Яка цегла потрібна для кладки печі – правильний вибір матеріалу

703

Для зведення опалювальних печей в індивідуальних житлових будинках широко використовуються керамічну цеглу. Будівельна індустрія випускає широкий асортимент цегли для кладки печі, але який вибрати із запропонованої номенклатури? Перш ніж ми розглянемо це питання, вам необхідно зрозуміти той факт, що для кладки печі використовується два типи цеглин – це проста керамічна цегла, але володіє певними характеристиками, що використовується для кладки зовнішніх елементів печі, димоходів і вогнетривкий або шамотну цеглу, що використовується для кладки топлення печі.

Яка цегла потрібна для кладки печі

Якими властивостями повинна володіти цегла, що використовується для кладки печі

Пічна цегла повинна відповідати наступним технічним вимогам:

 • Стійкість до високих температур і впливу відкритого полум’я.
 • Здатність накопичувати тепло і зберігати його протягом тривалого часу.
 • Достатня механічна міцність.
 • Стійкість до значних коливань температур.

Твердопаливні печі будуються з керамічної цегли, що відповідає вимогам ГОСТ 390-96. Даний стандарт введено в дію 1 липня 1997 року і встановлює технічні вимоги, яким повинні відповідати дані вироби за формою і розмірами. Нормативний документ також визначає вимоги щодо застосування виробів в залежності від максимальної температури середовища.

До керамічної цегли, призначеної для зведення теплових агрегатів, застосовуються більш жорсткі вимоги, ніж до інших будівельних матеріалів. У топці печей температура полум’я може перевищувати 1000 °C, відповідно стінки її піддаються значним тепловим навантаженням. Теплофізичні параметри використовуваного матеріалу повинні бути вище вказаного значення.

В процесі експлуатації печей відбувається їх регулярне охолодження в окремих випадках і до негативних температур. Цегла при цьому зазнає значного перепаду температур зовнішнього середовища, що призводить до теплового розширення з подальшим стисненням. Виріб повинен мати достатній запас міцності, щоб успішно протистояти даному явищу і уникнути деформації і руйнування.

Цегла, що застосовується для кладки печей повинна мати достатньо високу теплопровідність і здатність акумулювати тепло. Перша властивість необхідна для швидкого нагрівання приміщення і передачі енергії згорілого палива в зовнішнє середовище. Друга якість дозволяє підтримувати цей процес після припинення горіння в топці протягом тривалого часу. Це дозволяє досить довго підтримувати комфортний тепловий режим.

Читайте по темі:  Як зробити піч мангал барбекю своїми руками з цегли: покрокова інструкція

Застосування різних видів цегли для кладки різних елементів печі

Твердопаливні печі мають досить складну конструкцію, складові частини якої працюють в певних умовах. Виникає питання, яка цегла потрібна для кладки печі і її елементів?

Облаштування опалювальної печі наступне:

Яка цегла потрібна для кладки печі

1. Топка і піддувало.

Камера згоряння має переважно двошарові стінки, внутрішня виконується з вогнетривких (шамотних) цеглин, зовнішня – з облицювальної керамічної цегли. Топку зводять з шамотної цегли з максимальними вогнетривкими властивостями. Зовнішня обробка печі працює в менш напружених умовах і для неї можливе використання облицювальної цегли, яка має прекрасні декоративні характеристики.

2. Димові канали.

Димові канали являють собою великий теплообмінник і температура в них хоч і нижче, ніж в топці, але все ж досить висока. Для кладки даних елементів печі використовується шамотна цегла. Зовні конструкція може бути облицьована керамічною плиткою або облицювальною цеглою.

3. Димова труба.

Димова труба безпосередньо стикається з атмосферою і витримує великі перепади температур. Отже, для неї застосовується керамічна цегла з максимально можливим показником морозостійкості. Зазвичай цей елемент також має двошарову структуру з декоративною зовнішньою обробкою з керамічної цегли або металевого короба.

Яка цегла потрібна для кладки печі

Процес кладки печі і приклад використання шамотної цегли для побудови високонавантажених елементів і зовнішнє робоче облицювання керамічною цеглою.

