Види газонокосарок та сфери їх застосування

557

Доглянутий газон біля будинку — природна прикраса, яка ніколи не вийде з моди. Акуратно підстрижена трава радує око при будь-якій погоді — освітлена яскравим сонцем, під дощем, з краплями роси, навіть виглядаючи з-під снігу. Але справжній газон вимагає регулярного догляду, найбільш трудомісткою частиною якого є стрижка і підрізання трави.

Ручні коси давно вийшли з ужитку, побачити їх можна хіба що у цих ретроградів і любителів антикваріату. Тим більше, що з їх допомогою ідеально рівно скосити траву на газоні досить складно — майстерність пішло в минуле разом з інструментом. На зміну прийшли моторизовані тримери і газонокосарки — електричні і бензинові. Незначну нішу займають механічні газонокосарки, не обладнані двигуном, але особливою популярністю вони не користуються.

Незважаючи на величезну кількість моделей, основні види газонокосарок різноманітністю не відрізняються. Розділити їх можна на дві великих групи — тримери (мотокоси) та косарки — колісні газонокосарки, райдери, трактори. У більшості з них використовується один принцип скошування обертовим ротором, оснащеним кордової ріжучою частиною або металевими лопатками. При обертанні з високою швидкістю вони зрізають траву на заданій висоті, подрібнюючи скошену частину.

Відрізняються вони конструктивними особливостями, розмірами; виглядом і потужністю двигуна; набором можливостей; вартістю; зручністю користування.

Види газонокосарок та сфери їх застосування

Тримери

Найбільш прості у використанні — тримери, вони ж і найбільш універсальні. Якісною мотокосою професійного рівня можна не тільки вирівнювати траву на газоні, але і заготовляти на зиму сіно, викошувати бур’яни на узбіччях доріг і подвір’ях, видаляти поросль чагарнику в садах та на галявинах. Окремі моделі тримерів отримали назву кущорізів — вони можуть впоратися з молодими деревцями з діаметром стовбура до 3 – 4 см, не втрачаючи при цьому можливості догляду за газоном.

Але на великих рівних площах газонів, де потрібна стрижка трави на однаковій висоті вони не зовсім зручні — дуже складно добитися стабільного стану ріжучої частини. Мотокоса, особливо потужна, інструмент досить важкий і громіздкий. Вона незамінна у важкодоступних місцях, на складному рельєфі, у огорож, бордюрів, на кам’янистому ґрунті.

Читайте по темі:  Дриль з ударним механізмом або перфоратор: що краще вибрати

Види газонокосарок та сфери їх застосування

По конструкції тример являє собою досить просту систему, що складається з електричного або бензинового двигуна (зазвичай двотактного) і обертається головки, в якій знаходиться намотана на котушку волосінь або металева струна, кінці якої випущені на 15 – 40 см з обох сторін і при обертанні виконують функції ножів.

Ріжуча частина може бути насаджена безпосередньо на вал двигуна, при його нижньому розташуванні.

Види газонокосарок та сфери їх застосування

Або з’єднана з ним металевим тросом або штангою (при верхньому розташуванні двигуна). Слід зазначити, що мотокоси з верхнім двигуном набагато зручніше в роботі — вони збалансовані по масі і дозволяють працювати кілька годин поспіль без особливої втоми оператора.

Види газонокосарок та сфери їх застосування

Газонокосарки на колісному ходу

Такі садові машини більш зручні і прості у використанні. Вони практично не вимагають фізичних зусиль, впоратися з ними може людина будь-якої фізичної конституції. Базою газонокосарки служить колісний візок, обладнаний чотирма опорними колесами, які можуть бути пов’язані з двигуном системою приводу (два або чотири), або котиться вільно.

Самохідні типи газонокосарок з приводом від двигуна дуже зручні на великих площах газонів, в парках і скверах. Якщо доводиться працювати кілька годин або навіть цілий день, то газонокосарки з провідними колесами незамінні. На невеликих площах і ділянках складної конфігурації більш зручні машини для стрижки без приводу на колеса.

Справа в тому, що ними набагато простіше маневрувати і рухати вперед або назад. Не всі моделі самохідних мотокосилок обладнані системою реверсу, швидкість їх також регулюється в досить вузькому діапазоні і, наприклад, літній людині, часом важко утримати агрегат у руках, навіть під час руху з мінімальною швидкістю.

Конструктивно колісні газонокосарки складаються з:

  • деки (рами з колесами);
  • електричного або бензинового (двох або чотиритактного) двигуна;
  • горизонтально обертових лопатевих ножів;
  • рукоятки;
  • органів управління;
  • короба або мішка для збору скошеної трави.

Газонокосарки з травозбірником і без травозбірника

Газонокосарки оснащуються травозбірником, але деякі моделі газонокосарок травозбірниками не оснащуються — вони траву подрібнюють до стану потерті і залишають на газоні в якості мульчі та природного добрива. Багато садівників вважають такий спосіб скошування єдино прийнятним варіантом догляду за газоном, що дозволяє підживлювати його без застосування мінеральних та інших добрив і зберігати природний стан грунту, без пересихання і ущільнення.

Види газонокосарок та сфери їх застосування

Види газонокосарок та сфери їх застосування

Роторні та барабанні газонокосарки

По конструкції різальної частини колісні газонокосарки поділяються на роторні, про які вже згадувалося, і барабанні (циліндричні). Перші обладнані горизонтально розташованими лопатями з заточеними краями, які обертаються в горизонтальному положенні, відносно вертикальної осі, і зрізають траву дуже чисто і рівно — швидкість обертання достатньо висока, щоб навіть м’яка трава не зминалась, а зрізалася. Висота положення ножа регулюється в досить великому діапазоні, зазвичай від 2 до 7-10 см.

