МДФ або ДСП: що краще – порівняння характеристик матеріалів

603

Деревообробна промисловість випускає як цілком природні, так і штучні матеріали. Серед останніх виділяються МДФ і ДСП, але що краще, сказати відразу не вийде – це залежить від того, для яких потреб буде застосовуватися матеріал. У цій статті ми порівняємо ці матеріали за такими параметрами як: екологічність, міцність, водо і вогнестійкість, складність при обробці, а також вартість.

МДФ або ДСП

Що являє собою ДСП і МДФ плита

Виготовлення МДФ і ДСП відбувається за схожими технологіями і на перший погляд, досить складно знайти між ними, зовнішні відмінності. Але якщо більш детально розглянути їх виробництво в цілому і застосовується для нього сировину зокрема, то відмінності, що впливають на область застосування матеріалів, будуть досить істотними.

ДСП – виготовлення і застосування

Сировиною для отримання листів ДСП (деревностружкової плити) є тирса. Процес виробництва полягає в змішуванні сировини зі сполучною речовиною, в якості якого застосовуються різні формальдегідні смоли і пресуванням отриманої маси.

Як визначити, що краще - МДФ або ДСП?
Плити ДСП.

Коли основа готова, на неї може бути наклеєний зовнішній декоративний шар, в результаті чого виходять такі підвиди матеріалу як ЛДСП (ламіноване ДСП) і КДСП (кашоване ДСП). У другому випадку в якості покриття використовується «посаджений» на клей папір, який за багатьма параметрами програє ламінату, але привабливіше за ціною.

Плити ЛДСП.
Плити ЛДСП.

Сферами застосування ДСП є виробництво корпусних меблів, упаковка вантажів і різні будівельні роботи.

МДФ – виготовлення і застосування

Технологічно виробництво плит МДФ (деревоволокнистої плити) нагадує виготовлення паперу – як мінімум підготовка сировини до певного моменту робиться однаково.

Для створення МДФ використовуються не цільні стружки і тирса, а подрібнене до стану окремих деревних волокон. Це означає, що в якості сировини можна використовувати будь-які відходи деревообробної промисловості.

На першому етапі підготовки сировини, воно перемелюється до розміру крихт, після чого проходить очистку гарячою парою, що подається під тиском. Після цього очищена і зволожена маса подається на дефибрер, який остаточно перемелює її частки до мінімальних розмірів.

Останніми етапами виробництва є просушування сировини, змішування всієї маси зі спеціальними смолами і гаряче пресування в готові плити. У результаті виходить матеріал, який за багатьма параметрами не поступається натурального масиву дерева. Основне застосування він знайшов у меблевій промисловості, так як в інших галузях вигідніше використовувати більш дешеві аналоги.

Читайте по темі:  Преимущества термостойкого герметика, особенности работы с материалом
Плити МДФ різної товщини.
Плити МДФ різної товщини.

Більш детально про всі характеристики матеріалів можна дізнатися тільки порівнявши їх між собою. Це наочно покаже чим відрізняється ДСП від МДФ і що краще вибрати для певних завдань.

Міцність і щільність

На цей параметр безпосередньо впливає сировина, що використовується у виробництві. Так як ДСП виготовляється з цільних стружок, які можуть розташовуватися в довільному порядку, то його середня щільність буде різною, причому в досить великому діапазоні – від 350 до 650 кг/м3. При цьому існують кілька різновидів ДСП, які якраз і відрізняються один від одного щільністю пресування і співвідношенням вихідної сировини до кількості сполучних речовин.

При виробництві МДФ сировина подрібнюється до практично однорідного стану, тому таких великих розбіжностей в щільності у нього немає – середній показник знаходиться в межах 720-870 кг/м3.

Як підсумок, по міцності МДФ значно перевершує плити з ДСП, а в деяких випадках, навіть певні різновиди масиву натурального дерева.

Який матеріал більш екологічний ДСП або МДФ

За цим показником всі шишки дістаються на частку ДСП, так як при його виробництві в якості сполучної речовини використовується формальдегідна смола. Крім того, що це просто шкідливі для людського здоров’я сполуки, вони ще й активно випаровуються з поверхні плити. На інтенсивність випарів впливає температура.

По класу екологічної безпеки в Європі листи ДСП поділяють на два види – E1 і E2, але якщо цей матеріал виготовлений з вітчизняним стандартам, то всі його параметри регулюються єдиним ГОСТом. Це не дозволяє провести точну класифікацію, необхідність якої давно назріла, так як E2 заборонений для використання при виготовленні дитячих меблів, а в деяких країнах взагалі знятий з виробництва.

Технологія виробництва МДФ передбачає використання методу сухого пресування, що проводиться під високим тиском і температурою. Зв’язуюча речовина тут також використовується, але в його якості застосовуються менш шкідливі для людини карбамідні смоли. Справедливості заради треба відзначити, що в їх складі також є формальдегід, але незначна його кількість, а при виготовленні МДФ смоли додатково модифікуються меланіном, що значно зменшує і без того невелику кількість випарів.

Емісія шкідливих речовин що містяться в МДФ значно нижче ніж у ДСП, тому за показником екологічності плити перевершують ДСП.

