працює в якості пробійника за рахунок зубчастої передачі двох коліс, званих тріскачками. При певному тиску на дриль виникає коливальний рух її осі, яка і дозволяє зробити отвір. Але продуктивність при цьому не може бути високою, а удари виходять досить слабкими. Тому твердий бетон, наприклад, такий дрилем не пробити.

А ось перфоратор якраз і призначений для свердління каменю, цегли та бетону. Також з його допомогою можна перенести зусилля на робочу кромку піки, лопатки або бура, дозволивши цим інструментам працювати з максимальною віддачею.

У перфораторі в якості основного елемента конструкції використовується механізм електромеханічного або електропневматичного типу. Завдяки йому створюється ударне зусилля, достатнє для пробивання бетону чи каменю. При цьому майстрові не потрібно сильно тиснути на рукоятку перфоратора. У деяких моделей механічний ударний механізм подібний такому у дрилі, але він є менш міцним, ніж електромагнітний або пневматичний механізм.

Як вибрати перфоратор

Поршень і механізм пневматичної системи ударів, як правило їм оснащуються L образні перфоратори.

Як вибрати перфоратор

Механізм типу “п’яний” підшипник, який обертаючись змушує бойок робити удари, таким механізмом оснащуються вузькі перфоратори.

Так, якщо порівняти механічний і пневматичний механізми, то можна помітити, що останній значно полегшує роботу по твердій поверхні. При використанні механічного ударного пристрою доводиться докладати зусилля в три рази більше, ніж при використанні пневматичного пристрою. Тому, вирішуючи, як вибрати перфоратор для дому, краще зверніть погляд у бік більш сучасних моделей, а про механічних благополучно забудьте.

 • Дивіться матеріал >> Відмінність перфоратора від дриля – розкладемо все по поличках

Що потрібно врахувати при виборі перфоратора

Цей інструмент може бути з одним режимом свердління, з двома режимами (свердління плюс удар), а також з трьома режимами (до попереднім двом режимам додається довбання). Крім того, перфоратори за вагою класифікуються на тяжкі, середньої ваги і легкі. Останні будуть не важче 4 кілограмів, середні «потягнуть» від 4 до 5 кілограмів, а самі важкі прилади подібного типу можуть важити 5-10 кілограмів і більше.

Енергія удару

Одним з основних параметрів пристрою є енергія удару. Для її вимірювання використовуються джоулі. Легкі моделі володіють силою удару не більше ніж 1-2 джоуля, а перфоратори «серйозніше» можуть вдарити з силою від 8 до 15 джоулів. Чим більше енергія удару, тим більший діаметр отвору може бути отриманий. Коли ця величина досить мала, то прилад не працює ефективніше, ніж дриль ударної типу. При цьому він буде не пробивати отвір, а висвердлювати його. В результаті його оснащення буде спрацьовуватися дуже швидко, а про високої продуктивності мріяти не доведеться.

Читайте по темі:  Различия между экскаватором и экскаватором-погрузчиком? Плюсы каждого варианта

Говорячи про енергію удару, треба знати, що вона не залежить від того, з якою силою тиснути на рукоятку перфоратора. А от при роботі з ударним дрилем справа йде якраз навпаки. Якщо заповзятливий продавець магазину інструменту для залучення уваги розповідає про підвищену енергію удару перфоратора, вислухайте його слова скептично. Слід знати, що значення даного параметра, що перевищує 10 джоулів, призведе до швидкого виходу з ладу вашого інструменту. Адже при таких високих навантаженнях його тугоплавкі вставки зруйнуються за досить короткий проміжок часу.

Частота ударів

Якщо підрахувати, скільки разів в одну хвилину вдаряє поршень пристрою про його бойок, то отримаємо величину, звану частотою ударів. Чим вона більше, тим вище швидкість пробивання отворів. Продуктивність перфоратора залежить як від частоти, так і від енергії удару. Фірми-виробники, що випускають самі довговічні і ефективно працюючі прилади, у своїх моделях гармонійно поєднують ці два параметри. Тому, роздумуючи, який вибрати перфоратор, краще звертати свою увагу саме на надійні бренди, продукція яких відрізняється відмінною якістю і вражаючою довговічністю. Конкретно про найкращих фірмах-виробниках ми поговоримо трохи далі.

