Як вибрати електролобзик – докладна інструкція

2479

Серед ручних електроінструментів лобзик по популярності займає третє місце після дрилі і болгарки. Це і не дивно, адже він дозволяє пиляти найрізноманітніші матеріали – деревину та її похідні (ДСП, МДФ, фанеру, ламінат і т. д.), кольорові і чорні метали, пластик, кераміку. При цьому на відміну від інших інструментів для розпилювання, електролобзик вміє виконувати не тільки прямі, але і криволінійні різи.

Вибір електролобзика – завдання непросте. З одного боку, хочеться, щоб новий інструмент відповідав вашим від нього очікуванням, з іншого – є бажання вкластися у відведений на купівлю бюджет. Це означає, що слід заздалегідь проаналізувати, які матеріали ви плануєте пиляти з допомогою лобзика, наскільки важливо для вас якість різу, як часто і як інтенсивно будуть вестися роботи.

Як вибрати електролобзик

Побутовий чи професійний

Як і інші електроінструменти, лобзики у відповідності з їх можливостями діляться на побутові і професійні. Електролобзики, призначені для домашніх умільців, найдорожчі, але вони мають порівняно невелику потужність і обмежений ресурс.

При виборі професійного інструменту про економію потрібно на деякий час забути, а думати в першу чергу про надійність, адже такому лобзику належить безперебійно працювати по кілька годин на день. Гідні технічні характеристики та наявність всього необхідного функціоналу – ось на що зверне увагу професіонал, купуючи інструмент для повсякденної роботи.

Існують і промислові електролобзики, запас міцності яких розрахований на тривалу роботу в умовах невеликого деревообробного підприємства. По суті це міністанки для прямолінійного та криволінійного різання.

Далі ми спробуємо сконцентрувати увагу на тому, як вибрати електролобзик саме для дому. Передбачається, що професіонали досить добре розбираються в розглянутому питанні, а от серед любителів якраз і зустрічаються недосвідчені новачки.

Пристрій і принцип роботи електролобзика і важливих вузлів

Головним робочим елементом електролобзика є пиляльне полотно, яке кріпиться на штоку, розташованому в передній частині корпусу. Шток, що приводиться в дію електродвигуном, з великою швидкістю здійснює зворотно-поступальний рух у вертикальному напрямку, а разом з ним рухається і пилка, утворюючи в оброблюваному матеріалі вузький пропил. Для прискорення процесу у більшості моделей електролобзиків є функція маятникового ходу. При її використанні пилка починає рухатися не тільки вгору-вниз, але і вперед-назад.

Пристрій електролобзика порівняно нескладний (якщо, звичайно, не вдаватися глибоко в технічні деталі). Однак якщо ви планується придбати цей інструмент, то необхідно звернути пильну увагу на ряд його конструкційних елементів.

Як вибрати електролобзик

1. Електричний шнур.
2. Рукоятка.
3. Курок.
4. Регулювання оборотів.

5. Підсвічування.
6. Корпус редуктора.
7. Захисний обмежувач.
8. Шток на який кріпиться пилка.

9. Опорний ролик пилки.
10. Підошва.
11. Електричний двигун.
12. Патрубок для підключення пилососа.

Пилка і механізм її кріплення

Пиляльне полотно для лобзика – витратний матеріал, і по мірі зносу підлягає заміні. Робити це доведеться і при зміні оброблюваного матеріалу, його товщини, вимог до якості різа. Таким чином, чим інтенсивніша і різноманітніша робота, тим частіше доведеться міняти пилку, тому питання про механізм її фіксації зовсім не пусте.

Як вибрати електролобзик

Колодковий затискач. У недорогих моделях електролобзиків кріплення пилки часто здійснюється за допомогою спеціальної колодки з прорізом. Ця колодка затискається двома розташованими фронтально гвинтами. Головною перевагою колодкового затиску є універсальність – в такий пилкодержатель можна вставляти полотна будь-яких типів і розмірів. Проте слід розуміти, що нерівномірне затягування притискних гвинтів призведе до перекосу пилки з усіма витікаючими звідси наслідками.

Читайте по темі:  Як вибрати електрорубанок - поради та рекомендації

Гвинтовий затискач. Більш надійний варіант – гвинтовий затиск. Фіксація пильного полотна у даному разі здійснюється з допомогою одного розташованого збоку гвинта, затискають хвостовик пилки.

