Правила обрізки малини для початківців

14

Вибрати вдалий сорт малини – це півсправи. Щоб малинник давав хороший урожай, необхідно не тільки правильно підібрати йому місце, ретельно підготувати посадочні ями, але і щорічно грамотно формувати ці рослини. Для чого малині обрізка? Щоб не допустити загущення, вчасно видалити зайві пагони, позбавити малинник від хворих рослин, але головне-отримати хороший урожай. Адже від того, наскільки правильно і своєчасно буде проведена обрізка, залежить кількість закладених квіткових кистей, розмір і навіть смак ягід, а це, погодьтеся, основна мета її посадки. Давайте розглянемо, як правильно обрізати малину.

Правила обрізки малини для початківців

Обрізка сортів малини одноразового плодоношення

Найпростішим методом формування малини разового плодоношення, а не найефективнішим, є весняне укорочення пагонів на 15-20 см, з одночасним видаленням пагонів минулого року. Його перевага в простоті і одноразовому догляді за малинником, але на урожай такий метод впливає мало.Однак у даної методики існує інтерпретація, що дозволяє розтягнути збір ягід. Полягає вона в укорочуванні пагонів малини на різній висоті. У частини рослин стандартно – 15-20 см, у частини – 50% довжини, а у решти – на висоті 15 см над землею. Зміст такого прийому в наступному: чим менше укорочення, тим раніше дозріє урожай. Однак на кількості ягід така обрізка так само не позначається.

Обрізка малини за методом Соболєва

Для збільшення врожайності існує поки ще не дуже популярний, але досить ефективний метод обрізки, що дозволяє в рази збільшити збір ягід з однієї і тієї ж площі малиннику. Називається він метод Соболєва.

Читайте по темі:  Чому червоніє листя буряка і що при цьому робити

Методика А. Г. Соболєва включає в себе два етапи формування малини. Кожен з них спрямований на стимулювання утворення бічних гілочок, в результаті чого і відбувається збільшення врожаю. Давайте розглянемо їх.

Етап перший. На дворі початок літа (червень-липень) – час, коли малина плодоносить і масово нарощує молоді пагони. Як тільки поросль досягне у висоту 80-120 см, приходить момент вкоротити її на 10-15 см. Це дасть стимул для зростання з пазушних бруньок основного пагона бічних гілочок, які до завершення вегетації куща зростуть до 30-40 см.

Етап другий. Наступний рік. Весна. Поки не прокинулися нирки, необхідно знову вкоротити пагони малини, але тепер уже першого порядку, що йдуть від основного стебла, і всього на 5 см. Це знову дасть стимул до утворення бічних пагонів, але тепер уже другого порядку. При цьому квіткові гілочки утворюються і на пагонах першого, і на пагонах другого порядку, що і збільшує урожай удвічі.

Обрізаний за методикою Соболєва пагін малини візуально нагадує розгалужене деревце. Рання обрізка торішніх пагонів забезпечує вивільнення для нової порослі поживних елементів, збільшує освітленість і продувність кущів, а значить – здоров’я малиннику.

Правила обрізки малини для початківців

Обрізка ремонтантних сортів малини

Для ремонтантних сортів також існує кілька методик обрізки.

Варіант перший. Частіше він застосовується в середній смузі і на північ і полягає в повному видаленні, разом з молодою порослю, в осінні або весняні строки. Вважається, що такий прийом підвищує кількість і якість ягід майбутнього осіннього сезону, проте через нього втрачається літній урожай.

Варіант другий. Після літнього збору врожаю з дворічних пагонів відплодоносилі пагони малини відразу видаляють. Молоді пагони залишають для осіннього плодоношення і плодоношення наступного року.

Читайте по темі:  Секрети вирощування та догляду за спаржею у відкритому грунті

Крім даних прийомів, існують і ще кілька, від яких в більшій мірі залежить здоров’я посадок малини, що, втім, так само позначається і на врожайності.

Проріджуюча обрізка малини

Загущені кущі малини відчувають нестачу світла, нестачу живлення і брак провітрювання, що провокує не тільки утворення більш дрібної ягоди в меншій кількості, але і ослаблення рослин в цілому, підвищує ризик захворюваності посадок. Тому вже навесні, а потім і в міру проростання нових пагонів в малиннику необхідно регулювати навантаження на кущ.

Для цього кожен кущ оглядають, виділяючи 4-7, в залежності від потенціалу росту сорту і способу посадки, добре сформованих пагонів, а решту видаляють. Якщо малина підв’язується до шпалері, пагони розташовують на відстані не менше 10 см один від одного. Отже, кількість пагонів вважають виходячи з можливості їх розташування.

Санітарна обрізка малини

І нарешті, санітарна обрізка малини. Її проводять і ранньою весною, і протягом літа, і восени.

Після сходу снігу вона полягає у видаленні підмерзлих і зламаних пагонів. У період вегетації-у видаленні пагонів, уражених хворобами (курчавістю) і шкідниками малинною стебловою мухою, малинною нирковою міллю).

Правила обрізки малини для початківцівВосени вона полягає у видаленні відплодоносилих пагонів малини, якщо це не було зроблено відразу після плодоношення. Одночасно з цим, в укривних зонах, пагони групуються і приклоняються до землі.

Загальні правила обрізки малини

У яку б пору року і які б сорти малини ви не обрізали, існують загальні правила обрізки цієї рослини, які допоможуть зробити процес максимально ефективним і безпечним для культури.

Обрізку малини краще проводити в сухий сонячний день.
Застосовувати для обрізки добре заточений, продезінфікований секатор.
Після обрізки хворих рослин секатор необхідно продезінфікувати (гасом, спиртом).
Зріз повинен бути перпендикулярним землі.
При обрізанні під корінь пеньків у малини не залишають, так як залишені над землею залишки стебла – місце для розвитку патогенів і шкідників.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...

Залишити коментар

Please enter your comment!
Будь-ласка введіть своє імя