Керамограніт – технічні характеристики, властивості, види й сфери застосування

120

Керамограніт – один з найбільш практичних і естетично привабливих оздоблювальних матеріалів. Спочатку він застосовувався виключно для технічних цілей – в громадських місцях і на промислових підприємствах. Однак сучасні технології дозволили створити нові види плитки, у яких видатні характеристики і властивості керамограніта поєднуються з різними варіантами дизайну і багатою палітрою фактур і відтінків. У цій статті докладно описуються переваги, різновиди та сфера застосування матеріалу.

Керамограніт - технічні характеристики, властивості, види й області застосування

Технологія виготовлення та склад керамограніта

Основою для створення керамогранітних плит служить так званий шлікер – м’яка, кашкоподібна порцелянова маса.

До складу сировини входять:

 • каолін – біла глина, надає матеріалу вогнетривкості і хорошу зв’язуючу здатність;
 • ілитові глини – необхідні для надання сировині більшої пластичності, згодом переходить у гомогенність і міцність на вигин.
 • кварц (кварцовий пісок) – володіє високою міцністю і чудовою твердістю;
 • польовий шпат – відрізняється твердістю і високою стійкістю до дії різних хімічних речовин;

З шлікера за певною технологією отримують прес-порошок, який представляє собою абсолютно однорідну субстанцію. Далі виробництво керамограніта здійснюється в кілька етапів:

 • введення в суміш мінеральних барвників (при виготовленні кольорової плитки);
 • формування плиток з порошку з наступним пресуванням і сушкою під тиском до 500 кг/см2 для видалення повітря і зайвої вологи;
 • нанесення малюнка, глазурування (при необхідності);
 • випал плиток в печах при температурі 1200-1300 градусів.
 • шліфування або полірування плитки (при необхідності).

Дана технологія дозволяє отримати керамограніт з особливою структурою – абсолютно щільною і гладкою, монолітною, в якій практично повністю відсутні тріщини, пори і сторонні включення.

Керамограніт - технічні характеристики, властивості, види й області застосування

Твердість і ступінь міцності керамограніта

Одним з найважливіших переваг керамограніта стала його виняткова твердість і підвищена міцність. Твердість матеріалу за шкалою Мооса, що використовується для визначення характеристик мінералів, оцінюється в 7 – 8 пунктів. Даний показник лише трохи менший, ніж у корунду й алмазу. Облицьовані керамогранітом поверхні надовго зберігають первозданно бездоганний вигляд, оскільки на ньому не утворюється сколів, подряпин і пробоїн. Матеріал дуже стійкий до ударних і постійних навантажень, а тому стає оптимальним рішенням для підлогового покриття в приміщеннях з високою прохідністю – як людей, так і спеціальної техніки.

Ступінь міцності керамічного граніту оцінюють за двома параметрами – товщина плитки і її структура. Мінімально допустима товщина керамограніта – 8 – 8,5 мм – таку плитку найчастіше використовують для обробки стін у приміщеннях.

Керамограніт - технічні характеристики, властивості, види й області застосування

Товщина 12 – 20 мм визнана оптимальною для облицювання підлоги в приміщеннях з підвищеною прохідністю. Потовщений керамограніт (до 30 мм) здатний витримати велику вагу і серйозні ударні навантаження, що дозволяє використовувати його для створення підлогового покриття в громадських місцях.

Читайте по темі:  Як встановити плінтус самостійно

Керамограніт - технічні характеристики, властивості, види й області застосування

Щоб остаточно переконатися в міцності плит керамограніта, бажано вивчити їх зворотну сторону. Якісні елементи відрізняються зовсім невеликими поглибленнями квадратної форми й максимальною однорідністю поверхні, без будь-яких порожнеч – лише в цьому випадку можлива абсолютна надійність матеріалу при укладанні.

Стійкість керамограніта до стирання

Зносостійкість – ще одна істотна властивість керамограніта. Щоб оцінити ступінь стирання плитки, проводять спеціальні випробування з впливом на поверхню матеріалу спеціальним абразивним роликом з корунду. Після певної кількості циклів плитка просвічується спеціальною лампою на наявність подряпин, і матеріалу присвоюється певний клас.

Градація стійкості керамограніта до стирання здійснюється за шкалою PEI і виглядає наступним чином:

Керамограніт - технічні характеристики, властивості, види й області застосування

PEI I (присвоюється при відсутності слідів стирання після 150 обертів ролика) – такий матеріал використовується в приміщеннях з мінімальною прохідністю і оптимальними показниками температури і вологості, найчастіше для їдалень і ванних кімнат в будинках і квартирах.

Керамограніт - технічні характеристики, властивості, види й області застосування

PEI II (після 600 обертів ролика) – підійде для облицювання підлоги та стін у ванній, на кухні, лоджії або балконі.

Керамограніт - технічні характеристики, властивості, види й області застосування

PEI III (1500 циклів стирання) – використовується для холів, прихожих і веранд приватних котеджів, а також для облицювання підлоги в невеликих офісах.

