Як правильно підв’язати огірки в теплиці та у відкритому грунті

1821

Огірки – рослини світлолюбні, а тому їх не тільки висаджують на сонячних ділянках, але і підв’язують. Завдяки цьому рослина отримує більшу кількість сонячного світла, і відповідно підвищується обсяг врожаю і якість плодів. Тому якщо ви вирішили вирощувати дану культуру, важливо знати, як підв’язати огірки правильно.

Навіщо підв’язувати огірки?

Як правильно підв’язати огірки в теплиці та у відкритому грунтіПідв’язка не тільки забезпечує краще освітлення рослин, але і має такі переваги:

 • На огірку утворюються довгі пагони, а на них – велика кількість суцвіть, що забезпечує хороший врожай.
 • Якщо огірок на шпалері вражений вірусним захворюванням, проблема вирішується видаленням його частини або всієї рослини повністю, при цьому не заражаються сусідні рослини.
 • Значно економиться місце на ділянці, оскільки пагони розташовуються у вертикальній площині.
 • Підвищується зручність збору врожаю: плоди не лежать на землі і не закриті листям.

Деякі городники не підв’язують огірки, вважаючи цю процедуру зайвою. Але в такому випадку підвищується ризик засихання або відгнивання стебел і плодів. Плюс до цього – огірки можуть бути неправильної форми, скорченими через постійне зіткнення з землею.

Правильний час для підв’язки

Незалежно від того, вирощуєте ви огірки у відкритому грунті або в теплиці, правильно робити підв’язку, коли рослини досягнуть висоти 30 см і на них виросте по 4-5 справжніх листочків. Раніше цього моменту підв’язувати пагони не має сенсу, але і тягнути з цим не треба, оскільки при пізній підв’язці легше пошкодити рослину.

Як вибрати метод підв’язки?

У кожного городника є свій спосіб підв’язування рослин, який для нього зручний. Якщо огірки вирощуються в теплиці, слід враховувати габарити приміщення. Кожен з них має свої переваги, які ми розглянемо далі.

Горизонтальний

Як правильно підв’язати огірки в теплиці та у відкритому грунті

Це найпростіший спосіб, при якому на вертикальні опори натягують мотузки або садовий шпагат. У цьому випадку рослини, чіпляючись за нитки, будуть розкидатися в сторони і рости переважно в горизонтальному напрямку. Даний вид підв’язки підходить для теплиць будь-якої висоти.

Ще один його плюс – це зручність збору врожаю, тому городники часто застосовують цей спосіб для високорослих сортів огірків.

Щоб виконати горизонтальну підв’язку, потрібно зробити наступне:

 • На початку і в кінці гряди з огірками необхідно вкопати дві металевих труби або дерев’яних бруска (їх висота повинна бути 1.5 – 2 м, в залежності від сорту огірків).
 • На бруски натягнути міцну мотузку або садовий шпагат в кілька ярусів з кроком близько 25-30 см.
 • Пагони спочатку прикріплюють до нижнього ряду, прив’язуючи або використовуючи спеціальний степлер зі скобами. Це робиться на тому етапі, коли вусики молодих паростків починають діставати до першої струни.
 • У міру зростання рослини бічні відгалуження зазвичай плетуться по нижніх ярусах, а головний пагін – по верхньому.
 • Якщо стебла виростають набагато вище струн, їх прищипують, щоб запобігти їх звішування вниз і затінення сусідніх рослин.
Читайте по темі:  ТОП–13 кращих сортів чорної смородини для України

При горизонтальній підв’язці огіркам, які освоїли черговий рівень, часто не вдається знайти дорогу на наступний, тому слід спрямовувати пагони вгору і обмотувати їх вусики навколо мотузки.

Як варіант, мотузки можуть бути натягнуті не в один, а в два ряди, між якими розташовується гряда з огірками.

