Як правильно вирощувати петрушку

52

Петрушка – універсальна зелена культура, яка використовується і в сирому вигляді в салатах, і у висушеному як приправа. Належить дана культура до роду трав’янистих дволітників і відноситься до сімейства Зонтичні. Найперші згадки про цю зелену культуру знайдені археологами на давньоєгипетських свитках. Вона була настільки шанована і затребувана, що про її появу розказано безліч легенд. У природному середовищі петрушка активно росте на всьому узбережжі Середземного моря. Вирощують як культурну рослину в Америці, Канаді та по всій Європі. Найбільшою популярністю користується зазвичай петрушка листова.

Як правильно вирощувати петрушку

Коли і куди садити петрушку?

Зазвичай висівають насіння петрушки в відкритий грунт ближче до кінця квітня, проте можна зробити і підзимовий посів – в кінці жовтня. Тим, хто хоче мати свіжу зелень петрушки весь теплий сезон, можна порадити висівати її конвеєрним способом, тобто з кінця квітня і до кінця липня через кожні 12-14 днів.

Під петрушку підберіть найбільш добре освітлену ділянку з пухким, легким за механічним складом, родючим грунтом з помірною зволоженістю. Надмірно сухі ділянки, як і занадто вологі (де рівень грунтових вод ближче метра до поверхні грунту), затоплювані або заболочені підбирати не варто, там петрушка росте погано. Самим підходящим типом грунту для петрушки є легкий суглинок чи супісок з рівнем pH, який знаходяться в межах від 6,5 до 7,0.

Постарайтеся вибрати ділянку, де до цього вирощували цибулю, томати, кабачки, патисони, капусту, огірки або картоплю – це відмінні попередні культури для петрушки. На ґрунті, де до цього вирощувалися будь-які зонтичні культури, тобто морква, та ж петрушка, селера, фенхель, кріп, коріандр та інші, вирощувати петрушку не рекомендується, а ось поруч – цілком можна. Непогано ладнає петрушка поряд з кропом, біля моркви, по сусідству з кінзою, з бобовими, томатами, огірками.

Як посадити петрушку?

Перед посадкою петрушки, після того, як ви остаточно визначилися з місцем і зрозуміли, що краще для петрушки на городі місця просто не знайти, треба цю ділянку підготувати. В ідеалі, звичайно, ділянка під петрушку потрібно готувати з осені, тому що навесні буває мало часу. Потрібно постаратися підготувати грунт хоча б за пару тижнів до посіву.

Читайте по темі:  Коли збирати гарбузи, як зрозуміти, що гарбуз дозрів

Враховуючи, що листова петрушка дуже добре реагує на органічні добрива, необхідно під перекопування грунту в осінній час (одночасно з видаленням максимальної кількості бур’янів і їх частин) внести по три кілограми добре перепрілого гною або перегною, по 250-300 г деревної золи і по столовій ложці нітроамофоски. Нітроамофоску вносити можна як восени, так і навесні, нічого поганого від цього не буде. Добрива можна розсипати по поверхні ґрунту як окремо один від одного, так і змішавши всі в один склад.

Коли земля готова, можна приступати до підготовки до посіву насіння петрушки. Підготовку насіння можна проводити в тому випадку, якщо посів буде навесні, при посіві восени додаткова підготовка насіння не потрібна.

Для прискорення проростання насіння петрушки необхідно їх спочатку замочити (на годину – півтора), після чого просушити на сухий серветці до стану сипучості. Потім їх бажано помістити в дверцята холодильника приблизно на добу, а після закінчення цього часу ще раз замочити, але на цей раз на 35-40 хвилин, далі знову висушити до сипучості. Після такої нехитрої підготовки насіння петрушки сходить швидко і дружно.

Посів насіння петрушки проводиться зазвичай в борозенки глибиною трохи більше сантиметра, политі заздалегідь водою кімнатної температури. При посіві між насінням намагайтеся залишати сантиметр, а між рядками 45-55 см. Після посіву засипте борозенки ґрунтом, бажано поживним, і акуратно його ущільніть. Сходить петрушка по-різному: може зійти через тиждень, а може і через три. Багато що залежить від температури, типу грунту, рівня вологості, віку насіння.

При посіві петрушки під зиму, крім відсутності необхідності в додатковій підготовці насіння, не варто поливати борозенки, а в іншому – все те ж саме.

