Утеплювач для стін каркасного будинку – який краще використовувати

683

Всі, хто зіткнувся з каркасним будівництвом в певний момент змушені замислитися про те, який утеплювач краще для каркасного будинку. Для прийняття вірного рішення необхідно знати властивості основних теплоізоляційних матеріалів, запропонованих сучасним ринком. Крім цього, слід враховувати ті правила, на яких базуються їх вибір. Ознайомившись з даною статтею ви зможете усвідомлено і грамотно підібрати найбільш підходящий ізоляційний матеріал для утеплення стін каркасного будинку.

який утеплювач для стін каркасного будинку вибрати

Якими властивостями повинен володіти утеплювач для каркасного будинку

Утеплювачі застосовуються для ізоляції стін каркасного будинку повинні володіти наступними властивостями:

 • низькою теплопровідністю;
 • пожежобезпечність;
 • низьким водопоглинанням;
 • відсутністю усадки;
 • екологічністю.

Теплопровідність

Здатність матеріалу передавати тепло відображає коефіцієнт теплопровідності. Чим нижче його величина, тим менша кількість тепла, що проходить через даний матеріал. При цьому в зимовий час приміщення не так швидко остигає, а влітку – повільніше нагрівається. Це дозволяє добитися економії на охолодження та обігрів. З цієї причини, вибираючи утеплювач, обов’язково враховують значення коефіцієнта теплопровідності матеріалу при експлуатації в конкретних умовах.

Водопоглинання

Наступним важливим показником, що впливає на здатність утеплювача зберігати тепло, вважається його водопоглинання. Воно являє собою відношення кількості води, поглиненої утеплювачем, до маси самого утеплювача. Ця характеристика демонструє здатність в разі безпосереднього контакту з водою вбирати і утримувати в порах вологу.

У зв’язку з тим, що вологий матеріал добре проводить тепло, тому чим менше значення матиме ця величина, тим краще. Це пояснюється тим, що при намоканні повітряні пори утеплювача заповнює вода, яка має більшу теплопровідність, ніж повітря. Крім того, занадто мокрий матеріал може просто замерзнути, перетворившись на лід і повністю втратити свої функції.

Пожежна безпека

Під пожежною безпекою матеріалів мається на увазі здатність витримувати дію високих температур без порушення структури і займання. Цей параметр регламентується за допомогою ГОСТ 30244, ГОСТ 30402 і СНиП 21-01-97, які поділяють їх на групи горючості від П1 до Г4, при цьому повністю негорючі речовини позначаються НГ. Для каркасних житлових будинків найбільш переважні утеплювачі, які відносяться до групи НГ.

Усадка утеплювача

Вибираючи теплоізолятор для каркасного будинку, обов’язково слід врахувати такий показник, як здатність до усадки. Ця величина повинна бути мінімальною, інакше в процесі експлуатації в місцях укладання утеплювача з’являться осідання матеріалу, що призведе до зростання тепловтрат.

Екологічність

Основу стін каркасного будинку складає утеплювач. Так як ізоляційний матеріал буде оточувати вас в каркасному будинку всюди, потрібно бути впевненим у тому, що це дійсно якісний утеплювач і він не виділяє шкідливих речовин.

Які матеріали підходять для утеплення каркасного будинку

Ринок пропонує величезний асортимент утеплювачів різних видів і типів. Каркасний будинок являє собою споруду з дерева та матеріалів, виготовлених з деревини. У разі дерев’яних будівель вирішальне значення має величина паропроникності утеплювача, яка не повинна бути нижче, ніж у того виду деревини з якої виготовлений каркас.

У більшості випадків для спорудження будинків використовуються хвойні породи, з величиною паропроникності 0,32 Мг/(м х ч х Па).

Щоб наочно обґрунтувати, який утеплювач для стін каркасного будинку краще, розглянемо паропроникність найпопулярніших теплоізоляційних матеріалів.

який утеплювач для стін каркасного будинку вибрати

Очевидно, що 5 матеріалів, наведених на початку графіка, не підходять для утеплення каркасної будівлі у зв’язку з низьким значенням паропроникності. Їх застосування викликає герметизацію утеплюючих поверхонь чи конструкцій, а плавучість прекрасно ілюструє відсутність здатності пропускати пар.

Читайте по темі:  Який полікарбонат краще використовувати для теплиці

Це важливо! Ні за яких обставин не рекомендується утеплювати каркасний будинок пінопластом і його похідними.