Вертикальний

Як правильно підв’язати огірки в теплиці та у відкритому грунті

Порівняно з попереднім способом, вертикальна підв’язка забезпечує більш природне положення рослинам, які тягнуться вгору, до сонячного світла. Плюс до цього – направляючи пагони вгору, ви заощадите багато місця, що особливо важливо для власників невеликих земельних ділянок.

Послідовність дій при вертикальній підв’язці така:

 • Монтується опора у формі літери «П». З боків грядки забиваються два стовпи, а вгорі натягується дріт або товста мотузка з міцного матеріалу.
 • До горизонтальної частини прикріплюється необхідна кількість мотузок, вільні кінці яких треба прикріпити до огіркових кущів. Має бути невеликий натяг, щоб стебла не розгойдувалися під впливом поривів вітру.
 • У міру відростання пагонів їх треба обкручувати навколо шпагату і направляти вгору.

Даний метод передбачає кілька варіацій:

 • 1 до 1. Для кожної грядки встановлюється індивідуальна опорна конструкція.
 • 1 до 2. На одну опору кріпляться мотузки для двох сусідніх рядків огірків. Мотузки розташовуються не перпендикулярно до грунту, а під невеликим кутом.
 • Індивідуальний. Якщо рослин не багато, можливий варіант, коли для кожного кущика в землю вбивають окремий кілочок.

Вертикальний метод підв’язування доцільно застосовувати для сортів, яким не властиво пускати багато бічних пагонів, або якщо городник формує кущі в одне стебло.

Змішаний

Як правильно підв’язати огірки в теплиці та у відкритому грунті

Даний метод є гібридом вертикальної і горизонтальної підв’язки і підходить для рослин, посаджених на круговій грядці діаметром 1.5 – 1.8 м. В центрі кола вкопується брус (або труба), і ще кілька таких же брусів закріплюється по периметру кола.

Читайте по темі:  Змішані посадки: що посадити на одній грядці з помідорами

Останні вкопуються похило і прикріплюються до центрального бруска, утворюючи подобу конуса. Цей корпус обтягується шпагатом з дотриманням тих же відстаней між «поверхами», як і в горизонтальному методі.

Замість шпагату можна використовувати сітку з великим осередком, про яку буде розказано далі. Огірки самостійно будуть витися по шпалері, досить обкрутити навколо нижньої мотузки їх вусики.

Інші способи

Крім описаних варіантів, городниками на практиці застосовуються інші способи.

Застосування сітки

Як правильно підв’язати огірки в теплиці та у відкритому грунті

У садівничих магазинах продається спеціальна пластикова сітка з великими осередками для кучерявих культур.

Її використовують замість мотузок, натягуючи між опорами, а щоб сітка не вигиналася під вагою стебел з плодами, ставлять додаткові опори так, щоб відстань між ними була від 1 до 1.5 м. Якщо немає бажання купувати готову сітку, можна зібрати її самому, використовуючи металевий дріт, прутики або дерев’яні рейки.

Важливо! Дрібнопориста сітка не підійде для цієї мети, оскільки огірки не зможуть по ній витися.

V-подібна підв’язка

Такий тип підв’язки має на увазі формування розділеного на дві половини куща. До верхньої частини опорної конструкції прикріпіть дві мотузки і підв’яжіть на них рослину біля її основи.

Далі пустіть основний пагін по одному шпагату, а одну з великих бічних гілок – по іншому. Цей метод дозволяє уникнути загущення куща, рослина менш схильна до хвороб і краще висвітлюється сонцем.

Дугоподібна шпалера

Дугова підв’язка зручна, якщо залишилися пластикові або металеві дуги від парників. На них натягують шпагат або дріт на різній висоті, і направляють на нього огіркові ліани.

Особливості підв’язки огірків у відкритому грунті і в теплиці

Як правильно підв’язати огірки в теплиці та у відкритому грунті

У відкритому грунті багато овочівників вирощують огірки в розстил, взагалі відмовляючись від підв’язування. Якщо ж приймається рішення ставити шпалери, можна використовувати будь-який з перерахованих вище способів без будь-яких обмежень.