Швидкозатискне кріплення. І, нарешті, останній, найбільш популярний спосіб кріплення пилки – ключовий механізм. Про його надійність єдиної думки немає, але те, що він набагато зручніший стосовно інших механізмів, безперечно. Для заміни пилки на лобзику зі швидкозатискним механізмом вам не знадобляться інструменти, так і весь процес займе буквально кілька секунд. Єдиний недолік такого механізму – сумісність тільки з «рідними», тобто мають певну форму хвостовика пиляннями, а також деяке обмеження по товщині полотен.

Найбільш поширеними на сьогоднішній день є два види пилок:

полотно с T-образным хвостовиком
Полотно з T-образным хвостовиком

з T-образним хвостовиком (часто їх називають бошевськими, європейськими або просто хрестоподібними).

Полотно з U-подібним хвостовиком
Полотно з U-подібним хвостовиком

 

з U-подібним хвостовиком (або американські).

Купивши електролобзик, розрахований на роботу з цими типами пиляльних полотен, ви не будете відчувати проблем з витратними матеріалами – такі пилки легко знайти в будь-якому магазині інструментів.

Пилки розрізняються не тільки видом хвостовика, але і товщиною, типом сталі, з якої вони виготовлені, розміром зубчиків і відстанню між ними. Залежно від цього вони поділяються за своїм призначенням – для дерева або металу, для швидкого і грубого різання або для повільного, але акуратного і т. д. і т. п. Призначення пилки вказується на упаковці та на самому полотні.

Підошва

Металева опорна платформа електролобзика, звана підошвою, може бути литої та штампованої. Підошва, виготовлена з литого металу, володіє кращими характеристиками міцності і більшою опірністю деформаційних впливів, що забезпечує точність позиціонування пилки, а отже, і високу якість розпилу. Литі платформи встановлюють на інструменти високого класу, призначені для професіоналів.

Як вибрати електролобзик

Лита підошва.

На недорогих моделях для побутового використання частіше можна побачити штамповану підошву. Теоретично штампування легше деформується під впливом статичних і динамічних навантажень, однак на практиці таке трапляється вкрай рідко, звичайно, якщо інструмент не використовується за призначенням і дотримуються всі правила його експлуатації.

Як вибрати електролобзик

Штампована підошва.

Рукоятка

Існує два різновиди рукояток електролобзиків – скобоподібна і грибоподібна. Остання не користується особливою популярністю, хоча, справедливості заради треба зауважити, що при виконанні криволінійних розпилів вона набагато зручніша. В ідеалі на рукоятці, якої б форми вона не була, повинна мати протиковзке покриття.

Як вибрати електролобзик

Скобоподібна рукоятка.

Як вибрати електролобзик

Грибоподібна рукоятка.

Патрубок

Більшість що випускаються сьогодні електролобзиків оснащуються патрубком для приєднання зовнішнього пиловловлювача, однак і тут бувають винятки, тому при виборі інструменту слід приділити цьому увагу. Патрубок призначений для приєднання шлангу пилососа або спеціально призначеного для цього мішка, що дозволяє вловлювати пил оброблюваного матеріалу, що утворюється в процесі роботи .

Як вибрати електролобзик

Як вибрати електролобзик

Технічні характеристики, які необхідно враховувати при виборі електролобзика

Отже, будемо вважати, що перше знайомство з інструментом відбулося. Однак, для того щоб відповісти собі на питання, який вибрати електролобзик, цього недостатньо. Належить ще розібратися в його технічних характеристиках, зрозуміти, на що вони впливають і від чого залежать.

Споживана потужність

Можливості лобзика в значній мірі визначаються потужністю його електродвигуна. Так, наприклад, електролобзик потужністю 600 Вт, що легко впорається з дерев’яною заготівлею товщиною 80-85 мм і навіть з 6-8-міліметровим листом з нержавіючої сталі, в той час як 400-ватному інструменту під силу буде лише 60-65 мм шар деревини або 4-6 мм шар нержавійки.

Читайте по темі:  Як облаштувати місце для зимового зберігання інструментів і садової техніки

Потужність електролобзика може змінюватись в залежності від моделі від 350 до 1000 Вт. Найбільш оптимальним варіантом можна вважати середину цього інтервалу – 500-600 Вт. Більш слабкі моделі підійдуть лише для вирішення нескладних побутових завдань. Більш потужні призначені для професіоналів, і їх наявність у звичайній домашньої майстерні навряд чи виправдано.

