Коли садити перець на розсаду і як виростити її в домашніх умовах – інструкція з фото і відео

1230

Коли садити перець на розсаду

Отримати міцну, здорову розсаду перцю можна, якщо виростити її самостійно. Початківці городники часто задаються питанням, як виростити розсаду перцю в домашніх умовах. Перед посадкою важливо розібратися з усіма нюансами: термінами посадки, особливостями підготовки насіння, підбором грунту правилами догляду.

Оптимальні строки посадки

Плануючи самостійно вирощувати розсаду перцю в першу чергу необхідно визначитися, коли садити перець на розсаду. Дата висіву насіння для кожного сорту визначається індивідуально. Вона залежить від:

 • планованих умов вирощування (відкритий грунт, теплиця);
 • скоростиглості;
 • віку, при якому перець переміщують в грунт;
 • підготовки насіння.

Тривалість вегетативного розвитку перців залежить від скоростиглості сорту. Якщо ранньостиглі сорти дозрівають за 100-120 днів від моменту проростання насіння, то пізньостиглі перцям потрібно близько 150 днів до початку плодоношення. Відповідно ранні сорти садити треба трохи пізніше.

На основне місце розсаду переносять у віці 60-80 днів. При розрахунку термінів висіву насіння додайте ще 7-10 днів на їх прокльовування. Якщо планується вирощування перців в незахищеному ґрунті, то необхідно дочекатися, коли до +10..+15 °С прогріється земля. Більш рання висадка стане причиною затримкою вегетативного розвитку рослини.

Оптимальним строком садіння вважається період між 20 лютого і 10 березня. Якщо в планах дачника висаджувати рослини на початку червня, то оптимальним строком сівби насіння стане березень. Якщо планується висаджувати перець у теплицю в кінці квітня, то розсаду будинку можна висадити в перших числах лютого.

У південних регіонах агрономи радять висаджувати насіння протягом 2-3 декади лютого, а в північних — у березні.

При виборі дня посадки орієнтуватися слід на місячний календар. Найбільш сприятливим періодом вважається знаходження місяця в сузір’ї Рака, Риб або Скорпіона. Якщо попередньо ви замачиваете насіння, то підбирається оптимальний день для їхнього першого контакту з водою.

Сприятливими за місячним календарем в 2018 році вважаються такі дати:

 • 1, 20, 21, 25, 26, 29, 30 січня;
 • 14, 18, 21-22, 25-26 лютого;
 • 1, 8-11, 20-21, 24-26, 29-31 березня;
 • 9, 11, 18, 25-29 квітня.

Небажано висаджувати насіння 16-18 січня, 15-17 лютого, 16-18 березня, 15-17 квітня.

Коли садити перець на розсаду

Посадка розсади

Плюси і мінуси посадки насіння відразу у відкритий грунт

Деякі власники присадибних ділянок не хочуть займатися вирощуванням розсади будинку. Вони чекають потепління, щоб відразу посіяти насіння у відкритий грунт. Але цей спосіб вирощування вважається ризикованим, адже перець — теплолюбна культура. При раптових весняних заморозках рослини можуть загинути.

Спробувати виростити перець, висадивши насіння відразу у відкритий грунт, можуть жителі південних регіонів і середньої смуги. У північних регіонах та зонах, що належать до ризикованого землеробства, такий експеримент навряд чи завершиться благополучно.

Використовувати можна тільки ранньостиглі сорти, інші не встигнуть почати плодоносити до похолодання. В грунт насіння радять висаджувати не раніше середини травня — початку червня. Ймовірність заморозків повинна бути мінімізована.

Читайте по темі:  Де і як правильно зберігати цибулю сіянку

До плюсів такого способу висадки відносять відсутність необхідності вирощувати розсаду будинку. Вирощування у відкритому грунті мінімізує трудовитрати.

Але у цього методу є і недоліки:

 • можливість вирощувати тільки скоростиглі сорти;
 • велика ймовірність загибелі рослин або затримки розвитку через незапланованого похолодання;
 • ймовірність повного дозрівання врожаю до похолодання невисока навіть на півдні.