Використання цегли з відповідними характеристиками для влаштування окремих елементів печі забезпечить максимальну довговічність і відмінні теплофізичні властивості. Досвідчені пічники при підборі матеріалу приділяють цьому питанню особливу увагу. При цьому проводиться ретельний огляд і вибракування цегли з великими тріщинами і глибокими пошкодженнями і відколами.

Якими характеристиками повинна володіти керамічна цегла для кладки печі і шамотна цегла для кладки топки

Характеристики керамічної цегли для кладки зовнішніх елементів печі, димових каналів і труб

Як ми вже говорили раніше, на кладку печі йде певний вид керамічної цегли, зараз розглянемо якими основними характеристиками повинна володіти ця цегла.

Марка по щільності. Перше, на що необхідно дивитися при виборі керамічної цегли для печі це марка по щільності. Марка керамічної цегли по щільності встановлюється у відповідності з вимогами ГОСТ 530-2012. Для її позначення використовується буквено-цифрове кодування, складається з літери «М» і числа від 25 до 1000. Зверніть увагу на те, що даний показник не вказує на якість цегли, а лише показує його щільність при натисканні. Даний показник важливий тому, що чим більш щільна цегла, тим повільніше він нагрівається, а отже і повільніше остигає. Те, що цегла буде повільно остигати це звичайно добре, так як піч буде віддавати тепло більш тривалий час. Але ось натопити піч складену з дуже щільної цегли важче, особливо коли вона повністю охолола. Тут важливий баланс, тому для кладки печі використовують цеглу з щільністю не нижче М-150 і не вище М-250.

Читайте по темі:  Утеплювач для стін каркасного будинку - який краще використовувати

Морозостійкість. Морозостійкість виробу визначається, як здатність витримувати певну кількість циклів нагрівання і охолодження. Даний показник позначається латинською буквою F з додаванням цифри від 25 до 300. Показник морозостійкості керамічної цегли важливий при зведенні зовнішніх елементів опалювальної печі, таких як димові труби. Вся справа в тому, що ця невід’ємна частина печі знаходиться в дуже жорстких умовах постійного перепаду температур. Це робить величезний вплив на цеглу, що застосовується для кладки труби. Для зведення таких споруд краще всього використовувати керамічну цегла з морозостійкістю від F75 до F100.

Теплопровідність. Теплопровідність керамічної цегли буде залежати від його щільності і для виробів, що застосовуються для кладки печі, вона повинна бути в межах від 0,59 до 0,72 Вт/(м×°С).

Повнотілість. Для кладки печі використовується тільки повнотіла керамічна цегла.

Яка цегла потрібна для кладки печі
Керамічна пічна цегла

Для кладки камери згоряння печей використовується шамотна цегла з наступними характеристиками

 • Марка виробу: ШАК, ПБ, ША, ШБ, ПВ, ШВ і ШУС.
 • Температура розм’якшення не нижче 1300 °C.
 • Однорідність блоків по всьому об’єму.
 • Висока щільність і мала пористість виробів.

Експлуатаційні характеристики печі і тривалість її використання за призначенням безпосередньо залежить від якості вогнетривких цеглин, з яких побудована топка.

Ринок будівельних матеріалів пропонує широкий асортимент виробів, придатних для кладки топки. Виникає питання, з якої цегли краще скласти піч, щоб вона була довговічною і зберігала свої властивості протягом тривалого часу. Фахівці рекомендують використовувати цеглу вогнетривку шамотну напівкислу. Дані вироби мають найкраще співвідношення характеристик по вартості і теплофізичними властивостями і якістю.

Основні технічні характеристики керамічної цегли, застосовуваного для будівництва твердопаливних печей, зведені в таблиці:

Показники Нормальні показники для марок
ШАК ША ШБ ШВ ШУС ПБ ПВ
Вогнестійкість, °C 1730 1600 1650 1630 1580 1657 1580
Пористість, % не вище 23 24 24 24 30 24 25
Межа міцності виробу, Н/мм2 23 20 20 12 20 13
Температура початку розм’якшення, °C 1320 1300
Яка цегла потрібна для кладки печі
Шамотна цегла

Вибір виробника пічного цегли

Ринок даного виду будівельних матеріалів гранично насичений продукцією вітчизняних та іноземних компаній. У цьому сегменті широко представлені вироби, виготовлені підприємствами з України, Білорусії та Прибалтійських республік.