Як бачимо, найбільшим значенням паропроникності володіє мінеральна вата, а даний показник у ековати такий же, як і у деревини. Тому, обидва ці матеріалу можуть використовуватися для утеплення будинків з дерев’яними каркасами.

Мінераловатні утеплювачі

Волокнистий теплоізоляційний матеріал, відомий усім як мінеральна вата становить сьогодні близько 70% всієї використовуваної теплоізоляції. Мінераловатні утеплювачі виготовляються з різної сировини і залежно від цього володіють певними властивостями.

Залежно від матеріалу, з якого виготовлена мінеральна вата , виділяють наступні її види:

 • кам’яна;
 • базальтова;
 • скляна;
 • шлакова.

Мінвата екологічна, має невелику вагу, має потрібний ступінь паропроникності і стійка до шкідників. Цінною властивістю для каркасних будинків є пожежна безпека.

Недоліком мінеральної вати, який необхідно враховувати при виборі, є гігроскопічність. Незважаючи на це, використовувати її при утепленні каркасних будівель можна, але з обов’язковим застосуванням пароізоляційних і гідроізоляційних мембран, про це поговоримо трохи нижче.

1. Базальтова (кам’яна) вата.

Сировиною для виробництва кам’яно-ватних утеплювачів служать різні гірські породи – базальт, базалит, диарит, порфірит. Оскільки лідирує в цьому списку базальт, то весь кам’яно-ватний матеріал досить часто називають базальтової ватою, що не зовсім вірно. Таку назву слід давати тільки тим різновидам, які вироблені безпосередньо з самого базальту, але вони мають іншу область застосування. Їх використовують не для утеплення стін і житлових конструкцій, а для ізоляції трубопроводів і технологічного устаткування.

Кам’яна вата являє собою повністю негорючий матеріал з високими теплоізоляційними якостями, відрізняється довговічністю. Загальна тривалість його служби наближається до 50 років, при цьому він здатний зберігати незмінними свої цінні властивості протягом усього цього часу.

Крім цього даний утеплювач має:

 • хімічну стійкість;
 • негігроскопічність;
 • біологічною стійкість;
 • стійкість до деформацій при високих температурах;
 • екологічність.

Камінноватні (базальтові) утеплювачі відрізняються мізерно малою усадкою. Їх геометричні розміри здатні зберігатися незмінними протягом усього періоду експлуатації будівлі. В результаті цього на стиках ізоляційних плит не з’являються щілини. Матеріали цієї групи можуть витримувати температуру до 1000°С, не розплавляючись і не деформуючись.

Такі утеплювачі володіють вираженими водовідштовхувальними властивостями, завдяки гідрофобним добавкам. В результаті цього волога, що потрапляє на поверхню, не охоче проникає всередину, а та її частина, яку повітря містить у вигляді випарів, не затримується в товщах утеплювача, а може вільно проходити крізь них.

Кам’яна вата виготовляється у формі плит. У разі каркасних будівель оптимальними вважаються теплоізоляційні плити з матеріалів з щільністю 35-50 кгм3. Ширина плит повинна на 1-3 см перевищувати відстань між стійками, що дозволяє встановлювати плити щільно без зазорів.

Дуже технологічним рішенням є використання теплоізоляційних плит ИЗОЛАЙТ і ИЗОЛАЙТ-Л, виготовлених лідером виробництва базальтової теплоізоляції ИЗОРОК. У числі інших відомих виробників подібних матеріалів, присутніх на вітчизняних ринках, слід зазначити ROCKWALL, PAROC, Nobasil.

який утеплювач для стін каркасного будинку вибрати

2. Скловата (утеплювачі на основі скловолокна).

Скловата має багато загальних властивостей з базальтової ватою, але разом з тим вони мають серйозні відмінності. Для її виробництва використовується сировина, що застосовується при виготовленні скла, а також виникаючі в результаті цього відходи. Вона має вигляд не плит, а рулонів, які складаються з окремих смуг різного розміру, які називаються матами. Їх приблизні розміри – довжина 10 м, ширина 1, 2 м, товщина 100 мм

При теплоізоляції каркасних конструкцій рекомендується використовувати утеплювач щільністю 15-20 кг м3. Для отримання максимального ефекту кожен матеріал слід використовувати тільки за прямим призначенням. Тому, не допускається в цілях економії купувати утеплювач більш низької щільності, що має меншу вартість. Він може застосовуватися тільки для горизонтальних поверхонь, наприклад, підлог.