Городники змушені постійно стежити за температурою і накривати посіви агроволокном, якщо на ніч передають зниження температури.

Коли садити перець на розсаду

Висадка у відкритий грунт

Підготовка насіння до посіву в домашніх умовах

Визначившись з попередньою датою висіву, необхідно відбракувати насіння. Спочатку їх варто оглянути. Відбирають все щуплі, пошкоджені екземпляри. Решта насіння необхідно протруїти в 2% розчині марганцевокислого калію протягом 20 хвилин і промити в холодній воді. Замість марганцівки деякі для обробки вибирають протигрибкові засоби. Використовують такі фунгіциди:

 • Фітоспорін-М;
 • Максим;
 • Витарос.

Після протруювання їх можна замочити в розчині Епіне або Циркону. Це стимулятори росту рослин, які сприяють прискореному проростанню насіння, активації їх захисних сил. На 100 мл води додають 2 краплі Епіне. При використанні Цирконію треба 1 краплю розчинити в 300 мл води. Замочують насіння на 12 – 18 годин при кімнатній температурі.

При обробці декількох сортів перцю, які в майбутньому планують висаджувати окремо, насіння кожного виду зав’язують в окремий марлевий мішечок.

Після завершення процедури обробки стимуляторами росту насіння замотують у вологу тканину і плівку на 2-7 діб. Не можна допускати пересихання тканини і насіння. Вони повинні знаходитися при температурі +22…+24 °С. Проклюнулися насіння пересаджують в грунт. При висадці слід дотримуватися обережності, найменше пошкодження корінців стане причиною загибелі рослини.

Коли садити перець на розсаду

Передпосівна підготовка

Правила вибору і підготовки грунту для насіння

Власники присадибних ділянок, які хочуть отримати міцну, здорову розсаду повинні відповідально підійти до питання підготовки грунту. Він повинен відповідати таким вимогам:

 • відсутність шкідників і збудників захворювань;
 • нейтральна або слабокисла реакція, оптимальним рівнем pH вважається 6-6,5;
 • високий вміст поживних речовин;
 • достатня вологоємність;
 • рихлість.

Можна купити готовий грунт в спеціалізованому магазині або підготувати його самостійно. Для приготування потрібно:

 • городня земля (2 частини);
 • перегній, перепрілий гній (1 частина);
 • деревна зола (кількість визначається виходячи з того, що на 1 відро перегною потрібна велика жменя попелу);
 • тирса (1 частина);
 • торф (1 частина).

Якщо немає тирси, їх замінюють грубозернистим піском. Набирати городню землю слід там, де протягом останніх 3-4 років не зростали пасльонові культури (томати, картопля, баклажани, перці).

Також дачники можуть приготувати субстрат з:

 • перегною (3 частини);
 • торфу/дерну (3 частини);
 • річкового піску (1 частина);
 • золи (250 г на 5 л підготовленого ґрунту).

При самостійному приготуванні ґрунтосуміші її необхідно прожарити в духовці або пропарити в пароварці протягом години. Це потрібно, щоб убити збудників бактерій та знищити бур’яни.

Якщо немає можливості використовувати перегній і знайти золу, додають мінеральні добрива: аміачну селітру, суперфосфат, калійну селітру. Хлористий калій або калійну сіль використовувати не варто, в цих добривах міститься велика кількість хлору, який шкідливий для коріння молодих рослин.

За добу до посадки можна додатково знезаразити грунт, полив його окропом.

Коли садити перець на розсаду

Підготовка грунту

Посів насіння перцю на розсаду покроково

За 2,5 місяці до запланованої дати висадки розсади розпочинають процес посіву насіння. Робити це можна за наступною схемою.

