Які вікна вибрати – дерев’яні або пластикові

25

У тих, хто обзавівся новим житлом або вирішила капітально відремонтувати старе, незмінно виникають питання, що стосуються вікон. Які вікна краще ставити у приватний будинок – дерев’яні або пластикові? А в міську квартиру? І питання ці аж ніяк не риторичні. І в тих, і в інших є свої переваги і недоліки. Сьогодні ми проведемо невеликий порівняльний аналіз, щоб вам було простіше зробити усвідомлений вибір між пластиком і деревом.

Порівняння пластикових і дерев’яних вікон за параметрами

Пластикові вікна Дерев’яні вікна
Коефіцієнт теплопровідності рами 0.15–0.2 Вт/м*К. 0.1 Вт/м*К.
Повітропроникність рами Низька. Низька.
Екологічність Відповідає стандартам, але сам матеріал менш екологічний. Відповідає стандартам, але сам матеріал більш екологічний.
Зовнішній вигляд Можливий будь-який колір і текстура, але сильно помітна штучність матеріалу. Дерев’яна поверхня завжди виглядає більш привабливо.
Різноманітність дизайнерських форм Висока. Низьке.
Міцність і зносостійкість Висока Середня.
Термін служби Від 20 до 50 років. Від 50 до 90 років.
Складність у відході Не вимогливі. Необхідно оновлення зовнішнього покриття з плином часу.
Вартість Дешевше дерев’яних. Дорожче пластикових.

У чому розходження в пристрої пластикових і дерев’яних вікон

Основним елементом будь-якого вікна є рама. У чому розходження В пристрої пластикових і дерев’яних рам?

Рами пластикових вікон виготовляють з синтетичного полімеру – полівінілхлориду (ПВХ). Заготовками для них служать розрізані на частини потрібних розмірів полівінілхлоридні профілі, які герметично спаюються між собою з утворенням каркаса. Усередині ПВХ-профіль поділено перегородками на декілька (від 3 до 8) камер – незалежних один від одного порожнистих секцій. Чим більше камер, тим вище шумо – і теплоізоляція вікна. Всередину середньої, найбільшої за розмірами камери вставляється армуючий сталевий вкладиш, який надає рамі додаткову жорсткість і захищає її від деформацій.

1. Профіль коробки вікна.
2. Профіль рами вікна.

3. Склопакет.
4. Штапик з ущільнювачем.

5. L – образне армування.
6. Ущільнювач.
7. Квадратне армування.

Але це пластикові вікна, до яких всі давно звикли і які ні в кого не волають подиву. А що таке дерев’яні? Зрозуміло, мова піде не про «столярні вироби», широко поширеною в нашій країні в радянський час, а про якісні (і дорогих) виробах. Зовні сучасні дерев’яні вікна виглядають майже так само, як пластикові. І по своїй довговічності, шумо – і теплоізоляції вони не поступаються вікон з ПВХ. Оскільки дерев’яні вікна зі склопакетами спочатку прийшли до нас з Європи, їх часто називають ероокнами.

У виробництві дерев’яних віконних рам застосовується не цільне дерево, а клеєний брус. Для чого такі складнощі? Напевно, багато з вас стикалися з ситуацією, коли в літній період віконні стулки погано зачиняються, взимку ж, навпаки, між тими ж стулками зяють неабияких розмірів щілини.

Використання технології клеєного бруса дозволяє позбутися проблеми стиснення/розширення матеріалу в результаті коливання температури. По своїй пружності клеєний брус порівняємо з армованим ПВХ-профілем. Дерев’яні заготовки для рам в обов’язковому порядку просочують спеціальними речовинами, що захищають деревину від грибка, гниття, комах, негативного впливу вологи і сонячних променів, після чого грунтують і покривають лаком. Склопакети в дерев’яних вікнах використовуються виключно двокамерні.

1. Тришаровий клеєний брус.
2. Ущільнювачі.

