Що краще облаштувати для дачі — свердловину або колодязь? Порівняння всіх параметрів і поради

36

Те, що автономне водопостачання дачної ділянки – оптимальне рішення безлічі проблем, обговоренню не підлягає. Перебої з магістральної водою, її слабкий напір, подача строго за графіком (що змушує підлаштовувати під нього свій розпорядок і плани), пошуки винних і галасливі зборів з взаємними претензіями – все це залишиться десь там, в стороні. Головне – визначитися з джерелом.

На берегах природних водойм розташовані, як показує практика, лише ділянки різних VIP-персон. Що стосується рядового садівника, то вибір невеликий – колодязь або свердловина. Що краще для дачі і як це визначити – з цим варто розібратися докладніше. Справа в тому, що питання це не настільки простою, щоб можна було відразу дати однозначну відповідь.

Але спочатку слід зупинитися на декількох поширених помилках, які допускають багато садівники.

Не слід орієнтуватися на те, як вирішили проблему з автономним джерелом сусіди по ділянці. І ось чому.

По-перше, вартість облаштування колодязя і свердловини може розрізнятися, і в деяких випадках (в залежності від глибини) досить відчутно, а фінансові можливості у всіх нас – різні.

По-друге, коли пробурена свердловина сусіда? Не факт, що восени у нього не почнуться проблеми з подачею води, якщо джерело зроблений «на пісок».

По-третє, конфігурація підземних водяних пластів настільки складна і непередбачувана, що визначити доцільність пристрої водопостачання за конкретною схемою, орієнтуючись лише на суміжні ділянки, неможливо.

Облаштовувати джерело на так звану верховодку» (а її неважко сплутати з першим водоносним шаром ґрунтових вод) не можна, тим більше, якщо передбачається постійне (періодичне) проживання на дачі протягом усього року.

Основних причин дві. Перша – цей шар може швидко виснажитися, особливо в посушливий період, і де тоді (наприклад, вже на початку серпня) брати воду? Про зиму і говорити не варто – її взагалі не буде (актуально для тих, хто планує цілорічне проживання на ділянці). Друга – її, як правило, не можна використовувати для приготування їжі і пиття.

Что лучше обустроить для дачи — скважину или колодец? Сравнение всех параметров и советы

З чого почати?

Провести гідрогеологічне обстеження ділянки. В залежності від регіону і особливостей місцевості, це обійдеться господареві від 4 000 до 5 000 рублів. Враховуючи витрати на майбутнє будівництво, ці гроші цілком окупляться хоча б тим, що подальша робота буде виконана не даремно. Що дасть це дослідження?

  • Стане зрозуміло, на якій глибині знаходяться грунтові води, і наповненість (приблизні обсяги покладів води) першого шару.
  • З’ясується хімічний склад рідини і можливість її використання – для «всього» або тільки для господарських потреб. В останньому випадку доведеться вже думати про більшій глибині (можливо, «на вапняк»), і питання вирішиться сам собою, так як навряд чи хто стане займатися спорудженням колодязя на 10 і більше метрів «вниз». Отже – однозначно добре.
Читайте по темі:  Який газовий обігрівач для дачі краще вибрати — огляд варіантів

Але нерідко перед власником постає дилема – який джерело все-таки облаштовувати, свердловину або колодязь, якщо за всіма показниками підходять обидва? З цього питання також не може бути єдиної рекомендації. В принципі, порівняння «краще-гірше» не зовсім коректно. Вибір прийнятного варіанта залежить від такої кількості факторів, що перш ніж вирішити, «що і як», необхідно все ретельно проаналізувати. А «інформацією до роздумів» більш ніж достатньо.

Порівняння всіх параметрів

Вартість будівництва

Переважна більшість садівників в першу чергу цікавляться саме цим питанням. Доведеться розчарувати – діапазон цін настільки великий, що визначити «на око» не вийде. Природно, що для дачника досить джерела, облаштованого з мінімумом витрат. І все-таки грошове питання необхідно залишити «на потім», так як є ряд критеріїв, які необхідно врахувати та оцінити.

Що дешевше?Але щоб було загальне уявлення про сумірності витрат, можна вказати, що в середньому свердловина «під ключ» глибиною 15 м обійдеться близько 65 000 рублів, а колодязь з таким же «зануренням» – приблизно від 42 000 до 45 000 рублів. Виходить, дешевше. Але не все так однозначно.

Специфіка робіт

Загнати на територію техніку в сезон точно не вийде. Навіть якщо і розібрати частину огорожі, то як бути з грядками, чагарниками і деревами? Бурова не проїде, а кран для встановлення бетонних кілець з великим вильотом стріли також не скрізь зможе працювати (дроти, великі дерева). Якщо і використовувати технічні засоби, то тільки в зимовий період, і то, не на кожній ділянці це можливо.

