Як правильно робити щеплення яблуні навесні

121

Щеплення рослини може виявитися дуже ефективним способом поліпшити врожайність, заощадити місце на ділянці або задешево виростити дорогі сорти. Ця операція досить складна: багато садівників порівнюють її з хірургією (і, по суті, вони мають рацію). Але треба ж з чогось починати новачкам! У цій статті ми пропонуємо вам ознайомитися з методами щеплень на прикладі яблуні.

Коли потрібно прищеплювати рослину?

Для початку визначте, чи дійсно щеплення необхідне і корисна вашому саду. Яблуню щеплять, коли:

 • хочуть вирощувати на одному дереві різні сорти яблук (для економії місця в саду);
 • планують «облагородити» дику яблуньку культурним привоєм;
 • рятують сильно пошкоджене дерево;
 • хочуть збільшити стійкість до морозів, прищепивши делікатний сорт до більш витривалому.

Якщо вам хочеться поекспериментувати і ви що раніше не прищеплювали рослини, спробуйте потренуватися на недорогих сортах. Є велика ймовірність, що ви випадково нашкодите рослині і погубите його при першій спробі щеплення.

Щеплення яблуні навесні: оптимальний час

Теоретично яблуню можна прищеплювати в будь-який час року. Деякі садівники в екстрених ситуаціях прищеплювали яблуню глибокої взимку, і рослині це йшло на користь. Але, якщо мова не йде про термінового порятунку гине рослини, краще почекати до весни. Коли рослина оживає, всередині пагонів починається активний рух соків – в цей час щеплення буде найбільш ефективною і безпечною.

Оптимальний місяць для щеплення залежить від обраного вами методу (ми розглянемо їх трохи нижче). Якщо ви вибрали щеплення живцями, то можете приступати до робіт в березні-квітні – як тільки спадуть морози. Окуліровка (тобто щеплення ниркою) легше проводиться в квітні-травні, коли встановлюється тепла погода.

Читайте по темі:  Робимо ємність для розсади з самополивом з пластикової пляшки

літня щеплення

Якщо перший щепу з яких-небудь причин не прижився, у вас буде ще шанс повторити спробу влітку, щоб не втрачати цілий рік. А ось восени і взимку краще взагалі відмовитися від щеплень.

Методи щеплення яблуні

Як правильно прищепити яблуню навесні? Є дуже багато методів щеплення: полурасщеп, бічній заріз, місток, аблактіровкі … Вчені і садівники постійно розробляють нові способи прищепити рослина до стовбура. Але в цій статті ми розглянемо традиційні способи: окулірування, в розщепів і копулировка. Незважаючи на свою простоту, вони дуже ефективні і добре виконуються новачками.

Перед тим як розглянути методи щеплення, швидко розберемося з термінами, які можуть бути незрозумілі новачкові. Підщепа – це рослина, чиє коріння і стовбур будуть використовуватися після щеплення. А привоєм називають то рослина, яке до нього прищеплюється. У нашому випадку щепу – це молода яблуня, а подвоем може служити будь-який добре вкорінене дерево. В якості підщепи для культурних сортів яблунь зазвичай використовують яблуню-дичка – така комбінація дешева і ефективна.

Як правильно робити щеплення яблуню навесні

Окуліровка яблуні

Окуліровка – це щеплення ниркою. Навесні для цього методу використовують зростаючу нирку. Оптимальний час для окулірування – той момент, коли на яблуні починають з’являтися перші листя. У середній смузі це відбувається в квітні-травні, але краще не прив’язуватися до певного місяця, а дивитися на розвиток підщепи. Цей спосіб щеплення яблуні добре себе показує в середніх і південних широтах, але на півночі її краще не використовувати: велика ймовірність, що нирка не приживеться.

Окуліровку проводять так:

 1. У підщепи знаходять однорічний пагін і видаляють з нього нирку «з щитком», тобто з оточуючими її тканинами.
 2. На місці видаленої нирки роблять надріз у формі літери Т.
 3. У розріз вставляють нирку «з щитком», взяту у щепи.
 4. Щеплення фіксують за допомогою шнура або стрічки, можна використовувати звичайний бинт.
 5. Незабаром щепу зростеться з підщепою, і можна буде прибрати фіксацію.
Читайте по темі:  Як вирощувати часник в домашніх умовах на підвіконні

Як правильно робити щеплення яблуню навесні

Щеплення в розщепів

Якщо діаметр стовбура підщепи більше 3 см, можна використовувати цей метод щеплення. Для нього вам буде потрібно неодресневевшій держак-щепу. Щеплення в розщепів роблять ранньою весною, в березні-квітні, коли морози тільки-тільки спали.

Якщо з першого разу щепу не прижився, можна спробувати ще раз в липні-серпні. В цей час сокоруху майже так само активно, як навесні.

Метод щеплення в розщепів досить простий: кісткову гілка підщепи обрубують так, щоб вийшов зріз великого діаметра (3-5 см). У зрізі роблять розкол, в який вставляється загострений з одного кінця держак. В особливо товсті гілки можна вставляти по 2 або навіть 4 держака (в останньому випадку потрібно робити розкол хрестом).

Як правильно робити щеплення яблуню навесні

Копуліровка яблуні

Копуліровка – це метод щеплення черешком. Його можна застосовувати в тих випадках, коли товщина держака прищепи та підщепи приблизно однакова (допустима різниця до 1 см). Раніше садівники використовували метод звичайної копулировки: на кожному черешку робили скошений зріз і з’єднували підщепу з привоєм, ретельно фіксуючи їх. Таким чином створюється одна гілка.

Як правильно робити щеплення яблуню навесні

Але цей метод недосконалий: справа в тому, що його успіх залежить від поєднання камбію, так що результат сильно залежить від сліпого випадку. Тому зараз садівники застосовують поліпшену копулировке.

Як прищепити живець яблуні навесні більш ефективно? Дуже просто: після косого зрізу на держаках роблять додатковий поздовжній розріз глибиною близько 1 см, який називають «язичком». Живці вставляються в розрізи, і шанси на збіг камбію значно збільшуються. Покращена копулировка дає більш стабільний результат – яблуня приживається з більшою ймовірністю.

Як правильно робити щеплення яблуню навесні

На що прищепити яблуню?

Теоретично сортова яблуня може прижитися на будь-якому дереві. Але від виду підщепи сильно залежить і приживлюваність, і подальша врожайність яблуні. Найпопулярніший і простий метод – щеплення на яблуню-дичка. Якщо у вас на ділянці вже ростуть дике дерево, використовуйте саме його, щоб прищепити яблуню навесні своїми руками, особливо якщо ви раніше ніколи не проводили таку операцію.

Читайте по темі:  Як і які сорти перців краще садити в теплиці і у відкритому ґрунті

Крім «рідний» щеплення яблуня також добре переносить з’єднання з:

 • горобиною;
 • глодом;
 • калиною;
 • грушею.

Зазвичай «нерідні» підщепи використовують, коли на ділянці варто непотрібне дерево, і перед садівником постає вибір: спиляти його під корінь або використовувати для виведення яблуні. Але деякі ентузіасти спеціально намагаються прищеплювати яблуню до найрізноманітніших деревах – просто в якості експерименту.

Щеплення яблуні – непроста, але дуже ефективна операція. Грамотно використовуючи щеплення, ви зможете вичавити максимум з площі свого саду, домогтися високої врожайності і вирощувати різні сорти яблук одночасно.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...