3. Округлий штапик.
4. Склопакет.

5. Створачный профіль.
6. Водовідвідний профіль.

Теплоізоляційні характеристики

Одним з головних показників якості вікна є його здатність зберігати тепло в приміщенні. Основну площу вікна займає склопакет, і саме він буде визначати теплоізоляційні властивості всього виробу. Однак у даному огляді ми порівнюємо тільки матеріал рам, тому постараємося знайти відповідь на питання: дерев’яні або пластикові рами володіють кращими теплоізоляційними властивостями?

Для оцінки теплоізоляційних властивостей матеріалу використовують коефіцієнт теплопровідності. Чим він нижчий, тим менше тепла втрачається через даний матеріал. Для пластику цей показник складає 0.15–0.2 Вт/м*К. Теплоізоляційні властивості ПВХ-профілю безпосередньо залежать від його ширини і кількості камер.

Читайте по темі:  Оздоблення вікон сайдингом зовні

Теплопровідність дерева в першу чергу залежить від породи деревини:

  • сосна – 0.15 Вт/м*К,
  • модрина – 0.13 Вт/м*К,
  • дуб – 0.15 Вт/м*К.

Однак, нагадаємо, рами сучасних дерев’яних євровікон виготовляються не з цілісної деревини, а з клеєного бруса, а у нього коефіцієнт теплопровідності ще нижче – в середньому близько 0.1 Вт/м*К

При інших рівних умовах дерев’яні вікна зберігають тепло краще, ніж пластикові.

Повітропроникність

Ви ще не забули старі радянські вікна, величезні щілини в яких кожен рік з настанням холодів потрібно було заклеювати, щоб хоч трохи скоротити тепловтрати? З появою сучасних пластикових і дерев’яних вікон ми позбулися цієї проблеми, але придбали іншу. Щілини на «столярні вироби» приносили нам багато клопоту, проте забезпечували постійний приплив свіжого повітря. Сучасні герметичні вікна наглухо «закупорюють» приміщення, перешкоджаючи повітрообміну, в результаті чого підвищується вологість всередині, а люди відчувають нестачу кисню. Спробуємо розібратися, яке вікно в цьому плані краще – пластикове або дерев’яне?

Полівінілхлорид – матеріал, абсолютно не пропускає повітря. Щоб у приміщенні, де встановлені пластикові вікна, не застоювався повітря, потрібне регулярне примусове провітрювання. Альтернативний варіант – встановити на вікно вентиляційний клапан, що забезпечує приплив свіжого повітря навіть при закритих стулках.

Вікно з вентиляційним клапаном.
Вікно з вентиляційним клапаном.

Багато хто в даній ситуації сподіваються на «дихаючі» дерев’яні вікна. Дерево, будучи натуральним матеріалом з волокнистою структурою, дійсно здатне пропускати повітря. Однак кількість кисню, проникаючого крізь деревину, настільки мало в порівнянні з потребами людини, що їм сміливо можна знехтувати.

Крім того, дерев’яні елементи євровікон просочені різними речовинами, що запобігають гниття деревини, втрату нею кольору, поява жучків-токарів і т. д. і покриті лаком. Подібна просочення ще сильніше знижує повітропроникність дерева. З усього цього випливає, що дерев’яні вікна, так само як і пластикові, потрібно періодично відкривати для провітрювання приміщення. Врізати клапан пасивного провітрювання в дерев’яну раму сьогодні теж можливо.

Відмінність між дерев’яними та пластиковими вікнами з точки зору повітропроникності пренебрежимо мало. І ті, і інші не пропускають (або майже не пропускають повітря, а значить, приміщення необхідно цілеспрямовано провітрювати.

Екологічна чистота

Сьогодні питання екології хвилюють не тільки вчених мужів, але і обивателів, щоправда, останніх в основному лише в побутових масштабах. Багато хто починає замислюватися, наскільки безпечні ті чи інші матеріали, що оточують нас. Чимало палких суперечок розгорілося і навколо вікон.