Керамограніт - технічні характеристики, властивості, види й області застосування

PEI IV (понад 1500 циклів стирання) – найбільш поширений і універсальний матеріал. Здатний витримувати досить високі навантаження, завдяки чому підійде для обробки офісів, котеджів, готелів і сходових прольотів в багатоквартирних будинках.

Керамограніт - технічні характеристики, властивості, види й області застосування

PEI V (більше 12 000 циклів стирання) – керамограніт з максимальною зносостійкістю. Використовується для оздоблення сходів і залів у громадських закладах, торгових центрах і навіть на залізничних вокзалах і в аеропортах.

Аналіз зносостійкості керамограніта проводиться виключно на глазурованих плитках. На матеріалі з матовою поверхнею подібні випробування не проводяться.

Коефіцієнт тертя (слизькість) керамічного граніту

Від ступеня можливого ковзання по поверхні плитки безпосередньо залежить комфорт і безпека її експлуатації. Так, полірований керамограніт далеко не завжди годиться для облицювання сходів та приміщень з підвищеною прохідністю, так як ризик падіння та отримання травми в даному випадку багаторазово зростає. Для оцінки слизькості плитки можуть використовуватися декілька шкал:

#1. Метод BCRA. Оцінка гладкості поверхні, розроблена у Великобританії. Являє собою шкалу від 0 до 1 і одиницею виміру µ. Якщо число µ менше 0,19 – поверхня матеріалу дуже слизька, якщо більше 0,75 – то плитка максимально безпечна. Середнє, нормальне значення µ для матових плиток становить від 0,4 і вище.

#2. Норма DIN 51130 (Німеччина). По ній оцінюється слизькість підлогового покриття для громадських і промислових закладів. Для перших припустимо показник R від 9 до 10, для других – 11-13.

#3. Норма DIN 51097. Оцінка безпеки керамограніта при ходінні по ньому без взуття. По даній нормі плитка класу А допустима лише в сухих приміщеннях, класу В – у ванних і душових приміщеннях, а найбільш безпечний керамограніт класу може застосовуватися і для облицювання басейнів, включаючи борти і підводні сходи.

Читайте по темі:  Самостійна установка міжкімнатних дверей

Водопоглинання керамограніта

Завдяки практично однорідній структурі керамограніта і відсутності внутрішніх порожнеч матеріал володіє дуже низьким коефіцієнтом водопоглинання, показник якого варіюється від 0,01 до 0,05%. Для облицювальних матеріалів це значення можна вважати найменшим – так, коефіцієнт водопоглинання звичайної керамічної плитки становить 1%, граніту – 0,46%, а мармуру – 0,11%.

Такі характеристики керамограніта забезпечують йому відмінну вологостійкість і морозостійкість. Матеріал підійде для облицювання приміщень з підвищеною вологістю, включаючи душові і ванні кімнати – можна не побоюватися, що плитки відваляться навіть при активній експлуатації. На вулиці при низькій температурі керамограніт також відрізняється надійністю і не тріскається – якісний матеріал з легкістю переживає до 50 циклів відтавання і заморожування.

Вплив хімічно активних речовин на керамограніт

Висока щільність і гомогенна структура дозволяють керамограніту проявляти високу інертність до лугів, кислот та інших хімічних сполук. Однак при взаємодії з деякими видами затірки для швів є ризик, що суміш занадто міцно зчепиться з поверхнею плитки – а тому фахівці воліють зчищати і відмивати залишки затірки з поверхні керамограніта практично відразу.

Стійкість керамічного граніту до зміни зовнішнього вигляду

Збереження чистоти і стійкості кольору також входить в перелік істотних характеристик керамограніта. Він володіє абсолютною термостійкістю і не вигорає під яскравим сонцем. Для оцінки стійкості декоративних властивостей матеріалу до агресивного впливу проводяться випробування у відповідності з певними стандартами (EN 122, DIN 51094), за результатами яких йому присвоюється певний клас стійкості:

 • АА – відсутність будь-яких змін зовнішнього вигляду.
 • А – мінімальні зміни поверхні.
 • В – помітне зміна первісних декоративних властивостей матеріалу.
 • С – добре помітне погіршення первісного вигляду.
 • D – мінімальна стійкість до зовнішнього впливу, зміна естетичних характеристик поверхні.

Керамограніт - технічні характеристики, властивості, види й області застосування

Якісний керамограніт, як правило, має клас АА або А. Однак це не завжди справедливо для плиток з кольоровою глазур’ю, фарби якої з часом все ж таки можуть трохи зблякнути.

Здатність протистояти забрудненням

Завдяки своїй однорідності керамограніт здатний протистояти навіть досить сильним забрудненням – навіть неполірована матова плитка миється досить легко з допомогою абразивних і порошкоподібних засобів – виняток становить полірований і сатинований керамограніт. Завдяки цьому на поверхні матеріалу скупчується менше бруду, і умов для розмноження шкідливих мікроорганізмів не створюється. Крім того, така плитка володіє антистатичними властивостями і не притягує пил.

