Правила вирощування, догляд та обрізка агрусу

32

Правила выращивания, уход и обрезка крыжовника

Агрус відрізняється досить активним ростом, тому обрізка агрусу навесні і протягом усього терміну вегетації – необхідний етап догляду за чагарником, без якого крона культури стане занадто густий, а кількість і якість ягід неминуче знизиться.

Обрізка є доступним і ефективним способом догляду за багатьма деревами і чагарниками, за допомогою якого можна вирішити велику кількість проблем — починаючи від низької врожайності і закінчуючи формуванням крони в декоративних цілях.

Враховуючи особливості будови агрусу, регулярна обрізка є необхідною умовою правильного розвитку і підтримки життєдіяльності. Не варто нехтувати цим заходом, якщо ви хочете виростити здорове, життєздатне рослину і отримувати якісний урожай.

Причини для проведення обрізки

Причини, по яким садівники вдаються до обрізанні агрусу, можуть бути наступними:

  • Омолоджування посадок. Кущ аґрусу 8-річного віку вважається старим. Для продовження терміну його життя та підтримки плодоношення садівники часто вдаються до омолоджувальної обрізки. Видалення частини пагонів або їх укорочення стимулює сильний приплив енергії від коренів до гілок, які, в свою чергу, утворюють нові стебла, мають густий листяний покрив і здатні до рясному цвітінню.
  • Підвищення врожайності. Агрус відрізняється здатністю утворювати велику кількість нових пагонів за порівняно короткий час. Якщо їх не проріджувати, то крона стане занадто густий, що негативно вплине на запилення й зав’язь плодів. Позбавлення агрусу від зайвих гілок і створення добре провітрюваній крони дозволить зробити запилення більш доступним та ефективним.
  • Профілактичні заходи. Агрус схильний до різних хвороб, причиною яких може бути надмірне загущення чагарнику. Обрізка забезпечить всім втечам гарну провітрюваність, достатня кількість сонячного світла і допоможе уникнути контакту здорових гілок з хворими.
  • Формування крони. Обрізка з цією метою проводиться у кілька етапів і є необхідним заходом для забезпечення сприятливого розвитку чагарнику.
Читайте по темі:  ТОП-5 правил правильної підготовки насіння до висадки

Правила выращивания, уход и обрезка крыжовника

Секрети обрізки агрусу

Щоб агрус розвивався добре, необхідно правильно сформувати чагарник, а потім регулярно проводити обрізку для підтримки такої форми.

Як правило, найбільшим плодоношенням відрізняються гілки першого, другого та третього порядку, оскільки вони найбільш розвинені і сильні. Завдяки регулярної обрізки можна забезпечити постійну оновлюваність таких пагонів, а значить, підтримувати їх життєвий тонус і врожайність.

Формування куща

Обсяг робіт по формуванню крони залежить від віку кущів.

Починати обрізку агрусу потрібно з моменту посадки саджанця в грунт. При цьому не можна завдавати ніяких пошкоджень плодової бруньки, тому зрізи роблять на 5 мм вище нирки під кутом 50о. Саджанець потрібно оглянути і обрізати всі слабкі і пошкоджені стебла. Решту пагонів укорочують до третьої або четвертої нирки від рівня грунту.

Правила выращивания, уход и обрезка крыжовника

Однією з особливостей агрусу є швидкий ріст нових пагонів, тому не потрібно боятися проводити процедуру обрізання на молодому саджанці. За літо чагарник встигне зміцніти, утворити міцну кореневу систему і обзавестися великою кількістю стебел.

До початку осені ваш чагарник повинен мати приблизно 3 дворічних і 3 однорічних гілки.

Для цього проведіть обрізку наступним чином:

  • Виберіть не більше семи найбільш життєздатних і зручно розташованих пагонів, що ростуть з прикореневих шийок, і постарайтеся обрізати їх так, щоб у висоту вони досягали приблизно 30 сантиметрів. Інші гілки обріжте так, щоб їх довжина не перевищувала 20 див.
  • Горизонтальну паростки і пагони, які не досягли на момент обрізки завдовжки 20 сантиметрів, приберіть повністю, щоб вони не відтягували на себе поживні речовини, необхідні для розвитку більш сильних гілок.

Правила выращивания, уход и обрезка крыжовника

На третій рік після посадки на аґрусі повинно налічуватися приблизно 12-18 різновікових гілок, які утворюють основу чагарнику. Щоб цього досягти, проведіть наступні заходи:

  • Знову повністю приберіть всю горизонтальну поросль і нежиттєздатні слабкі пагони.
  • Залишилися гілки подрежьте на 12-15 сантиметрів, рахуючи від верхівки, особливо якщо спостерігається поганий ріст і сповільнений розвиток рослини.
Читайте по темі:  Догляд за малиною восени і підготовка її до зими

На четвертий і наступні роки після посадки кущ аґрусу стає дорослим і починає максимально плодоносити, тому не слід нехтувати процедурою формування у цей період.

Заходи по обрізці повинні включати в себе своєчасне видалення викривлених і нежиттєздатних гілок. Також необхідно вирізати молоді пагони і пущені від кореневої шийки, щоб не допустити розростання горизонтальній порослі та гілки агрусу були підняті над землею.

Кущ має складатися з 15-20 стебел різного віку. Гілки старше 5 років потрібно видаляти, а з кореневої порослі залишити 3-5 найбільш сильних пагонів.

Правила выращивания, уход и обрезка крыжовника

Після проведення обрізки не забувайте підгодовувати рослини. Для цього викопайте траншею глибиною близько 30 сантиметрів, внести добрива і закопайте.

  • Навесні підгодуйте агрус азотними добривами з розрахунку 50-70 г на кущ.
  • Восени удобрити прикустовую зону, на відстані приблизно півметра по колу від чагарнику, торф’яної крихтою або компостом.

Весняна обрізка агрусу

Весняна обрізка агрусу проводиться до розпускання на чагарнику нирок. Як правило, вже у другій половині березня на аґрусі починають набухати бруньки, а в кінці березня — початку квітня з’являються перші листя.

Правила выращивания, уход и обрезка крыжовника

Якщо ви хочете провести обрізку саме навесні, то важливо встигнути це зробити до початку сокоруху в стовбурі — краще в першій декаді березня. Травмувати пагони з розпустилися листочками не рекомендується, цим ви значно послабити рослину, а значить, знизити його врожайність.

Для проведення обрізки агрусу вам знадобляться секатор і гілкоріз. Роботу краще проводити в бавовняних рукавицях, щоб захиститися від шипів або випадково не порізатися об інструмент.

Приберіть старі гілки, як правило, вони бувають майже чорного кольору, і горизонтальну поросль. Проррідіть чагарник: обріжте нежиттєздатні і дефектні стебла. Добре очистіть центр чагарника від молодих слабких пагонів і неврожайних сильнорослих гілок. Замажте місця великих зрізів садовим варом.

Читайте по темі:  Правила успішного вирощування розсади томатів в квартирі

Обрізка агрусу не несе будь-яких складнощів і по плечу навіть починаючому садівникові. Головне — ретельно і своєчасно виконувати всі рекомендації по проведенню цього заходу, а чагарник відповість на це здоров’ям і рясним урожаєм.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...