Як пересадити виноград

73

Бувають ситуації, коли необхідно пересадити вже дорослий виноград на нове місце. Щоб зробити це і не нашкодити рослині, потрібно прислухатися до досвідчених садівників. Всі дії повинні бути чітко за інструкцією. Тільки вивчивши всі особливості, можна приступати до пересадки.

Будова кореневої системи винограду

Перед тим, як викопувати рослину, потрібно вивчити будову його кореневої системи. Це потрібно, щоб не пошкодити коріння, який необхідний для доставки води і мінералів і для запасання поживних речовин, одержуваних в процесі фотосинтезу. Якщо зачепити його лопатою, рослина не зможе отримувати все необхідне для росту і загине.

Будова кореневої системи залежить від способу вирощування винограду. Якщо він був посаджений з насіння, з’явиться сильно виражений головний корінь, від якого йдуть невеликі відгалуження. Це вважається найкращим варіантом для куща, хоча таке трапляється вкрай рідко. Розмноження таким чином виробляють тільки для виведення нових сортів.

Як пересадити виноград

У садівництві використовують кущі винограду, що вирощені за допомогою зелених або здерев’янілих живців, тому коренева система – мичкувата. Головний корінь слабо виражений, що відходять бічні корені розвиваються однаково. Від кожного відходять ще кілька коренів, від яких нові відгалуження. Коріння розростаються в різні боки, тому викопати їх без пошкоджень дуже складно. Подібним чином кореневої системи дозволяє отримувати врожаї винограду протягом 100 років.

Ще один варіант кореневої системи вийдуть, якщо рослина було отримано відводками. Найчастіше таке відбувається, коли доводиться замінювати висохлий кущ на винограднику. Отводка розташовується в грунті горизонтально, на ній утворюються вузли. З кожного вузла розвивається кілька бічних коренів, від яких коріння другого порядку, третього і так далі. Коренева система займає великий простір, її легко зачепити і практично неможливо пересадити на нове місце.

На розвиток корінців впливає глибина, на яку кущ був посаджений. Глибина потрібна невелика, це дасть рослині необхідний кисень і буде розвиватися тільки підстава. Це забезпечує доступ до мінеральних речовин і підвищує врожайність. У разі глибокої посадки з’являється безліч точок зростання, коренева система послаблюється. Пошкодження часто виявляються згубними, тому краще за все не пересаджувати такий кущ.

Вагомі причини для пересадки винограду на нове місце

Пересаджування винограду вкрай небажано, кущ може не прижитися або отримати травми під час «переїзду». Виробляти пересадку можна в тому випадку, якщо:

 • Доводиться переїжджати і не хочеться залишати рослина;
 • Необхідно провести перепланування ділянки;
 • Кущ не розвивається чи ні плодів;
 • Місце для посадки було вибрано неправильно, близько до інших рослин.

Важливо! Не варто турбувати рослину без серйозних причин. Навіть в перерахованих вище ситуаціях краще подумати і знайти спосіб залишити виноград на своєму місці.

Рекомендовані терміни

Пересаджувати виноград можна навесні і восени, так вище ймовірність, що рослина продовжить рости і плодоносити. Досвідчені рослинники виділяють терміни посадки в залежності від процесів, які відбуваються в рослину в певний період. Вони рекомендують розпочати підготовку до пересадки влітку, щоб виноград встиг зміцніти і зміг дати урожай.

Читайте по темі:  Чим обробляють баклажани: захист від хвороб і шкідників

навесні

Навесні кущі пересаджують рано, поки ще не з’явилися бруньки. Точні дати складно визначити, в різних регіонах це відбувається в різний час. На півдні Росії пересаджувати виноград можна вже в кінці березня, в середній смузі, в тому числі і в Підмосков’ї, пізніше – на початку квітня, в північних регіонах краще починати в кінці квітня. Саме в цей період земля прогрівається до + 8-10 ° С і коріння винограду починають рости, що дозволяє їм прижитися в новому місці.

З метою пробудження кореневої системи її зігрівають. Для цього в заздалегідь викопану яму ллють гарячу воду, коли вона вбереться – висаджують рослину, закопують корінь і присипають землею втечу. Це допомагає пригальмувати зростання надземної частини, завдяки чому біля коріння є час зміцніти і вирости.