Максимальна частота ходів штока

За величиною такого параметра, як частота ходів штока, можна оцінити швидкість роботи електролобзика. Чим більше зворотно-поступальних рухів робить пиляльне полотно в одиницю часу, тим швидше здійснюється різ. У більшості лобзиків максимальна частота варіюється в діапазоні від 2500 до 3200 ходів/хв (хоча бувають відхилення як в ту, так і в іншу сторону), найбільш популярні і поширені моделі з частотою 3000-3200 ходів/хв

У багатьох електролобзиків існує можливість регулювання частоти. Ця корисна функція дозволяє інструменту працювати з різними за своїми властивостями матеріалами. Чим твердіше матеріал заготовки, тим меншою повинна бути швидкість руху пилки. Наприклад, з деревиною необхідно працювати на максимальній частоті, тоді поверхній спил буде ідеально гладким, а ось при різанні металу, навпаки, обороти потрібно до межі скинути – це вбереже пиляльне полотно від передчасного виходу з ладу.

Регулювання частоти ходів у різних моделей електролобзиків може бути реалізована по-різному. У одних необхідна швидкість виставляється спеціальним перемикачем перед початком роботи. В інших швидкість руху пилки регулюється по ходу роботи силою натискання на пускову кнопку. Якщо ви плануєте займатися фігурним випилюванням, то другий варіант для вас буде краще.

Глибина пропилу

Глибина пропилу – це параметр, що визначає, з заготовками який граничної товщини може працювати даний електролобзик. Зрозуміло, максимальна глибина різання різних матеріалів у одного і того ж інструмента буде змінюватися. Як правило, у документації до лобзику вказується кілька значень даного параметра – для дерева, алюмінію і сталі.

Глибина пропилу залежить від потужності лобзика. У інструментів побутового сегмента глибина пила становить 50-120 мм для дерева і 5-10 мм для алюмінію. У професійних моделей ці величини можуть досягати 150-160 мм і 30-35 мм відповідно.

Тип харчування електролобзика

Як і інші ручні електроінструменти, лобзики випускають в двох варіантах електроживлення – дротові і бездротові. Першим потрібне підключення до звичайної однофазної електромережі напругою 220 В. Другі, як нескладно здогадатися, що працюють від акумулятора. Більшість моделей бездротових електролобзиків розраховані на роботу від акумулятора напругою 18 В або 10.8, менш поширені лобзики з акумулятором на 14.4 В і 12 В, і вже зовсім рідко зустрічаються 24 і 28-вольтні.

Єдиною перевагою акумуляторних електролобзиків є їх мобільність. Недоліків, на жаль, більше, і головний з них – це сильно обмежений час роботи інструмента на одному заряді акумулятора. З цього випливає, що непогано б мати під рукою змінну батарею. Проте, тим, хто прицінюється до акумуляторних моделей, слід мати на увазі, що в більшості випадків акумулятор не входить в комплект нового електролобзика, а його вартість часто порівнянна з вартістю самого інструменту. Все вищесказане не варто розцінювати як антирекламу бездротових електролобзиків: якщо вам належить працювати в місцях, де доступ до електромережі неможливий або дуже ускладнений, то акумуляторний інструмент стане вам незамінним помічником.

Як вибрати електролобзик

Додаткові функції електролобзиків та їх значимість

Вартість електролобзика залежить не тільки від його технічних характеристик, але і від наявності тих чи інших додаткових функцій, покликаних полегшити роботу з інструментом. Якщо ви не прагнете, незважаючи на ціну, купити самий «наворочений апарат, напханий найрізноманітнішими функціями, варто розібратися, які з них вам дійсно потрібні.

Читайте по темі:  Види газонокосарок та сфери їх застосування

Маятниковий хід

Сьогодні маятниковий хід (іноді його називають підкачкою) навряд чи можна вважати додатковою функцією, оскільки він є у більшості сучасних моделей електролобзиків. При використанні даної функції пиляльне полотно крім вертикальних зворотно-поступальних рухів починає здійснювати ще і коливання вперед-назад. Це дозволяє істотно збільшити швидкість різання, правда, ціною зниження якості.

Як вибрати електролобзик

Регулювання підкачки здійснюється з допомогою трьох – або чотирьохпозиційного перемикача. Амплітуда маятникового ходу підбирається в залежності від поставленої задачі. Чим вона менша, тим повільніше процес, і акуратніше одержаний спил, і навпаки.

