Дизайн освітлення ділянки

338

Гармонійний ландшафтний дизайн забезпечується сукупністю чинників, серед яких важливе місце займає висвітлення ділянки. Залежно від призначення підсвічування, грає вона практичну або декоративну роль, вибираються різні освітлювальні прилади. Дизайн освітлення – процес захоплюючий і багатогранний, знання нюансів якого допоможе уникнути прикрих промахів і досягти ефективного результату.

Дизайн освітлення ділянки

Виграшні сторони освітленої ділянки

З приходом темряви переміщення по ділянці зазвичай не припиняється. Забезпечити комфортне проведення часу у вечірній час покликане грамотно організоване освітлення. Від цього виграють і власники будинку, і зовнішній вигляд ландшафтного дизайну. Оформлення зовнішнього освітлення одночасно виконує кілька функцій.

В першу чергу забезпечується безпечне пересування по ділянці. Для цього організовується установка освітлювальних приладів в місцях приватного перебування:

 • обов’язкове підсвічування входу в основне будова;
 • світильниками обладнуються стежки;
 • уваги заслуговує майданчик біля гаража;
 • освітлення ділянки зачіпає зону відпочинку з усіма елементами, це може бути альтанка, тераса, басейн.

Дизайн освітлення ділянки

На думку психологів, організація освітлення в ландшафтному дизайні сприяє посиленню захисту володінь від несанкціонованого проникнення сторонніх. Світло вздовж огорожі, включаючи найбільш віддалені куточки ділянки, створює психологічний бар’єр для зловмисників, відбиваючи бажання зазіхнути на чужу територію.

Дизайн освітлення ділянки

Зовнішнє освітлення грає і декоративну роль, підвищуючи рівень естетичного сприйняття ландшафтного дизайну в темний час доби. Для цього в ландшафтному дизайні передбачено безліч цікавих підходів:

 • надзвичайно виграшно виглядає фасад будинку з підсвічуванням;
 • формуванню святкового настрою сприяють гірлянди, розвішані на терасі або альтанці;
 • казкову атмосферу створюють дерева і чагарники з різними видами підсвічування;
 • елегантність ландшафтного дизайну досягається при установці освітлення басейну, інших штучних водойм, скульптур або декоративних фігур.

Дизайн освітлення ділянки

Система управління зовнішнім освітленням ділянки буває ручної і автоматичної.

Зауваження! Ручний механізм налаштовується з урахуванням побажань власників будинку, дозволяючи одночасно залити світлом всю ділянку або включати освітлювальні прилади поетапно. Другий варіант має більшу практичністю.

Читайте по темі:  З чого зробити тимчасовий паркан-огорожу на ділянці на період будівництва?

При автоматичному режимі ландшафтне освітлення спрацьовує за рахунок світлодіодних вимикачів або електромеханічних таймерів.

Дизайн освітлення ділянки

функціональне освітлення

Дизайн освітлення ділянки, покликаний виконувати практичну функцію, потребує вивіреному підході. При проектуванні враховують ряд важливих моментів:

 • Устаткування для зовнішнього освітлення вибирається з урахуванням умов експлуатації. Враховується вплив агресивних чинників не тільки в теплий сезон, але і переносимість низьких температур.
 • Варто поцікавитися зручністю і простотою догляду за освітлювальними приладами, щоб згодом не постраждав зовнішній вигляд ландшафтного дизайну.Дизайн освітлення ділянки
 • Важливо прагнути до пропорційної освітленості ділянки, щоб не спостерігалася дисгармонія між яскраво освітленими стежками і темними куточками інших функціональних зон.
 • Фасад будинку повинен залишатися найбільш освітленим місцем ділянки. Пересуватися з далеких затемнених куточків до більш яскравого світла комфортніше з психологічної точки зору.

Дизайн освітлення ділянки

Для організації функціонального освітлення в ландшафтному дизайні застосовуються різні лампи. Від звичних в 20 столітті виробів краще відмовитися, зважаючи на їх непрактичність. Набагато ефективніше встановити енергозберігаючі або люмінесцентні світильники з різним типом кріплення. Достойно увагу ландшафтне освітлення, яке працює на основі сонячних батарей.

Зауваження! Щоб ландшафтний дизайн після організації освітлення зберіг гармонію, важливо дотримуватися рівновагу елементів.

Дизайн освітлення ділянки

При різноманітності оформлення ділянки, коли на ньому присутні перголи і патіо, альпійські гірки і фонтани, світильники переважно вибрати лаконічних форм або активно задіяти приховане освітлення. Організація ландшафтного дизайну з мінімальним набором декоративних елементів дозволяє розширити діапазон освітлювальних приладів. На ділянці будуть доречні всілякі відтінки підсвічування, химерні форми світильників і присутність виробів в ретро стилі.

