Ремонт світлодіодної лампочки (LED) своїми руками

400

У спробах знизити витрати на електроенергію, ми міняємо лампи розжарювання на більш економічні. Кращими вважаються світлодіодні, так як при малому споживанні струму вони дають яскраве світло. І виробник заявляє, що працювати вони повинні не менше 30 років, але за фактом через півроку експлуатації просто не запалюються. Враховуючи високу вартість LED ламп, це зовсім не весело. Хороша новина в тому, що ремонт світлодіодної лампочки не надто складне завдання. Проблему можна вирішити маючи мінімальний набір інструментів. В деяких випадках, можна навіть обійтися без паяльника.

Будова світлодіодної лампочки

Самостійний ремонт світлодіодним лампочки можливий, тільки якщо ви уявляєте собі з яких деталей складається і як все це працює. Це дозволить самому шукати несправності. Пристрій LED лампочки не надто складний. Якщо дивитися зовні, можна виділити три частини:

  • пластиковий або скляний світлорозсіювач,
  • металевий, пластиковий або керамічний радіатор для відведення тепла,
  • цоколь одного зі стандартів.

Щоб відремонтувати світлодіодну лампочку своїми руками, треба буде дістатися до нутрощів — всі проблеми сконцентровані тут.

Якщо розібрати LED лампу, всередині виявимо електричну частину, де і будемо шукати пошкодження. Це:

Перетворювач/стабілізатор напруги або драйвер. Знаходиться наполовину в цоколі, наполовину в радіаторі тепловідведення.
Плата зі світлодіодами.
Як бачите, не дуже складно, хоча варіацій море. Наприклад, в деяких моделях драйвер розпаяний на тій же платі, де кріпляться світлодіоди. Це» економ рішення і зустрічається зазвичай в дешевих лампочках. В інших світлодіод один. Це, навпаки, дорогі моделі, так як один великий і потужний світлодіод коштує значно більше, ніж купа маленьких з тієї ж (або більшою) потужністю світіння.

Схеми LED-лампочок

Світлодіоди живляться від низької напруги — близько 3, споживають дуже мало струму — від 20 до 50 мкА, підключати їх до мережі 220 В можна тільки через перетворювач. Його можна побачити в нижній частині лампи. Схема світлодіодної лампочки на 220 в теж нескладна, зате по ній легко визначити можливі проблеми.

Ремонт світлодіодної лампочки (LED) своїми руками

Схема світлодіодної лампи на 220 V

На малюнку вище представлена схема з діодним мостом. Він перетворює і стабілізує напругу. Це один з найпоширеніших варіантів, так як такі лампи коштують не дуже дорого. Як бачите, в даному варіанті діоди підключені паралельно, але це рідкісний варіант. Найчастіше вони підключаються послідовно – один за іншим.

Ремонт світлодіодної лампочки (LED) своїми руками

З мікросхемою

Є й інші світлодіодні лампочки. У них присутня мікросхема. Такі лампи дорожчі, але зазвичай і більш довговічні, так як параметрами роботи управляє мікроконтролер, який видає більш стабільне живлення. А неякісне живлення дорівнює швидкому зниженню яскравості світіння. Різкі скачки напруги взагалі призводять до пробою світлодіода. Так як підключені вони послідовно, один за іншим – вихід з ладу одного світлодіода означає поломку всієї лампи. Вона просто не запалюється. Хоча не працює, скажімо, один світлодіод з 80.

Читайте по темі:  Що таке ПЗВ в електриці і як встановити

Як розібрати

Ремонт світлодіодної лампочки починається з того, що її треба розібрати. Вакууму в ній немає, так що це можливо. Світлорозсіювач і цоколь зазвичай без проблем відокремлюються. Вони з’єднуються за допомогою насічок на різних частинах.

