Як обробити картоплю перед посадкою?

247

Початок кожного вегетаційного сезону ставить перед городником проблему захисту рослин від хвороб і шкідників. Причому рішенням її краще зайнятися раніше, щоб не допустити серйозних наслідків. У даній статті розглянемо, як проводиться обробка картоплі перед посадкою і як вибрати найефективніші методи захисту врожаю.Передпосівну обробку картоплі проводять з метою порятунку насіннєвого матеріалу від інфекцій і грунтових шкідників, збільшення обсягу і підвищення якості врожаю.Вона забезпечує багато вигоди. На кожній бульбі зберігається 8-9 паростків, забезпечуючи в середньому по 15-16 нових коренеплодів від кожного посадженого в землю. Захист від хвороб, інфекцій і грунтових шкідників рятує до третини врожаю, якість якого істотно зростає.

Чим обробити картоплю перед посадкою?

Для обробки досвідчені городники використовують створені в домашніх умовах повірені часом корисні суміші або готові магазинні препарати.

Для стимуляції росту

Щоб активізувати процес проростання вічок, картоплю перед посадкою рекомендується обробити стимуляторами росту. Ця процедура сприяє прискоренню появи сходів і утворення пишних картопляних кущів.

Передпосадкову обробку картоплі стимуляторами росту бажано проводити за кілька днів до занурення матеріалу в грунт.

Найбільш ефективні для обробки картоплі перед посадкою такі стимулюючі препарати:

 • Мікон — містить марганець, бор, цинк, молібден та інші цінні мікроелементи комплексне добриво, яке користується широкою популярністю у дачників.
 • Потейтін — відмінно зарекомендував себе препарат, якому віддають перевагу досвідчені городники. Препарат має фунгіцидну дію, підвищує стійкість картоплі до зміни погодних умов. Розчинивши 1 ампулу в 750 мілілітрах води, отримують засіб, якого достатньо для обробки 60-70 кілограмів картоплі.
 • Планриз — досить економний стимулятор росту: для обробки тонни бульб потрібно розчинити у відрі води всього 10 мілілітрів. Використовувати препарат рекомендується не пізніше, ніж за 7 днів до посадки картоплі в грунт.
 • Епін поліпшує поживну цінність і коренеутворення. Застосування препарату дозволяє підвищити на 50% врожайність картоплі і прискорити її дозрівання на 2 тижні. Розчинивши в 400 мілілітрах води 1 ампулу (0,25 мл) Епіну, за добу до посадки потрібно обприскати насіння. Приготованого розчину достатньо для обробки 200 картопляних бульб. В лужному середовищі препарат втрачає свої властивості, тому для приготування робочого розчину можна використовувати тільки кип’ячену воду кімнатної температури.

Підвищить врожайність посівного матеріалу обробка суперфосфатом, 3% – ним розчином гумату калію, Імуноцитофітом.

Від хвороб

Як обробити картоплю перед посадкою?

Первинну обробку картоплі проводять не тільки для стимуляції росту. Важливим заходом є знезараження, яке забезпечує захист картоплі від хвороб і шкідників, підвищує стійкість до несприятливих умов. Процедура захищає посадковий матеріал і від різних захворювань.

Читайте по темі:  Король пряних трав: вирощуємо базилік!

Як засіб обробки картоплі перед посадкою добре зарекомендував себе розчин мідного купоросу, для приготування якого достатньо розвести в 3 літрах води чайну ложку засобу.

Коренеплоди бажано не обприскувати, а опускати в нього, витримуючи не більше 2 хвилин. Обробленим бульбам потрібно обов’язково дати підсохнути. Додатково через 2-3 дні можна застосовувати стимулятори росту.

Захворюванню картоплі грибковими хворобами запобіжить передпосадкова обробка фунгіцидом Фітоспорін-М. Бульби потрібно на 15 хвилин опустити в приготовлений згідно з інструкцією (20 грамів розвести у відрі води) розчин препарату. Картоплю після обробки потрібно просушити.

Для захисту від патогенних грибків рекомендується протравити бульби препаратами Квадріс, Максим, Престиж, Колфуго супер, відповідно до інструкції.

