Зола для перців: як правильно підживлювати

3363

Перцю для повноцінного розвитку необхідний багатий грунтовий склад. Заповнити дефіцит фосфору і калію, які відповідають за формування якісного врожаю, допомагає підгодівля золою. Органічний засіб, в залежності від виду, має різну концентрацію макроелементів. Це впливає на правила і терміни внесення натурального добрива. При фосфорному або калійному голодуванні деревною золою кущі перцю варто підгодувати і позакореневим способом.

Користь золи і шкідливість при вирощуванні овоча

Зола для перців: як правильно підживлювати

Макроелементи, що входять в натуральне добриво, потрібні рослинам в усі фази вегетації. Складом золи і обумовлена її користь:

 • Сполуки кальцію покращують метаболізм, беручи участь у фотосинтезі і підвищуючи холодостійкість, імунітет.
 • Ортофосфат калію нормалізує водний баланс – при відсутності елемента всередині клітин концентрується аміак, що гальмує розвиток перцю, плодоношення.
 • Магній, представлений в карбонатних, силікатних і сульфатних сполуках відповідає за нормальний перебіг фази бутонізації і цвітіння.
 • Хлорид натрію, поряд з ортофосфатом, відповідальні за повноцінний ріст овочевих посадок в цілому – перець любить натрій і не здатний при його дефіциті реалізувати свої характеристики як культура.
 • Фосфор забезпечує транспортування хімічних елементів в нужденні частини рослини – з’єднання, без якого нормальний перебіг фотосинтезу неможливий.

Однак застосування золи не завжди чинить позитивний вплив. Негативні фактори:

 • при використанні попелу, отриманого від спалювання пластику, будівельного сміття, пофарбованих лаком дерев’яних виробів, в плодах накопичуються шкідливі речовини;
 • одночасне внесення гною і деревної золи знижує концентрацію азоту в землі;
 • органічний засіб нейтралізує кислотність грунту, що робить і без того погані для обробітку перцю лужні грунти абсолютно непридатними.

Види добрива

Зола для перців: як правильно підживлювати

Зола – результат згоряння органічних матеріалів. Її склад залежить від вихідної сировини. Якщо матеріалом виступали гілки дерев, в живильному засобі велика концентрація припадає на калій, а якщо рослинні пагони – кальцій. Також в хімічний склад золи входять такі елементи:

 • фосфор;
 • залізо;
 • мідь;
 • марганець;
 • цинк;
 • молібден;
 • мідь.
Читайте по темі:  Чому гниє картопля при зберіганні, і як цього уникнути?

Є загальноприйнята класифікація видів зольного добрива. В її основі лежить сировина для виробництва:

 • Деревина. Використовувана для отримання порода і вік впливають на концентрацію хімічних елементів в складі: якщо спалити березу, переважати буде калій, а коли хвою – фосфор.
 • З рослинних залишків. Зола – результат “переробки” соломи, бадилля картоплі, томатів, перцю, сухого листя.
 • Кам’яновугільна. У складі добрива містится багато кремнію, сірки. На городі його застосовують тільки при обробці грунту, вносячи для поліпшення пухкої структури.
 • Торф’яна. Переважаючий елемент – кальцій з нейтралізуючим ефектом. Вносять з великою обережністю тільки при сильному закисленні.

Для підгодівлі овочівники використовують два різновиди: деревну і на основі рослинних залишків.

Загальні правила підгодівлі зольним добривом

Зола для перців: як правильно підживлювати

Незважаючи на користь органічної сполуки, безконтрольне внесення, завищені дозування і недотримання термінів підгодівлі перців може нашкодити рослинам. Золу не вносять на суху землю, але і закладка в сильно зволожену знижує ефективність препарату. Підгодовують посадки через 2 дні після рясного зволоження теплою водою, так як холодна може спровокувати розвиток грибкової хвороби.

Як приготувати добриво

Розчин золи для підгодівлі перцю готують за правилами. Основні кроки:

 • У миску просівають склянку попелу.
 • У ємність заливають 1 л окропу.
 • Настій проціджують через кілька шарів марлі.
 • Перед застосуванням концентрат розводять 10 л води.
 • Додають трохи тертого дитячого мила – 50 г.

Дозування

Зола для перців: як правильно підживлювати

На норму внесення золи впливає структура грунту. У пухку землю з хорошою аерацією досить закласти 150-250 г засобу, в глинистий грунт вносять кількість в 3-5 разів більшу, що залежить від ступеня щільності. Щоб уникнути надмірної концентрації золи в грунті, враховують дозування:

 • в 1 ст. л. вміщаються 6 г засобу;
 • у склянку стандартного розміру-100 г;
 • у півлітрову банку – 250 г.

Терміни і схеми підгодівлі

Під час вигонки розсади сіянці підгодовують золою двічі. В обох випадках вносять її у вигляді поливу на основі органічної сполуки. Попіл вводять в субстрат для вирощування посадкового матеріалу, також всипають в лунки при висадці і закладають під час перекопування при осінній і весняній підготовці грунту. Дорослі рослини також підгодовують органічним сполукам, контролюючи стан грунту і кущів, визначаючи, якого елемента перцю не вистачає.

Читайте по темі:  Як обробити картоплю перед посадкою?