Поспішимо охолодити запал затятих супротивників пластикових вікон. Полівінілхлорид, з якого виготовляються профілі, при нормальних умовах є речовиною хімічно інертним. Не випадково він дозволений для використання в харчовій промисловості. Звичайно, не варто забувати і про різні стабілізатори, модифікатори, пігментів та інших добавки, що додають ПВХ-профілю його властивості.

Однак виробники пластикових вікон дорожать своєю репутацією і тому ретельно стежать за екологічною чистотою своєї продукції, прагнучи замінити всі потенційно небезпечні добавки на більш нешкідливі аналоги. Так, солі свинцю, використовувані раніше як стабілізатор полівінілхлориду, замінені сьогодні на безпечні для людини сполуки цинку і кальцію. Продукція всіх поважаючих себе підприємств, що постачають на ринок віконні конструкції, проходить сертифікацію. Результати експертиз свідчать, що при дії сонячних променів та/або помірно підвищеної температури ПВХ-профілі не виділяють в приміщенні ніяких речовин.

Будемо, втім, чесні до кінця: проблема екологічного характеру, що стосується пластикових вікон, все ж існує. І вона гостро постане через кілька десятиліть, коли закінчиться термін служби встановлених сьогодні віконних конструкцій. Справа в тому, що спосіб грамотної та безпечної утилізації полівінілхлориду поки не знайдений.

Дерев’яні вікна є відмінним варіантом для тих людей, які на підсвідомому рівні не довіряють всьому, що отримано шляхом хімічного синтезу. Правда, цієї категорії споживачів варто нагадати, що бездоганна з екологічної точки зору деревина при виробництві вікон обробляється найрізноманітнішими просоченнями з метою захисту від комах, цвілі, гниття, негативного впливу вологи і УФ-променів. Всі ці сполуки теж отримані хімічним шляхом і в чистому вигляді теж аж ніяк не корисні для здоров’я людини.

Дерево виграє у пластику в гонці за звання «Самого екологічно чистого матеріалу». Однак всі «страшилки» про шкоду пластикових вікон безпідставні і сильно перебільшені. На сьогоднішній день і дерев’яні і пластикові вікна, вироблені з дотриманням технології, відповідають всім екологічним вимогам і нормам.

Читайте по темі:  Як утеплити дерев'яні вікна своїми руками

Зовнішній вигляд і різноманітність

Естетика важлива не менше, ніж функціональність. Вікна повинні бути красивими, добре вписуватися в інтер’єр приміщення і не дисонувати з виглядом фасаду будівлі. Порівняємо пластикові і дерев’яні вікна з їх естетичності і можливості варіювати зовнішній вигляд.

З полівінілхлориду можна виготовити вікна будь-якої форми, в тому числі сьогодні набирають популярність арочні вікна. Єдине обмеження стосується не форми, а розміру: складно виготовити занадто маленькі і, навпаки, занадто великі стулки. Вражають різноманіттям і доступні колірні рішення. Вікна з ПВХ-профілю можуть бути пофарбовані в будь-який колір, а також ламіновані під будь-яку текстуру, у тому числі під будь-яку породу дерева. Але все ж штучність матеріалу буде видно неозброєним оком, що не завжди додає вікнам краси. Якщо у вас дерев’яний будинок, пластикові вікна, навіть ламіновані, будуть виглядати недоречно.

Дерев’яні вікна позбавлені цього недоліку своїх пластикових конкурентів. Дерево – матеріал живий, саме тому з естетичної точки зору дерев’яним вікнам рівних немає. Вони ідеально підходять для заміських котеджів, вдало вписуються в архітектуру старих міських будівель, чудово доповнюють інтер’єр сучасних квартир.

Існує два варіанти декоративно-захисного покриття дерев’яних віконних рам – лак і непрозора фарба на водній основі. Більшість споживачів воліють лак, оскільки він дозволяє зберегти природну текстуру дерева.

