Профілактика і лікування парші картоплі

2932

Якщо на ділянці ростуть овочеві культури, то найімовірніше на ньому є і картопля. Під цей коренеплід відводять великі площі, тому необхідну сівозміну не завжди можливо влаштувати. В результаті посадки картоплі на одному місці у неї може виникнути якесь захворювання; найпоширенішим з усього можливого переліку є парша картоплі. При її виникненні уражаються бульби овоча.

Хворі бульби не загрожують здоров’ю людини, вони цілком придатні для використання, але харчова цінність у них нижче здорових. Вміст крохмалю в зібраному врожаї в цьому випадку знижується мало не в половину. Але це не всі «подарунки» парші. Подібна картопля погано зберігається, в ній швидше розвивається гниль. Багатий урожай може обернутися і багатою кількістю відходів: картопля, на вирощування якої витрачено стільки зусиль по вирощуванню, просто викидається. Успішно перезимували хворі бульби, висаджені знову на ділянку, здорового покоління не принесуть. Загальне ураження шкірки поширюється і на очі, вони проклюнуться, але дадуть слабкі сходи, тому про гарний урожай можна забути.

Подібну хворобу можна ігнорувати якийсь час, але вона має властивість швидко поширюватися, охоплюючи все нові і нові бульби, а спори хвороби досить життєздатними, вони до 3-х років можуть успішно перебувати в землі.

Форми парші та ознаки ураження

Парша картоплі, як будь-яка серйозна хвороба, має кілька різновидів. Ми наведемо тут опис кожної, щоб ви навчилися безпомилково визначати уражені бульби.

Розрізняють 3 форми парші:

  1. парша звичайна;
  2. парша порошистая;
  3. парша срібляста.

Профілактика і лікування парші картоплі

Парша звичайна комфортно розвивається при високих температурах (+25-30 градусів) і в лужному грунті, збідненої вологою. Якщо ви проводили на ділянці вапнування грунту, то це є також сприятливим фактором для розвитку парші картоплі. Збудник хвороби формується на органічних рештках у грунті і, якщо створюються сприятливі умови, переходить на бульби через будь-які механічні пошкодження шкірки. При зберіганні картоплі заразитися хворобою не можна, оскільки вона не розвивається, таке можливо тільки в грунті, а при зараженні вона консервується до наступного року і нікуди не пропадає. Уражаються виключно бульби, помітити це можна, якщо коренеплід викопати. Візуально – це виразки, що мають неправильну форму, із зростанням картоплі ці ділянки також ростуть в розмірах і тверднуть. Іноді уражені ділянки утворюють тріщини. Можна навіть спостерігати картину, коли картопля повністю покрита такими утвореннями. Парша відкриває в бульбах дорогу для збудників гнилей як сухого, так і мокрого. Збудники хвороби досить життєздатними, вони можуть успішно існувати в грунті роками. До подібного типу парші найбільш сприйнятливі сорти з тонкою шкіркою або мають червоне забарвлення.

Читайте по темі:  Все про фітофтороз картоплі, профілактику і лікування

Профілактика і лікування парші картоплі

Інший тип парші картоплі – парша порошистая, породжувана спеціальним видом гриба, який може пересуватися самостійно і являє собою невелику слизову грудочку. Уражається в цьому випадку не тільки бульба, хворіють коріння і підземна частина стебла. При зберіганні заражені бульби зсихаються, а якщо є невеликий надлишок вологи в сховищі – картопля активно гниє. Візуально хвора бульба покрита колонією «бородавок». Плями можуть мати різну форму і виражений рельєф. Коли картопля вже викопана, ці утворення підсихають настільки, що шкірка лопається, утворюючи виразки. Ці виразки заповнені пилящою бурою субстанцією, в яку входять спори гриба і залишки тканин картоплі. Подібні картопляні «кратери» мають форму зірочок з вивернутими назовні краями. На коренях хвороба проявляється у вигляді утворення наростів неправильної форми білого кольору. Джерелом подібної напасті служить хворобою заражена грунт, гній і пошкоджений посадковий матеріал. Сприятливими умовами для парші порошистої служить перезволожений грунт, температура при цьому може бути порівняно невисока – 12-18 градусів. Найчастіше розвивається на важких ґрунтах, де зберігає свою життєздатність протягом 5 років.

