Зруб з бруса

105

Попит на дерев’яні зруби досить довго залишається високим, і найближчим часом ситуація навряд чи зміниться, хоча б тому, що більшість починає розуміти різницю між задушливій бетонною коробкою і атмосферою в приміщенні з бруса. Сьогодні у вигляді зрубу будують котеджі і дачі, легкі тимчасові будівлі і лазні з бруса виходять відмінні літні кухні і літні будиночки для відпочинку на природі.

Сруб из бруса

Особливості брусової споруди у вигляді зрубу

Назва «зруб» походить від способу побудови будівлі – рубкою сокирою, теслярськими стамесками і долотами. Рубаним будовою прийнято називати споруду, стіни якого являють собою коробку з складених горизонтальними рядами бруса або колоди, сполучені в кутах виконують за допомогою замків або пазів особливої форми. У цьому випадку дерев’яна коробка будівлі з бруса або колоди будувалася без використання додаткового кріплення у вигляді цвяхів або саморезов.

Рубане приміщення з бруса має свої особливості, які слід знати і враховувати при будівництві:

  • Існує кілька способів оформлення кутових стиків або врізки, в залежності від методу стикування будівля може бути міцніше або тепліше, або виглядати найбільш цікаво;
  • Будь новозбудований зруб протягом перших 6-10 місяців піддається усадці, товщина бруса рядовий споруді завжди менше колоди, тому брусовий зруб сідає швидше. При цьому абсолютна величина усадки для коробки з бруса вдвічі менше дерев’яного варіанта;
  • Технологія будівництва не дозволяє отримати повністю герметичну коробку, між венцовимі рядами бруса періодично виникають щілини, які закладають джутом або лляної клоччям.

Важливо! Щоб поставити зруб бруса або колоди, потрібно досить висока кваліфікація тесляра. Відсутність справжніх профі, вміють правильно різати кутові замки вінців з бруса, є основним стримуючим фактором широкого поширення зрубів.

Сруб из бруса

Технологія зведення зрубів передбачає використання звичайного шліфованого бруса природної вологості. Більш складні споруди з мансардою або складним внутрішнім перекриттям рекомендується виконувати з бруса, обробленого в сушильній камері. В цьому випадку час усадки будівлі зменшується до кількох місяців, особливо, якщо час для складання будинку вибрано найбільш вдало, наприклад, в грудні. Тоді у вересні можна приступати до опоряджувальних операцій.

Читайте по темі:  Як правильно класти мозаїку: покрокова інструкція

Сруб из бруса

Технологія будівництва зрубу із стандартного бруса

Щоб рубати зруби досить професійно, потрібно дуже серйозна практика роботи своїми руками, так як, на відміну від будівель з профільованого клеєного бруса, рубані будинки виготовляються наживо, тобто, розмітка вінців, нарізка бруса і формування замків і стиків виконується вручну, на будівельному майданчику.

Раніше теслі складали зруби за два-три тижні, при цьому найтоншою роботою, нарізкою кутів і стиків, займався один чоловік. У результаті будинки, побудовані сокирою, стояли за 30 років без серйозних проблем. Сьогодні більшість зрубів ріжуться бензопилами, як мовиться, на потоці, відповідно, точність підгонки брусових балок на стиках не найвища.

Сруб из бруса

Побудувати своїми руками будинок у вигляді зрубу, навіть самих невеликих розмірів 6х6 м, не володіючи основами теслярської справи, практично дуже складно. У теж час зробити зруб бруса 100х150 для невеликої дачної баньки або рибальського будиночка спробувати можна, але займе таке будівництво не менше місяця часу. Перш ніж пробувати свої сили в плотницком справі, потрібно визначитися з головними умовами будівництва:

  1. Пристрій фундаменту для побудови;
  2. Матеріал зрубу;
  3. Спосіб з’єднання бруса в кутах і врізка внутрішніх перегородок;
  4. Оздоблювальні операції і облицювання.

Важливо! Такий досвід будівництва буде безцінний, якщо в майбутньому вам знадобиться шукати для справжнього повноцінного будинку в декілька поверхів бригаду майстрів.

Якість їх роботи можна буде оцінити власні очі на прикладах раніше побудованих зрубів, а зрозуміти і оцінити результати по книжці або зображенні, без практичного досвіду роботи з брусом, просто неможливо.

Фундамент під майбутній зруб для лазні

Технологія будівництва фундаментної системи для зрубу мало чим відрізняється від способів, що застосовуються для інших дерев’яних будівель. Мала вага коробки дозволяє встановити споруду на монолітної плити, армованої бетонної стрічці або свайне поле. Але є одна особливість. Фундамент за перші кілька місяців осідає і деформується. Зруб з бруса можна ставити на фундаментну стрічку не раніше, ніж через два тижні. Якщо правильно виконати обв’язку на гвинтових або набивних палях, то коробку можна встановлювати вже через пару днів.

Читайте по темі:  Как определить класс пшеницы?

Сруб из бруса

Сруб из бруса

При будівництві бетонної основи під зруб необхідно виконати дві основні умови:

  • Передбачити заглиблення в грунт опорної частини фундаменту нижче рівня промерзання, зробити дренаж, гідроізоляцію,і обов’язково утеплити будівлю пінополістиролом;
  • Бетонна стрічка або ростверк повинні бути армовані сталевою, попередньо напруженою арматурою.