Необхідна дана функція при великих обсягах робіт, пов’язаних з прямим розпилюванням дерев’яних заготовок, тобто коли важлива не чистота і точність, а висока продуктивність. Якщо потрібно виконати криволінійний різ, підкачування доведеться відключити, в іншому випадку досить імовірний перегин пилки, що загрожує заклинюванням або поломкою.

Кут нахилу підошви

Зміна кута нахилу підошви – дуже корисна функція. З її допомогою можна робити пропил під певним кутом до поверхні матеріалу, що значно розширює спектр завдань, що вирішуються з застосуванням електролобзика. У порівняно недорогих моделей, як правило, є тільки два положення підошви – 0° і 45°. У професійних інструментів їх більше – 0°, 15°, 30° і 45°. Крім цього зверніть увагу на те, що у однакових моделей таке регулювання реалізоване без ключа, тоді як у інших для зміни положення підошви буде потрібно додатковий інструмент. Якщо змінювати кут нахилу підошви вам необхідно часто, то краще всього звернути увагу на ті моделі, в яких це регулювання здійснюється без ключа, за допомогою спеціального важеля.

Як вибрати електролобзик

Як вибрати електролобзик

Повільний пуск

Функція плавного пуску забезпечує поступовий набір оборотів електродвигуном. В результаті не відбувається різкого ривка інструменту в момент його включення. Завдяки цьому стає легше зробити «вхід» пильного полотна в заготівку і не пошкодити при цьому матеріал. Функція плавного пуску необхідна, коли дуже важлива висока точність пилу.

Підтримання обертів під навантаженням

При збільшенні навантаження на електролобзик неминуче виникає «пригальмовування» двигуна. Функція підтримання обертів під навантаженням дозволить зберегти швидкість різу (а значить, і якість розпилювання) і захистить двигун від перевантаження. Потреба в ньому виникає, коли приходиться працювати з важкооброблюваними матеріалами, зокрема з металом.

Здування тирси

При виконанні складних фігурних зрізів дуже важлива гарна видимість наміченої лінії, а вона безпосередньо залежить від чистоти робочої зони. Видалити з робочої поверхні пил, що утворюється в ході роботи, допоможе направлений потік повітря.

Підсвічування

Для поліпшення видимості лінії різу, а отже, і для підвищення точності і акуратності розпилювання, створена і така функція, як підсвічування. Затребувана ця функція і в акумуляторних моделях, так як останні нерідко застосовують в приміщеннях з поганим освітленням.

Лазерний покажчик

Коли доводиться виконувати велику кількість прямих різів і хочеться заощадити час на попередній розмітці матеріалу, стане в нагоді вбудований в електролобзик лазерний покажчик, промінь якого буде виконувати функцію напрямної лінії.

Допоміжні пристосування для роботи з електролобзиком

Виробники електролобзиків, прагнучи привернути увагу потенційних покупців до своєї продукції, постійно розробляють і впроваджують у виробництво різні допоміжні пристосування, що дозволяють полегшити виконання того чи іншого виду робіт. Як правило, такі додаткові аксесуари не входять в комплект лобзика, але їх без зусиль можна знайти в спеціалізованих магазинах. До списку найбільш популярних допоміжних пристроїв для електролобзиків можна віднести:

#1. Паралельний упор (призначений для виконання прямолінійних пропилів паралельно краю заготовки).

Як вибрати електролобзик

Як вибрати електролобзик

#2. Наголос-циркуль (необхідний для підвищення точності різу по колу).

Як вибрати електролобзик

Як вибрати електролобзик

#3. Напрямна шина (своєрідна рейка, що дозволяє робити рівні прямолінійні розпили там, де паралельний упор не здатний допомогти).

Як вибрати електролобзик

Як вибрати електролобзик

#4. Протискольна вкладка (невелика пластина, що кріпиться на підошві і перешкоджає бічному відведенню пилки і утворення сколів з роботи при обробці крихкого матеріалу).

Як вибрати електролобзик

Як вибрати електролобзик

#5. Знімна накладка на підошву (пластикова або металева накладка, покращує ковзання платформи і запобігає появі подряпин на поверхні оброблюваного матеріалу в ході роботи).

Як вибрати електролобзик

Як вибрати електролобзик

Відео: Як вибрати електричний лобзик

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (2 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Завантаження...

Залишити коментар

Please enter your comment!
Будь-ласка введіть своє імя