 1. На дно підготовлених ємностей укладається дренаж (керамзит, галька) висотою 1-2 см, зверху насипається грунт. Краще всього висаджувати насіння в окремі горщики або стаканчики, глибиною 10-12 см і діаметром 8-10 см. При відсутності стаканчиків допускається висаджування у загальну ємність.
  Коли садити перець на розсаду

  Грунт для розсади

 2. Насіння по поверхні ґрунту, розкладають пінцетом чи руками. Якщо їх висаджують у загальну ємність, то оптимальною відстанню буде 1,5–2 см. Між борозенками залишають за 3 див. В окремі стаканчики можна викладати по 2 насінини.
  Коли садити перець на розсаду

  Посадка насіння

 3. Після завершення процесу викладки насіння зверху досипається грунт шаром 1-2 див. Ретельно утрамбувати його не треба, інакше паросткам буде складно прорости. Після завершення грунт акуратно поливається, треба стежити, щоб насіння не вимилися на поверхню.
 4. Зверху ємності з грунтом накриваються прозорим матеріалом: склом, поліетиленовою плівкою. Це необхідно для створення парникового ефекту. При появі перших паростків кришка знімається, рослинам потрібне повітря.
  Коли садити перець на розсаду

  Поява сходів

Багато людей оцінили переваги вирощування насіння в торф’яних стаканчиках. При їх використанні турбуватися про можливе пошкодження коренів при пересадці не доводиться. Розсада відправляється в грунт прямо в стаканчиках.

Догляд за розсадою

В умовах звичайної міської квартири виростити міцну, невытянутую розсаду виходить не у всіх. На самому світлому місці в квартирі — підвіконні — традиційно холодно, а в теплих кутках недостатньо світла. При вирощуванні необхідно врахувати такі нюанси.

 • Після висіву насіння ящики або горщики розташовують у теплому місці. Їх не можна ставити на батарею. Оптимальною температурою для проростання вважається +24..+26 °С. Після появи перших сходів ємності переміщують у світле прохолодне місце. Оптимальною температурою є +15..+17 °С. Через кілька днів температуру необхідно поступово підвищувати, доводячи до +22..+25 °С вдень і +20 °С вночі.

Відповідні умови можна створити на підвіконні міської квартири. Для цього вікно відгороджується від йде від батареї і з квартири тепла теплоізоляційним матеріалом (робиться подібність скриньки з однією стінкою на весь підвіконня). Поступово ізоляція забирається, і температура повітря на підвіконні підвищується.

 • З’явилися сходи необхідно акуратно поливати теплою водою (оптимальна температура +30 °С). Коренева система у пророслих рослин слабка, тому сильним напором їх можна просто вимити з грунту. Надлишок вологи для розсади також шкідливий, як і її дефіцит. При недостатньому поливі розсада почне в’янути, а при надмірному — з’являється чорна ніжка. Врятувати рослини можна, якщо зверху грунт присипати прожареним піском або присипати золою.
 • Якщо світловий день короткий або на вулиці стоять похмурі погоди, розсаду доведеться досвічувати. Інакше вона почне витягуватися.
 • Важливо забезпечити хорошу вентиляцію рослин, але протягів вони не любить.
 • Щоб отримати сильну розсаду, необхідно її підживлювати. Розвитку кореневої системи сприяє підживлення гуматом натрію: 25 мл препарату розводять у 10 л води. При появі 2-4 справжніх листочків перець удобрюють сумішшю сульфату калію, сечовини (по 10 г), суперфосфату (30 г). Це кількість розчиняють в 5 л води. Готують розчин із розрахунку, що 1 л суміші необхідний для поливу 10 рослин.
Читайте по темі:  Правила посадки петрушки навесні у відкритий грунт

Друга підгодівля проводиться через 2-3 тижні після першого. У розсади має зрости не менш ніж 5 аркушів. Використовують ті ж добрива, тільки їх концентрацію збільшують у 2 рази.

Можна використовувати готові добрива: Здоровань, Агрікола, Растворін, Фертика Люкс.