Читайте по темі:  Зроблено в Іспанії: краса та якість від світового лідера у виробництві керамічної плитки

LODE.

Яка цегла потрібна для кладки печі

Цегла торгової марки LODE проводиться в Прибалтиці. Керамічна цегла має високу марку по щільності – 500 і морозостійкості. Виріб використовується для облицювання зовнішніх поверхонь печі і димохідної труби. Цегла даної марки має різні форми і її часто застосовують для створення різноманітних декоративних елементів печі. За своїм основним призначенням це облицювальна цегла.

Вогнетривка або шамотна цегла.

Яка цегла потрібна для кладки печі

Якість виробів сильно варіюється, починаючи з відвертого браку до цілком пристойних виробів. Шамотна цегла має рівний колір кремового кольору і високу щільність, правильну форму з прямими кутами. Як ми вже з’ясували раніше, дана цегла необхідна для футеровки камери згоряння класичних печей, вогнищ камінів. Але виділити тут певних виробників досить складно.

Відповідь на питання, яка цегла краща для печі зазвичай вирішує замовник за погодженням з майстром. При цьому враховує кілька факторів, серед яких основними є відповідність вимогам стандартів та вартість. Від правильності вибору вогнетривкої цегли залежать експлуатаційні властивості споруди, а економія на шкоду якості обходиться дорого.

Способи визначення якості пічного цегли

Перевірка відповідності даного виду будівельних матеріалів вимогам нормативних документів здійснюється за методиками, які затверджені серією Гостів. Кожен з них призначений для визначення окремих характеристик вогнетривкої цегли:

 • ГОСТ 5402.1-2000. Методика визначення залишкових деформацій після нагрівання.
 • ГОСТ 4069-69. Спосіб контролю вогнетривкості виробів.
 • ГОСТ 151136-78. Методи вимірювання пошкоджень кутів і ребер керамічних блоків.

Дослідження цегли проводяться в лабораторіях з використанням спеціального обладнання. В домашніх умовах перевірити якість вогнетривкої цегли способами, описаними в стандартах неможливо. Покупцеві доводиться покладатися на сертифікати та кваліфікацію майстра, якого бажано залучити до вирішення питання про вибір матеріалу для будівництва печі.

Досвідчені пічники здатні в багатьох випадках визначити якість вогнетривкої цегли за деякими ознаками. Печі споруджуються тільки з повнотілої керамічної цегли з маркою від М150 до М250. При цьому в сертифікаті має бути запис про те, що зазначений виріб призначений для даного виду робіт.

Для визначення властивостей цегли використовують такі методики:

Вібрація і звук. На великій грані цегли, що утримується на вазі наноситися слабкий удар молотком. Інструмент повинна відскочити від поверхні зі дзвоном. Це свідчить про відсутність внутрішніх тріщин.

Огляд зовнішнього вигляду. Цегла повинен мати правильну форму з граничним відхиленням від стандартного розміру не більше 2 мм в одну або іншу сторону.

Внутрішня структура. Оцінюється за станом відколу, при цьому забарвлення перерізу повинне бути рівномірним по всій площі. Наявність плям говорить про наявність областей напруги в масиві цегли, що може викликати його руйнування при нагріванні. З внутрішньої структури матеріалу не повинно відбуватися викришування шамоту.

Використання наведених способів оцінки якості вогнетривкої керамічної цегли для спорудження печі дозволить підібрати необхідний для цього матеріал. Застосування будівельних цеглин відповідних вимогам ГОСТ забезпечить теплотехнічному агрегату належний рівень міцності і надійності.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Завантаження...

Залишити коментар

Please enter your comment!
Будь-ласка введіть своє імя