Як пересадити виноград

восени

Щоб пересадити рослину восени, протягом 1-2 місяців перед цим його потрібно підгодовувати мінералами, особливо – калієм і фосфором. В кінці серпня треба прищипнуть пагони, щоб поживні речовини йшли в корінь. Нове місце повинно бути добре освітлено і бути захищеним від холодних осінніх вітрів.

Пересадка проводиться після листопаду. Зазвичай це відбувається в вересні – на початку жовтня, в залежності від регіону. Важливо звернути увагу на погоду. Щоб виноград без проблем перебрався на нове місце, буде потрібно близько 2 тижнів без заморозків і сильних північних вітрів. Якщо ж погодні умови не радують, можна вкрити рослина Спандбонд.

вплив віку

Від віку куща залежить розмір кореневої системи. Чим старше рослина, тим більше у нього бічних коренів, які можна випадково пошкодити, і тим глибше потрібна посадкова яма.

дворічний

Кущ, що два роки просидів на одному місці, має досить розвинену кореневу систему. Так як вона найчастіше розростається в сторони, обкопувати виноград потрібно на відстані 30-40 см, а в глибину не менше 60 сантиметрів.

При посадці викопується яма 50-60 см в довжину, ширину і глибину, на дно вкладається дренажний шар 20-25 см, потім пісок, торф, перегній і звичайна земля разом. Тільки після цього туди поміщають заздалегідь підготовлений саджанець.

Як пересадити виноград

трирічний

Трирічний виноград має коріння довжиною до 90 сантиметрів. Щоб не пошкодити їх, необхідно викопувати рослину на відстані 50 см від основи, а в глибину на 70-80 см. Важливо зберегти великі коріння, які знаходяться на глибині 60 см.

Посадкова яма також повинна мати дренажний шар і суміш землі для кращого росту коренів. Саджанець варто підв’язати до опори, а перед посадкою обрізати до 4 очок.

Читайте по темі:  Обираємо найкращі сорти помідорів для посадки в Україні

Чотирирічний або п’ятирічний

Виноград, якому 4 або 5 років, не можна викопати, не зачепивши коріння. Обкопувати краще на відстані 50-60 см від підстави, а в глибину так, як і трирічний. Більшість дрібних корінців ушкодяться лопатою, але найбільші залишаться і продовжать рости.

Старий

Кущ, що росте 6-7 років на одному місці, вкрай не рекомендується чіпати. Викопати його без пошкодження кореневої системи неможливо, отримані травми не дозволять йому прижитися. Найкраще в такому випадку перенести виноград отводком. Один з недоліків цього способу – тривалість. Урожай з’явиться через 3-5 років, перші два роки з яких відведень буде відділятися від куща, а решту часу – звикати до нового місця.

Як пересадити виноград

Ще один варіант – катавлак. Цей спосіб рекомендують люди, які багато років займаються виноградом. Навколо рослини роблять невелику яму, щоб звільнити коріння. Найбільші виводять горизонтально на глибині 20-25 см від поверхні. Пагони, отримані таким чином, дають урожай через 1-2 роки.

Правила і процедура пересадки

Щоб після пересадки виноград прижився, необхідно слідувати інструкції. Пересаджувати дорослу рослину не так складно, головне – правильно вибрати місце і заздалегідь підготувати його. Виноград не саме вимоглива рослина, але і тут важлива наявність постійного освітлення, кущ не повинні загороджувати інші дерева. У заболоченій грунті коріння рослини не зможуть отримувати мінеральні речовини, тому краще уникати подібних місць.

Важливо! Посадкову яму готують за місяць-два до пересадки. Якщо цього не зробити, земля осяде і корінь буде глибше, ніж необхідно.

Розміри ями визначаються віком рослини – чим кущ старше, тим ширше повинна бути яма. Глибина залежить від складу грунту. У легкому грунті рослина можна садити на відстані 50-60 см від поверхні, а в тяжкому – на 70-80 см.

Викопавши яму, можна укладати дренажний шар. На дно ями укладають шар щебеню або битої цегли, слідом шар поліетиленової плівки. Наступний шар – земля, змішана з перегноєм і торфом в рівній кількості. Туди ж можна додати 200 грам суперфосфату, 70-90 г сірчанокислого амонію і пару лопат деревної золи.