Золу додають в грунт при посіві насіння. Субстрат готують з поживного грунту, додаючи на відро землі склянку золи. Якщо показник водопроникності невисокий, норма внесення добрива підвищується в 2-3 рази. У субстрат для розсади вносять зольний засіб, в першу підгодівлю, коли у сіянців утворюється 3-4 справжніх листочка, попіл не додають.

Підживлення розсади

Зола для перців: як правильно підживлювати

Щоб отримати хороший урожай, необхідно виростити міцні сіянці. Якщо золу не додавали в субстрат, то після утворення третього листка розсаду удобрюють розчином на основі органічної сполуки з нормою витрати 30 мл під рослину. Для зручності робочу рідину готують в невеликому відерці, розвівши 100 г попелу в 5 л теплої, відстояної води. Через 14-20 днів підгодівлю повторюють, зберігши концентрацію, але збільшивши обсяг рідини на рослину в 2 рази.

Просто посипати сіянці золою мало, так як поживні речовини поглинаються корінням рослини – використовують тільки рідкий розчин.

В лунки

При підготовці посадкових ям в кожне поглиблення насипають по жмені деревної золи. Попіл ретельно перемішують із землею, щоб не обпекти коріння розсади. Засіб не тільки живить рослини, дозволяючи їм швидше вкоренитися і піти в зростання, але і знезаражує грунт, пригнічуючи патогенні організми, а також підвищує імунітет самого перцю.

Після пересадки

Через 10 днів після висадки перцю на грядки в теплицю або відкритий грунт рослини вкорінюються. Цей час підходить для підгодівлі азотовмісними добривами – мінеральними або органічними. Додатково в робочу рідину додають настій на основі золи з розрахунку 1 л засобу під кущ. Внесення комплексу макроелементів покращує фотосинтез, дозволяючи рослині одночасно розвивати і кореневу, і вегетативну масу.

На стадії інтенсивної вегетації

Занадто часті підгодівлі золою проводити не слід, оскільки надлишок калію може привести до поганого засвоєння азоту та інших хімічних сполук. Однак в фазу цвітіння перець буде вдячний за внесення зольного добрива. Склад останнього стимулює рясне утворення бутонів і формування зав’язі, яка буде мати все необхідне для повного визрівання.

Як підгодувати перці золою в різних умовах

Зола для перців: як правильно підживлювати

Крім загальних правил внесення органічного добрива, є ряд особливостей, пов’язаних зі способом вирощування перцю. При культивуванні у відкритому грунті, де посадки страждають від посухи, часто застосовують позакореневий метод підгодівлі. У теплиці рослини розвиваються на обмеженій площі і недоотримують багато поживних елементів – недостатнє внесення однокомпонентного розчину золи.

Читайте по темі:  Компост в мішках: як приготувати правильно і швидко

У відкритому грунті

Робочу рідину для обробки на незахищених грядках приготувати нескладно. Основні кроки з підготовки поливу:

 • У металеву ємність просівають 300 г попелу, заливають 1 л окропу.
 • На слабкому вогні рідину доводять до кипіння.
 • Розчин проціджують і розводять в 10 л води.
 • В якості прилипача додатково вводять 50 мл рідкого мила.

В теплиці

Зола для перців: як правильно підживлювати

Підживлення перцю в захищеному грунті вносять кореневим методом. Сухою сумішшю посипають пристовбурні кола по периметру, потім грунт розпушують і поливають теплою водою з лійки з розпилювачем. До складу живильної суміші з розрахунку на площу в 1 м2 вводять такі компоненти:

 • 150 г деревної золи;
 • 15 г сульфату калію;
 • 30 г суперфосфату;
 • 3 кг перепрілого компосту.

Боротьба з шкідниками, захворюваннями за допомогою золи

Попіл, отриманий в результаті спалювання гілок або рослинних залишків, – ефективний засіб захисту рослин перцю від шкідливих комах та інфекцій різної природи. Засіб застосовують наступним чином:

 • обприскують зольним або мильно-зольним розчином;
 • посипають просіяним через сито попелом.

Застосовувати робочу рідину в якості захисного засобу можна і в теплицях, і на відкритих грядках. Обприскують кущі у вечірній час в суху погоду. Якщо перець росте не під захистом, обов’язково перевіряють прогноз погоди, щоб не намічалися атмосферні опади, які змиють з листя лікувально-профілактичну речовину. Поливають посадки в цей час тільки під корінь.

Поширені помилки

Зола для перців: як правильно підживлювати

Внесення золи не завжди приносить бажаний результат. Пов’язано це з неправильним поєднанням препаратів в складі однієї підгодівлі. Якщо одночасно підживлювати рослини сечовиною або гноєм з золою, то вийде практично весь азот. Зростання вегетативної маси не прискориться. У разі азотного голодування посадок, воно продовжиться.

Поєднання деревної золи з вапном надає навіть згубний вплив на перець, так як він чутливий до лужних грунтів. На них кущі стають чахлими і гинуть. А попіл, як і вапно, нейтралізує кислотність грунту. У сукупності речовини ще й підсилюють ефект. Виправити ситуацію допоможе внесення підкисляючих засобів (суперфосфат, верховий торф).

Часте внесення золи також не принесе рясного врожаю через підвищення концентрації калію в грунті, який ускладнює отримання корінням магнію. Розвиток рослин припиняється.
Завдяки багатому хімічному складу золи, її систематичне застосування дозволить отримати велику кількість якісних плодів. Однак це можливо тільки при дотриманні дозувань і правил по закладці препарату на різних стадіях розвитку перцю.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Завантаження...