Підведення електрики до літньої кухні

283

Починати роботи необхідно складання загального плану електропостачання літньої кухні та окремих схем для певних зон приміщення. Принцип роботи той же, що і при створенні системи електропостачання дачного будинку, різниця тільки в масштабі робіт і кількості використовуваного матеріалу. На плані електропроводки має бути зазначено її проходження, розташування світильників, розеток, вимикачів, положення статичного електрообладнання та ін. Якщо літня кухня являє собою прибудову до будинку, завдання істотно полегшується, оскільки необхідно буде лише вивести кабель електроживлення до основних элетроточкам на об’єкті. У цьому випадку бажано тільки оснастити приміщення літньої кухні окремим щитком з усіма вхідними пристроями для автономного підключення і відключення незалежно від будинку.

Електрика до літньої кухні

Літня кухня на фото

Якщо ж літня кухня являє собою окреме будову, до неї необхідно буде провести електрокабель згідно зі всіма вимогами техніки безпеки.

У плані необхідно вказати розташування всіх елементів електромережі — щитка, одно – або двухлампового світильника (їх кількість), штепсельну розетку з захисним контактом або з вимикачем, однополюсний герметичний або здвоєний вимикач і т. д. В додатку до плану можна позначити види використовуваних провідників і способи їх з’єднання, а також інші особливості проведення.

Наприклад, що стосується особливостей — якщо розетка має два полюси, а також зануляющий контакт, до неї необхідно буде підводити відразу три дроти, один з яких буде занулюючих. Його не можна міняти місцями з нульовим робочим проводом, інакше може виникнути небезпека серйозного ураження електричним струмом, загрозливого життя. Фазовий і нульовий дроти в даному випадку треба з’єднувати з контактними гвинтами в самій розетці. При установці штепсельної розетки її слід з’єднати з фазовим і нульовим проводами, і неважливо, в якій послідовності вони будуть підходити до конструкції.

Монтаж електропроводки в літній кухні

Монтаж електропроводки в літній кухні

Монтаж електропроводки в літній кухні має свої відмітні особливості. Оскільки в зимовий час ця споруда в більшості випадків не опалюється, тут краще застосовувати приховану прокладку кабелю. Якщо на ділянці, крім літньої кухні, є й інші господарські будівлі, всі вони повинні бути включені в єдиний план електрифікації ділянки. Це дозволить набагато економніше, без розривів, прокласти кабель по ділянці.

На замітку!

Всі металеві частини світильників в літній кухні необхідно додатково занулити за допомогою спеціального провідника, який повинен бути з’єднаний з нульовим проводом мережі всередині розподільної коробки, найближче знаходиться до світильника.

Монтаж електропроводки в літній кухні

Монтаж електропроводки в літній кухні

Всі системи електропроводки включають в себе певний набір обов’язкових елементів — ввідний пристрій, щиток, штепсельні розетки, вимикачі та освітлювальні прилади. Кількість електротехнічних пристроїв та їх тип визначаються в залежності від планованого кількості приміщень в літній кухні, кількості світильників і електроприладів.

Для мережі освітлення і штепсельних розеток рекомендується використовувати дріт невеликого перерізу. Для введення ліній застосовується дріт перетином 2,5 мм2 з мідною жилою і провід перетином 4 мм2 з алюмінієвою жилою.

Монтаж електрики літньої кухні слід починати з прокладання кабелю від будинку до кухні. Потім встановлюється щиток, в який поміщаються всі необхідні пристрої, і від щитка відводиться прихована проводка — кабелі та проводи з наміченими контурами до певних зон і електричних точок. Після цього встановлюються власне електричні точки — розетки, вимикачі, світильники, люстра, електроприлади. Потужні електроприлади (наприклад, електроплита) підключаються до мережі окремо. Однак говорити про це рано до тих пір, поки не будуть побудовані стіни літньої кухні. А на етапі спорудження фундаменту до літньої кухні тільки підводиться лінія електропередачі.

Читайте по темі:  Чи можна додавати бур'яни в компост

Є два способи провести кабель від будинку до стоїть окремо літньої кухні — підземний, повітряний. Безпечною вважається підземна прокладка кабелю, що гарантує його захист від механічного пошкодження та впливу природних факторів — вітру, граду, зливи, снігу тощо

Щоб прокласти кабель під землею, необхідно викопати траншею глибиною 40 см (при використанні високоміцного кабелю — 80-90 см). Для цієї мети потрібно спеціальний кабель, наприклад ВББШв, який можна укладати в землю без будь-якої додаткової захисту.

Якщо використовувати, наприклад, кабель КГ або ВВГ, то для його захисту потрібні додатково короби або труби. Кабель спочатку потрібно протягнути всередині пластикових труб, а потім укласти в підготовлену траншею. Таким чином, він буде надійно захищений від пошкоджень та витоку струму в землю.

