Мотокультиватор або мотоблок – що вибрати в залежності від потреб

389

Засоби малої механізації, які стали популярними в останні десятиліття, серйозно полегшують життя дачників, фермерів і жителям сіл, які мають у своєму розпорядженні певні площі сільськогосподарських угідь. Обробка землі та догляд за культурами потребує менших фізичних зусиль і витрат часу, якщо купити мотоблок або мотокультиватор.

Це порівняно недорогі машини на базі бензинових двигунів, за допомогою яких можна виконати цілий спектр операцій з обробітку грунту, догляду за рослинами і збирання врожаю на площах від 10 – 15 соток до 2-3 гектарів. Більшість таких машин відрізняється надійністю конструкції, простотою управління, економною витратою пального і універсальністю.

З їх допомогою можна виконувати: оранку; культивацію; нарізку рядів; підгортання; прополювання; прибирання картоплі; косіння трави; очищення двору і доріжок від снігу… І ще багато операцій, які раніше вимагали важкої фізичної праці. Важливо тільки визначиться з обсягом передбачуваних робіт і правильно вибрати техніку. Перша проблема, яка виникає при виборі цієї техніки — мотоблок або мотокультиватор, що вибрати для своїх потреб. Далі ми розглянемо цю проблему детальніше.

Мотокультиватор або мотоблок - що вибрати

У чому різниця між мотокультиватори і мотоблоком

Мотокультиватор або мотоблок - що вибрати Мотокультиватор або мотоблок - що вибрати
Мотокультиватори Мотоблоки
Вага, кг 20 – 60 70 – 120
Потужність, л. с. 3 – 6 7 – 12 і більше
Конструкція рами Жорсткість і масивність рами залежить від потужності. Масивна, посилена рама.
Коробка передач Обмежені однією передачею, є можливість задати напрямок обертання фрез. Є коробка передач, як мінімум 2 вперед і 1 назад передача.
Вал відбору потужності Мотокультиватор або мотоблок - що вибрати Мотокультиватор або мотоблок - що вибрати
Пневмоколеса Пневмоколесами оснащуються тільки деякі моделі. Як правило, оснащуються пневмоколесами.
Фрезерування Основний спосіб обробки грунту. Може застосовуватися, при цьому не є основним способом обробки.
Робота з підгортальниками Зможуть працювати важкі моделі, але тільки на легких грунтах. Можуть працювати з подвійними підгортальниками.
Робота з плугом Не пристосовані. Можуть обробляти різні типи ґрунтів.
Робота з картофелекопателем Не пристосовані Можуть працювати з картофелекопателем.
Робота з косаркою,
снегоуборщиком та іншої
активної висоти
Не пристосовані. Можуть працювати моделі обладнані валом відбору потужності.
Транспортні роботи Є можливість пристосувати для транспортних робіт, але немає доцільності. Можливо виконувати транспортні роботи.

Мотокультиватори

Мотокультиватор або мотоблок - що вибрати

Дуже популярні машинки на базі переважно бензинових двигунів. Потужність моторів становить 3 – 6 к. с., а вага агрегату досягає 60 кг. Діапазон мас досить значний — можна знайти культиватори вагою близько 20 кг, а купити і моделі, в яких передбачено встановлення спеціальних баластних обважнювачів, які збільшують загальну масу до 100 і більше кілограмів. Це потрібно при роботі на важких грунтах і виконання певних операцій, про яких мова піде нижче.

Читайте по темі:  Як вибрати ручний гідравлічний штабелер?

Функціонал мотокультиваторів досить обмежений — розпушування грунту, прополка, міжрядна обробка, в деяких випадках — підгортання. Сфера використання мотокультиваторів масою до 50 кг — дачні та присадибні ділянки площею до 15 – 20 соток, клумби, теплиці.

Робочий орган мотокультиватора — секційна фреза обертається шириною 35 – 70 см. За рахунок знімних секцій ширину фрези можна змінювати, що дуже зручно для обробки різних культур з різною шириною міжрядь. Фреза одночасно є і рушієм агрегату — зачеплений за грунт тягне культиватор вперед зі швидкістю, яка регулюється ручкою газу.

Мотокультиватор або мотоблок - що вибрати

Сучасні моделі мотокультиваторів можуть обладнуватися і коробками передач варіаторного або шестеренчатого типів з реверсом або без нього. Як правило, КПП встановлюються на пристрої важче 50 кг. Число передач у більшості моделей не дуже велика — 1+1 або 2+1.

Замість фрези на важкі моделі можна встановити металеві колеса з грунтозачепами. Це дає можливість користуватися причіпними знаряддями — плугами і підгортальниками. Але практика показує, що навіть важкі мотокультиватори з оранкою впоратися не в змозі, а підгортають картоплю на прийнятному рівні якості тільки на легких грунтах, навіть у разі попередньої обробки міжрядь фрезою.

Узагальнюючи інформацію, можна з усією впевненістю стверджувати, що мотокультиватори мають право на життя, і навіть володіють своїми перевагами перед мотоблоками, але тільки у випадку використання їх на невеликих ділянках та в межах штучних споруд. Основні операції, з якою більшість мотокультиваторів справляється на «відмінно» — розпушування ґрунту фрезою і обробка міжрядь.

Мотоблоки

Мотокультиватор або мотоблок - що вибрати

У спорі, що краще мотокультиватор або мотоблок, не можна однозначно прийняти ту або іншу сторону. Це приблизно те ж саме, що порівнювати гусеничний трактор і легковий автомобіль. У кожного з агрегатів своє призначення і свої особливості. Якщо порівнювати однакові операції, то мотоблок з ними справляється більш впевнено, ніж мотокультиватор, але натомість він дорожче, важче, витрачає більше пального.