Читайте по темі:  Плюси і мінуси будівництва з керамічної цегли

Перед монтажем скловату нарізають смужками необхідного розміру, які на 15-25 мм повинні перевищувати відстань між стійками, що дозволяє поміщати його «в розпір». Матеріал непогано утримується на каркасі завдяки невеликій вазі і наявності довгих пружних волокон.

Відрізняє скловату відсутність екологічності, з-за якого від її застосування часто відмовляються на користь кам’яної вати. Працювати з нею потрібно тільки в респіраторі і рукавицях. Сертифікати стверджують, що при повному дотриманні всіх вимог технології, що так рідко зустрічається на практиці, вона не становить загрози здоров’ю.

Крім цього скляна вата володіє здатністю до певної міри усадки. В результаті чого з часом у каркасі виникають порожнечі. До недоліків відноситься і підвищене водопоглинання матеріалу, фактично досягає 12-15%.

У сучасному будівництві нерідко застосовується скловата таких марок, як ISOVER, Knauf Insulation, URSA.

який утеплювач для стін каркасного будинку вибрати

3. Шлаковатні утеплювачі.

Шлаковатні утеплювачі в даний час застосовуються вкрай рідко. Сировиною для їх виробництва є доменні шлаки і відходи металургійного виробництва. Хоча вони володіють низькою вартістю і не занадто високою теплопровідністю, їх практично не використовують там, де хочуть домогтися екологічності і довговічності конструкції.

Це пояснюється тим, що утеплювачі цього виду є дуже ламкими і крихкими, їх форма після механічних впливів не відновлюється. Оскільки технологія виготовлення не дозволяє додати до їх складу гідрофобні речовини, вони володіють високим водопоглинанням. При виробництві шлаковатних утеплювачів використовують феніл-формальдегідні компоненти, шкідливі для людини.

який утеплювач для стін каркасного будинку вибрати

Ековата

Це сучасний утеплювач, створений на основі целюлози, що добре підходить для теплоізоляції каркасного будинку. Він відрізняється від мінеральної вати за зовнішнім виглядом і способів монтажу. Цей матеріал мало горючий, при загорянні не виділяє токсичні речовини. Він володіє високою звукоізоляцією, в 2 рази перевищує аналогічний показник у мінвати.

Його широко використовують також при утепленні офісів, виробничих і житлових приміщень, торгових павільйонів, складів. Доцільно застосування ековати в місцях з підвищеною вологістю і небезпекою появи конденсату. Єдиним недоліком вважається висока вартість матеріалу і необхідність спеціального обладнання для монтажу.

Для виробництва ековати в якості сировини застосовуються:

 • відходи картонної і паперової промисловості;
 • шлюб і обрізки, що залишаються після друку газет і журналів;
 • різна макулатура – старі книги, журнали, газети.

Останній вид сировини відноситься до другого сорту, оскільки він занадто строкатий і схильний до забруднень. Обсяг отриманого теплоізоляційного матеріалу на 80% складається з целюлозних волокон, на 12% – з борної кислоти, що захищає його від грибків і бактерій, 8% займає тетраборат натрію, який є антипіреном. Цей компонент не просто збільшує вогнестійкість матеріалу, але і підсилює інсектицидні властивості. При зволоженні волокна ековати стають клейкими, що відбувається внаслідок вмісту до їх складу лігніну.

який утеплювач для стін каркасного будинку вибрати

Існують 3 способи утеплення будівлі за допомогою цього матеріалу:

 • сухий;
 • мокрий;
 • клейовий.

Для задувки вати сухим способом використовують спеціальне обладнання. Ековата подається по спеціальному шлангу, оператор може направляти шланг в різні порожнини і заповнювати їх ековатою. З допомогою сухого способу проводять теплоізоляцію горищ, перекриттів, внутрішніх поверхонь дахів і підлог.

який утеплювач для стін каркасного будинку вибрати

Суха задувка ековати.

Мокрий спосіб зручно застосовувати тоді, коли утеплену поверхню згодом будуть обшивати. У такому разі до складу додається вода і отримана маса розпорошується на поверхню стін. При висиханні отриманої суміші утворюється щільний теплозахисний шар. Перевагою вологого способу є відсутність усадки і великої кількості пилу під час прибирання.

який утеплювач для стін каркасного будинку вибрати

Мокре нанесення ековати.

Читайте по темі:  Яку дошку для опалубки використовувати

До клейового способу вдаються при утепленні конструкцій з металу або залізобетону, до яких, наприклад, відносяться стелі і стінки ангарів. Завдяки високій адгезії клейового складу, його шар відмінно зчіплюється з поверхнею, що захищається. Внаслідок міцності і гігроскопічності покриття додаткова зовнішня обшивка не потрібно.