Другий спосіб електрифікувати кухню — перекинути кабель від будинку до об’єкта по повітрю. Для повітряного монтажу слід використовувати морозостійкий кабель КГ, ПВСУ або ВВГнг. З допомогою спеціального хомута його потрібно прикріпити до тросику або міцній мотузці, протягнутій від будинку до будови, а якщо відстань велика, закріпити на опорних стовпах з бетону або дерева. Протягувати кабель повітряним способом без троса не можна, оскільки так він швидше зноситься.

Відгалуження

Протягнути кабель до літньої кухні по повітрю

Протягнути кабель до літньої кухні по повітрю

Протягнути кабель від джерела живлення (в даному випадку в домашньому щитку) до літньої кухні можна по повітрю. Якщо відстань від будинку до кухні не перевищує 25 м, можна обійтися і без додаткових опор. Якщо використовується спеціальний ізольований кабель, на нього потрібно обов’язково надіти м’яку ізоляційну трубку. Несучий трос необхідно наглухо прикріпити до кабелю і з’єднати з нульовим проводом. Вся конструкція відгалуження повинна складатися з спеціального кабелю (або кабелю з додатковою ізоляцією), несучого тросу, занулення троса і нульової жили, а також дроту відгалуження для зовнішнього освітлення та його ізолятора.

При використанні дроту з маркуванням АВТВ або АВТУ для нього потрібно один додатковий ізолятор з вбудованим несучим тросом. При використанні інших проводів число необхідних ізоляторів буде залежати від кількості проводів у кабелі: для однофазного дроти потрібно два ізолятора, для трифазного — чотири. Для силової проводки рекомендується використовувати кабель ВВГнг перерізом 3×2,5 або алюмінієвий кабель АВВг, АПВГ, для вуличного освітлення — ВВГнг перерізом 3 х 1,5. Внутрішню проводку ВВГ, в кухні можна зробити з мідного кабелю ПВГ і т. п.

При відгалуженні кабель повинен бути протягнуть на висоті 3,5 м над землею, а кріпитися на стіні будинку або будівлі на висоті не менше ніж 2,75 м. При цьому провід можна фіксувати на будівлі, на відстані близько 20 см від даху, ринви або інших виступаючих елементів.

Читайте по темі:  Встановлення точкових світильників для стель

Кріпити кабель до будівлі потрібно жорстко, з допомогою спеціальних гаків. Для цього у бетонній або цегляній стіні необхідно просвердлити отвір глибиною 10 см, вставити в нього гак з ізолятором (кабелем) і закрити отвір цементним розчином. У дерев’яних стінах також потрібно просвердлити отвори, в які потім наглухо вкрутити гаки. Під кріплення гака на каркасно-засипний чи глинобитної стіни попередньо потрібно за допомогою шурупів або шпильок прикріпити дерев’яний брус товщиною 7-10 див. Якщо стіни не дуже міцні, їх потрібно посилити дошкою зсередини будівлі, а потім уже до неї через тонку зовнішню стіну прикріпити брусок під гак.

При підземній проводці кабель прокладається під землею від будинку до літньої кухні, біля самої стіни якої виводиться назовні. Глибина закладки підземної проводки повинна бути не менше 70 див. викопується Траншея трохи більшої глибини, потім на її дно насипається чиста земля без шлаку, каменів або будівельного сміття. Далі в траншею поміщається труба з кабелем і засипається землею. Щоб надалі кабель випадково не був пошкоджений, то це місце потрібно прикрити зверху бетонними плитками або цеглою.

Біля літньої кухні кабель виводиться назовні, монтується введення лінії всередину будівлі, а вже всередині виконується розводка кабелю до электроточкам.

Установка щитка в літній кухні

Установка щитка в літній кухні

Щиток

В літній кухні встановлюється розподільний щиток. Його основні елементи — автоматичні вимикачі і автомати, підключені до кінцевих споживачів, а також пристрій захисного відключення (УЗО) і система заземлення. Окремий лічильник тут не потрібно, оскільки він повинен бути встановлений на головному щитку в будинку. Електроживлення літньої кухні повинно бути влаштовано так, щоб у разі необхідності (наприклад, на час ремонту проводки тощо) його можна було відключити, не відключаючи при цьому електроживлення будинку.

Заземлюючі пристрої

В умовах дачної ділянки при монтажі електропроводки в літній кухні потрібні додаткові заходи, наприклад установка заземлювального пристрою. Ця конструкція включає заземлювач і заземлюючий провідник. З її допомогою і виконується заземлення різних елементів електропроводки, особливо корпусів потужних електроприладів. Через заземлюючий провідник заземлювачі з’єднуються з заземлювальним обладнанням, арматурою або потужними електроприладами. Заземлювачі ж поділяються на природні і штучні. Перші вже знаходяться в грунті або стикаються з нею і через них електричний струм йде в землю. Штучні заземлювачі спеціально встановлюються в грунт, в іншому вони схожі з природними.