Можна приготувати знезаражувальний засіб з суміші добрив:

 • суперфосфат — 60 грамів;
 • сечовина — 40 грамів;
 • борна кислота — 10 грамів;
 • мідний купорос — 5 грамів;
 • марганцівка — 1 грам;
 • гаряча вода — 10 літрів.

Всі інгредієнти потрібно перемішати до розчинення в емальованому тазу, після остигання суміші опустити в неї приблизно на 20 хвилин картопляні бульби, потім дістати і залишити для пророщування.

Для профілактики хвороб врожаю застосовують дієвий народний інструмент — марганцівку. Ємність з попередньо пророщеними бульбами потрібно приблизно на півгодини залити розчином марганцівки, приготованим з розрахунку 1 грам на літр води.

Ще один метод полягає в опудрюванні коренеплодів золою. Для цього буде потрібно розвести в відрі води 1 кілограм деревної золи.

Вона насичена калієм, при нестачі якого сповільнюється утворення коренеплодів. Бульби прямо в сітці або кошику можна опускати в готовий розчин. Золою можна обробити і грунт під картоплю. У кожну приготовлену ямку рекомендується покласти 2 столові ложки порошку. При траншейній технології посадки золу кладуть під всі коренеплоди.

Готуючи засіб для передпосадкової обробки картопляних бульб, потрібно враховувати особливості ємностей. Наприклад, для мідного купоросу годяться тільки емальовані, дерев’яні та скляні ємності, але не металевий посуд.

При обробці посадкового матеріалу і землі перед посадкою можна проводити і поживне обприскування. Хороші результати забезпечує обробка нітрофоскою. У ємність з 3 літрами рідини опускають чайну ложку складу. Картоплю перед посадкою обробляють тричі з інтервалом 10 діб між процедурами.

Від шкідників

Як обробити картоплю перед посадкою?

Серйозно загрожують майбутньому врожаю грунтові шкідники: травневі жуки, капустянка, дротяники, грибкові та бактеріальні гнилі.

Читайте по темі:  Абрикос: терміни весняної обрізки та формування крони

Подібні проблеми ефективно вирішує передпосадкова обробка картоплі інсектофунгіцидними засобами:

 • Престиж. Випробуваний роками засіб забезпечує захист від колорадського жука, парші. Цей препарат захищає матеріал не тільки від шкідників, але і від різних захворювань. У 6 літрах води потрібно розвести 100 мілілітрів засобу. Приготованим розчином можна зробити обробку 100 кілограмів бульб. Передпосадкову обробку Престижем зручно проводити з використанням ручного обприскувача.
 • Фунгіцид Максим – захищає сходи від ураження сріблястою і звичайною паршею, розвитку фітоспорозу. Для посилення захисту багато городників комбінують Престиж і Максим (рекомендується поєднувати відповідно 100 і 70 мілілітрів). Отриманої суміші достатньо для обробки 100 кілограмів посадкового матеріалу. Препарат Максим служить профілактичним засобом для обробки землі перед посадкою картоплі. Він ефективний тільки для посадкового матеріалу без ознак інфекції.
 • Системний фунгіцид Квадріс концентрацією 0,2% — гарантує захист від ризоктоніозу, сріблястої парші та інших хвороб, що сприяє підвищенню врожайності і поліпшенню якості.
 • Інсектицид Актара. Захищає від шкідників протягом не менше ніж 2 місяців. Для приготування робочого розчину 1,2 грама препарату розводять в 10 літрах води.
 • Інсектофунгіцид Целест Топ – з високою ефективністю захищає картоплю від грунтових і наземних шкідників, що вражають бульби, коріння і бадилля картоплі грибкових хвороб. Для приготування робочого розчину потрібно розвести 20 мілілітрів препарату в 250 мілілітрах води. Отриманої кількості достатньо для обробки 30 кілограмів бульб.
  Інсектофунгіцид Матадор – швидкими темпами стимулює ріст картоплі, оберігає від шкідників і хвороб. Вироблений засобом захисний ефект зберігається тривалий період. Низький рівень витрати (30 грамів достатньо для 40 кілограмів картоплі) дозволяє провести обробку великої кількості бульб. Для приготування робочого розчину рекомендується розвести 30 грамів препарату в 800 мілілітрах води.
 • Системний інсектицид Круйзер — випускається у формі текучого субстрату, допомагає врятувати коренеплоди від дротяників, попелиць, колорадського жука. Для передпосадкової обробки 100 кілограмів картоплі досить 60 мілілітрів.
 • Інсектицид Форс. Препарат забезпечує захист від ґрунтових шкідників: дротяників, хрущів, совок. Під впливом грунтової вологи відбувається повільне розчинення гранул, які захищають врожай від шкідливих комах.