Дизайн освітлення ділянки

Оформлення декоративного підсвічування

Вечірньої пори краде всю вишуканість ландшафтного дизайну, занурюючи в темряву декоративні елементи ділянки. Фонтанчики, скульптури і клумби стають безликими. Зберегти всю красу ландшафту допоможе декоративне освітлення. Існує кілька підходів в оформленні:

 • Міні-прожектори можуть бути встановлені в поглиблення біля чагарників або акуратно змонтовані в середині розгалуженого ствола дерева.
 • Святково виглядає сад з розвішеними світлодіодними стрічками.
 • Світлодіодне освітлення активно використовується для прикраси в ландшафтному дизайні клумб, будинку і господарських будівель, каменів і інших декоративних елементів.
Читайте по темі:  Рослини для ставка + фото та назви

Дизайн освітлення ділянки

При проектуванні ландшафтного освітлення враховують ряд важливих моментів:

 • Гра зі світлом дозволяє зонувати простору територію або візуально розширити межі компактного ділянки.
 • Зону відпочинку переважно оформити м’яким розсіяним світлом, освітлення бажано вибрати теплих тонів.
 • Застосування в освітленні ділянки ламп різного кольору слід проводити з обережністю. Досить використовувати 2-3 відтінки, щоб не створити в ландшафтному дизайні дисгармонію. З акуратністю відносяться до яскраво білого кольору, червоним і коричневим тонам.

Увага! Застосування теплого світла візуально наближає освітлюваний об’єкт, холодні тони сприяють візуальному видалення декоративного елемента ландшафтного дизайну.

Займатися планом освітлення ділянки бажано на стадії проектування всього ландшафтного дизайну. Організувати підсвічування будинку, інших будівель і декоративних елементів простіше на стадії їх облаштування, ніж згодом порушувати цілісність готових об’єктів. Практичністю володіє проект, коли функціональне і декоративне освітлення є одним цілим.

Дизайн освітлення ділянки

Дизайн освітлення ділянки

нюанси проектування

Основною помилкою проектування освітлення ділянки часто виступає надлишок світла. Зір людини здатне розрізняти предмети при рівні освітленості 0,1 Люкс, показника в 2 Люкс досить для комфортного переміщення. Причини надлишку різні: надмірна кількість освітлювальних приладів, зайва потужність, не враховується супутнє освітлення ділянки (наприклад, присутність вуличних ліхтарів або світла з сусідської ділянки). Розберемо все помилки детально:

 • Велика кількість на ділянці освітлювальних приладів не завжди є запорукою гармонії в ландшафтному дизайні. Причиною надлишку може бути неправильний розрахунок потужності ламп або банальне прагнення виконавця завищити вартість послуг зі встановлення. Досягти естетичної картинки можна мінімальним набором, за рахунок висвітлення окремих функціональних зон і застосування колірних контрастів в декоративного підсвічування. Особливо красиво це буде виглядати в одноманітному зимовому пейзажі.
 • Яскраве підсвічування декоративних елементів не додає витонченості ландшафтного дизайну. Для естетичного сприйняття досить змалювати контури і натякнути на фактуру.
 • Найчастіше при проектуванні забувають про перекриває потужності освітлювальних приладів. У місцях перетину світла сусідніх ліхтарів утворюються яскраві ділянки, яких в ландшафтному дизайні краще уникати.Дизайн освітлення ділянки

  Зауваження! Варто врахувати наявність вуличного освітлення на сусідній ділянці і дорозі за огорожею.

 • Прагнучи створити на ділянці красиву картинку в вечірній час, не варто забувати про її сприйнятті з вікна будинку. Також необхідно подбати, щоб зовнішнє освітлення не створювало незручностей в спальні.

Дизайн освітлення ділянки

Дизайн освітлення ділянки

Види освітлювальних приладів

Для оформлення в ландшафтному дизайні ділянки освітлення застосовують різні види світильників. Все різноманіття освітлювальних приладів ділять на групи:

 • Паркові світильники. При їх виборі слід продумати основне призначення і оптимальну висоту. Більше вони підходять для оформлення під’їзних шляхів в гараж або ганку будинку, для освітленості великих ділянок. Встановлювати паркові світильники уздовж доріжок непрактично, так як світлові потоки часто не досягають землі, а спрямовані переважно вгору і сторони.
 • Світильники відбитого світла з металогалогенними лампами оптимально встановлювати на спортивних майданчиках і парковках, використання на приватних ділянках невиправдано зважаючи потужних світлових потоків.Дизайн освітлення ділянки
 • Стовпчики до 1 м (болларди) рекомендується застосовувати уздовж доріжок і по периметру ділянки.
 • Вбудовувані освітлювальні прилади зустрічаються різних конструкцій. Це можуть бути вироби для монтажу в вертикальні поверхні для оформлення сходів, підпірних стінок та інших декоративних елементів ландшафтного дизайну. Існують і грунтові прилади, які ефектно підсвічують в темну пору дерева та інші об’єкти ділянки.

Крім перерахованих виробів, широко поширені в зовнішньому освітленні ділянки підвісні, підлогові і настінні світильники всіляких форм і потужностей.

Дизайн освітлення ділянки

Дизайн освітлення ділянки

Щоб грамотно організувати дизайн освітлення, необхідно дотримати всі етапи проектування. Роботу переважно організувати на початковій стадії облаштування ландшафтного дизайну. Досить виділити важливі функціональні зони і декоративні елементи, що заслуговують на увагу, прорахувати потужність приладів і подбати про їх високу якість.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...

Залишити коментар

Please enter your comment!
Будь-ласка введіть своє імя