Види камінів за типом палива, способу установки, конструкції і дизайну

4206

Хороший камін є не просто пристроєм для обігріву приміщення – найчастіше це масивна споруда, яка стає центральною частиною інтер’єру. Хоча палаючий вогонь завжди притягує до себе увагу нескінченною грою язичків полум’я, не менш важливий і зовнішній вигляд самого каміну:

вбудований, пристінний, острівної або кутовий, в класичному виконанні або одному з  стилів модерн – це лише деякі види камінів, з яких можна вибирати підходящу модель. Крім того, ще доведеться визначитися з видом палива і конструкцією топки – від них буде залежати енергоефективність всієї системи.

Види камінів

Різноманітність камінів за типом застосовуваного палива

Вибір однієї з таких моделей буде обумовлений у першу чергу наявністю і вартістю певного виду палива в регіоні, а також місцем установки каміна – заміський будинок або квартира. Ще важливим моментом є стадія ремонту приміщення – якщо він тільки планується, то врахувати в кошторисі камін досить просто, а якщо ремонтні роботи закінчені або їх проведення небажано, то тут вже камін з димоходом буде встановити проблематично.

Дров’яні каміни

Найбільша складність при їх установці – правильно зробити димар, від якого залежить сила і стабільність тяги. Якщо він занадто довгий, то будуть швидко прогорати дрова. Якщо короткий – дим і сажа можуть потрапляти в приміщення із-за недостатнього потоку повітря. Як підсумок – розрахунком і монтажем повинні займатися фахівці. Ідеальний варіант – коли камін закладається ще при будівництві будинку, але при необхідності завжди можна знайти рішення для додавання його у вже існуючу конструкцію.

Інші деталі такого каміна – це топка і портал. У класичному виконанні топки роблять відкритого типу, коли вогонь від приміщення відділяють лише кілька десятків сантиметрів простору.

Види камінів

Закриті топки вважаються більш енергоефективними і безпечними у використанні – між вогнем і приміщенням встановлюється дверцята із загартованого скла або металу, що витримує температуру до 800 °C. Деякі виробники застосовують технологію «чисте скло», що запобігає появі кіптяви.

Види камінів

В якості матеріалу для топки використовується вогнетривка цегла, керамічні блоки або застосовують готову конструкцію з чавуну або жароміцної сталі.

Портал це «обличчя» вогнища – до нього належать всі зовнішні деталі конструкції, які задають тон всьому зовнішньому вигляді каміна. Залежно від конструкції топки (близькості вогню) для створення порталу застосовуються такі матеріали, як мармур, граніт, цеглина або пісковик, а в деяких випадках використовують і панелі з цінних порід дерева (дуб, клен тощо)

Газові каміни

Крім конструкції топки, ці каміни мало чим відрізняються від дров’яних – вони теж вимагають якісно зробленого димаря, але працювати можуть тільки при підключенні до газової магістралі (метан – природний газ). Існують і мобільні каміни, які порівняно не складно переносити з кімнати в кімнату, при необхідності швидко обігріти одну з них. Вони можуть працювати або від газового балона (на пропан-бутані), або для таких моделей проводять окрему розведення газопроводу, до якого можна підключитися в різних частинах будинку.

Читайте по темі:  Котли Italtherm: в чому італійці справді кращі та яке обладнання обрати

До переваг газових камінів відносяться безшумність роботи, максимально швидке розтоплення, простота експлуатації і високий рівень пожежної безпеки.

Види камінів

Електричні каміни

По суті це звичайний електричний нагрівальний прилад, але стилізований під вогнище. Так як тут не застосовується відкрите полум’я, то димар не потрібно і в цілому використання такого пристрою набагато простіше – цей камін буде працювати скрізь, де є електророзетка і до робочої температури він прогрівається протягом пари хвилин.

Види камінів

Такі каміни виготовляють в класичному підлоговому виконанні або як настінні пристрої – їх товщина в такому разі приблизно така ж, як і біля телевізора з рідкокристалічним екраном.

Види камінів

Для схожості з натуральним вогнищем, виробники застосовують різні способи імітації палаючого полум’я або тліючого вугілля – найбільш реалістичним є ефект OptiFlame, в якому використовуються обдуваються повітрям шовкові стрічки зі спеціальною підсвіткою.

Додатковими перевагами електрокамінів є можливість використання термостата, який автоматично регулює температуру в приміщенні, а також фільтрів повітря, які вловлюють частинки пилу розміром до 1 мкм. Останню функцію по достоїнству оцінили аллергетики і просто ті покупці, що стежать за чистотою повітря в приміщенні.

Біокаміни (экокаміни)

Ці каміни використовують такі види палива, які в процесі згоряння практично не виділяють двоокис вуглецю (біоетанол або етиловий спирт), тому їм не потрібен димар, а для підтримки полум’я достатньо повітря, що надходить в приміщення завдяки звичайної вентиляції.

Для повноцінного обігріву всього будинку потужності таких камінів недостатньо, але вони є ефектним доповненням до основного опалення. По-перше, це наявність живого вогню, а по-друге – всі 100% теплової енергії, що виходять при його згорянні, витрачаються саме на обігрів приміщення, без втрат тепла, яке в звичайних вогнищах йде через димар.