Колорадський жук

Як обробити картоплю перед посадкою?

Великою проблемою є колорадський жук, який пристосовується і до народних засобів, і до хімічних препаратів.

Позбавити картоплю від нього народними методами навряд чи вийде, але деякі з них допомагають перешкодити розмноженню шкідника. Можна кинути щіпку деревної (бажано березової) золи в лунку під час посадки або разом з бульбою посадити коріандр або кущову квасолю, які володіють яскравим запахом. Для цієї ролі також підходять базилік, кріп, пижмо і календула.

Читайте по темі:  Як правильно вирощувати кавуни – вирощування баштану на дачі

Дуже дієвим способом є обробка насіння перед посадкою марганцівкою. Попередньо проростивши бульби, заливають їх на півгодини розчином перманганату калію, приготованим з розрахунку 1 грам на 1 літр води.

Можна використовувати і комбінований засіб, додавши на 10 літрів води 1 г марганцівки, 10 грамів мідного купоросу, 20 г борної кислоти і ретельно перемішавши. Оброблені цим розчином бульби картоплі потрібно просушити.

Для знищення колорадського жука на картопляних кущиках розроблено безліч препаратів. Існують і засоби для передпосадкової обробки від шкідників.

Досвідчені городники використовують як препарат Матадор Гранд — системний фунгіцид потрійної дії, який захищає картоплю від попелиці, білокрилок, молі, цикадок, блішок, хрущів, колорадського жука, дротяників, а також від захворювань: пероноспорозу, фітофторозу, ризоктоніозу, макроспоріозу, альтернаріозу.

Розрахунок витрати препарату проводять так: розчинених в 200 мілілітрах води 30 мілілітрів препарату достатньо для обробки 30 бульб картоплі.

Розклавши в один шар перебраний посадковий матеріал, обприскують його розчином Матадора Гранд, дають підсохнути бульбам, потім перевертають і проводять обприскування з іншого боку. Картопля готова до посадки після просушування.

Гарні результати одержують, обробляють картоплю перед посадкою сумішшю препаратів Престиж (100 мл) і Максим (70 мл). Цією кількістю можна обробити 100 бульб. Однак варто пам’ятати, що Престижем не можна обробляти картоплю ранніх сортів, оскільки препарат протягом 60-70 днів зберігається в бульбах.

Ранні сорти можна обробити від колорадських жуків засобами з менш тривалим терміном дії: наприклад, Табу (не більше 45 днів).

Дротяник

Як обробити картоплю перед посадкою?

Дротяники призводять до великих втрат врожаю, оскільки таку бульбу дуже важко почистити, а простіше просто викинути.

З цією комахою борються багатьма засобами. Успішно застосовується для знищення не тільки дротяників, але і попелиці, колорадських жуків препарат Престиж.

Картоплю перед посадкою обробляють різними способами: «на столах» або обприскуванням борозни або дна лунки перед посадкою. На сотку достатньо 1-2 літрів препарату, приготованого за інструкцією.

У боротьбі з дротяником успішно використовуються і препарати Імідор, Пікус, Командор, Круйзер, Нуприд 600. Вони знищують не тільки личинок, але і медведок, совок, нематод, хрущів, оберігають від грибкових захворювань бульби.

Попелиця

Боротьба з цим поширеним шкідником ведеться все тими ж засобами, що і з колорадським жуком і грунтовими шкідниками: Командор, Табу, Пікус, Круйзер, Імидор, а також Престиж, Целест Топ, Матадор Гранд.

Передпосадкова обробка цими засобами захистить рослину від безлічі шкідників і заодно зміцнить імунітет в боротьбі з грибками.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...