Виробляються мотоблоки на базі бензинових і дизельних двигунів приблизно в рівній пропорції. Бензинові двигуни встановлюються на легкі і середні мотоблоки, масою 50 – 150 кг, дизельні — на значну частину середніх і важких, маса яких може досягати 300 кг. Потужність двигунів легких мотоблоків становить близько 6 к. с., середніх — до 8 к. с. і важких — 8 – 12, а то і більше кінських сил.

Головна відмінність мотоблока від мотокультиватора — наявність пневматичних шин і валу відбору потужності, що дозволяє підключити широкий шлейф навісного обладнання — ту ж фрезу, косарку, насос, дровокол і т. д. Пневматичні колеса використовуються як в транспортному, так і в робочому положенні.

Мотокультиватор або мотоблок - що вибрати

Обладнуються мотоблоки всіх видів і повноцінними коробками передач з обов’язковою задньою швидкістю. У середніх і важких мотоблоків може бути до 4 – 5 передач вперед і 2 назад. Але більшість моделей має більш просту трансмісію з 2 – 3 передніми і однією задньою передачею.

Запуск двигуна здійснюється як вручну, так і від електростартера (у деяких моделей професійного класу). Мотоблоки впевнено працюють практично з усіма видами сільськогосподарських знарядь. Вони можуть орати, культивувати, косити, копати картоплю. Дуже зручно використовувати в якості транспортного засобу — більшість з мотоблоків комплектуються причіпними візками вантажопідйомністю 0,3 – 1 тонну. Швидкість руху мотоблока з причепом може перевищувати 12 км/ч.

Середні і важкі варіанти мотоблоків оснащуються блокованим диференціалом, що дозволяє працювати на важких грунтах, мокрій траві і пересуватися по розмитих дорогах і полях.

Існують на ринку і перехідні моделі, які за своїми основними параметрами схожі на мотоблок і мають велику вагу, коробку передач, редуктор, але не мають валу відбору потужності. По суті, це мотокультиватор на колісному ходу і часто, в чому різниця між мотокультиватори або мотоблоком зрозуміти складно. Це проміжні моделі, що увібрали все найкраще від обох машин.

Мотокультиватор або мотоблок - що вибрати

В яких випадках можна використовувати культиватор, а в яких мотоблок

Культиватор — ідеальна машина для дачі і невеликої ділянки. Деякі європейські, американські і японські моделі можна використовувати для професійної роботи в ландшафтному дизайні, садівництві, тепличному господарстві. Вони відмінно розпушують грунт практично до стану дрібного піску або борошна, знищують бур’яни, а можливість зміни ширини фрезерування робить їх незамінними в городництві.

Читайте по темі:  Як вибирати садовий подрібнювач для гілок

По своїй функціональності вони практично не поступаються легким мотоблокам — немає можливості транспортування причепа, але легкими мотоблоками, як транспортним засобом мало хто користується.

Якщо земля у вас оброблена і в подальшому вам необхідно підтримувати її стан з року в рік, виробляючи фрезерування, то кращим вибором буде мотокультиватор вагою 30 – 40 кг. Для теплиць можна вибрати модель культиватора масою 20 кг

Мотокультиватор або мотоблок - що вибрати

Мотоблок — це універсальний інструмент дозволяє виконувати не тільки фрезерування, але і інші різні операції. Тому якщо вам потрібна тільки культивація, то не варто витрачати кошти на мотоблок.

Мотоблок слід купувати тільки при наявності ділянки площею близько 0,5 га, необхідності підключення активного обладнання і перевезення різних сільськогосподарських, будівельних і побутових вантажів на невеликі відстані. Мотоблоки, особливо важкі, володіють функціональністю міні-трактора.

Мотокультиватор або мотоблок - що вибрати

В деяких випадках можна прикріплювати візок і до мотокультиватору. Для цього потрібно докупити пневмоколеса і спеціальне зчеплення. Однак це має дуже мало сенсу, сам мотокультиватор не володіє такою потужністю, а через відсутність підвищених передач швидкість його пересування буде всього 2 – 3 км/ч.

Якщо плануєте працювати з заднім навісним обладнанням, таким як плуг, картоплекопач, подвійний підгортач, то тут не обійтися без мотоблока. При цьому, чим важче буде мотоблок, тим легше працювати з заднім навісним обладнанням, але важче проводити фрезерування. Для роботи з плугом слід придивитися до мотоблоків вагою 100 – 120 кг.

Мотокультиватор або мотоблок - що вибрати

Мотокультиватор або мотоблок - що вибрати

Мотокультиватор або мотоблок - що вибрати

Крім обробки землі мотоблок дозволяє причепити косарку для косіння трави. Існує два види таких косарок – ножові і роторні. Вони можуть бути пристосовані як для косіння сіна, так і для косіння газону.

Мотокультиватор або мотоблок - що вибрати

У зимовий період до мотоблоку можна причепити роторний снігоприбирач і використовувати для швидкого прибирання снігу з доріжок навколо будинку.

Мотокультиватор або мотоблок - що вибрати

Останнім часом намітилася тенденція оснащення мотоблока переднім керованим мостом і перетворення його в чотириколісну с/г машину, яка має достатньо потужності і широтою можливостей для обслуговування приватної ферми, паркового та комунального господарства або середнього за розмірами городнього та тепличного господарства.

При виборі необхідної техніки, насамперед, рекомендується орієнтуватися на обсяг і вид робіт, для яких вона купується. Слід також пам’ятати, що чим потужніше мотоблок або культиватор, тим складніше ним управляти. Для пенсіонерів і жінок, які працюють на присадибних ділянках, краще всього купити середній по масі мотокультиватор, а для повноцінного використання у товарному господарстві — мотоблок.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...

Залишити коментар

Please enter your comment!
Будь-ласка введіть своє імя