Потужність перфоратора

Перфоратори – менш потужні пристрої, ніж електродрилі. Це пов’язано з тим, що свердлити набагато важче, ніж бурити. Тому вал перфоратора при роботі не вимагає настільки високої швидкості обертання, як у дрилі. У приладів з різними типами набоїв потужність відрізняється. Від 400 до 800 ватт споживають моделі з патронами типу SDS-Plus. Перфоратори з патронами SDS-Max мають потужність в межах від 1 до 1,2 кіловата. Власне кажучи, вибираючи цей інструмент, на потужності робити акцент не слід – це не самий важливий параметр.

Потужність перфоратора

Частота обертання шпинделя

Швидкість обертання вала перфоратора нижче, ніж у дрилі – про це вже згадувалося вище. Залежно від класу приладу, значення цієї величини може становити від 600 до 1500 оборотів в хвилину. Частота обертання зменшується зі збільшенням потужності і продуктивності перфоратора – це пов’язано з його конструкційними особливостями. Адже у продуктивних моделей оптимальний діаметр оснащення досить великий. Загалом-то, і обертається вал приладу лише для того, щоб видалити пил після буріння. Маленькому буру доводиться обертатися швидше, а великим – повільніше, інакше він занадто швидко зноситься.

Моделі перфораторів з високою швидкістю обертання вала мають чималу вагу, що не полегшує зручність користування. Крім того, у таких високошвидкісних пристроїв дуже швидко зношуються спіральні канавки, з допомогою яких відходи буріння видаляються з місця роботи. З-за цього прилад починає досить-таки сильно нагріватися, і в результаті його навіть може заклинити в отворі.

Тип патрона для кріплення бурів

Обговорюючи з друзями і знайомими, який перфоратор краще, домашній майстер не завжди враховує один важливий параметр. Це спосіб закріплення бура, яких на сьогоднішній момент є три.

Якщо потрібно невеликий прилад вагою до 4 кілограмів, краще вибирати модель з системою кріплення SDS plus. Отвори такий пристрій зможе робити діаметром не більше 3 сантиметрів. Зазвичай для побутових потреб цього цілком вистачає, і такі перфоратори найбільш затребувані покупцями.

Професійні моделі, що важать часом до 11 кілограмів, оснащені системою кріплення бура типу SDS max. Дані прилади відрізняються досить великими розмірами. Втім, і отвори вони здатні пробити немаленькі – до 5,2 сантиметри.

Читайте по темі:  Як облаштувати місце для зимового зберігання інструментів і садової техніки

Тип патрона для кріплення бурів

Два типи кріплення, зліва SDS Plus, праворуч SDS Max.

З недавнього часу став використовуватися ще один тип кріплення SDS-top. Він досить добре підходить для виготовлення отворів діаметром від 1,6 до 2,5 сантиметра. Таке кріплення часто застосовується в пристроях, вироблених фірмою Bosch.

Режими роботи перфоратора

Тепер докладніше розглянемо, чим відрізняються один від одного перфоратори з різною кількістю режимів роботи. Отже:

Найпростіші прилади – однорежимні. Працюють вони так само, як і звичайна дриль. Якщо потрібно свердлити дерев’яні і металеві поверхні, то вони цілком підійдуть.

В двохрежимного пристрою вісь здатна не тільки обертатися, але і здійснювати коливальні рухи під час обертання.

Режимний перфоратор в якості додаткової функції має можливість наносити удари без обертання шпинделя. Такий пристрій найбільш універсальний, він може просто свердлити, свердлити і довбати і просто довбати.