Зрозуміло, залишати залізобетонний фундамент зимувати без навантаження не можна. Бажано встановити коробку з бруса до початку морозів, зробити утеплити і вимощення, поставити дах і рівномірно навантажити зруб так, щоб вага баласту розподілявся як можна ближче до стін.

Складність ситуації полягає в тому, що брус в процесі опади і набору міцності має посередню жорсткість стін і коробки. Якщо внаслідок пученія грунту фундамент буде нерівномірно підніматися або вигинатися, коробку будівлі може деформувати або навіть розірвати, наприклад, на опорах звису-козирка мансарди або вертикальних стійок, що утримують частину даху.

Матеріали і обробка зрубу

Знавці і багато організацій, що займаються будівництвом зрубів на замовлення, вважають найкращим матеріалом деревину північних лісів, сосну або модрину, привезену з карельських або уральських лісів. Це найбільш дорога, щільна і важка деревина. Такий брусовий матеріал застосовується для великих і потужних зрубів, наприклад, для двоповерхових споруд зі складними конструкціями даху. Він дає невелику усадку, практично не гниє, але вимагає дуже акуратною обробки, так як тверда брусова деревина іноді колеться при ударах та розтріскується при тривалому перебуванні на сонці.

Сруб из бруса

Для побудови невеликого домашнього зрубу підійде брус зі звичайної сосни або їли. У будь-якому випадку, перед використанням матеріал необхідно забити молотком на торцях або заклеїти папером, скласти під навісом, де немає води, сонця або протягу, і просушити природним чином протягом кількох тижнів. Перед укладанням брус шліфується і обробляється хорошим антисептиком на органічному розчиннику.

Якщо будувати зруб з оциліндрованої колоди, то зовнішні стіни тільки розкриваються антисептиком. Для зрубу, що зводиться із звичайного бруса, буде потрібно додатковий захист, особливо, якщо стіни споруди будуть нещадно нагріватися сонцем. У цьому випадку фасад, звернений до сонця, а іноді і всі стіни доводиться обшивати хвойної вагонкою або сайдинговыми панелями.

Читайте по темі:  Подводные камни при аренде квартир в Николаеве

Внутрішні стіни можна обробити гіпсокартоном або залишити в природному вигляді. Не варто покривати лаком або захисними покриттями нутрощі будівлі, так як в цьому випадку втрачаються основні якості, заради яких затівають будівництво з бруса.

Способи монтажу та з’єднання стінових рядів і вінців

Існує кілька основних способів кутового з’єднання бруса у вінці. Класична будівництво зрубу передбачає з’єднання двома основними способами – із залишком хвостовика або з чистим кутом. У першому випадку після з’єднання брусів на розі коробки зрубу залишається частина бруса, довжиною 10-15 див У другому варіанті стикування площини стін утворюють рівну поверхню без виступаючих елементів.

Сруб из бруса

У свою чергу стикування з залишком може виконуватися в залежності від потрібної жорсткості з’єднання, в охряп або в полдерева, як на фото. В обох випадках з’єднання виходить простим і рухливим. У міру усадки зрубу ширина замкових пазів зменшується, і коробка бруса набирає необхідну міцність. Способом «у курдюк» збирають тільки складні ламані поверхні стін, виходить дорого, а якщо будувати по-іншому, будівництво з бруса вийде нестійкою і по мірі опади може перекоситися.

Для простих зрубів, наприклад, сарайчика, літньої кухні або альтанки, можна використовувати більш прості кутові з’єднання встик і в полдерева. Для будівлі розміром 2х4 м підійде брус 100х50 мм, який відносно легко можна зв’язати, навіть не маючи великого теслярської досвіду.

Сруб из бруса

Таким же способом можна з’єднувати бруси в поздовжньому напрямку, якщо конструкція споруди передбачає дуже витягнуту конфігурацію, короткі відрізки доведеться зрощувати. Щоб вінці бруса не розповзалися, стіни зрубу забивають сталеві нагеля і шпонки, утримуючі стіни від розповзання у вертикальному напрямку.

Сруб из бруса

Сьогодні більшість бригад будівельників ставлять зруби на замках з трикутним пазом. Такий спосіб побудови зменшує витрати праці вдвічі і дозволяє вигнати коробку з бруса за тиждень роботи. Але згодом, при усадці, трикутні замки «вистрілюють» щілинами просто величезних розмірів.

Висновок

Будівництво зрубу із звичайного бруса обійдеться значно дешевше варіантів з оциліндрованої колоди або клеєного брусового матеріалу. На середній будиночок, розміром 6х6 м, потрібно близько 15 м3 матеріалу. Вартість спорудження коробки руками будівельників обійдеться не менше 150-200 тис. рублів, без даху та фундаменту, але зруб з бруса – єдиний варіант, який цілком під силу зробити вдвох або втрьох, що дозволить заощадити чимало грошей та здоров’я.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...

Залишити коментар

Please enter your comment!
Будь-ласка введіть своє імя