Ремонт світлодіодної лампочки (LED) своїми руками
В більшості своїй частині світлодіодної лампи тримаються на засувках

Є два варіанти. Більш простий при розбиранні і більш складний. У простому деталі лампи з’єднані тільки за рахунок механічних засувок. У більш складному крім засувок є ще й силікон, який забезпечує водонепроникність лампи. Такі екземпляри можна експлуатувати при підвищеній вологості. Розбирати світлодіодну лампу потрібно так:

Затиснути в руках цоколь і повернути проти годинникової стрілки радіатор. Світлорозсіювач знімається точно також.
У деяких лед лампочках з’єднання залиті силіконом. У цьому випадку повертай, не повертай, нічого не рухається. Придивившись, можна побачити герметик. В цьому випадку потрібен розчинник. Його набираєте в шприц (без голки або з товстою голкою), акуратно вводите рідину по периметру. Витримати його треба 5-10 хвилин, після чого знову повторити спробу. З першого разу зазвичай не виходить розібрати світлодіодну лампочку, але три-чотири заходи допомагають.
Плати всередині лампи або вставляються в пази, або також тримаються на засувках. Їх простіше відсунути плоскою викруткою, одночасно видавлюючи плату вгору. Зусилля не повинні бути надмірними, так як засувки пластикові і можуть зламатися.

Характерні поломки

Так як ви вирішили ремонтувати LED лампочку своїми руками, передбачається, що у вас є тестер або мультиметр і ви вмієте проводити елементарні вимірювання. Ще необхідний буде паяльник, але з тонким жалом і малопотужний. Без нього можна обійтися, але треба буде шукати заміну. Паяти паяльником теж треба хоч трохи вміти. А ще треба б мати пінцет, кусачки і качики. Утики або качконоси — це ручний інструмент, схожий на мініатюрні пасатижі з довгими захопленнями — ними зручно тримати дрібні деталі, але можна обійтися і пінцетом. А ще запчастини. Їх доведеться купувати в міру виявлення несправності. Добре, якщо є друга неробоча лампа. Її можна використовувати як донор — забирати звідти потрібні деталі.

Читайте по темі:  Як зробити громовідвід в приватному будинку

Ремонт світлодіодної лампочки (LED) своїми руками

Пробій світлодіода

Як вже говорили, в світлодіодній лампочці кристали підключені послідовно. З виходу одного провід йде на вхід іншого і так оббігає всі елементи. Схема дуже проста. Але якщо хоч один кристал не робочий, лампочка не буде горіти. А виходять з ладу кристали часто, тому насамперед перевіряємо їх. Тим більше, їх легко знайти в будь-якій моделі. Схема для перевірки не потрібна.

Для початку уважно огляньте всі кристали. Ті, які нормально себе “відчувають” мають світле рівне забарвлення. Вас повинні насторожити темні плями. Якщо на кристалах є темні, майже чорні точки, ці світлодіоди, швидше за все, пробиті. Їх міняємо однозначно. Якщо поверхня трохи темніша, кристали ще світять, але вже «на останньому диханні» і скоро перегорять, то їх теж краще замінити зараз.

Ремонт світлодіодної лампочки (LED) своїми руками

Щоб переконатися в справності або несправності світлодіодів, можна використовувати мультиметр. Його перемикають в режим прозвонки, Щупи прикладають до контактів світлодіода. Якщо струм для роботи світлодіода потрібен невеликий, справні світлодіоди спалахують. Другий варіант перевірки — батарейка на 3-4 Вольта, до контактів якої припаяні дроти. Ці дроти (з дотриманням полярності) прикладаємо до кристалів. Справні загоряються, а несправні залишаються темними.

Як випаяти пошкоджені світлодіоди

До цього моменту все просто і зрозуміло, ремонт світлодіодної лампочки труднощів, поки, не представляє. Тепер треба вирішити, як паяти дрібні світлодіоди. Вся штука в тому, що вони припаяні на підкладку, яка добре проводить тепло. Тобто, прогріваючи контакт одного світлодіода ви, одночасно, грієте всю плату. Якщо діяти малопотужним паяльником знадобиться занадто багато часу. Потужний — теж не варіант, так як перегріти дуже легко. Максимальна температура, яку кристали виносять без наслідків — 80°C. При подальшому нагріванні швидко йде руйнування, тому при ремонті світлодіодної лампочки основне завдання — якомога менше завдати шкоди іншим елементам.

Точкового нагріву все одно не вийде, але можна спробувати завдати мінімальної шкоди сусіднім кристалам. Для цього спочатку викушуємо / виламуємо пластину кристала, а металеві ніжки прогріваємо малопотужним (на 20 Вт) паяльником і видаляємо.