Різноманіття моделей перфораторів припускає, що кожна з них може мати різні модифікації. При цьому вони можуть бути виконані як з одним, так з двома або трьома режимами роботи. Якщо говорити про останній варіант, то він коштує дорожче, безумовно. Але зате такий прилад добре виручить, якщо належить вибрати перфоратор для роботи як по свердлінню, так по бурінню і дробленню, то однозначно потрібно зупиниться на трьохрежимному приладі.

При виборі пристрою відіграють важливу роль і його форма і конструкція. Потримавши прилад в руці, треба відчути, що працювати з ним буде зручно. При цьому зверніть увагу на те, чи мають бічні ручки, які можна легко зняти – відмінно, якщо передбачений такий варіант. Він допоможе, якщо доведеться свердлити в тісному куту, наприклад. Зняв ручки – і працюй зі всіма зручностями.

Форма перфоратора

За формою перфоратори бувають як прямі, так і L-образного типу. У останніх двигун розташовується вертикально, завдяки чому більш компактний прилад. Крім того, охолодження двигуна влаштовано досить ефективно. Працювати такі пристрої можуть довго, не перегріваючись, та і служать чимало. Ось тільки вага у них вельми відчутна.

Форма перфоратора

L – подібний перфоратор, двигун розташований вертикально.

Вузькі і довгі перфоратори прямого типу важать менше, а за рахунок своєї конструкції пролізуть в будь-яку щілину. Двигун у них розміщений горизонтально.

Як вибрати перфоратор

Вузький, довгий перфоратор, двигун розташований горизонтально.

У перфоратор можуть бути вбудовані наступні функції:

 • Обмежувач глибини свердління допоможе дізнатися, чи дійшло свердло до потрібної позначки.
 • Механізм перемикання швидкостей стане у нагоді, коли треба переходити зі свердла на бур або назад. Адже вони повинні рухатися з різними швидкостями.
 • Зворотне обертання вала виручить, коли свердло застрягне в якій-небуть поверхні.
 • М’який пуск і пристрій, що захищає від перегріву, допоможуть уникнути неприємностей, що обіцяють поломку пристрою.
 • Стабілізація частоти обертання вала при коливаннях навантажувального зусилля – вельми корисна функція.

Додаткові функції

Думаючи про те, як вибрати хороший перфоратор, ми сподіваємося, що в ньому будуть і всякі зручні доповнення.

1. Так, наприклад, захист від пилу зовсім не завадить – адже навряд чи комусь доводиться працювати в стерильних умовах.

Як вибрати перфоратор

Пристосування для захисту від пилу під час свердління.

2. Не менш зручна і система анти вібрації, пом’якшує і компенсує тряску приладу при свердлінні, довбанні або бурінні.

система анти вібрації

Система захисту від вібрації.

3. Ще однією корисною «фішкою» є фіксуюча кнопка, що закріплює перфоратор в робочому режимі.

Правда, кожна з додаткових можливостей аж ніяк не здешевлює прилад, тому вибирайте тільки те, що вам дійсно потрібно. Не варто, право, переплачувати за ті функції, якими ви надалі так жодного разу і не скористаєтеся.

Читайте по темі:  Вибираємо диво-лопату для легкої роботи в городі

Комплектація перфоратора

А тепер поговоримо про комплектації перфоратора – чим вона більш повна, тим менше пристосувань доведеться докуповувати згодом. Отже, що повинно лежати в кейсі разом з приладом:

1. Запасні щітки до електродвигуна.

2. Спеціальний патрон, який є перехідником, допоможе використовувати звичайні свердла для дрилів, а не швидкозажимні. Адже перфораторні свердла коштують дорожче, і при відсутності такого патрона доведеться неабияк витратитися.

3. Бури – основний комплект. Для побутових потреб його вистачить з лишком, але в професійних моделей потрібен комплект солідніший.

