Питання та відповіді про доломітове борошно

17

Доломітове борошно — одне з найпопулярніших натуральних добрив. Воно дуже шановане дачниками, які на своїх ділянках застосовують іноді виключно його. Використовується це добриво і в якості розкислювача грунту, і як повноцінне добриво, що містить мікроелементи, а також як речовина, здатна боротися з рядом бур’янистих рослин (у вигляді мульчі), і навіть з деякими видами комах (наприклад, з колорадським жуком). У цій статті ми відповімо на 10 найпопулярніших запитань про доломітове борошно.10 питань і відповідей про доломітове борошно

Що таке доломітове борошно?

Це порошок, що виробляється з доломіту, тобто карбонатного кристалічного мінералу, має або білий або сірий колір. В окремих випадках може мати більш контрастні відтінки, але про причини цього має бути зазначено на упаковці – можливо, виробник включив додаткові компоненти. В результаті дроблення виходить дуже дрібний пісок, який іменують порошком або ще частіше – борошном.

Своєму широкому розповсюдженню доломітове борошно зобов’язане низькій ціні і дуже ніжному впливу на грунт. Якщо взяти в якості такого елемента гашене вапно, яке попередньо збагачують кальцієм і вносять у грунт, то воно вважається більш «шкідливим», тому що не дозволяє різним культурам швидко адаптуватися до фактично нових грунтових умов, які створює» вапно.

Що ж стосується деревної золи, то тут «шкідливий» ефект мінімальний, але часто буває вкрай складно підібрати оптимальні дозування золи.

Які властивості доломітового борошна?

Як ми вже вказували вище, властивості доломітового борошна дозволяють використовувати його як хороше добриво, як розкислювач ґрунту і як «препарат для боротьби з шкідливими організмами і навіть певними хворобами (наприклад, гниллю).

Найбільш часто використовується доломітове борошно саме через його властивості раскислювати грунт, тому борошно вносять зазвичай в грунти, що відрізняються підвищеною кислотністю, які для вирощування більшості культур просто непридатні.

Завдяки внесенню доломітового борошна покращується ріст і розвиток рослин, а багато добрив, які недоступні для рослин в кислому грунті, стають цілком доступними для них, тобто підвищується поживна цінність колись кислого грунту.

Безпосередньо у складі доломітового борошна головними компонентами є магній і кальцій. Магній при внесенні в грунт сприятливо діє на фотосинтез рослин, а кальцій стимулює ріст і розвиток кореневої системи.

Доломітове борошно чудово підходить для таких овочевих культур, як столовий буряк, картопля, ріпчаста цибуля і морква, завдяки його внесенню краще ростуть кормові трави і навіть ягідні кущі та дерева, особливо кісточкові культури.

Використовувати доломітове борошно можна як для збагачення грунту відкритого, так і захищеного, причому нерідко застосовують його і любителі кімнатних рослин. Зазвичай, крім кислих ґрунтів, доломітове борошно використовують на супісках і пісковиках, ґрунтах з дефіцитом магнію.

Читайте по темі:  Від чого жовтіє часник і як це виправити

Яка ефективність доломітового борошна?

Завдяки ефекту нейтралізації кислотності грунту, рослини отримують з грунту необхідні елементи і повноцінно розвиваються, сама земля за своєю структурою стає кращою, поліпшується її біологічний і хімічний склади, відбувається повноцінний перерозподіл корисних речовин у грунті.

Внесення доломітового борошна дозволяє прискорити обмінні процеси в організмі рослин, поліпшити роботу фотосинтетичного апарату. Врожай, зібраний з ділянок, де в якості добрива використовувалася в тому числі і доломітове борошно, довше зберігається і його смакові якості бувають кращими. Все це досягається завдяки здатності доломітового борошна стимулювати ріст і розвиток кореневої системи рослин і підвищення імунітету.

10 питань і відповідей про доломітове борошно

Як визначити кислотність ґрунту для внесення доломітового борошна?

Планувати внесення доломітового борошна потрібно після з’ясування складу ґрунту, тобто визначення його кислотності. Доломітове борошно, у разі якщо земля за рівнем pH ближче до лужної, може заподіяти деяку шкоду, посиливши лужну реакцію середовища.

