Чи треба обривати нижнє листя капусти?

46

Вирощування білокачанної капусти не обходиться без проблем, іноді надуманих. Багато городників, намагаючись забезпечити посадженим рослинам хороший догляд, роблять все, що рекомендують знайомі і сусіди. Деякі дачники запитують, чи потрібно обривати нижнє листя у капусти. Однозначну відповідь на це питання дати не можна.

Чи треба обривати і коли?

Чи треба обривати нижнє листя капусти?Кінцевим підсумком розвитку капусти повинен стати сформований качан. Листя — це не прикраса рослини, вони виконують відведену їм роль: утворюють в процесі фотосинтезу речовини, які служать будівельним матеріалом для капусти.

Великі нижні криючі листки, за задумом природи, накопичують необхідний для закладки качана запас поживних речовин, щоб вона краще росла. В разі обривання цього листя рослина намагається заповнити цей запас і знову починає відрощувати їх.

Якщо роль нижніх листків така велика, чи можна їх обривати? Формування качана починається, якщо є не менше 7 криючих листів. Врожайність багато в чому залежить від того, скільки таких листків містить капустяна розетка. В процесі росту неприпустимо і зниження маси рослини.

До того ж нижнє листя покриває восковий наліт, що захищає від шкідників і хвороб качан. У літній період вони забезпечують регулювання температури, попереджаючи переохолодження і перегрів внутрішньої частини.

У нижніх листках міститься вдвічі більше вітаміну С, ніж у внутрішній частині качана. При дозріванні відбувається перехід цінного вітаміну в білі ніжні частини рослини. Так чи потрібно позбавляти капусту від нижніх листків? Якщо їх з’їдять домашні тварини, то хоч вони отримають від цього користь. Але вітаміну С качан вже буде містити менше.

Обламуючи нижні листя, городники часто стверджують, що качан без них стає чистим, листя не загнивають, а корисні речовини йдуть на його формування, а не на зростання цих листів. Коли ж обривати у капусти нижнє листя?

Читайте по темі:  Як правильно робити щеплення яблуні навесні

Кожен відірваний лист у молодої рослини відтягує на один день дозрівання качана. Витікаючий через місце зрізу сік виводить корисні речовини з рослини. Значить, обривання листків, навіть нижніх, молодим рослинам протипоказано.

Чи варто видаляти листя у капусти в зрілому віці? Жоден посібник з агротехніки не містить рекомендацій з видалення листя. При цій процедурі пошкоджується стебло і через рани, що утворилися відкривається доступ для різних збудників хвороб.

На практиці видалення відбувається часто. Обривання, на думку деяких городників, покращує проходження повітря між рослинами, зменшуючи ризик хвороб і загнивання. Насправді запах соку приваблює тлю і капустяного білана.

Обривання листя прихильники цього методу пояснюють тим, що на бідних грунтах у капусти рихлі качани, а після видалення частини листя вони стають більш щільними.

Роблять це в серпні або восени, коли залишається тільки доростити сформований качан. Якщо цю процедуру проводити в процесі формування качана, може почати відмирати коріння, що позначиться негативно на розмірі і якості.

Приймаючи рішення, чи обривати у капусти нижнє листя, потрібно дивитися на їх стан. Якщо вони міцні і зелені, то робити цього не варто. Вони часто жовтіють ще влітку, в посушливий період. Коли проходять дощі, вони вже не зеленіють. Тому можна обережно видалити їх.

Чи треба обривати нижнє листя капусти?

Навіщо видаляти?

Пояснюючи, чи потрібно обрізати у капусти нижнє листя, деякі роблять посилання на те, що часто на них поселяються різні шкідники, в тому числі слимаки.

З’являються вони на рослинах під осінь, коли качан вже розвинувся досить добре. Тоді обривання може мати сенс. Хоча в цьому випадку ніщо не заважає слимакам пробратися до качана по качані.

У літній період на капусту нападають блішки, гусениці капустяного білана. Обриванням в цьому випадку не доб’єшся нічого. Рослини посипають золою, тютюновим пилом, обприскують хімічними препаратами.

Читайте по темі:  Що таке кавун – ягода, фрукт або все-таки овоч?