Зазвичай такі каміни робляться невеликого розміру і або вбудовуються в стіну або встановлюються відкритим способом. Конструкція і форма таких пристроїв ідеально підходить до сучасних інтер’єрів типу «модерн» або «hi-tech». Ще однією перевагою є те, що це чи не єдині дозволені види камінів для квартири, в яких використовується живе полум’я.

Види камінів

Порівняння різних типів камінів

Види камінів Види камінів Види камінів Види камінів Види камінів
Дров’яної з відкритою топкою Дров’яної з закритою топкою Газовий Електричний Біокамін
Тривалість обігріву Обігрів відбувається тільки в момент горіння, близько 6 годин. Бувають циклічної (5-8 ч.) і цілодобового горіння. Є різновиди акумулюють тепло. Близько 8 годин. Тільки під час роботи. Тільки під час горіння палива, тривалість горіння 1 кг – 2-5 ч.
Площа обігріву, м2 Не більше 40. Від 60 до 300. Від 40 до 60. До 25. До 15.
ККД вогнища, % 5 – 40 60 – 85 60 5 5
Потужність, кВт Від 6,5 Від 6 до 30 Від 4 до 6 У режимі нагріву до 2, в режимі імітації – 0,04 Близько 2.
Де встановлюють Як правило, в приватних будинках. Можливо в квартирі, де є димар. Як правило, в приватних будинках. Можливо в квартирі, де є димар. У приватних будинках. В будь-якому приміщенні. В будь-якому приміщенні.
Необхідність погодження з протипожежною службою Вимагається. Вимагається. Вимагається. Не вимагається. Не вимагається.

Різновиди камінів за способом встановлення

За способом установки каміни можна розділити на вбудовані, пристінні, кутові та острівні. Кожне з таких рішень володіє своїми перевагами і недоліками і вибір якоїсь із них залежить від наявності місця в приміщенні та інтер’єрних переваг.

Читайте по темі:  Лавка для дачі своїми руками

Вбудовані каміни

Найбільш економний варіант в плані займаного місця – такі моделі вбудовуються в стіну або робляться у вигляді колони, нижня частина якої це топка, а верхня – димар.

В плані монтажу цей камін гарний, якщо його конструкція вже закладена в проект будинку. В іншому випадку при установці потрібно рубати стіни для самого вогнища і додатково прокладати димар. При цьому далеко не факт, що все вийде зробити саме в тому місці, де хочеться встановити камін. Якщо товщина стіни буде недостатньою, то роботи можуть бути більшими, ніж у випадку монтажу моделі іншого виконання.

Види камінів

Пристінні каміни

Це модель не підійде для приміщень малих розмірів, так як всі її елементи розташовуються в кімнаті біля стіни. Враховуючи, що додатково потрібно споруджувати жароміцне перекриття, вся конструкція повністю виступає за контур стіни.

Незважаючи на розміри, пристінна модель є однією з найпоширеніших для опалення дровами чи газом, так як її конструкція дозволяє установку у вже побудованому будинку.

Способи зовнішньої обробки нічим не обмежені – для неї використовується цегла, різні види каменю або кераміка.

Види камінів

Острівні каміни

Основна перевага таких моделей полягає в оригінальному дизайні, але в плані енергоефективності вони значно програють іншим видам камінів – віддача тепла у них приблизно така ж, як біля розведеного багаття.

Конструктивно острівні каміни являють собою жаростійкий майданчик, зроблений зверху стандартного підлогового покриття. Її периметр роблять з огорожами з скла або без нього, для створення ефекту повністю відкритого вогню, але в останньому випадку поводження з каміном вимагає підвищеної обережності.

Зверху над вогнищем монтується димозбірник, який з’єднується з димоходом. Загальні розміри всієї конструкції досить великий, і щоб її можна було без перешкод використовувати у малих і навіть середніх за розміром приміщеннях, треба враховувати це перед тим, як зупинити на ньому свій вибір.

Види камінів

Види камінів

Крім цього існую острівні каміни, які підвішуються в приміщенні і не стикаються з підлогою. Вони мають особливий дизайн і часто застосовуються в інтер’єрі, виконаному в скандинавському стилі.

Види камінів

Кутові каміни

По праву, такі види камінів для будинку вважаються одними з найкрасивіших і популярних. Переваги такого рішення в меншій кількості займаної площі і більш зручному розташуванні – в кутку камін в будь-якому випадку не так заважає пересуванню по кімнаті.

При зведенні такого каміна димову трубу можна розташовувати на будь-якій стіні, до якої він прилягає, а стінки камери згоряння робляться або по-старому – похилій формі, або застосовується більш сучасне рішення – двокамерна топка.

Кутове розташування каміна практично не впливає на можливості його дизайнерського оформлення: тут може бути використаний бетон, камінь, цегла – все, як і при обробці інших різновидів камінів.