Підв’язування в теплиці відрізняється тим, що форма шпалери залежить від ширини і висоти приміщення. Горизонтальна підв’язка використовується для невисоких теплиць і парників, а вертикальна – для високих конструкцій.

Важливо! Зручність вертикального методу в тому, що шпагат можна кріпити до верхнього бічного металевого профілю теплиці.

Різні способи формування кущів, застосування пластикових сіток теж доречні тільки у високих приміщеннях.

Чим підв’язувати?

Перед підв’язуванням треба запастися короткими смужками матерії для кріплення пагонів до напрямних. Вибір матеріалу для цих смужок дуже важливий: підходять далеко не всі матеріали. Наприклад, якщо прикріпити рослину дротом, вона згодом може перерізати стебло.

Читайте по темі:  Зола для перців: як правильно підживлювати

Ідеальним кандидатом на цю роль є бавовняна матерія. Бавовна м’яка, не пошкоджує стебло і не ковзає по ньому. Візьміть якись старий одяг і наріжте йогона смужки. Стрічки повинні бути шириною 5 – 7 см, довжиною 15 – 20 см.

Якщо хочете використовувати для фіксації шпагат, то робити це треба дуже акуратно. Є сорти з тонкими крихкими пагонами, для яких такий матеріал категорично не підходить. Якщо ж вибір все-таки зроблений на його користь, підв’язувати рослина треба в той момент, коли на ньому є 6-7 справжніх листочків.

Підійде і спеціальний степлер для підв’язування, до якого йдуть м’які скоби: таке обладнання значно прискорює процес.

При вертикальному підв’язуванні важливо, щоб вуса огірків не пошкоджувалися і не ковзали вниз. Для виготовлення шпалери переважно використовувати натуральні матеріали: джутовий шпагат або смужки х/б тканини.

Другий варіант не дуже практичний, так як матерія може порватися. Нейлоновий або капроновий шпагат застосовувати не рекомендується: він може травмувати рослини плюс до цього – батоги, особливо з плодами, ковзають по ньому вниз.

Загальні правила

Як правильно підв’язати огірки в теплиці та у відкритому грунті

Щоб рослинам було комфортно на шпалері, важливо дотримуватися деяких простих правил:

Спочатку монтують опори і натягують шпагат (вішають сітку), а вже після цього висаджують розсаду в грунт. Порушуючи цю послідовність, ви ризикуєте травмувати рослини.
Не натягуйте шнури сильно, щоб уникнути їх врізання в пагони і листя.
При підв’язці не затягуйте петлі туго, біля стебла має бути місце для росту. Петлю рекомендується розміщувати під першим або другим листочком.
Ідеальні опори – металеві, оскільки вони здатні витримувати високе навантаження.

Як встановити опору?

Монтувати опору рекомендується навесні, під час підготовки теплиці до сезону. Бруси або труби заглиблюють в грунт на 30 см (якщо глибина буде менша, конструкція може не витримати ваги рослин і натягу шпагату).

Елементи конструкції з металу не повинні стикатися з кореневищами рослин, окислений метал діє на корені згубно.

Що ще необхідно враховувати?

Іноді зустрічається наступна картина. Огірковий кущ дає сильні бічні пагони, які розростаються, і якщо вони не закріплені, в’ються на головний пагін, не даючи йому рости і навіть пошкоджуючи. Щоб уникнути такої ситуації, потужні бічні ліани слід пускати по окремих мотузках.

При вертикальному методі можна прив’язувати шпагат не до рослини, а до кілочків, вбитих поруч. Завдяки цьому огірки не так сильно тягнуться вгору, і ризик оголення коренів зменшується.

Підв’язка значно підвищує врожайність огірків і полегшує процес збору врожаю. З різноманітності способів ви можете вибрати найкращий, виходячи з наявних матеріалів і габаритів теплиці.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (3 оценок, среднее: 3,67 из 5)
Завантаження...

Залишити коментар

Please enter your comment!
Будь-ласка введіть своє імя