Що можна зробити вручну

  • Свердловина. Бурити самостійно, але на глибину більше 12 м пройти стовбур не вийде. Це залежить і від характеристик грунту, і від складності роботи.
  • Колодязь. Якщо із з/б кілець, то потрібно знати, що найбільш «дрібні» (діаметром до 1 м) важать близько 400 кг. Удвох-утрьох впоратися ще можна, а от з більш великими – велике питання. Перекантувати, можливо, і вийде, а встановити за місцем, навіть з допомогою талі на тренозі, досить проблематично. Інший варіант – спорудити в котловані опалубку і заливати розчин (монолітне кільце). Або робити цегляну кладку.
Читайте по темі:  Організація простору в маленькому дачному будинку

Перш ніж приймати рішення, необхідно зважити всі «за» і «проти» з урахуванням власного досвіду та можливостей в плані будівництва.

Якість води

Якщо все зроблено правильно, професійно, з урахуванням усіх нюансів монтажу, то вода буде чистою. Але хто може гарантувати, що гідроізоляція стінок колодязя з часом не погіршиться, і в шахту не почне проникати «верховодка»? Особливість дачної ділянки в тому, що навколо нього розташовані такі ж сотки, і на кожній території встановлені туалети.

Так як більшість власників – родини з невеликими доходами, то навряд чи всі вони обов’язково облаштовують «відхоже місце» за всіма правилами – септик багатокамерний, пластикова накопичувальна ємність або хоча б біотуалет. Як правило, це елементарна вигрібна яма, над якою височить традиційний «шпаківня».

Тому з точки зору екології свердловина все-таки переважніше.

Что лучше обустроить для дачи — скважину или колодец? Сравнение всех параметров и советы

Дебіт джерела

Так як розмова йде саме про дачі, то мається на увазі, що вода потрібна в основному для поливу, причому її потрібно досить багато. І ось тут виникає цікаве питання – рідина поступово відбирається, а наскільки швидко відбувається заповнення труби, шахти підземною водою? Так, неглибокий колодязь обійдеться порівняно дешево, тим більше, якщо все робити самостійно, але чи не доведеться після забору рідини півдня чекати, коли вода знову вийде на колишній рівень (статичний)?

Чи Не вийде так, що залив грядки на ½ території, і все – на сьогодні ліміт вичерпаний? Це додатковий аргумент на користь того, що не варто шкодувати 4 500 рублів на гідрогеологічне обстеження місцевості.

Особливості експлуатації

Головний недолік свердловини в тому, що вона «прив’язана» до ел/постачання. З колодязем простіше. Немає на ділянці світла – підійшов, опустив відро і набрав води. Якщо приймається рішення облаштовувати саме свердловину, то доведеться подумати і про встановлення автономного агрегату ел/харчування (хоча б невеликого бензинового, на 2 – 4 кВт).

Читайте по темі:  Внутрішня обробка лазні: варіанти і матеріали

В принципі, і в свердловину можна встановити ручний насос, в просторіччі «качок». Але при великій глибині забору води ефективність роботи зводиться до мінімуму.

Можливість самостійної очищення

Рано чи пізно, але будь джерело потребує своєрідного технічному обслуговуванні. По-перше, замулювання уникнути не вдасться, яким би якісним не був донний фільтр. Питання лише в періодичності. По-друге, внутрішні стінки також потребують очищення від нашарувань, які обов’язково з’являться в процесі експлуатації джерела.

Колодязь господар зможе почистити і сам, потрібен буде тільки 1 помічник (і для зручності роботи, і з точки зору техніки безпеки). Щодо свердловини такого не скажеш. Використовувана в подібних випадках желонка в деяких випадках якісної чистки не забезпечить. Для проведення ТО свердловини доведеться запрошувати професіоналів, використовувати насосне устаткування і багато чого ще.

Спеціалізовані організації такі послуги надають (ціна за роботу – від 6 000 рублів і більше), але складність в тому, що ще потрібно буде знайти ту, у якої є обладнання під певний діаметр стовбура. Практика показує, що не всі з них, наприклад, працюють з трубами на 110 мм.

Оформлення

Даний момент, можливо, здасться просто смішним. Але з урахуванням наших реалій потрібно бути готовим до того, що доведеться «побігати». Якщо обладнується звичайна свердловина (пісок) або риється колодязь – жодних проблем. «Запустив» – і користуйся. Але якщо мова йде про джерело артезианском (на велику глибину), то його доведеться реєструвати, а насамперед – отримати дозвіл на проведення усіх робіт.

Наводити ще можна досить багато різних аргументів, але й того, що викладено, цілком достатньо, щоб зрозуміти – рішення приймається не за чиєюсь порадою, а на основі аналізу всіх складових і специфіки власної ділянки.

Загальні висновки. Якщо глибина залягання першого водоносного шару (не «верховодки») не більше 10 м, то варто вибрати варіант «колодязь». В інших випадках – свердловина.

Власникам ділянок, на яких передбачається постійне проживання, доцільно облаштувати джерело артезіанського типу. Це обійдеться дорожче, зате будинок буде забезпечений водою протягом усього року.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...

Залишити коментар

Please enter your comment!
Будь-ласка введіть своє імя