Вогкість у погребі: причини появи й способи боротьби з нею

584

Після збору врожаю головним завданням стає забезпечити збереження овочів і всіляких заготовок в погребі. Підвищена вологість тут зовсім ні до чого – від вогкості з’являється цвіль, починають гнити дерев’яні конструкції і іржавіти метал, а найголовніше – псуються овочі. Які причини призводять до цього неприємного явища і як можна позбутися від зайвої вологи?

Вогкість у погребі: причини появи й способи боротьби з нею

Причини вогкості

Серед можливих причин появи вогкості можна відзначити:

  • недостатня вентиляція або її відсутність, внаслідок чого волога конденсується з повітря;
  • проникнення вологи капілярним шляхом через підлогу, стіни, стелю з-за недостатньої гідро – і теплоізоляції погребу;
  • пряме просочування води через тріщини;
  • підтоплення внаслідок близького розташування грунтових вод.
причина вогкості в підвалі
Капілярне проникнення вологи з ґрунту — причина вогкості в підвалі

Простіше кажучи, якщо краплі води з’являються тільки на стінах – відсутня вертикальна гідроізоляція стін льоху, тільки на стелі – погана теплоізоляція перекриття, якщо на стінах і стелі – недостатня вентиляція, а калюжі на підлозі говорять про підтоплення ґрунтовими водами. Фронт робіт буде залежати від виявленої причини перезволоження льоху.

Всі причини, за якими з’являється вогкість в підвалі, пов’язані з не дотриманням технології при будівництві самого льоху

Облаштування вентиляції

Конденсат виникає при зіткненні теплого повітря з холодною поверхнею; коли ж налагоджений достатній повітрообмін, то нагріте повітря регулярно охолоджується і умов для появи конденсату немає.

Схема вентиляції льоху
Схема вентиляції льоху

Погріб обладнують природною вентиляцією, проробляють отвори або встановлюють дві труби, одна з яких призначена для припливу холодного вуличного повітря, інша – витяжна. Встановлюють їх на різній висоті від поверхні підлоги і в різних кутах льоху. Витяжну трубу краще утеплити, щоб попередити утворення конденсату і крижаної пробки.

Читайте по темі:  Як побудувати козирок над ганком з полікарбонату: можливі варіанти конструкцій і технологія монтажу

Як позбутися від капілярної води в погребі?

По-перше, потрібно ретельно перевірити всі поверхні на наявність тріщин і закрити їх.

По-друге, провести гідроізоляційні заходи, які можна розділити на зовнішні і внутрішні.

  1. Зовнішню гідроізоляцію проводять, оголивши зовнішні стіни льоху, як мінімум, на півметра вглиб, осушують їх обробляють протигрибковим засобом і обмазують бітумною мастикою, бетоном з рідким склом або глиною. Якщо в льох проникає дощова і тала вода, навколо нього необхідно зробити дренаж і вимощення, яке повинно якомога далі відводити з даху воду.
  2. Проводячи внутрішню гідроізоляцію потрібно звільнити погріб від всього вмісту, грунтовно просушити його, видалити всі обсипані покриття і заштукатурити щілини. Потім нанести протигрибковий склад і обмазати стіни бітумною мастикою. Щоб повністю убезпечити себе від проявів вогкості, зводять додаткові внутрішні стіни з цегли, залишаючи проміжок не менше 3 см і проробляючи отвори між стінами для циркуляції повітря.
Варіанти гідроізоляції льоху
Варіанти гідроізоляції льоху

Що робити з підлогою? Теж гідроізолювати, наприклад, відсипати гравійну подушку. Якщо вода проникає через бетонну стяжку, потрібно закласти в ній всі щілини і тріщини, коли підлога висохне, засипати шаром 5 см пісок або керамзит і укласти руберойд. Потім обробити бітумною мастикою і знову залити стяжку або покласти дощану підлогу на лагах.

Якщо ділянка розташована в болотистій місцевості і позбутися від води за допомогою гідроізоляції не виходить, то єдина можливість — зробити льох в пластиковому або металевому кесоні.

Можна застелити підлогу поліетиленовою плівкою, попередньо вирівнявши її, а зверху укласти шар глини, акуратно її притоптав. Глина добре просушує повітря, а плівка не пропустить воду в льох.

Якщо у погребі доводиться відкачувати воду, необхідно облаштувати приямок з бетону або металу, куди буде збиратися вода і опускатися насос. Ще краще – відразу робити підлогу з невеликим ухилом у напрямку до приямку, щоб вода стікала у нього самопливом.

Читайте по темі:  Як купити сходи в будинок на другий поверх

Які способи використовуються для просушування льоху?

Швидко позбутися від непотрібної вологи можна з допомогою гідрофільних (всмоктуючих) речовин. Це те ж гашене вапно, розставлене в скриньках, або хлористий кальцій (на невеликий льох досить насипати у скляну банку 0,5 кг), або порошок білого моху, ємності з яким можна розкласти на підлозі і полицях.

Зола — хороший адсорбент вологи у погребі
Зола — хороший адсорбент вологи у погребі

Ефективно поглинають вологу розігріті цеглини, які поміщають біля сирих стін. Звичайно, електричні осушувальні прилади працюють результативніше, але не завжди є можливість їх підключити. Можна також організувати просушування за допомогою саморобної жаровні. Для знищення мікробів добре підходить побілка вапном з мідним купоросом чи обкурювання погребу сірчаної шашкою.

Сушити льох і провітрювати його краще ближче до осені, коли температура в погребі і на вулиці зрівняється, так як тепле повітря містить багато вологи. І температура закладання на зберігання овочів не повинна різко відрізнятися від температури у погребі, інакше неминуче з’явиться конденсат і підвищиться вологість.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...