Томати черрі — особливості вирощування різних сортів

6

Більшість з нас помічають томати черрі тільки взимку, на полицях супермаркетів. І це не випадково. Адже в цей період вони не просто апетитно виглядають, але і за смаковими якостями з лишком перевершують більш великі сорти (тому і ціна їх вища). Влітку ж на ринку їх особливо не зустрінеш. На наших грядках вони теж не часті гості. Але, якщо комусь пощастить знайти свій сорт – відмовитися від черрі буде вже неможливо.

Томати черрі — особливості вирощування різних сортів

Історія виникнення мініатюрних помідорів

Перша згадка про томати черрі зустрічається в книзі знаменитого швейцарського ботаніка XVI століття Каспара Баугіна «Pinax Theatri Botanici». Однак історичні дані вказують на те, що мініатюрні помідорчики – культура далеко не нова і ніяк не європейська. Будучи знайденими в дикій формі в Андах, вони пройшли довгий шлях, перш ніж стали звичним для нас овочем. І досить видозмінилися, хоча все так само схожі на вишню, від чого і походить їх назва «cherry» (в перекладі з англійської – «вишня»).

Тільки недавно, в кінці XX століття, ізраїльські вчені отримали замовлення “облагородити” черрі, в результаті чого з’явилися томати, здатні до тривалого зберігання, масового вирощування. Словом, вийшли ті черрі, які знайомі сьогодні кожному з нас.

На сьогоднішній день дана група томатів налічує понад 100 сортів і гібридів. І зараз вже важко повірити, що всього півстоліття тому про неї ще практично нічого не знали.

Переваги черрі перед традиційними томатами

Крім відмінного смаку, більш яскравого, ніж у великоплідних сортів, високої декоративності, ранньостиглості та здатності плодоносити до заморозків, їм характерні дивовижна лежкість (без втрати смакових якостей), висока транспортабельність, невибагливість до умов вирощування і простота агротехніки.

Черрі швидко ростуть. Формують потужні рослини. Утворюють вирівняні за розміром і формою плоди. Досить дружно дозрівають. У більшості випадків вони відрізняються високою врожайністю. Мають широке застосування: для прикраси страв, додавання в салати, консервування, сушіння, в’ялення. Вирощувати їх – одне задоволення!

Читайте по темі:  ТОП–13 кращих сортів чорної смородини для України

Крім того, багато сортів і гібридів даної групи томатів відрізняються підвищеним вмістом лікопіну, який є не тільки потужним антиоксидантом, але і речовиною, оздоровлюючою серцево-судинну систему, а також бета-каротину – природного «еліксиру молодості і довголіття». У черрі майже в два рази більше сухих поживних речовин, цукрів. Словом, вони за багатьма показниками обходять своїх великих побратимів.

Томати черрі — особливості вирощування різних сортів

Різноманіття видів і сортів черрі

Селекційні роботи призвели до того, що сьогодні «вишневі» томати набули зеленого, білого, жовтого, помаранчевого, червоного, рожевого, чорного, фіолетового кольору і навіть смугасті. Мають округлі, грушоподібні, сливовидні, подовжені плоди. Солодкий смак або з кислинкою. Володіють екзотичними смаковими відтінками і післясмаком (дині, малини, чорниці).

Відрізняються черрі і за будовою кисті, яка зустрічається у вигляді грона, батоги (в окремих промислових гібридів буває довжина більше 1 м), парасольки, невеликий пензлики, віяла складної форми. У різних сортів кисть стримає від 12-20 до 50-60, а іноді і більше плодів.

Вага томатів черрі варіює в межах від 7 до 25-30 гр. Різняться «вишневі» томати і за характером розвитку куща, ділячись на детермінантні, індетермінантні і напівдетермінантні.

Індетермінантні сорти черрі (високі, мають необмежений ріст)

Найбільш численна група, призначена для вирощування в теплицях (але любителі експериментують з нею і у відкритому грунті, і на балконах).

Довжина стебла індетермінантів варіює в межах від 1,8 до 3,0 м. Діаметр плодів від 1 до 2 см. Вага – від 25 до 30 гр. Через особливості росту вони потребують обов’язкової підв’язки і регулярного пасинкування.

Приклади сортів і гібридів: “Злато”, “1000 і 2 помідори”, “Амако F1”, “Танець з смурфами”, “Чорна вишня”, “Ільді” (цікавий віяловою формою кисті, кожна кисть зав’язує до 60 плодів), “Вишня жовта”, “Барбарис”, “Чіо Чіо Сан” (кисті до 50 томатів), “Здорове життя”, “Елізабет”, “Ясик F1″”, Сава F1″.

Читайте по темі:  Підготовка картоплі до посадки – гарантія відмінного врожаю

Напівдетермінантні черрі (середньорослі)

Довжина стебла даної групи томатів досягає від 1 до 1,8 м. Розмір плодів в діаметрі від 3 до 5 см. Вага – від 15 до 25 гр.