Заземлення літньої кухні

Заземлюючі

Природні заземлювачі зазвичай використовуються для заземлення будь-якої електроустановки. Це можуть бути металеві частини (арматура) залізобетонних елементів будови, наприклад фундаменту будинку, різні металеві підземні комунікації — трубопроводи, металева броня кабелю або інша оболонка проводів. Штучні заземлювачі влаштовуються для заземлення електроарматури або приладів. Для них використовується сталевий провідник, який у вигляді штиря або бруска горизонтально або вертикально закопується в грунт (іноді використовується ціла група таких провідників, з’єднаних між собою).

Якщо, наприклад, потрібно виконати захисне занулення електроприймача, потрібно ще раз заземлити нульовий провід. Якщо повторне заземлення знаходиться на опорі внутрішніх ліній, а сама довжина такого відгалуження не перевищує 10 м, можна обійтися і без нього. Повторне заземлення на внутрішню лінію виконується при наявності заземлювального спуску, до якого підключаються нульовий провід, а також гаки або штирі ізоляторів. Заземлюючий спуск при цьому повинен проходити по стійці опори до заземлювача. Довжина елементів заземлювача, загальна кількість стрижнів або труб і глибина, на якій вони повинні знаходитися, будуть прямо залежати від характеру грунту, рівня залягання грунтових вод і т. п.

Читайте по темі:  Що таке ПЗВ в електриці і як встановити

Влаштування вуличного освітлення на балконах, верандах та в острівних літніх кухнях

Зазвичай вуличне освітлення влаштовується навколо будівлі або біля входу, але іноді його використовують для прикраси будиночка і всієї садової ділянки. До вуличного відноситься і освітлення в літній кухні відкритого типу (в альтанці, на терасі або веранді). А оскільки на вулиці електричне обладнання піддається активному зовнішньому впливу (температура повітря, опади, вітер, механічний вплив тощо), потрібні додаткові засоби захисту електроприладів і обладнання.

Вуличне освітлення на терасах

Влаштування вуличного освітлення

Для вуличного освітлення необхідно використовувати розподільні коробки з металу або термостійкого пластику зі ступенем захисту IP54 і вище. Вимикачі також потрібно застосовувати спеціальні, з захисними засобами, і встановлювати їх треба під спеціальними захисними кришками, здатними захистити систему від дощу, снігу, туману, вітру і пилу.

На вулиці передбачається застосування спеціальних світильників. Для висвітлення конкретних зон ділянки можна використовувати прожектори зі спеціальними рефлекторами-відбивачами. Вони бувають різної потужності, яка коливається в межах 120-2000 Вт, з різним ступенем захисту, а також відрізняються характером самого джерела світла.

Ступінь захисту всіх прожекторів дуже висока (IP54-IP66), так що вони без втрат спокійно витримують будь-який натиск стихії — проливний дощ, сніг, град і пилову бурю.

Джерелом світла в прожекторах є звичайні лампи розжарювання, галогенні, металогалогенні (натрієві) лампи і світлодіоди. Частіше використовуються прожектори з лінійними галогенними лампами, оскільки вони компактні, мають високу потужність і при цьому їх вартість відносно невисока.

Звичайні лампи розжарювання використовуються все рідше, тому що швидко перегорають і в порівнянні з галогенними неекономічні — споживають багато енергії. Люмінесцентні лампи також використовуються рідко, оскільки не можуть працювати при температурі нижче + 15 °С. Світлодіодні прожектори дають яскравий, приємний для очей світло і споживають дуже мало енергії, але при цьому коштують досить дорого, а тому повсюдно не використовуються.

Економічними вважаються лампи типу ДРЛ і ДНАТ, проте вони довго «спалахують», особливо при низькій температурі.

Для вуличного освітлення використовуються різні ліхтарі, які, крім того, служать і для декоративних цілей. Їх встановлюють на стовпах, і вони дають слабке розсіяне світло.

Вуличне освітлення ліхтарями

Ліхтарі

Існує безліч різних видів вуличних світильників, які можна вбудовувати в стіни будинків, кам’яні доріжки, газони, розвішувати у вигляді гірлянд на деревах або перегородках і т. д. Є світильники з датчиком включення, який реагує на рух, а також працюють від денного світла. Дійсно, варіантів дуже багато і на будь-який смак.

Вуличне освітлення світильниками

Світильники

Що стосується літньої кухні та її зовнішнього освітлення, то головне, на що слід орієнтуватися при виборі світильника, щоб він абсолютно гармоніював зі стилістикою будови і навколишнім ландшафтом. Так, для зовнішнього освітлення літньої кухні, витриманих у класичному стилі, цілком підійде строгий ліхтар на стовпі, а якщо кухня являє собою відкриту острівну зону відпочинку, більш доречними будуть освітлювальні прилади, дизайн яких перегукується з образами живої природи — наприклад, світяться камені і т. п.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...

Залишити коментар

Please enter your comment!
Будь-ласка введіть своє імя