Як і коли посадити буряк у відкритий грунт

460

Столовий буряк – така ж незамінна в кулінарії овочева культура як картопля чи морква, тому кожен городник вирощує ці коренеплоди на своїй ділянці. Крім того, що буряк дуже корисний, він ще й невибагливий у догляді, що дозволяє отримувати високі врожаї при мінімальних витратах праці. Щоб виростити гарні коренеплоди потрібно лише заздалегідь підготувати буряк до посадки і висадити насіння відповідно до вимог агротехніки. Про те, як посадити буряк правильно, ми розповімо в цій статті.

Який буряк посадити

Існує 3 різновиди буряка: цукровий, столовий і кормовий. Для вживання в їжу годиться тільки столовий, тому саме його найчастіше вирощують на дачах і в городах. Столовий буряк представлений безліччю видів і сортів, вибір яких залежить від мети застосування коренеплодів:

  • щоб отримати швидкий урожай молодого буряка слід вибирати ранні і швидко дозріваючі сорти: Перший врожай, Червона куля, Ліберо;
  • для літнього вживання підійдуть середньостиглі сорти: Мулатка, Ларка, Пабло, Смуглянка, Богема, Матрона;
  • для зберігання і вживання в зимовий сезон рекомендується вирощувати пізні сорти, здатні довго зберігатися: Борщові, Детройт, Рокет;
  • якщо віддаєте перевагу буряку з плоскими коренеплодами, то можна вибрати наступні сорти: Бордо, Беттіна;
  • найбільш насиченим бордовим кольором володіють коренеплоди циліндричної форми: Опольський, Циліндра, Мона.
    Як і коли посадити буряк у відкритий грунт

Вибір місця і підготовка насіння

Як правило, посадка буряка здійснюється відразу у відкритий грунт, тому, перш за все, потрібно вибрати відповідну ділянку. Вона повинна добре освітлюватися сонцем і бути досить родючою. Найкраще підійде суглинистий, супіщаний грунт або пухкий чорнозем з нейтральною (рН до 7) кислотністю. Що стосується попередників, то буряк добре росте після картоплі, огірків, гарбузових культур, цибулі. Бажано уникати посадки після часнику, всіх видів капусти, і зовсім не рекомендується висаджувати буряк після культур, що мають з ним загальні хвороби: морква, селера, пастернак, шпинат.

Читайте по темі:  Підготовка лози винограду до зими

Слід знати, що якість грунту має значення для всіх овочевих культур. Щоб отримати багатий урожай буряка, земля повинна містити родючий органічний шар, і для цього її потрібно удобрювати перегноєм. В дуже бідний грунт можна додатково внести мінеральні комплексні добрива. Важливо враховувати й те, що яскраві і солодкі коренеплоди формуються виключно на сонці, тому не варто садити столовий буряк в затіненому місці.

Як і коли посадити буряк у відкритий грунт

Перед тим як садити буряк на грядку, потрібно підготувати насіння. Спочатку їх заливають на добу стимулюючим розчином. Це може бути як готовий препарат, так і перевірені народні засоби: розчин харчової соди або золи (1 ч. ложка/1 літр води). Далі промивають, загортають в зволожену тканину, і витримують в теплі (не нижче 25 °C) ще 2 доби. Підготовлений таким способом посівний матеріал дає сходи приблизно через тиждень.

Коли садити

Посів буряка можна проводити 2 рази на рік: навесні і пізньої осені (озима посадка).

Оскільки культура досить теплолюбна, з весняною посадкою поспішати не варто. Краще почекати, поки грунт прогріється до глибини 10 см – зазвичай це початок або середина травня. Якщо насіння буряка висадити в ще холодний грунт, коренеплоди виростуть твердокам’яними і рано підуть в стрілку. Однак і при травневій посадці іноді трапляються нічні заморозки або похолодання. В цьому випадку врятувати урожай допомагає укриття грядки щільним матеріалом.

Як і коли посадити буряк у відкритий грунт

Озимаа посадка буряка проводиться на початку листопада, незадовго до перших заморозків. Перевага озимого посіву в тому, що він дозволяє отримати більш якісний і ранній урожай – зазвичай такий буряк готовий до вживання вже в кінці червня. Але є в ньому і недолік – дуже часто насіння за зиму вимерзають, і тоді урожай можна вважати втраченим.

Читайте по темі:  Правильна глибина посадки картоплі

Як садити

Перш ніж сіяти буряк, необхідно підготувати грядку: якщо вона була перекопана з осені, то просто трохи розпушити, розбити всі грудки і вирівняти. Безпосередньо перед посадкою в грунт можна внести органіку (перегній, пічну золу). Азотні добрива вносити не потрібно, вони погано впливають на якість коренеплодів, а у великій кількості сприяють накопиченню нітратів.

Як і коли посадити буряк у відкритий грунт

Коли грядка буде готова, можна приступати до розмітки ділянки, щоб рядки вийшли рівними і красивими. Зазвичай посадка буряка проводиться за однією зі схем:

  • однорядкова, коли відстань між рядками становить 30-40 см;
  • дворядкова – рядки розташовуються парно на відстані 15-20 см одна від одної і 40 см між парами.

Визначившись зі схемою, слід за допомогою палиці розкреслити умовні лінії, по яких будуть зроблені борозни. Глибина кожної борозни повинна становити 4-5 см. Дно борозни слід добре полити, а коли волога повністю вбереться, можна садити насіння в землю. Оскільки вони досить великі, їх краще класти в борозну поштучно на відстані 8-10 см. Потім борозни засипають землею, і більше не поливають.

Як і коли посадити буряк у відкритий грунт

Буряк добре переносить пересадку і легко вкорінюється, тому іноді його вирощують через розсаду. При цьому способі відпадає необхідність в проріджуванні, крім того, він дозволяє отримати урожай набагато раніше. Насіння на розсаду потрібно висівати приблизно за місяць до передбачуваної дати пересадки в грунт. Принцип посадки той же, тільки відстань між борознами зменшується до 5-6 см, а насіння сіють на відстані 3-4 см один від одного. Коли у сіянців з’явиться чотири листочка, розсаду можна пересаджувати на грядку.

Догляд за культурою

Догляд за буряком складається з наступних заходів: прополок, розпушувань, проріджування сіянців, поливів і підгодівлі. Якщо грунт був удобрений перед посадкою перегноєм і золою, то останній пункт (підгодівлі) можна опустити, так як дефіциту калію і азоту сіянці не матимуть.

Читайте по темі:  Як правильно робити щеплення яблуні навесні

Як і коли посадити буряк у відкритий грунт

Як тільки почнуть з’являтися сходи, необхідно стежити за станом грунту, і в міру висихання верхнього шару проводити поливи. Коли рослини зміцніють і почнуть нарощувати коренеплоди поливати потрібно тільки по мірі необхідності. Останній полив проводиться не пізніше ніж за 3 тижні до збору врожаю. Розпушування міжрядь і прополка бур’янів проводяться після кожного поливу.

Оскільки насіння буряка являє собою супліддя, то в будь-якому випадку сходи потрібно проріджувати не менше 2 разів у міру зростання сіянців. Перший раз це роблять у фазі 2 справжніх листків, а потім ще раз, коли у розсади з’явиться 4-5 листочків. Відстань між рослинами має становити 7-10 см. терміни збирання буряка залежать від сортових особливостей, але в будь-якому випадку не варто тримати коренеплоди в землі довше середини жовтня.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...

Залишити коментар

Please enter your comment!
Будь-ласка введіть своє імя