Плюси і мінуси будівництва з силікатної цегли

501

З широко поширених будівельних матеріалів (виключаючи полімери) силікатна цегла один з самих молодих. Його технологія була розроблена в кінці 19 століття, однак масове виробництво та використання почалося в середині минулого століття. Розповімо докладніше, що таке силікатна цегла, плюси і мінуси цього будівельного матеріалу.

Плюси і мінуси будівництва з силікатної цегли

Що собою являє силікатна цегла і які його особливості виробництва

Перш ніж ми докладно розглянемо переваги і недоліки силікатної цегли, необхідно зрозуміти, що це за матеріал в технологічному плані. Силікатну цеглу практично аналогічний природному матеріалу вапняку, який використовується вже не одну тисячу років. Але, як зрозуміло, майже завжди природний камінь (в тому числі і з-за витрат на доставку) набагато дорожче штучних.

Вапняно-піщаний розчин, з якого і здійснюється виробництво силікатної цегли, до винаходу портландцементу був найпоширенішим кладочним матеріалом, але у нього є величезний мінус — він не вологостійкий. Потім, через кілька років він стає стійким до впливу води, але ці строки набагато більші, ніж у стандартного тепер бетону.

Експерименти з давно відомою сумішшю вапна і піску почали майже одночасно російський цивільний інженер Прохов і швед Рідін, вони намагалися промислово робити стіни і навіть цілі будинки тільки з нього, як зрозуміло високої якості добитися було неможливо (тим більше вже широко використовувався бетон на основі портландцементу). Трохи далі просунувся німецький медик (не будівельник !!!) Бернарді, він виготовляв пресовані цеглини, які потім тверділи на повітрі. Але природно гідною вологостійкості у готових виробів не було. Співвітчизник лікаря (теж лікар, але в області хімії) Міхаеліс спробував обробити суміш вапна і піску парою під тиском. Так і з’явився силікатна цегла. 5 жовтня 1880 року можна вважати датою його народження. Причому його винахід було засноване не на розрахунках (як майже всі наукові прориви того часу, взяти хоча б біографію Томас Альва Едісона створив лампочку, фонограф тощо), а як результат методу проб і помилок.

Читайте по темі:  Изделия из металла и сферы их применения

Новий матеріал отримав популярність. Навіть в Російській Імперії на початку минулого століття працювало вже дев’ять заводів випускали силікат. Але справжнє широке поширення цього матеріалу припадає на 50-ті роки (це добре видно по даті споруди будівель з білої цегли).

Плюси і мінуси будівництва з силікатної цегли

Виробництво силікатної цегли

Процес виготовлення силікатної цегли досить нескладний (на відміну від виробництва інших будівельних матеріалів), але вимагає наявності спеціального обладнання. Тому силікат випускається тільки промислово, в невеликих цехах його випуск нерентабельний.

Перерахуємо всі стадії виготовлення виробів:

1. Приготування суміші — дозується кількість піску і вапна, при необхідності вода. Вводяться необхідні добавки (для коригування складу). Суміш ретельно перемішується.

2. Формування — склад пресується. Причому, на відміну від керамічних виробів він часто залишається в формах до останнього етапу (все залежить від технологічної лінії).

3. Автоклавування — відформовані вироби відправляються в герметичні камери для обробки «гострою» парою. Для пояснення — гострий пар має температуру більше температури кипіння води (100 градусів Цельсія) тому що його тиск більше атмосферного.

4. Цегла вивантажується з форм, проходить вихідний контроль і відправляється споживачеві.

Плюси і мінуси будівництва з силікатної цегли

Також потрібно відзначити ще, що до виробництва силікатної цегли дуже близько виробництво піно – та газосилікатних блоків. Тому заводи часто випускають весь асортимент, а для теплової обробки на лініях застосовують одні й ті ж автоклави.

  • Дивіться також: Плюси і мінуси будівництва з газосилікатних блоків

Марки і види силікатної цегли

По основним характеристикам, таким як щільність і морозостійкість силікатна цегла не відрізняється від більш звичного всім керамічного. Характеристики і властивості силікатної цегли регламентує ГОСТ 379-79 «Цегла та камені силікатні. Технічні умови».

Він має наступні основні характеристики:

  • марка по міцності: М125, М150;
  • марка по морозостійкості – F15, F25, F35;
  • теплопровідність – 0,38-0,70 Вт/м°С.

Морозостійкість – це здатність матеріалу, що знаходиться у водонасиченому стані поперемінно замерзати і розморожувати не змінюючи своїх характеристик. Вимірюється морозостійкість в циклах і позначається як: “Мрз”. або “F”.

Читайте по темі:  Яка цегла потрібна для кладки печі - правильний вибір матеріалу

Міцність – здатність матеріалу пручатися внутрішнім опорам і деформаціям. Позначається міцність літерою “М” і певною цифрою. Цифрове значення вказує яке навантаження на 1 см2 може витримати даний цегла.

Повнотіла та пустотіла цегла. А ось тут вже є відмінність з керамічною цеглою, яке полягає в тому, що порожнечі в силікаті зазвичай циліндричної форми і розташовуються в центрі масиву, кераміки їх кількість більше, вони можуть бути найрізноманітнішої форми і більш рівномірно розподілені по всьому об’єму виробу. Багато компанії також пропонують виготовлення цегли під розміри замовника (середніх або великих партій), це пов’язано з тим, що формується він частіше не экструзивними пресами (які важко переналагодити), а в індивідуальних формах.