Фірма виробник

Тепер трошки поговоримо про те, якої фірми вибрати перфоратор. Найбільш надійні бренди, про яких, ймовірно, чув майже кожен – BOSCH, MAKITA. Саме в їх сторону треба спрямувати свій погляд, вибираючи професійну модель перфоратора. А для дому, крім цих двох фірм, можна також порадити і наступні компанії-виробники WATT, STERN, EINHELL, VT.

І все ж: побутова модель чи професійна?

Більш дорогі і потужні професійні прилади забезпечені безліччю функцій. Вони надійні і довговічні. Відрізнити їх легко: звичайно у всіх виробників моделі для професійного користування пофарбовані в інший колір, ніж побутові. Так і відповідні написи на них є. Але головне їх відмінність це час безперервної роботи, який по тривалості становить 7 – 8 годин, тобто весь робочий день. Втім, навіщо будинку важкий і громіздкий пристрій для «профі»? Надзавдань виконувати, як правило, не доводиться, а для самого звичайного ремонту або вішання поличок цілком достатньо моделі середнього класу.

Давайте перерахуємо оптимальні характеристики перфоратора, який планується використовувати для домашніх потреб. З подібними параметрами можна легко і швидко свердлити отвори в бетоні діаметром від 1,6 до 2,8 сантиметра, а також виконувати інші види робіт. Отже, хороший перфоратор володіє наступними параметрами:

 • Потужність – від 0,5 до 0,9 кіловата.
 • Сила удару – від 1,2 до 2,2 джоуля.
 • Режимів роботи – три (крім свердління, також довбання і буріння).
 • Регулювання швидкості обертання вала.
 • Повинна бути захисна муфта – вона захистить пристрій від заклинювання.
 • Бур повинен кріпитися системою SDS plus – при цьому не треба використовувати ключі для затиску або разжиму патрона.

Далі дивіться самі – тримати інструмент в руках, спробуйте зробити пробний отвір. Якщо відчуєте, що працювати буде зручно – беріть. Загалом, відповідь на питання, який перфоратор краще вибрати, очевидний. Звичайно ж, той, який буде максимально підходити для ваших завдань. Тільки майте на увазі, що, виконуючи ці завдання, з приладом треба поводитися акуратно. Про це трохи нижче.

Правильно експлуатуємо перфоратор

Ці кілька простих правил допоможуть вашому любовно обраному інструменту прослужити довго, уникнувши прикрих поломок.

Отже:

 • Бажано використовувати тільки «рідні» патрони, бури та мастильні матеріали, які надані компанією-виробником.
 • Технічне обслуговування, чистка і змазка рекомендуються регулярно. Особливо зверніть увагу на змазування SDS – хвостовика інструменту для роботи.
 • Не варто працювати приладом довгий час без зупинки. Треба періодично давати йому час на охолодження.
 • При свердлінні глибокого отвору роботу потрібно виконувати в кілька прийомів, кожен раз витягуючи бур і прочищаючи тим самим отвір. Це відбудеться за рахунок видалення відходів буріння.
 • Якщо натискати на інструмент, раніше часу зноситься ударний механізм. Також це загрожує перегріванню якоря двигуна.
 • Режим довбання застосовуйте недовго – перемішуйте його обертальним режимом, хоча б хвилини на 2. Це дозволить охолодити пристрій, а також дасть мастилі рівномірно розподілитися в потрібні місця. Таким чином, спрацює система примусового мащення.
 • Щоб не розбити патрон, треба працювати строго перпендикулярно осі пробиваємого отвору, не допускаючи перекосів інструменту.
 • Пильник і щітки електродвигуна треба періодично оглядати, приводячи в порядок і замінюючи при необхідності.
 • Не варто чекати, поки маленька несправність перетвориться у велику поломку. Краще відразу звернутися в сервісний центр – так вийде набагато дешевше.

Таким чином, вважаємо, що відповідь на питання, як правильно вибрати перфоратор, ви з цієї статті отримали.

Відео: Вибір перфоратора

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...

Залишити коментар

Please enter your comment!
Будь-ласка введіть своє імя