Читайте по темі:  Як свердлити керамічну плитку - підбираємо інструмент і свердлимо за всіма правилами

Види газонокосарок та сфери їх застосування

Циліндричні газонокосарки обладнані горизонтальним валом, який обертається за годинниковою стрілкою, і горизонтальним нерухомим ножем. Вал також оснащений ріжучими лезами, що проходять по всій його довжині, кількість їх може досягати 12 штук. Обертаючись по горизонтальній осі, що проходить перпендикулярно напрямку руху газонокосарки, вал притуляє траву до нерухомої пластини горизонтального ножа і зрізає її практично ідеально рівно.

Види газонокосарок та сфери їх застосування

За продуктивністю і якістю скошування циліндричні види газонокосарок набагато перевершують роторні, але тільки на невисокій м’якій траві. Якщо висота трав’янистого покриву перевищує 10 – 12 см, то краще використовувати роторний варіант косарки. Можливості циліндричної газонокосарки залежать також від кількості ножів на валу — чим їх менше, тим легше їй впоратися з високою і жорсткою травою. Оптимально купувати для домашнього використання машинки з трьома-п’ятьма ножами. Циліндричні газонокосарки відчутно дорожче роторних, тому програють їм за популярністю.

Райдери та міні-трактори

Їх можна віднести до класу професійного обладнання для скошування трави та догляду за газонами. Вони доречні на площах від 0,5 га — в парковій зоні, на стадіонах, пологих берегах водоймищ та інших місцях, де робота із звичайною газонокосаркою буде досить напруженою.

Райдери та міні трактори відрізняються розташуванням косильного агрегату — у трактора він знаходиться знизу, між передніми і задніми колесами, а у райдера у фронтальній частині. Крім косильною установки, до валу відбору потужності цих машин можна підключати ряд іншого обладнання, що дозволяє вважати їх досить універсальною технікою, для якої догляд за газонами тільки частина сфери використання.

Види газонокосарок та сфери їх застосування

Екзотичні машини для догляду за газоном

Практика показує, що здавалися незвичайними, екзотичними і навіть курйозними ще кілька років тому пристрої, машини і механізми дуже швидко стають звичними і активно витісняють традиційні системи з ужитку. Можливо, не стануть винятком і екзотичні на сьогоднішній день типи газонокосарок, які все активніше застосовуються не тільки за кордоном, але і з’являються в нашій країні. До них можна віднести газонокосарки на повітряній подушці і роботи.

Читайте по темі:  Як вибирати садовий подрібнювач для гілок

Газонокосарки на повітряній подушці

У даному вигляді газонокосарок використовуються ножі спеціальної конструкції, що є, одночасно, і пропелерами, створюють направлений потік повітря і підводять встановлення над землею на невелику висоту. Вона ширяє там на стовпі повітря і скошує траву на заданому рівні. Переміщати її над газоном виключно легко, як і маневрувати.

Види газонокосарок та сфери їх застосування

Види газонокосарок та сфери їх застосування

Роботизовані газонокосарки

Роботизовані газонокосарки працюють без участі людини, за принципом добре відомого всім робота-пилососа. Досить захистити ділянку натягнутими на певній висоті мотузками і запустити машину всередину периметра — ідеальне скошування гарантовано.

Види газонокосарок та сфери їх застосування

Поки що поширення цих видів газонокосарок стримує деяку недосконалість конструкцій і висока ціна. Але ми вже звикли, що прогрес невблаганний і чекати активного розвитку цих напрямків довго не доведеться.

Різновиди газонокосарок залежно від силового агрегату

Види газонокосарок за типом двигуна обмежені двома варіантами — електричними і бензиновими. Дизельні двигуни в цих машинках (за винятком деяких моделей міні – тракторів і райдерів) не застосовуються внаслідок великої ваги, складності конструкції та низьких оборотів обертання вала.

Электрокосилки

Тримери і газонокосарки з електродвигунами дуже зручні на невеликих площах поблизу від будинку. Вони продуктивні, малошумні, легкі, не вимагають складного технічного обслуговування. При експлуатації висувається дуже мало вимог. Основні з них — не рекомендується косити мокру траву і не перенавантажувати двигун, він повинен працювати на стабільних обертах.

Види газонокосарок та сфери їх застосування

При великих навантаженнях і частому зниженні частоти обертання двигун перегрівається, що призводить до його виходу з ладу, а ремонтувати такі мотори дорого і складно. Крім того, кабель, який тягнеться за газонокосаркою або тримером не тільки незручний, але і обмежує радіус робочої зони. Якщо доводиться косити між деревами, то краще бензинового тримера не знайти.

Види газонокосарок та сфери їх застосування

Бензинові газонокосарки

На базі двох і чотиритактних бензинових двигунів виробляється дуже багато моделей тримерів і колісних косарок. Для тримерів зазвичай використовуються двотактні двигуни, як більш легкі, досить потужні і прості в обслуговуванні.

Види газонокосарок та сфери їх застосування

Колісні газонокосарки оснащуються обома видами бензинових двигунів, в залежності від розмірів і необхідної продуктивності. Бензинові косильні машинки відрізняються високим рівнем автономності, значним ресурсом (2 -8 000 мотогодин), в залежності від марки двигуна, ремонтопридатністю. Вони досить економні — навіть якщо використовувати високоякісне пальне і брендові марки масел (а інше робити не рекомендується), то витрати на експлуатацію бензинової газонокосарки або тримера не перевищать витрати на одну-дві поїздки автомобілем на відстань в 150 – 200 км.

Види газонокосарок та сфери їх застосування

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (1 оценок, среднее: 1,00 из 5)
Завантаження...

Залишити коментар

Please enter your comment!
Будь-ласка введіть своє імя