Геометрія плитки

Геометрія – характеристика керамограніта, що грає ключову роль з точки зору якості укладання матеріалу. Ґрунтується на мінімальній відмінності в розмірах плиток з однієї партії після випалу. У кожної фабрики виробника своя система калібрів, що привласнюється після точного вимірювання плитки по всіх поверхнях, але в цілому вона варіюється від 0,1 до 0,7%.

Читайте по темі:  Як клеїти шпалери на гіпсокартон і заздалегідь підготувати поверхню

Так, наприклад, при заявленому розмірі матеріалу 300х300 м в одній упаковці може бути плитка з розмірами 300,5-299,5 – це буде нульовий калібр, оскільки різниця зі стандартом мінімальна. Довжина і ширина в межах 300,5-301,5 буде відповідати першому калібру, 301,5-302,5 – другого. Завдяки ректифікації (додатковій обробці ребер і граней) крок калібру можна зменшити до 0,5 мм При облицюванні можливе використання тільки плитки з сусіднім калібром, в іншому випадку різниця буде занадто помітна, і якісного укладання не вийде.

Різноманітність керамограніта

Сьогодні у продажу можна зустріти різні види керамограніта, далі ми розглянемо найбільш популярні варіанти.

Технічний

Найменш дорогих і найбільш простий у виробництві. Відрізняється високою міцністю і непомітним зовнішнім виглядом, часто має текстуру поверхні «сіль з перцем». Широко застосовується для облицювання підлоги у виробничих цехах.

Керамограніт - технічні характеристики, властивості, види й області застосування

Матовий

Керамограніт з неполірованою поверхнею, не піддається обробці після випалу. Відрізняється практичністю і високою міцністю до стирання.

Керамограніт - технічні характеристики, властивості, види й області застосування

Полірований

Виходить в результаті зняття верхнього шару плитки з наступним шліфуванням і поліруванням, після якої керамограніт набуває дзеркального блиску. З-за високої слизькості в основному використовується для облицювання стін в торгових центрах, басейнах або офісах.

Керамограніт - технічні характеристики, властивості, види й області застосування

Лапатирований

Інша його назва – притертий. Виходить в результаті шліфування поверхні спеціальними абразивами до напівполірованого стану. Після цього поверхня керамограніта виходить комбінованою, з блискучими і матовими ділянками. Така плитка більш міцна і менш слизька, ніж полірована, завдяки чому застосовується досить широко.

Керамограніт - технічні характеристики, властивості, види й області застосування

Сатинований

Плитка, на яку перед випаленням наносять шар мінеральних солей. Це забезпечує плитці м’який природний блиск при практично повній відсутності ковзання.

Керамограніт - технічні характеристики, властивості, види й області застосування

Глазурований

Керамограніт з покриттям чи малюнком, нанесеним кольоровою глазур’ю перед випаленням. Така плитка володіє високою декоративністю і застосовується для дизайнерського оздоблення інтер’єрів в квартирах, котеджах, кафе і ресторанах.

Керамограніт - технічні характеристики, властивості, види й області застосування

Структурний

Рельєфна плитка, поверхня якої може імітувати будь-яку структуру – природний камінь, натуральне дерево, бамбук, мозаїку. Виглядає дуже привабливо і часто використовується в сучасних інтер’єрах.

Керамограніт - технічні характеристики, властивості, види й області застосування

Ще одна новинка в сфері дизайну – рустичний керамограніт, відрізняється легкою застареністю і навмисною, природно грубуватою структурою. Вибір такої плитки сьогодні вражаючи широкий – італійські, іспанські, російські і китайські виробники пропонують як недорогі та універсальні, так і ексклюзивні колекції керамограніта.

Області застосування керамограніта

Сфера застосування керамограніта досить широка. Сьогодні виділяють три основних напрями використання облицювальної матеріалу:

Оздоблення громадських будівель

Керамограніт застосовується для оздоблення та облицювання підлоги та стін великих офісів і бізнес-центрів, торгово-розважальних комплексів, готелів, вокзалів, ресторанів та їдалень, а також для оновлення фасадів з метою естетичного вдосконалення архітектурного вигляду кварталів або вулиць.

Керамограніт - технічні характеристики, властивості, види й області застосування

Басейни та спортивні комплекси

Завдяки надійності, стійкості та безпеці керамограніта його часто використовують для облицювання басейнів, роздягалень та душових.

Керамограніт - технічні характеристики, властивості, види й області застосування

Вентильовані фасади

Для навісних фасадів з вбудованою вентиляцією керамограніт є оптимальним рішенням завдяки високій міцності і довговічності.

Керамограніт - технічні характеристики, властивості, види й області застосування

Домашні інтер’єри

Керамограніт з різних дизайнерських колекцій дозволяє створити по-справжньому унікальне і практичне оформлення холу, ванної, їдальні, кухні або веранди.

Керамограніт - технічні характеристики, властивості, види й області застосування

Сучасний керамограніт радує міцністю, невибагливістю і чудовою естетичною різноманітністю. Правильно підібрана за всіма параметрами і укладена з дотриманням технології плитка здатна радувати багатством відтінків і неймовірною міцністю не одне десятиліття.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...

Залишити коментар

Please enter your comment!
Будь-ласка введіть своє імя