Колір дерев’яних віконних конструкцій визначається породою деревини, з якої вони виготовлені. Однак при бажанні можна використовувати спеціальну грунтовку, надає дереву потрібний відтінок. За допомогою ґрунтовки можна, наприклад, порівняно недорогого вікна з сосни додати колір дуба, горіха або будь-якої іншої цінної породи деревини. Це дозволяє заощадити кошти і розкриває великі можливості для дизайнерів. Інший спосіб облагородити дешеву віконну конструкцію – покрити її елементи декоративними шарами з більш дорогих порід деревини.

Дерев’яні вікна, як і пластикові, можуть бути арочними, але в даному випадку маються істотні обмеження за величиною радіуса вигину.

З естетичної точки зору дерев’яні вікна поза конкуренцією. Пластикові вікна надають, мабуть, більші можливості дизайнерам для втілення найрізноманітніших задумів, однак при будь-якому виконанні вони будуть виглядати штучними.

Міцність і зносостійкість

Будь-яке вікно, яким би міцним і надійним воно не здавалося, може при певних умовах зламатися або ж втратити свій первинний зовнішній вигляд. Які вікна – пластикові або дерев’яні – краще протистоять руйнівної дії негативних зовнішніх чинників? Зрозуміло, мова піде про міцності і зносостійкості самих рам, а не скла – ймовірність, що останній буде розбито при попаданні в нього твердого предмета, не залежить від того, пластикове вікно або дерев’яне.

Отже, що ж може статися з вікном з ПВХ? Під впливом підвищеної температури рама не сильно, але розширюється. В результаті, якщо віконний профіль не армована, він може деформуватися. Крім того, рама, виготовлена з низькоякісної сировини, з часом з великою ймовірністю пожовтіє. Зате, якщо на пластику внаслідок неакуратності господарів будинку з’явилися подряпини, то ця проблема легко вирішувана.

Сучасні дерев’яні вікна, на відміну від виробів півстолітньої давності, не розклеюються і не розсихаються, однак і від них можна чекати неприємних сюрпризів. Зокрема рами, виготовлені зі світлої деревини під впливом сонячних променів поступово темніють. А випадково залишеної на дереві подряпиною вам доведеться «милуватися» багато років і навіть десятиліть. З цього випливає, що власникам дерев’яних вікон при поводженні з ними слід дотримуватися максимальної обережності.

Дерево є дерево і, як його не захищай, може з часом постраждати від дощу, палючого сонця, граду. Прекрасною альтернативою дерев’яним вікнам можуть стати дерево-алюмінієві, поєднують в собі всі переваги дерев’яної конструкції і здатність алюмінію протистояти негативним впливам навколишнього середовища.

Дерев'яні вікна з алюмінієвими накладками.
Дерев’яні вікна з алюмінієвими накладками.

Пластикові вікна володіють більшою міцністю і зносостійкістю, ніж дерев’яні. ПВХ більш довговічний: він має більшу міцність на удар, не боїться вологи, не потребує фарбування. Правда, все це справедливо лише для профілів, виготовлених з високоякісної сировини та зі строгим дотриманням технологій.

Читайте по темі:  Чому потіють пластикові вікна і як це виправити

Термін служби

Сучасні вікна, виготовлені вони з ПВХ або з дерева, гарні, але, на жаль, недешеві. Тому перед кожним власником будинку або квартири, які вирішили встановити їх у своєму житлі, незмінно постає цілком резонне питання: а як довго прослужить таке вікно?

Термін експлуатації пластикових вікон за різними оцінками фахівців, має становити від 20-30 до 45-50 років. Цифра ця може змінюватись в залежності від властивостей компаунда, використовуваного при виробництві профілів, а також від умов експлуатації. Багато німецькі компанії, які є безперечними лідерами на ринку пластикових вікон, розробили і постійно удосконалюють технологію виробництва ПВХ-профілів спеціально для російського клімату з характерним для нього частим і сильним перепадом температури.

