Розмноження хвойних рослин живцями взимку — це просто

25

Ландшафтним дизайнерам і садівникам – любителям давно і цілком заслужено подобаються хвойні рослини. Виглядають вони декоративно, як правило, посухостійкі і не вимогливі в догляді, та й хвороби, і шкідники їх пошкоджують не так часто, як більшість листопадних культур. Обзавестися саджанцем хвойної рослини можна декількома способами. Найпростіший – купити в садовому центрі або розпліднику. Але це і найдорожчий спосіб. Набагато економніше і цікавіше виростити саджанець самому з живця.Розмноження хвойних рослин живцями взимку — це просто

Переваги живцювання хвойних перед іншими способами

Купуючи готові саджанці хвойних, ми, як правило, отримуємо вже життєздатну рослину – це безсумнівний плюс покупки. Чим деревце старше, тим дорожче – це мінус. Крім того, купити ми можемо іноді зовсім не те, що заявлено продавцем і якість саджанця може бути не найкращою.

При покупці будьте уважні і ретельно огляньте рослину. Хвоя повинна бути насиченого, яскравого кольору, властивого даному сорту. Крона також повинна відповідати всім естетичним параметрам, не бути однобокою, викривленою, а у випадку з вузькими і колонновидними формами не мати кілька верхівок. Так, всі ці дефекти можна виправити правильним доглядом і правильною стрижкою, але найкраще цього уникнути ще на етапі покупки.

Купівля саджанців – це добре, але це не наш метод. Нам хочеться вирощувати своїми руками. Це можна зробити, зібравши і посіявши насіння хвойної рослини, хоча, багатьом з них буде потрібна тривала стратифікація.

Але при такому способі ви, швидше за все, втратите ті властивості й особливості, які були притаманні саме даному сорту. Щоб зрозуміліше: зібравши насіння блакитної ялини, ви в результаті отримаєте, в основному, сіянці зеленого кольору, а зібравши насіння красивої колонновидної туї, отримаєте, щось безформне і кошлате.

Залишається третій варіант – розмноження живцюванням. Саме при такому способі отриманий саджанець буде мати весь набір характерних ознак материнської рослини – і форму, і колір хвої.

Читайте по темі:  Обробка капусти від гусениць і слимаків

Зима – це відмінний час зайнятися живцюванням хвойних рослин. Та й часу у садівника в цей період предостатньо, а робиться це просто. Правда, і в цій бочці меду не обійшлося без ложки дьогтю: не всі хвойні рослини розмножуються живцями. Скажімо, ялівець і туя – добре (туя навіть дуже добре), ялина – гірше, а от для сосни такий спосіб розмноження не підходить. Тому перед тим, як до нього приступити, вивчіть рослину, почитайте про способи її розмноження.

Заготівля живців хвойних рослин

А тепер, власне, приступимо. Потрібно знайти цікаву для вас рослину – донор і від неї відірвати, так, та саме відірвати заготовку для живця. Не використовуйте ніж або секатор, робиться це руками. Знайдіть одно або дворічний приріст і відірвіть його від рослини таким чином, щоб залишився шматочок деревини попереднього року. Тобто відірвана гілочка повинна мати, як прийнято говорити, “п’яту”. Руками це зробити дуже просто – різким рухом гілочка відривається від материнської рослини.

Кілька моїх спостережень: якщо ви берете заготівлю від вертикального вузької рослини, то краще брати і вертикальні пагони з верхньої частини, а якщо хочете вкорінювати кулясту форму, то можна брати гілочку з будь-якої частини.

Великі живці мають більший запас поживних речовин і у них більше шансів дожити до утворення власних коренів, тобто вкоренитися (оптимальна довжина – 8-15 см). Якщо заготовлюєте майбутні живці далеко від дому, запасіться пакетами, куди їх і складайте. Вдома можна пару днів зберігати загорнуті в пакет гілочки в холодильнику або підвалі.

Розмноження хвойних рослин живцями взимку — це простоПідготовка живців до висадки в грунт

Наступна операція – очищаємо від хвої нижню частину заготовки приблизно на 2 см, саме на цю глибину живець буде заглиблений в грунтовий субстрат. Щоб зменшити випаровування вологи, хвою на верхній частині можна трохи обрізати, але ні в якому разі не всю, фотосинтез потрібен черешку, може, навіть більше, ніж дорослій рослині.

Дуже часто живці хвойних рослин не вкорінюються не тому, що висихають, а тому що вражаються хворобами, спори яких, неминуче на них присутні. Тому наступний важливий етап-провести дезінфекцію держака, для чого його занурюють в розчин фунгіциду, наприклад, «Фундазолу». Це не просто короткочасне занурення, а занурення в розчин на кілька хвилин, щоб препарат проник у внутрішні судини держака (цей препарат системний).

Читайте по темі:  Як і чим виконується полив цибулі після посадки

Потім можна простимулювати майбутнє утворення коренів, витримавши живці в будь-якому стимуляторі: “Корневін”, “Гетероауксин”, мед, сік алое та ін.