Читайте по темі:  Як вибрати полікарбонат для теплиць з максимальною ефективністю

Яка плита більш стійка до вологи ДСП або МДФ

У чистому вигляді плита ДСП дуже погано переносить вплив вологи – при намоканні її основа активно починає вбирати воду і може збільшити свій обсяг приблизно на 30%. Дещо краще з вологостійкістю у ЛДСП – ламінат сам по собі не боїться води і здатний достатньо довго чинити опір намокання, тому його часто використовують для створення стільниць бюджетного класу. Він відмінно себе зарекомендував, але при псуванні зовнішнього покриття всі недоліки проявляються повною мірою – якщо до плити просочується вода, то вона буде активно вбиратися.

ДСП піддалася намоканню
ДСП піддалася намоканню

Так як МДФ сам по собі більш щільний матеріал, то і без зовнішнього покриття він добре опирається намоканню і навіть при попаданні у воду здатний утримувати форму протягом декількох годин.

Що складніше піддається обробці ДСП або МДФ

Як і у випадку з щільністю, за цей параметр відповідає сировина, що використовується при виробництві . Так як ДСП складається з цільних стружок, то воно дуже погано піддається тонкій обробці – всі лінії розпилу, не є прямими, можуть призвести до утворення сколів.

Так як для створення МДФ використовується дрібнодисперсне сировину, то це відбивається на структурі матеріалу, яка більш однорідна і щільна. Цей матеріал легко переносить будь-який вид обробки – розпил, фігурне різання або фрезерування.

Як визначити, що краще - МДФ або ДСП?

Завдяки легкості обробки МДФ отримав широке поширення при виготовленні різьблених фасадів, лиштв і молдингів, що застосовуються в меблевому виробництві. По цьому показнику верх бере МДФ.

Можливості декорування ДСП та МДФ

У випадку з деревностружкової і деревоволокнистих плит під декоруванням мається на увазі обробка цих матеріалів додатковими шарами ламінату або шпону. Якщо у другому випадку проблем зазвичай не виникає, то при декоруванні ламінатом або папером з ДСП можуть бути складності. Обумовлені вони спочатку жорсткою поверхнею плити – якщо на неї приклеїти тонку плівку, то на ній будуть видно усі горбки й прожилки. Як підсумок, всі плити ДСП шліфуються і тільки після цього на них можна наносити плівку або папір з малюнком.

декорування ДСП

Листи МДФ з самого початку позбавлені таких недоліків завдяки своїй щільності – відразу після виготовлення вони придатні для нанесення будь-якого декоративного покриття.

декорування МДФ

Який матеріал володіє більшою вогнестійкістю ДСП або МДФ

Обидва матеріали в чистому вигляді є горючими, причому МДФ в цьому випадку навіть дещо програє, так як запалюється легше і швидше ДСП. Для додання матеріалів вогнетривких властивостей, їх додатково обробляють антипіренами, але в будь-якому випадку горючість МДФ вища.

Читайте по темі:  Пластификаторы для бетона

Утримання кріплення

ДСП давно здобув собі славу «одноразового» матеріалу – зібрані з нього меблі дуже складно без втрат розібрати, перевезти на інше місце і скласти заново. Виною тому кріплення, які навіть у разі ідеально рівного вкручування і викручування шурупів при оновленні у кращому випадку будуть триматися набагато слабкіше. Найгіршим є і більш вірогідний результат – місце кріплення просто розкришиться і доведеться його додатково обробляти клеєм або використовувати шурупи більшого діаметра.

Як визначити, що краще - МДФ або ДСП?

Як підсумок – якщо є можливість вибору, то треба брати меблі з ДСП, в яких в якості кріплень використовуються шурупи, а болтові з’єднання з широкими шайбами. Якщо вже й вони зламаються, то ламати голову над можливістю відновлення кріплення не доведеться.

МДФ, завдяки своїй щільності, вільно переносить багаторазове збирання-розбирання – у цьому він знову ж таки не особливо відрізняється від натурального дерева.

Що дешевше ДСП або МДФ

За цим критерієм ДСП дасть фору будь-якому матеріалу. Звичайно, можна враховувати різновиди і якість зовнішнього покриття і його обробки, просочення водо і вогнестійкими складами, але в цілому різниця у вартості між МДФ і ДСП буде становити близько 50%.

Якщо порівнювати плити з покриттям з хорошого пластика, емалі або натурального шпону, то різниця буде ще більше, але тут вже треба вибирати між бажанням заощадити тут і зараз при покупці або в перспективі – на експлуатацію.

Порівняння ДСП та МДФ

МДФДСП

Міцність і щільність720 — 870 кг/м3350 — 650 кг/м3
Екологічністьвищенижче
Стійкість до вологибільш стійкаменш стійка
Складність обробкивитримує будь-який вид обробкипри обробці може відколюватися
Можливості декоруваннялегше піддається декоруваннюважче піддається декоруванню
Вогнестійкістьменш огнестокабільш вогнестійка
Утримання кріпленняхорошепоганий
Вартість плитивисоканижче МДФ на 50%

Коли відомо кожну відмінність ДСП від МДФ, що краще вибрати і в якому випадку – стає більш зрозумілим. Якщо МДФ більше асоціюється із середнім ціновим сегментом, то ДСП бере максимально низькою ціною та можливістю використання при підсобних і разових роботах, для яких застосовувати дорогі матеріали як мінімум недоцільно.

Також треба враховувати можливість комбінування матеріалів – якщо зробити каркас з ДСП, а МДФ використовувати для зовнішньої обробки, то вийде поєднання гарної ціни та прийнятної якості.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Загрузка...

Залишити коментар

Please enter your comment!
Будь-ласка введіть своє імя