Читайте по темі:  Обробка капусти від гусениць і слимаків

Як правильно вирощувати петрушку

Догляд за петрушкою у відкритому грунті

Догляд за петрушкою зовсім не складний і нічим особливим не відрізняється. Всі заходи прості і зрозумілі кожному городникові, навіть новачкові. Протягом сезону потрібно проводити проріджування сходів, якщо вийшло так, що посіяна петрушка густа, видаляти бур’яни, рихлити грунт, поливати і вносити в грунт добрива.

На самому початку свого розвитку петрушка особливо чутлива до бур’янів. Поки сіянці не наберуть чинності, бур’янисті рослини доведеться видаляти, краще це робити вручну, щоб лезом мотики не завдати шкоди іншим сходам петрушки. Видаляти бур’яни краще не тільки в ряді з петрушкою, але і в міжряддях, щоб вони не витягували з ґрунту вологу і поживні речовини, конкуруючи з петрушкою.

Найзручніше видаляти бур’яни після рясного дощу або поливу, тоді їх можна висмикувати з грунту з частиною кореневої системи. Одночасно з видаленням бур’янів можна проводити і розпушування грунту, повністю видаляючи грунтову кірку, це поліпшить повітряний і водний обмін.

Полив петрушки

Листова петрушка обожнює достаток вологи, але не її надлишок, тому поливати потрібно часто, але помірно, не перетворюючи город в болото. Якщо хочете, щоб листочки були соковитими, ніжними і ароматними, поливати її потрібно через день, рано вранці або пізно ввечері, по листю лити не можна, можуть з’явитися опіки. Поливати бажано водою кімнатної температури, від поливу холодною водою теплолюбна петрушка може завмерти в рості і розвитку. Найоптимальніший варіант – це поливати дощовою водою з діжки, встановленою під водостоком з даху, від такої води петрушка буде росте як на дріжджах.

Звичайно, поливати потрібно і орієнтуючись на погоду за вікном. Так, якщо холодно, похмуро, йдуть дощі, то додаткові поливи проводити не треба, а якщо ж спекотно і сухо, то вони строго обов’язкові. Вони можуть бути навіть щоденними у тому випадку, наприклад, якщо грунт на вашій ділянці піщаний і погано тримає вологу. Після поливу цілком допустимо мульчувати грунт шаром перегною товщиною в сантиметр.

Читайте по темі:  Чому червоніє листя буряка і що при цьому робити

Як правильно вирощувати петрушку
Підгодівля петрушки

Листова петрушка просто обожнює добрива, особливо азотні. Вносити їх можна два рази за сезон в кількості 5-6 г на квадратний метр грядки. Вносять їх як в розчинені у воді, так і сухі. Бажано вносити азотні добрива через 3-5 днів після появи сходів і другий раз – через тиждень після першого внесення. Дози азотних добрив збільшувати не можна, в петрушці (особливо в черешках), від надлишку азоту, можуть накопичуватися нітрати, шкідливі для нашого організму. Крім азотних добрив приблизно за місяць до першого збору врожаю у грунт можна внести суперфосфат і калійну сіль по чайній ложечці на квадратний метр грядки або замульчувати грунт деревною золою по 150-200 г на квадратний метр.

Збір врожаю петрушки

Збір врожаю листової петрушки можна починати, як тільки на стеблинках утворюється за три пучка листочків. Стеблинки з парою або зовсім з одним сегментом чіпати не варто. Якщо говорити про терміни, то в залежності від сорту петрушка може бути готова до збирання від 70 до 90 днів після посіву насіння.

При зборі врожаю намагайтеся стеблинки петрушки зрізати під корінь, не зрізайте тільки верхівки, залишаючи черешки. Таким чином ви сильно загальмуєте відростання молодих пагонів, у той час як при видаленні всіх стебел цілком нові будуть утворюватися набагато швидше.

У разі, якщо вам необхідно всього кілька стеблин петрушки, то намагайтеся їх видаляти не з внутрішньої частини рослини, а з зовнішньої. Така зрізка буде сприяти повноцінному розвитку стебел, вони будуть більш пишними і ароматними.

Збирати свіжу петрушку можна тривалий період часу, зазвичай сигналом до того, що рослина починає відмирати, є знебарвлення листових пластинок: з яскраво-зелених вони потихеньку будуть перетворюватися в блідо-зелені або навіть можуть почати жовтіти.

Що садити після петрушки?

Після того як петрушка прибрана, потрібно вирішити, що можна висадити на цьому місці далі. Це, по суті, будь-які культури, крім представників зонтичних, селерових і самої петрушки. Ці культури висаджувати на ділянку, де росла петрушка, можна року через чотири.

На цій ділянці будуть дуже добре себе відчувати такі культури як часник, цибуля, помідори, бобові, картопля.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...