Розмноження хвойних рослин живцями взимку — це простоВисадка живців в субстрат

І ось тепер настає момент висадки живців в субстрат. В якості субстрату можна використовувати, щось пухке: пісок (але обов’язково попередньо його продезінфікувавши, скажімо, в духовці), торф (обробивши фунгіцидом), перліт, вермикуліт або їх суміш.

Субстрат перед висадкою живців слід зволожити, але не розводьте бруд, він повинен бути вологим. Живці встромляють на глибину віддаленої з них хвої (2 см). Тут важливо не встромляти їх занадто густо, зробіть між ними зазор, вони не повинні стикатися своєю хвоєю. У місцях зіткнення при підвищеній вологості буде застоюватися волога і почнуться процеси гниття, що не допустимо.

А як же забезпечити високу вологість – запоруку хорошого вкорінення? Ємність з висадженими живцями, чи то ящик, контейнер або квітковий горщик (ємність обов’язково повинна бути з отворами для виходу води та надходження повітря до коріння) треба накрити чимось прозорим, пропускаючим світло, герметичним і утримуючим вологе повітря всередині. Рішень тут безліч. В аматорських умовах – це скляні банки, обрізані пластикові пляшки (безбарвні), плівка…

Розмноження хвойних рослин живцями взимку — це просто

Умови та догляд за живцями хвойних в перші місяці

Ось і все. Тепер чекаємо. Чекати доведеться довго – 2, а часом, і 3 місяці. Весь цей час живці раз в день провітрюємо, знявши банку на півхвилини, якщо потрібно зволожуємо з пульверизатора, і обприскуємо фунгіцидом при появі перших ознак цвілі або чогось підозрілого.

Окремо варто сказати про температуру. За моїми спостереженнями перший час (2-3 тижні) живцями краще підходить прохолода +16…+18°С, а потім температуру варто підняти до +22…+24°.

Для хорошого вкорінення живців хвойних рослин їм потрібен ще й світло. Зимове живцювання, при всіх його плюсах (є час і можна управляти температурою) має великий мінус – без додаткового підсвічування вкорениться мало живців або зовсім нічого. Обзаведіться хоча б звичайною 10 ватною світлодіодною лампою і помістіть її над живцями.

Читайте по темі:  Сприятливі дні для висадки розсади овочевих культур

Процес вкорінення почався. Але не поспішайте радіти. Скажімо, ялівці всі три місяці можуть “зображати життя”, але при цьому вони вже висохли, і хвоя легко обсипається при дотику. Так буває… Мабуть, один з важливих факторів був порушений. Проаналізуйте весь ланцюжок:

  • Живець – свіжий не пересушений;
  • Субстрат – легкий, стерильний, повітропроникний;
  • Нормальна вологість – не годиться як пересушування, так і перезволоження;
  • Достаток повітря – він повинен надходити і до хвої (провітрюйте), і до коріння (отвори);
  • Світло – від прямого сонячного світла живці можуть загинути, а без додаткового підсвічування вони будуть погано вкорінюватися.

Коли висаджувати отримані саджанці на постійне місце?

Раніше майбутньої осені робити цього не варто. Корінці утворилися, але вони настільки маленькі і ранимі, що краще їм створити більш комфортні умови. Якщо укореняли живці в загальній ємності, то через 3-4 місяці дуже акуратно розсадіть їх по окремих контейнерам з вже повноцінною грунтовою сумішшю для хвойних – або покупною, або власного виробництва.

Ну а далі все залежить від культури, догляду та клімату. Скажімо, при гарному догляді, туя до осені вже добре підросте і  її можна висадити у відкритий грунт. У разі морозних зим, якщо є побоювання, що молоді рослини краще залишити в контейнерах, і розмістити в світлому холодному приміщенні при температурі +0…+6 градусів або прикопати прямо з контейнерами в грунт.

Розмноження хвойних рослин живцями взимку — це просто

Важливі «дрібниці» успішного живцювання хвойних

Не варто живці удобрювати. Та й взагалі з хвойними культурами краще недогодувати, ніж перегодувати. По-моєму, підсипка раз на рік компосту в пристовбурне коло – відмінне рішення.

При заготівлі живців для вкорінення (особливо, якщо їх багато і від різних рослин) робіть етикетки, де і від чого відірвали. Не покладайтеся на пам’ять. Коли прийде час висадки на постійне місце в саду, маленька рослина ще не показує себе, чи буде вона «кулькою» чи «свічкою».

Дуже зручно для вкорінення використовувати сучасні пластикові ємності великого розміру з прозорого пластика з кришкою. І обприскувати живці легко, і провітрювати, і градусник розмістити можна. Тільки бажано на дно насипати нетовстий шар камінчиків, як дренаж, і на нього ставити контейнери з живцями. До речі, в якості контейнерів дуже гарні старі глиняні горщики – в них коріння дихають.

Ось, мабуть, і всі тонкощі, і складності вкорінення живців хвойних рослин взимку. Здалося складним? Ні, насправді, все просто і цікаво!

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Завантаження...