 • Обов’язковою умовою отримання витривалою розсади є її загартовування. На свіже повітря рослини починають виносити за 2 тижні до запланованої дати висадки в грунт. Загартовування проводять поступово, в перші дні необхідно оберігати молоді рослини від протягів і прямих сонячних променів.Коли садити перець на розсаду

  Вирощування розсади

Тільки правильний догляд дасть можливість отримати здорову розсаду, яка буде добре плодоносити.

Пікіровка — потрібна чи ні, як обійтися без неї, як правильно провести

Пікірують перець, коли у нього буде сформовано 2 справжніх листків. Зазвичай це відбувається на 3-4 тиждень після появи сходів. При пересадці заглиблювати молоді рослини можна не більше ніж на 0,5 см.

Багато агрономи радять відразу висаджувати насіння у великі горщики, щоб обійтися без пікіровки перців. Цю процедуру рослина переносить погано. При пошкодженні коренів період вегетаційного розвитку подовжується на 1-2 тижні.

Але якщо насіння були висаджені в загальну ємність, то без пікіровки не обійтися. Рослини починають затінювати одна одну, а це негативно позначається на їх рості їх розвитку. Також пікіровка потрібна, щоб зменшити ризик розвитку кореневої гнилі.

Коли садити перець на розсаду

Пікіровка

Мінімізувати ймовірність пошкодження коренів можна, якщо виймати кілька рослин одночасно з грудкою землі. Робити це необхідно після рясного поливу грунту. Огородник грудку землі з рослинами укладає на горизонтальну поверхню і акуратно відокремлює кожну рослину.

Пікірують перці в горщики обсягом близько 150 мл. В них розсаді буде простіше прижитися. Лунку в горщиках роблять такий, щоб корінці могли вільно розміститися. Після переміщення рослини їх присипають землею, злегка ущільнюють і поливають.

Висадка перців у відкритий грунт

Після 60-80 днів вегетативного розвитку можна пересаджувати розсаду у відкритий грунт. Процес пересадки починається на стадії перших бутонів і 7-8 справжніх листків, при цьому висота рослин повинна бути не менше 20-25 см. Пересаджувати у відкритий грунт дозволяється тільки загартовану розсаду. Вона повинна бути звиклої до знижених температур, прямих сонячних променів і вітру.

Коли садити перець на розсаду

Висадка у відкритий грунт

При пересадки у відкритий грунт звертають увагу на температуру грунту і повітря. Земля повинна бути прогріта до +10 °С. Неприпустимо, щоб температура повітря в нічний час опускалася нижче +12..+14 °С.

При висадці рекомендують дотримуватися наступних правил:

 • вибирають сонячне місце, захищене від протягів;
 • грунт попередньо перекопують на глибину лопати, удобрюють перегноєм або торфом;
 • під кожен саджанець викопуються лунки на відстані 0,3–0,5 м один від одного, точне відстань залежить від сорту перцю (між ростучими детерминантными видами можна залишати 0,25–0,3 м, а для високорослих індетермінантних культур буде потрібно 0,5–0,6 м);
 • між рядами залишають не менше 0,5 м;
 • у кожну лунку вносять мінеральні добрива (азот, фосфор, калій), лунки проливаються окропом;
 • саджанці переміщуються в землю разом грунтом, на якому вони росли, і присипаються зверху землею;
 • розсада рясно поливається, після вбирання вологи землю досипають так, щоб поверхня стала рівною;
 • кущі можна замульчувати торфом.

При дотриманні всіх правил висадки розсада повинна прижитися.

Відео: перевірений спосіб вирощування

Вирішивши зайнятися самостійним вирощуванням розсади, доведеться розібратися з багатьма нюансами. Важливо правильно підготувати грунт, обробити насіння перед посадкою. Виростити міцну розсаду можна, якщо дотримуватися правила поливу, створити оптимальні умови для росту. Важлива температура повітря, освітлення, вологість. Також треба пам’ятати, що своєчасне внесення добрив стимулює ріст і розвиток рослин.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...

Залишити коментар

Please enter your comment!
Будь-ласка введіть своє імя