Зупиняються в рості такі томати зазвичай після утворення 8-12 кисті. Потребують підв’язки та пасинкування.

Приклади: “Черрі Лікопа”, “Медова крапля”, “Буржуазний принц”, “Пляжний черрі”, “Кіра”.

Високі сорти і гібриди черрі підходять для закритого грунту, а для грядок кращі більш низькі.

Томати черрі — особливості вирощування різних сортів

Детермінантні (невисокі) черрі

Сама нечисленна, але вперто набираюча популярність група. Має невеликий, висотою від 0,2 до 1 м, компактний кущ. Діаметр плодів від 1 до 3 см. Вага – від 7 до 15 гр. Дуже декоративний вигляд.

Вершкуются детермінанти (закінчують свій ріст) над 4-5 або 6-7 нижніми китицями. Відрізняються скоростиглістю. Стиглі томати з них можна знімати на 70-90 день після сходів.

Завдяки невеликій кореневій системі і великій кількості сортів і гібридів заввишки до 50 см, детермінантні черрі нерідко використовуються для вирощування в кімнатних умовах, на балконі, в якості декоративної культури. При цьому вони не вимагають пасинкування, а часто і підв’язок, так як кожен окремий пагін таких рослин закінчується пензлем, і в цілому кущ досить стійкий до вилягання. Ємність під міні-томати повинна мати обсяг 3-5 і більше літрів.

Прикладом детерминатных сортів і гібридів черрі виступають: “Унікум F1”, “Вериге F1”, “Миришта F1”, “Вранац F1”.

Для горщечкової культури (“балконних томатів”): “Бонсай” (заввишки 20-30 см), “Пігмей” (25-30 см), “Мінібел” (30-40 см), “Балконне диво” (30-40 см), “Арктика” (до 40 см).

Ампельні сорти для вирощування в підвісних кошиках: “Вишневий водоспад” (довжина пагонів до 1 м, висота куща 15 см), “Червоний достаток” (довжина пагонів до 60 см, висота куща 15-20 см), “Садова перлина” (довжина стебел 30-40 см), “Городянин F1”, “Золоте гроно”. В одну корзину, для більшої декоративності, зазвичай висаджують по 2-3 рослини, іноді змішуючи красноплодні і жовтоплідні сорти.

Читайте по темі:  Сорт томатів Ніагара — водоспад з помідорів

Томати черрі — особливості вирощування різних сортівОсобливості агротехніки томатів черрі

В цілому агротехніка томатів черрі практично не відрізняється від догляду за звичайними сортами. Їх так само вирощують через розсаду, крім детермінантних сортів, висіяних відразу в горщики, діжки або на грядки. На стадії 3-5 справжніх листків проводять пікірування. У віці 55-65 днів переносять в грунт. За 10 днів до висадки здійснюють загартовування рослин.

Висаджуючи томати з інтервалом 35-45 см, на одному квадратному метрі розміщують 2,5-3 куща. Низькорослі рослини розташовують щільніше.

Індетермінантні сорти і гібриди формують частіше в один, іноді два стебла.

Так як високорослі черрі не тільки інтенсивно ростуть, але і стрімко нарощують бічні пагони, пасинкування на них проводять кілька разів на тиждень. Детермінантні сорти і гібриди не пасинкують, але при загущенні проводять проріджування куща.

У детермінантних томатів ні в якому разі не обривають листя, так як це викликає затримку їх розвитку. А ось у індетермінантних після набрання трьома нижніми кистями воскової стиглості проводять першу обрізку листя, видаляючи все, що розташоване до третьої кисті. Це дає поштовх до дозрівання кистей не тільки у верхній їх частині, але і до самого кінчика.

Після знімання перших зрілих кетягів проводять другий етап видалення листя, на цей раз залишаючи листя тільки на маківці (повністю оголювати рослини не рекомендується). З тією ж метою, в серпні (за місяць до закінчення сезону), у індетермінантних сортів і гібридів прищипують верхівку рослини.

Вирощуючи помідори черрі, варто пам’ятати про те, що вони дуже вимогливі до рівномірного зволоження грунту і тому потребують частих поливів. На посуху реагують зморщуванням плодів, розтріскуванням. Але і переливати їх не можна, так як це загрожує розвитком захворювань. Щоб підтримати землю вологою, томати рясно мульчують.

При вирощуванні черрі в кімнатних умовах рослини розміщують на сонячних вікнах. У зимові і похмурі дні їм необхідно досвічування.

Збирати «вишневі» томати рекомендується в стадії повного дозрівання. Зібрані бурими або зеленими вони достигнуть, але смакових якостей не набирають і не мають свого характерного запаху. Плоди, зібрані китицями, зберігаються довше, ніж зняті окремо.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...