Повнотіла та пустотіла цегла

Плюси силікатної цегли

+ Низька вартість

Плюси і мінуси будівництва з силікатної цегли

Вона обумовлена тим, що використовується така дешева сировина як вапно і пісок (правда виключно якісний). Також для виробництва такої цегли можна використовувати гостру пару від ТЕЦ все одно охолоджуваний в градирнях. При випуску звичайної цегли сировина більш дорога і вимагає попередньої витримки (як і коньяк, глина повинна мінімум 3 зими пролежати у відвалах) попереднього подрібнення та сушіння заготовок. Енерговитрати на випуск силікату на порядок менше. Майже завжди кладка з силікату дешевша, ніж навіть використання легкого бетону володіє такими ж несучими здібностями.

+ Хороша екологічність

Плюси і мінуси будівництва з силікатної цегли

Така цегла більш екологічна, вона не містить шкідливих для здоров’я компонентів. За рівнем радіоактивного випромінювання взагалі відрізняється мінімальним значенням фону порівняно не тільки з природними а і з штучними будівельними матеріалами.

+ Висока сумісність із кладочними розчинами

Плюси і мінуси будівництва з силікатної цегли

Відмінна сумісність з будь-якими кладочними розчинами від традиційних цементно-вапняних до клеїв на полімерній основі.

+ Хороші естетичні властивості

Плюси і мінуси будівництва з силікатної цегли

Силікатна цегла відрізняється високими естетичними властивостями. Природний білий колір легко змінюється введенням пігментів, фарб матеріал по всьому об’єму, а не тільки в поверхневих шарах.

+ Відмінна геометрія

Плюси і мінуси будівництва з силікатної цегли

Кожна цеглина має однакову геометрію, що полегшує проведення робіт з його укладання.

+ Висока міцність

Плюси і мінуси будівництва з силікатної цегли

Міцність силікатної цегли становить від 75 до 200 кг/см2.

+ Хороша звукоізоляція

Плюси і мінуси будівництва з силікатної цегли

Завдяки тому, що матеріал має високу питому міцність він володіє хорошими звукоізоляційними властивостями.

Читайте по темі:  Який матеріал вибрати для будівництва дерев'яного будинку

+ Висока морозостійкість

Плюси і мінуси будівництва з силікатної цегли

Морозостійкість силікатної цегли може доходити до 50 циклів замерзання-розмерзання, що безсумнівно, в кращу сторону позначається на довговічності матеріалу.

Але, все-таки головною перевагою силікатної цегли — його низька вартість, при відмінних експлуатаційних властивостях, тому він і має таке широке поширення.

Мінуси силікатної цегли

Звичайно, не буває ідеального будівельного матеріалу, тому перерахуємо і недоліки силікатної цегли:

– Важкий матеріал

Плюси і мінуси будівництва з силікатної цегли

Він більш важкий за кераміку і навіть за природний вапняк (на 30-15%). Потрібний фундамент з більшою несучою здатністю. Хоча в деяких випадках масивні стіни є і плюсом.

– Швидко руйнується при постійному впливі води

Плюси і мінуси будівництва з силікатної цегли

Хоча по морозостійкості він не поступається кераміці, при постійному впливі води силікат починає руйнуватися. Тому його не використовують для цоколів. Крім того, часто при сильних зливах стіни з силікатної цегли просочуються водою, так що підвищується вологість і всередині приміщень.

– Висока теплопровідність

Плюси і мінуси будівництва з силікатної цегли

Силікат (навіть не повнотілий) має кращу теплопровідність. Тому потрібно або збільшення товщину стін, або додаткове утеплення.

– Не витримує високих температур

Плюси і мінуси будівництва з силікатної цегли

Також, на від відміну від кераміки, силікат не витримує високих температур. Тому для димарів, а тим більше топок його використовувати не можна. Він може зруйнуватися від різкого нагріву і охолодження або постійного впливу полум’я або димових газів.

– Відсутність плавних форм і декоративних елементів

Плюси і мінуси будівництва з силікатної цегли

У продажу зустрічається тільки цегла прямокутної форми з прямими кутами.

– Високе водопоглинання

Плюси і мінуси будівництва з силікатної цегли

Водопоглинання силікатної цегли може доходити до 7 – 8%. Що не дозволяє використовувати даний матеріал для зведення різних елементів, де може спостерігатися підвищена вологість.

Примітка: По своєму досвіду часто бачу, що в сільській місцевості силікатна цегла часто служить альтернативою вогнетривкому. Пожежний нагляд звичайно цього не може визначити. Але варто застерегти від використання таких матеріалів для печей. Вони можуть прослужити небагато років.

АЛЕ, за спостереженнями:

  • Будь-яка така піч обов’язково з тріщинами (через які виривається дим, а в гіршому випадку полум’я). Це пов’язано з тим, що неможливо забезпечити надійну кладку силікату на глині. У них майже на порядок розрізняється коефіцієнт температурного розширення.
  • При тривалому нагріванні силікатна цегла може зруйнуватися практично миттєво. А полум’я, що вирвалося,  буде служити джерелом пожежі.

Відео: Силікатна цегла його плюси і мінуси

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...

Залишити коментар

Please enter your comment!
Будь-ласка введіть своє імя