Зменшується кількість шкідників, якщо звільнити від бур’янів ділянку, на якій росте капуста. Хорошим захистом для рослин послужать висаджені в міжряддях нагідки, чорнобривці, кріп, селера, інші ароматні рослини.

Боротьба з судинним бактеріозом

Чи треба обривати нижнє листя капусти?

Капусту може вражати судинний бактеріоз. Ознакою захворювання є пожовтіння країв листя і поява на них чорних жилок. Щоб рослини не захворіли, іноді обривають на них нижнє листя.

Заражену рослину ця операція не врятує. Її необхідно обережно повністю видалити, щоб уникнути зараження сусідніх рослин. Для профілактики судинного бактеріозу рекомендується перед пророщуванням насіння загартувати його, по черзі занурюючи в гарячу і холодну воду. Краще не висаджувати слабку і хвору розсаду.

Продовження життя капусти ранніх сортів

Іноді обривають нижнє листя у капусти ранніх сортів з метою затримання процесу розтріскування качанів, якщо немає можливості їх переробки. Так чинити фахівці не радять.

Качан замість цього можна злегка потягнути або повернути навколо стовбура, щоб трохи видернулось коріння. В результаті до нього перестане підходити волога, і він може залишатися в землі тривалий час, не в’янучи і не розтріскуючись.

Обривання проти совки і капустяної мухи

Чи треба обривати нижнє листя капусти?

Деяких шкідників капусти дуже складно дістати без видалення листя. До їх числа відносяться капустяна муха і капустяна совка. Лялечки совки зимують в землі. Виходячи з них, вона розміщує яйця в нижній частині листів. Тому видалення нижнього листя може бути виправдано проти цих шкідників.

Капустяна муха відкладає свої яйця в землю, сховавшись під нижнім листям. Їх можна знайти, тільки прибравши від стебла землю. Цьому може заважати нижнє листя. Йогодоведеться попередньо обламати або вони самі відірвуться при обробці.

Коли обривати?

Листя капусти жовтіють і в’януть восени. У процесі фотосинтезу вони вже брати участь не можуть, тому стають практично непотрібними.

Читайте по темі:  Що можна встигнути виростити на грядці після збирання редиски, а що садити не треба

Загнилі, мляві або сильно вражені листя рекомендується видаляти, щоб вони не заражали качан та інші. Вони будуть гнити і в разі перезволоження грунту. Тоді рекомендується скоротити поливи або відвести воду.

Деякі фахівці вважають видалення нижніх паростків прийнятним, хоча і відзначають, що на це впливають властивості кожного окремого сорту. На їхню думку, в осінній період корисних речовин нижні листя вже не віддають, а тільки забирають їх у інших частин рослини

Велика площа їх призводить до випаровування значної кількості вологи. Занадто затінююче качан листя можна прибирати. Фахівці радять відламувати його повністю.

Як не допустити загнивання?

Чи треба обривати нижнє листя капусти?

Якщо качан дуже пухкий, обривання нижніх листків може бути виправданим. Якщо зробити це за місяць до збирання врожаю, качан встигне стати тугим. Зазвичай це трапляється при неправильному внесенні добрив, коли калію і фосфору бракує, а азоту занадто багато. При налагодженні правильного забезпечення цими елементами качан виходить щільним.

При сприятливих умовах капуста середньостиглих і пізніх сортів в кінці літа і восени щодня набирає близько 100 грамів ваги.

Все нижнє листя можна видалити безпосередньо перед збиранням врожаю. Зрізані разом з ними качани продовжують зростання до переходу у внутрішню частину всіх корисних речовин. Іноді таке дорощування призводить до збільшення маси на 15%.

Використання листя

З огляду на всі плюси і мінуси, кожен вирішує сам, обламувати чи ні у капусти нижнє листя, щоб вона краще росла, і коли це робити. У своїх відгуках багато городників кажуть, що різниці між обробленими подібним чином рослинами і тими, яких не чіпали, вони не помічали.

Обірвані паростки в домашньому господарстві використовують на корм кроликам, козам, птахам в осінній період, коли невеликий вибір зеленого корму.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...

Залишити коментар

Please enter your comment!
Будь-ласка введіть своє імя