Профілактика і лікування парші картоплі

Срібляста парша картоплі від попередніх захворювань відрізняється головною рисою – уражений бульба не гниє при зберіганні. Тут діє дещо інше. Уражені бульби втрачають вологу, а відповідно і масу. Луска зморшкувата, у місцях ураження має сріблястий блиск, особливо помітні поразки на червоношкірих сортах. Збудником даного типу парші є різновид гриба, він проникає в бульбу через грунт і поширюється на інші бульби. Під час прибирання або при зберіганні картоплі утворюються сіро-бурі плями різної величини, що вони можуть бути злегка вдавлені, якщо очистити шкірку, то під нею спостерігаються чорні освіти. Яскраво видно ураження ранньою весною або на позеленевшій картоплі. Хворі бульби погано дають сходи. Дана хвороба формується при вирощуванні овочів на супіщаних, а також на суглинних грунтах, якщо присутня підвищена температура в період клубнеутворення. Розповсюджується хвороба при підвищеній вологості – більше 90%, і температурі вище, ніж 3 градуси.

Читайте по темі:  Як підготувати насіння до посадки на розсаду

Профілактика і лікування парші картоплі

Методи профілактики та лікування парші

Кожна з розглянутих нами форм парші має різні збудники, але результат один – картопля псується, і врожайність ділянки падає. Навіть якщо ви не виявили на викопаних бульбах ознак хвороби, це не означає, що вона не прийде до вас на город в наступному році, тому слід знати не тільки способи лікування, але проводити профілактичні заходи. А боротися з паршею картоплі в будь-яких її проявах можна.

Слід стежити за посадковим матеріалом – це найважливіше правило. Намагайтеся брати на посадку тільки здорові життєздатні бульби. Використовуйте заходи предпосадочного протруювання бульб, для цього є спеціальні препарати. Якщо все ж у посадці попалися злегка уражені бульби, то в період цвітіння рослин слід рясно поливати картоплю водою. Мідь, марганець та бор з внесенням при посадці значно знижують відсоток захворювання.

Профілактика і лікування парші картоплі

Намагайтеся міняти місце посадки картоплі і чергувати його з висадкою бобових культур. Якщо місце постійне  і міняти його немає можливості, то ніколи не вносьте в якості добрива свіжий гній.

Якщо ваша грунт має лужні ознаки, слід провести її підкислення, для цього застосуємо розчин сульфату амонію – 2 ст. ложки речовини на 10 л води. Поливаємо під час цвітіння з розрахунку приблизно півлітра на 1 кущ.

За 10-14 днів до збирання картоплі корисно скосити все бадилля, щоб шкірка картоплі добре зміцніла.

Після прибирання засадіть порожню ділянку сидератами. Вони внесуть великий вклад на оздоровлення грунту і наситять його корисними речовинами. Це можуть бути зернові (жито, пшениця), бобові (люпин, горох), хрестоцвіті (ріпак, гірчиця) або суміші цих культур.

Слідкуйте за станом середовища в приміщенні, де зберігається картопля. Уникайте сильного перезволоження і тепла.

Читайте по темі:  Посадка моркви насінням - покрокове керівництво для початківця

Профілактика і лікування парші картоплі

Придушити розвиток парші картоплі здатний циркон. Застосовують його в період бутонізації. Це регулятор росту. Навіть одноразове застосування дає високий позитивний ефект, і одночасно підвищується врожайність.

Сильно знизити ураженість бульб здатний препарат «Фіто Плюс». Їм слід обробити посадкову картоплю і покропити рослину в період вегетації. Доза застосування – 1 пакетик на 3 л води.

Високостійкі сорти

Якщо ваші заходи по оздоровленню врожаю неефективні, варто подумати про зміну сорту, що висаджуєте. Відразу зауважимо, що абсолютно стійких до парші сортів поки не вивели, але є найбільш опірні до хвороби.

Сорти, виведені у нас: Аспия, Бежицька, Брянська новинка, Раменська, Вармас, Вісник, Вільня, Вятка, Жуковська рання, Улюбленець, Посвіт, Прасна, Резерв, Джерело, Скороплідна і інші.

Профілактика і лікування парші картоплі

Є і зарубіжні аналоги: Альфа, Елемент, Кростотр, Леді Розетта, Ментор, Ніколя, Остара, Патронес, Превалент, Прокура, Сатурна.

Не забувайте про профілактичні заходи навіть при використанні високостійких до картопляної парші сортів, і тоді ваш урожай буде тільки радувати.

Відео «Парша картоплі і як з нею боротися»

У ролику розповідається про таке захворювання картоплі, як парша, і про методи боротьби з нею.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...

Залишити коментар

Please enter your comment!
Будь-ласка введіть своє імя