Кислотність ґрунту визначають різними способами, а сам рівень pH укладено в цифровому коді «» від 0 до 14, чим менше число, тим грунт кисліший, а чим більше число, тим вона має лужний характер. Зрозуміло, що десь посередині знаходиться значення, що вказує на нейтральну реакцію грунту.

Визначати кислотність грунту краще в лабораторії, зібравши проби з різних місць ділянки, буквально по 100 грамів. Можна визначити і самостійно, але в даному випадку досить легко допустити помилку.

Найвірніше «домашнє» визначення кислотності грунту – з використанням набору лакмусових папірців (часто оранжевого кольору) і шкали, на якій різними кольорами відзначені рівні кислотності – червоний, значить земля кисла, зелений – нейтральна, а синій – лужна.

Цей набір можна придбати в садовому магазині. Вам потрібно взяти жменю землі і розмішати її в склянці з водою, потім, коли каламуть осяде, опустити в розчин лакмусовий папірець. Далі – потримати 15-20 секунд, вийняти з води і порівняти колір папірця з кольором на шкалі, так ви визначите кислотність грунту.

Якщо лакмусового папірця під рукою немає, а кислотність грунту визначити потрібно, то можна зробити це буквально своїми спостереженнями. Для цього уважно огляньте ділянку, якщо на ній ростуть такі рослини, як мокриця, подорожник, ромашка, кульбаба, мати-й-мачуха, кропива і лобода, то сміливо можна застосовувати доломітове борошно, тому що грунту потрібне розкислення.

Як вносити доломітове борошно?

Після того як ви визначите pH гземлі і зрозумієте, що вона не лужна, можна приступати до внесення доломітового борошна. Намагайтеся орієнтуватися саме на кислотність ґрунту, наприклад, при кислотності грунту 4,0 і менше, тобто коли земля кисла, на сотку допустимо внести 60 кілограмів доломітового борошна. Якщо рівень рн знаходиться в межах від 4,1 до 5,0, це говорить про те що гземля середньокисла, тоді «дозу» добрива можна зменшити до 50 кілограмів на сотку землі. Якщо рівень pH від 5,1 до 6, то це слабокислий грунт, і якщо ви використовуєте доломітове борошно в якості розкислювача, то на сотку можна внести приблизно 30 кілограмів доломітового борошна.

Також потрібно орієнтуватися і на тип грунту: так, на суглинках і глиноземах кількість добрива можна збільшити відсотків на 20, а от якщо грунти легкі за механічним складом, то на той же обсяг (у%) зменшити.

В середньому, на стандартні шість соток дачникові треба від 250 до 400 кг доломітового борошна, вкрай рідко більше. До речі, вартість доломітового борошна невисока, а якщо брати до уваги, що вносять його один раз в чотири, а то й п’ять років, то навряд чи ці гроші ви взагалі помітите.

Але не тільки доломітове борошно в чистому вигляді можна вносити на ділянку, цілком допустимо змішувати, наприклад, з компостом, мідним купоросом чи додавати до складу пару грамів на 10 кг борошна борної кислоти.

Коли вносити доломітове борошно?

Дане добриво допустимо вносити і до початку сезону, як до висадки рослин, так і одночасно з ними, так і в самому його кінці, до листопада.

Добре розсипати доломітове борошно прямо з поверхні ґрунту, як тільки ви зберете урожай, такий нехитрий агротехнічний прийом абсолютно не нашкодить культурним рослинам в майбутньому, але дозволить ґрунту відновити свої сили.

Чи є противники використання доломітової муки?

Як не дивно, але є і супротивники цього добрива. І практично всі противники доломітового борошна не вносять його на ділянку тільки через більш високу ціну, ніж у гашеного вапна. Може і справді вапно краще і не варто переплачувати? Давайте розберемося в цьому питанні.

Отже, згадаймо в якому вигляді в вапні знаходиться кальцій. Правильно – у вигляді гідроксиду, звідси і більш агресивний вплив на грунт, а ось в доломітовому борошні кальцій – це карбонат, отже, він нехай і повільніше, зате набагато акуратніше (ніжніше) змінює кислотність і склад грунту.

Отже, окремі особи, яким, за великим рахунком, не важливо, що буде творитися з грунтом, головне, щоб був блискавичний результат, можуть вносити вапно, але при цьому не варто забувати, що, змінюючи склад грунту з такою великою швидкістю, ви ризикуєте отримати менше врожаю, більш низькі показники його якості, скромні періоди зберігання, так і засвоювати азот і фосфор рослини (при внесенні вапна) будуть значно слабше, ніж при внесенні доломітового борошна.

