Підготовка картоплі до посадки – гарантія відмінного врожаю

40

Подготовка картофеля к посадке – гарантия отличного урожая

Від того, як підготувати картоплю до посадки, залежить і якість майбутнього врожаю, та довголіття улюбленого сорту картоплі. Важливо не тільки виконати всі передпосадкові агроприйоми, але і зробити це вчасно. Так що покваптеся: оптимальні строки посадки картоплі в середньому по Україні наступають вже до кінця квітня!

Досвідчені картоплярі виділяють кілька обов’язкових прийомів яровизації картоплі — прогрівання, калібрування, обробка проти шкідників і хвороб, харчування стимуляторами росту, озеленення та пророщування.

Повний процес підготовки картоплі до посадки навесні займає чимало часу, але навіть якщо ви не встигли почати пророщування в середині березня або початку квітня, можете надолужити згаяний час завдяки більш високій температурі. Але про все по порядку…

Прогрівання бульб картоплі

Для поступової яровизації бульби картоплі починають прогрівати за 30 днів до посадки при температурі 12-15°с. Якщо ви не встигли цього зробити, можна прогрівати бульби протягом 20 днів перед посадкою при кімнатній температурі. «Екстрене пробудження» посадкових бульб проводять через 3-5 днів при високій температурі 25-30°С, розмістивши ємності біля джерел тепла.

Якщо бульби вже проросли, їх не можна прогрівати різко, інакше всі паростки загинуть.

Подготовка картофеля к посадке – гарантия отличного урожая

Калібрування бульб картоплі

Перезимували бульби виносять в тепле приміщення, уважно переглядають, відбраковуючи хворі, із зовнішніми дефектами або сумнівної якості.

Врахуйте, що для збереження сортових властивостей картоплі в якості посадкового матеріалу потрібно відбирати бульби тільки з усіма ознаками сорти, а не сортопримеси.

В ідеалі також сортувати бульби розміром: калібрування по фракціям необхідна для рівномірного освітлення і живлення рослин у рядку.

При ручній посадці картоплі можна просто регулювати відстань між лунками в ряду в залежності від кількості паростків на бульбі (плюс 5 см на кожен паросток).

Читайте по темі:  Високоврожайні і найбільш смачні сорти самозапильних огірків

Відбракувати бульби картоплі без зовнішніх ознак непридатності допоможе більш складна процедура. Їх поміщають в «важкий» розчин сечовини (1,9-2,3 кг карбаміду на 10 літрів води): однозначно здорові бульби опустяться на дно, бульби з прихованими дефектами спливуть.

Після відібрані в якості посадкового матеріалу бульби картоплі обполіскують чистою водою і приступають до обробки.

Подготовка картофеля к посадке – гарантия отличного урожая

Обробка картоплі перед посадкою

Чим обробити картоплю перед посадкою – хімією або біопрепаратами, – кожен городник вирішує сам, але більшість дачників, які вирощують картоплю для себе, віддають перевагу другому варіанту.

З хімпрепаратів найбільш ефективні спеціальні протруйники бульб перед посадкою – наприклад, Престиж (захищає від шкідників — личинок хруща, капустянки, колорадського жука) і Максим (захищає від грибних хвороб).

Протруйники використовують у комплексі згідно з рекомендаціями виробника. Наприклад, для повного захисту 80 кг посадкових бульб (2 соток) потрібно 1 л робочого розчину: 50 мл препарату Максим, 60 мл препарату Престиж, долити водою до 1 літра.

Використовувати протруйники посадкових бульб заборонено при вирощуванні врожаю молодої картоплі.

Отримати в півтора рази більше врожаю допоможе додаткова обробка садивних бульб стимуляторами росту (епін, емістим-С, потейтін, іммуноцітофіт та ін) і концентратами мікроелементів (реаком, эколист, мочевин-К6, нутрівант). Обробку проводять згідно інструкції заводського виробника перед посадкою.

Якщо немає можливості придбати готові препарати, приготувати дезінфікуючий і поживний розчин для обробки картоплі перед посадкою можна самим: 40 г карбаміду (сечовини), 20 г монофосфату калію або вже приготовлений настій з 40 г суперфосфату, 2 г борної кислоти, 5 г мідного купоросу, 1 г марганцівки на 10 л води. В отриманому розчині бульби картоплі замочують на 1 годину або обприскують.

Прихильникам органічного землеробства досвідчені картоплярі рекомендують обробляти бульби картоплі перед посадкою протягом всієї яровизації згідно інструкції по застосуванню биоорганического препарату: «Сяйво» (1 і 2), «Байкал ЕМ-1» та ін.

Поєднувати використання біоорганічних препаратів, що містять мікроорганізми, і розчини мікро-і макроелементів не можна. Потрібно вибрати лише одну з цих технологій.

Подготовка картофеля к посадке – гарантия отличного урожая

Пророщування картоплі перед посадкою

Після прогрівання, калібрування та обробки посадкові бульби картоплі верхівками вгору укладають в один шар тарні ящики (з-під фруктів), встановлюють один на інший в штабелі висотою до 1,5 м і накривають плівкою для збереження вологи.

Важливо, щоб крізь щілини між ящиками вільно проникав світло!

Процес озеленення та пророщування проводять при температурі від 10°С до 20°С – залежно від строків яровизації. Кожні 3-5 днів (або частіше – залежно від температури) бульби потрібно обприскувати водою кімнатної температури. Бульби будуть готові до посадки, коли на них з’являться міцні зелені паростки або навіть білі корінці. За 2-3 дні перед посадкою картоплі бульби можна обробити розчином сечовини (6%).

Читайте по темі:  Підвищуємо урожайність вишні: весняна і осіння обрізка

Як стверджують досвідчені картоплярі, повноцінна яровизация може збільшити врожай картоплі в 3 рази! Давайте виконаємо весь комплекс підготовки картоплі до посадки навесні – адже не все так і складно.

Фото: shutterstock.com, pixabay.com

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...