Види камінів

Види камінів

Які бувають каміни в залежності від способу випромінювання тепла і конструкції топки

Тут основна відмінність полягає у кількості сторін, куди вогнище віддає тепло від топки – тільки перед собою або в різних напрямках. Можна сказати простіше – кількість сторін каміна визначається числом місць, з яких видно вогонь в топці.

Односторонній

Це найбільш проста і найпоширеніша конструкція яка характеризується високою тепловіддачею за рахунок похилих стінок топки. Вони відображають теплову енергію, отриману від вогню, яка виводиться через основне вікно топки і прогріває приміщення.

Читайте по темі:  Радіатори опалення для дачі: плюси і мінуси різних варіантів

Види камінів

Двосторонній

До таких камінів можуть ставитися кутові, острівні і деякі пристінні моделі, в яких прозорими є дві сусідні або протилежні боки топки.

Найчастіше таку модель вибирають з-за її оригінального зовнішнього вигляду, але перед тим як вибрати двосторонній камін з топкою, обов’язково треба враховувати притаманні йому недоліки:

  • Димохід повинен бути розрахований на велику тягу, адже паливо буде прогорати швидше. Відповідно до приміщення будуть підвищені вимоги в плані вентиляції.
  • Так як всередині топки менше поверхонь, що відбивають, то відповідно зменшується кількість тепла, що надходить в приміщення – менша енергоефективність конструкції.
  • У такого каміна не одна, а дві сторони, за якими треба стежити, щоб з них не випав тліючий вуглик. Відповідно, більше площа підлогового покриття, яку треба захищати від дії високої температури.

Види камінів

Види камінів

Тристоронній

Головний плюс такого конструктивного рішення – дизайнерська оригінальність. З вигляду такий камін нагадує акваріум для багаття, який однією стороною вбудований в стіну, а зверху до нього прироблений димар. Виглядає це все дійсно дуже красиво, але не позбавлене певних недоліків – таких же, як у двосторонньої каміна, тільки яскравіше виражених:

  • Підлогове покриття повинне бути оброблено термоізоляційні шаром з трьох сторін.
  • Хоч тепло у такого вогнища розходиться на три сторони, але основний ефект відчувається тільки з центральної (протилежної відбиваючої поверхні).
  • Невисока енергоефективність каміна.

Види камінів

Класифікація камінів по стилю

За архітектурним рішенням переважна більшість камінів можна класифікувати як належні до чотирьох основних видів: класика, кантрі, модерн і hi-tech. Кожен з напрямків має свої індивідуальні особливості, за якими їх можна легко відрізнити один від одного.

Каміни в класичному стилі

Форма порталу класичного каміна виконується у вигляді літери «П» і має масивні контури, найчастіше з прикрасами у вигляді колон або нагадують їх барельєфів. Матеріалом для порталу найчастіше виступає мармур, малахіт або дерево, а при зведенні каміна в англійському стилі використовуються чавунні ковані деталі – решітки, огорожі і т. д.

Види камінів

Каміни в стилі кантрі

Камін, виконаний у цьому архітектурному стилі, легко впізнати завдяки наявності масивної дерев’яної балки у верхній частині порталу та широкої «підошви», яка надає всій конструкції «Д» – подібну форму.

Дослівно назва стилю перекладається з англійської мови як «провінція» або «село», що передбачає використання простих, але ефективних рішень. Тому в якості матеріалу для таких камінів найчастіше використовується легкий в обробці, пористий, що відмінно утримує тепло камінь – «пісковик» або «черепашник» (в деяких регіонах – «ракушняк»). Зовнішня частина димоходу найчастіше відбувається гіпсовими матеріалами, які легко обробляються і не вимагають довгого застигання.

Види камінів

Каміни в стилі модерн

За основу дизайну таких камінів беруться рішення, застосовувані в класичному стилі, але щоб відрізнити їх один від одного досить побіжного погляду. Якщо класика виглядає масивно і солідно, то модернові вогнища найчастіше більш прямолінійні і навіть якщо портал прикрашений барельєфами, то вони створюють враження легкості і відмінно вписуються в сучасні мінімалістичні інтер’єри офісів і житлових приміщень. Це не обов’язкова ознака, але найчастіше каміни, виконані в стилі «модерн» по висоті займають весь простір від підлоги до стелі.

Види камінів

Каміни в стилі Hi-Tech

Створений у стилі високих технологій (саме так перекладається hi-tech) камін може відрізнятися від аналогів не тільки футуристичної формою, але й використанням нових вогнетривких матеріалів. Розширення можливостей промисловості в обробці і сполук у різних поєднаннях скла, металів, періклаза, шамоту, бетону і навіть простої води, призвело до створення камінів найнесподіваніших форм, які впишуться в будь-який інтер’єр.

Єдиний мінус, який можна знайти в таких рішеннях – бажано уважно вивчити запропоновану конструкцію – закони поширення тепла діють скрізь однаково і оригінальний зовнішній вигляд каміна іноді в гіршу сторону позначається на ефективності його роботи.

Види камінів

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...

Залишити коментар

Please enter your comment!
Будь-ласка введіть своє імя