Тут, звичайно, варто зробити застереження, що користь буде лише при внесенні помірних доз. Наприклад, якщо на шість соток всипати тонну(!) доломітового борошна, то й вона може фосфор так зв’язати в ґрунті, що він рослинам взагалі не дістанеться.

Що маємо у підсумку? Ті, хто поспішав змінити кислотність грунту і вносив вапно, тепер як мінімум рік, повинен дати відпочити, а ось ті, хто використовував доломітове борошно, вже вирощують на цій ділянці прекрасні рослини. Нехай миттєвого розкислення і не сталося, але земля стала «прийнятною» для рослин без будь-якого періоду «очікування».

Читайте по темі:  Вирощування полуниці за голландською технологією: поради професіоналів

10 питань і відповідей про доломітове борошно

Як правильно вносити доломітове борошно під різні культури?

Почнемо з овочевих. Для більшості культур доломітове борошно буде корисне і вносити його можна на початку сезону, у його розпалі і в кінці; але ось, наприклад, картопля може на внесення доломітового борошна відреагувати і негативно, тому перед внесенням під картоплю переконайтеся, що грунт, дійсно, кислий або середній по кислотності. Тоді доломітове борошно можна вносити сміливо, воно може звести до мінімуму зараження картоплі паршею, підвищить крахмалістость бульб і навіть знизить чисельність колорадського жука, для чого порошок борошна потрібно розсипати прямо по поверхні грунту всієї ділянки, де росте картопля.

Йдемо далі. Суниця садова. Під неї рідко вносять чисте доломітове борошно, зазвичай, його змішують і вносять в самому кінці сезону. На квадратний метр суничної грядки потрібно приблизно півтори столові ложки нітрофоски, змішані з 300 г деревної золи і 200 г доломітового борошна.

Плодові культури, зокрема добре відкликаються на доломітове борошно кісточкові, вони люблять підгодівлі в самому кінці сезону, в даному випадку під кожну рослину можна внести кілограма півтора доломітового борошна. Що до плодових культур, але зерняткових, скажімо, яблуні, то застосовувати доломітове борошно можна раз в пару років, і якщо земля точно кисла, але якщо вона близька до нейтральної, то вистачить внесення по парі кілограм під кожну яблуню один раз у шість років.

Кущі – знову осіннє внесення, вистачить по 500 г на рослину, розсипаючи його біля самої кромки прикущової зони.

Важливо! Завжди розподіляйте доломітове борошно на ділянці максимально рівномірно, заглиблювати звичайно можна, але не більше, ніж на штик лопати.

При попаданні в землю, при змішуванні з її структурою доломітове борошно почне діяти відразу, збагачуючи грунт і раскислюючи його, тим самим покращуючи структуру грунту.

Чим загрожує передозування доломітовим борошном?

Так, з внесенням доломітового борошна теж можна перестаратися, і тоді це цілком може викликати навіть загибель рослин. Щоб цього уникнути обов’язково з’ясовуйте pH грунту перед внесенням доломітового борошна, якщо показник вище шести, то внесення доломітового борошна краще відкласти на потім або використовувати абсолютно безпечні дози, типу 250-300 г на квадратний метр грунту.

Враховуйте, що не з усіма добривами доломітове борошно може поєднуватися, наприклад, з аміачною селітрою і сечовиною його краще не вносити, не любить доломітове борошно внесення одночасно з органічними добривами.

– Але як же? – здивуєтеся ви, – куди без органіки на ділянці?

Якщо внесення органічних добрив для вас – непорушне правило, то внесіть їх окремо, скажімо, доломітове борошно в кінці сезону, а органіку – рано навесні або безпосередньо перед випаданням снігу і початком морозного періоду.

Чи є культури, які не люблять доломітове борошно?

Так, ті, які люблять кислий грунт, це всім відома лохина, щавель і журавлина.

В загальному і цілому, внесення доломітового борошна з високою часткою ймовірності позитивно позначиться на стані грунту і на ваших рослинах. Якщо все робити, як ми радили, то можна підвищити врожайність на чверть і це не в один рік, а протягом двох або трьох сезонів.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...

Залишити коментар

Please enter your comment!
Будь-ласка введіть своє імя