Ремонт світлодіодної лампочки (LED) своїми руками
Випаюємо пошкоджені світлодіоди

Якщо малопотужного паяльника немає, можна використовувати праску. Його треба жорстко закріпити (наприклад, за допомогою струбцини) і виставити на середній режим. Для мінімізації «поля нагріву» краще використовувати носик праски. Гріти в цьому випадку будемо всю плату. Вірніше, гріти будемо той край, на якому знаходиться пошкоджений світлодіод, але прогріватися буде вся плата. І в цьому мінус цього способу – від перегріву кристали мутніють і швидко виходять з ладу. Тому весь фокус в тому, щоб, як тільки буде можливо, швидко видалити пошкоджений кристал.

Читайте по темі:  Встановлення точкових світильників для стель

Перед початком роботи всі несправні кристали фарбуємо маркером. Повертаємо плату так, щоб місце з прогорілими елементами було на платформі праски. Постійно тягнемо пошкоджений елемент вгору, затиснувши його щипцями. Як тільки він відірвався, пробуємо розташовані поруч пошкоджені. Якщо вони відірвалися — відмінно. Ні — повертаємо плату так, щоб більше нагрівався пошкоджений елемент. Потім відразу знімаємо плату і залишаємо остигати. Ніяких спеціальних засобів для швидкого охолодження! Просто покладіть, нехай сама охолоджується.

Як припаяти нові світлодіоди

На місці випаяних світлодіодів залишаються контактні майданчики. На них наносимо краплю флюсу для пайки, зверху викладаємо справні (з дотриманням полярності) і знову прогріваємо, але на цей раз на кристал надавлюємо. Коли його ніжки «увійдуть» в припій, плату знімаємо або перевертаємо. Якщо світлодіода немає, можна замість нього впаяти відрізок дроту. Світити лампа буде трохи тьмяніше, але працювати буде. Цей фокус працює, тільки якщо на платі десять і більше кристалів.

Ремонт світлодіодної лампочки (LED) своїми руками
В деяких випадках замість згорілих світлодіодів можна використовувати дротові перемички

У відео представлений інший спосіб заміни. Потрібно знайти схожий світлодіод на стрічці, вирізати його і разом з підкладкою припаяти на місце видаленого.

Ще один спосіб пайки дрібних світлодіодів. Він, здається, найбільш реальним без застосування спецтехніки. Можна випаяти діоди за допомогою невеликого газового пальника.

Пошкодження в драйвері

Якщо візуально всі світлодіоди нормальні або їх вже поміняли, ремонт світлодіодної лампочки продовжуємо, розглядаючи драйвер. Деякі пошкодження легко встановити візуально. Почорнілі або тріснуті резистори, здуті ємності. Якщо придивитися, то це все помітно. Якщо візуально нічого не визначається, беремо тестер, перевіряємо цілісність компонентів.

Ремонт світлодіодної лампочки (LED) своїми руками

Ще буває так, що всі елементи абсолютно нормальні, а світлодіодна лампочка все одно не горить. Швидше за все, це погана збірка. Треба перевіряти всі місця пайки. Якщо недостатньо прогріти місце пайки, через час від постійних температурних змін контакт погіршиться, або пропаде зовсім. У першому випадку лампочка то горить, то ні. У другому, просто перестає працювати. Підносимо всі місця пайки до світла і уважно дивимося. Якщо виявляємо тріщину в пайці — це воно. Холодна пайка. Далі просто добре прогріваємо це місце паяльником.

Ремонт світлодіодної лампочки (LED) своїми руками
Холодна пайка – одна з причин поломки світлодіодних ламп

Дуже рідко виходять з ладу діодні мости, тому їх перевіряємо в останню чергу. Якщо діод таки пробитий, його випаюємо, повторно перевіряємо (по ідеї, їх перевіряти треба тільки випаявши), якщо пошкодження підтвердилося, ставимо аналогічний. Не переплутайте підключення, інакше працювати нічого не буде. Загалом, ремонт світлодіодної лампочки не надто складне завдання. Обійдеться він значно менше, ніж нова лампочка. А ви, по дорозі, можете вдосконалити конструкцію. В результаті перегорати ЛЕД лампочки будуть рідше. У будь-якому випадку ви нічого (майже) не втрачаєте.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Завантаження...