Кам’яна (базальтова) вата або ековата, що краще для утеплення каркасного будинку?

Обидва описаних вище матеріалу гарні кожен по-своєму. Роблячи вибір між ними, слід враховувати не тільки властивості кожного з них, але і особливості утеплюваної конструкції, а також ступінь складності монтажу утеплювача. У порівнянні з діючими технологіями укладання мінвати утеплення ековатою вважається більш трудомістким. Додаткові витрати тут мають місце в наступних випадках:

 • при теплоізоляції похилій покрівлі з допомогою сухого задування;
 • при утепленні стін за допомогою сухого задування;
 • при використанні волого-клейового способу для теплоізоляції стін.

При утепленні похилої покрівлі між кроквами в нижній частині схилів знадобиться установка «заглушок», які не дозволять ековаті виходити за межі теплового контуру. Внизу крокв, під пароізоляцією, буде потрібно створення горизонтальної підтримуючої обрешітки.

При утепленні стін способом сухого задування після закінчення робіт потрібно відновлення технологічних отворів, через які відбувалася задувка матеріалу. Але це потрібно тільки в тому випадку, якщо каркас всередині обшитий плитним матеріалом. У тих випадках, коли вироблено укриття каркаса зсередини тільки мембраною, необхідно виготовлення підтримуючої обрешітки.

Застосування волого-клейового способу перед подальшим приховуванням зсередини вимагає часу та контролю за висиханням.

При використанні ековати її засипку не можна виконувати вручну, оскільки велика ймовірність порушення щільності засипки. Як наслідок, буде недостатня теплоізоляція і усадка матеріалу. При утепленні ековатою важливо вибрати хорошу фірму, що має сучасне обладнання з задування ековати.

Тому, розмірковуючи, яким утеплювачем краще утеплювати каркасний будинок, пам’ятайте:

Якщо існує можливість довірити монтаж ековати надійному виконавцю, — робіть вибір між ековатою і кам’яною ватою. Якщо немає впевненості у високій якості роботи монтажників, перевагу краще віддати базальтовій ваті. Ековата, є порівняно новим матеріалом, щодо мінеральної вати, яка застосовується вже давно, а технологія утеплення давно обкатана.

Чому важлива пароізоляція і вітрозахист утеплювачів

Пароізоляція необхідна для захисту теплоізоляційного шару із мінеральної вати від впливу вологи і випарів, що надходять зсередини приміщення. Від якості пристрою і виконання пароізоляції багато в чому залежить ефективність всієї теплоізоляційної системи. Її виконання бажано доручити професіоналам або, хоча б, точно виконувати всі рекомендації виробників паро – і теплоізоляційних матеріалів.

який утеплювач для стін каркасного будинку вибрати

Мінераловатний утеплювач потребує захисту і з зовнішнього боку. Товстий вовняний светр не завжди може захистити свого власника від вітру. Але варто одягти поверх нього вітровку з тонкої, але не продувається тканини, відразу стає тепло і затишно.

Подібно до цього шар утеплювача надійно збереже тепло тільки тоді, коли буде захищений надійною гидроветрозащитною мембраною, закріпленої зовні. При цьому вітрозахист не тільки допомагає зберегти тепло всередині будинку, але і перешкоджає вивітрюванню волокон теплоізоляційного матеріалу, а також захищає його від атмосферної вологи.

який утеплювач для стін каркасного будинку вибрати

Застосовується для захисту від вітру матеріал повинен не тільки затримувати вологу і холодне повітря, що надходить зовні, але і безперешкодно пропускати водяну пару зсередини утеплювача. Іншими словами, він повинен одночасно володіти паропроникністю і воздухонепроніцаемостью. Адже волога, потрапляючи всередину утеплювача значно зменшує його теплоізоляційні характеристики, а при появі зовні негативних температур утеплювач починає ще й промерзати.

В цілях захисту від цих факторів застосовують багатошарові сучасні гідро – та вітрозахисні мембрани. Вони створюють максимально сприятливі умови не тільки для функціонування утеплювача, але і для проживаючих у будинку людей. При цьому дуже важливо дотримання технології їх монтажу. Неприпустимо використання поліетиленової або який-небуть іншої плівки, що сприяє виникненню всередині будівлі «ефекту термоса». Крім того, їх застосування у доповненні з непрофесійним монтажем може спричинити за собою втрату мінераловатного утеплювача за всіма розмірами конструкції.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...

Залишити коментар

Please enter your comment!
Будь-ласка введіть своє імя