Термін служби дерев’яних вікон залежить від виду використовуваного при їх виробництві деревини. Вікна з рамами з модрини прослужать вам ті ж 50 років, а ось соснові вже 55-60 років. Якщо ж ви не поскупилися і встановили у своєму будинку вікна з дубовими рамами, то з такого вікна зможуть милуватися навколишніми пейзажами не лише ваші діти, а онуки і навіть правнуки, адже воно прослужить не менше 90 років. Заготовки для дерев’яних вікон обробляють спеціальними складами, що підсилюють їх стійкість до зовнішніх впливів, що сприяє підвищенню їх довговічності.

Термін служби дерев’яних вікон, може бути більше, ніж пластикові. Однак, це справедливо тільки в тому випадку, коли дерев’яні вікна виготовлені із суворим контролем якості і захищені самими сучасними складами.

Складність у відході

Пластикові вікна прості в експлуатації. Все, що від вас вимагається, – зрідка протирати рами вологою тканиною, видаляючи накопичується на них пил. Ніякого спеціального догляду пластик не потребує.

Сучасні дерев’яні вікна теж не приносять особливих турбот, як це було з їх побратимами кілька десятиліть тому. Однак зрідка вам попрацювати все ж доведеться: покриття дерев’яних рам рекомендується оновлювати через певну кількість часу.

ПВХ-профілі простіше у догляді, ніж дерев’яні рами, так як не вимагають оновлення зовнішнього покриття через певну кількість років.

Вартість

Установка нових вікон – задоволення не з дешевих. Можна, звичайно, заощадити на якості фурнітури, товщині профілю або склопакета. Але чи є сенс у цій економії, якщо взимку вам доведеться ходити по будинку в светрах і вовняних шкарпетках, якщо у морозний день скло буде обледеневать, а на підвіконні накопичуватися калюжа з конденсату? Заощадити можна на матеріалі рами. Дерев’яні вікна дорожче пластикових. Різниця в їх вартості становить приблизно 50%.

Просте порівняння цін, правда, не зовсім коректно. Термін служби дерев’яного вікна, як ми вже говорили, більше, ніж пластикового, тому правильніше буде порівнювати ціну виробів, а вартість їх використання в рік. Прийнявши умовну вартість пластикового вікна за 10 тисяч рублів, а термін його експлуатації оцінивши 50 років, отримаємо, що вартість щорічного використання складе 10000/50 = 200 рублів.

Для дерев’яних вікон і вартість готового виробу, і термін його експлуатації залежать від виду деревини. Наприклад, вікна з сосни прослужать 60 років, з дуба близько 90. При цьому перші в середньому в півтора рази, а другі в два рази дорожче пластикових. Це означає, що вартість щорічної експлуатації вікна з сосни становить 15000/60=250 рублів, а дубового вікна 20000/90=222 рубля. Як бачите, пластикові вікна виграють і при такому способі оцінки, але тепер відмінність виглядає вже не настільки істотним.

Дерев’яні вікна дорожче пластикових, і це один з головних аргументів на користь останніх.

Проведене нами порівняння пластикових і дерев’яних вікон не дозволило виявити однозначного лідера: за одними параметрами перевершує дерево пластик, за іншими – навпаки. Будь винесений остаточний вердикт у даному випадку буде виключно суб’єктивним, адже для кожної людини порівнювані характеристики мають різні ступені важливості. Для одних головне, щоб у будинку було тепло, іншим важлива хороша шумоізоляція, треті готові пожертвувати всім заради того, щоб нові вікна гармонійно вписалися в інтер’єр їхнього будинку або квартири.

Не виключено, що багато хто залишилися незадоволені тим, що не знайшли в нашій статті готового рішення. На жаль, але відповідь на питання, що краще – дерев’яні або пластикові вікна, їм доведеться шукати самостійно.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...

Залишити коментар

Please enter your comment!
Будь-ласка введіть своє імя