Наступний крок – пересадка винограду. Існує 3 способи це зробити:

Як пересадити виноград

 1. Перевалка (коріння з повним грудкою землі);
 2. З частковим грудкою грунту
 3. Без грунту.

Перший спосіб використовується частіше за все, так як дозволяє перенести коріння практично без пошкоджень. Щоб перенести виноград таким чином, він повинен бути не старше 2-3 років. В іншому випадку є ризик зачепити кореневу систему і погубити рослина. Щоб виконати пересадку, необхідно:

 1. Перестати поливати кущ за 3-4 дня до пересаджування;
 2. Обрізати лозу до 3-5 нирок залежно від віку. Чим старше рослина, тим сильніше його необхідно обрізати;
 3. Виноград обкопати на відстані 40-70 см від основи куща, діяти потрібно акуратно, щоб більшість коренів залишалися недоторканими;
 4. Рослина дістати разом з землею, особливо довге коріння обрубати лопатою;
 5. Кущ разом із земляною грудкою перенести в підготовлену яму, заповнити щілини землею і утрамбувати;
 6. Полити водою і присипати торфом.
Читайте по темі:  Правильна обробка картоплі перед посадкою

Після цього важливо забезпечити правильний догляд за рослиною і стежити за його станом, в разі потреби підгодовувати.

Як пересадити виноград

Другий спосіб відрізняється підготовкою рослини – воно рясно поливається. Перші пункти однакові, потім виноград потрібно дістати і позбутися від більшої частини землі, збиваючи її лопатою. Пошкоджені і маленькі коріння обрізаються, місця зрізів обробляються садовим варом. Решта коріння поміщаються в яму і закопуються.

В останньому випадку необхідно повністю позбутися від землі, вибираючи її руками. Це займає багато часу і рослині після такої процедури складніше адаптуватися на новому місці.

Як доглядати після пересадки

Важливий пункт – догляд після пересадки. Ослаблений кущ винограду вимагає особливої турботи. Від поливу і підгодівлі залежить, чи приживеться рослина і як скоро зможе плодоносити.

полив

Залежно від терміну посадки, вода потрібна різної температури. Восени грунт тепла, тому додатково гріти воду не варто, а навесні її температура повинна бути теплою.

Поливати кущ слід в межах лунки – на відстані 20-30 см від підстави. Рослина легше переживає посуху, ніж надлишок вологи, тому перший час потрібно поливати один раз в 1-2 тижні по 3-5 відер. Точна кількість залежить від температури навколишнього середовища. Через місяць частоту поливів скорочують до 1-2 разів на місяць.

Важливо! Коли виноград оговтається і почне цвісти, його перестають поливати на час цвітіння, щоб запобігти осипання суцвіть.

підживлення

Підгодовувати рослину необхідно раз 1-2 роки. Після пересадки грунт поруч перекопують разом з гноєм. В кінці вересня або на початку квітня в землю вносять калій і фосфор. Раз в 3 роки грунт поливають розчином з 300 г деревної золи на 10 літрів води. Цього достатньо, щоб ослаблене рослина відновилося і дало плоди.

Підготовка до зимівлі

Потерпілий виноград особливо потребує захисту взимку. Його вкривають сосновими гілками, очеретяними матами або тирсою, інші методи можуть нашкодити рослині. Як тільки температура опуститься до -15 ° С, його знімають з опори, притискають до землі і накривають.

Профілактика хвороб та шкідників

Перед набряканням бруньок виноград обприскують 3% розчином мідного купоросу для захисту від гризунів. Як тільки з’являються молоді листочки, лозу обробляють фунгіцидом, а перед цвітінням – серосодержащими препаратами.

Влітку виноград обробляють кожні 3 тижні, використовуючи протигрибкові препарати. В середині літа – фунгіцидами.

Перед тим, як укрити рослини на зиму, їх обробляють 3% розчином мідного купоросу.

Як пересадити виноград

поширені помилки

Основні помилки, які допускають садівники:

Пересаджування винограду старше 7 років;

 • Пересаджування рослини пізньої осені чи ранньої весни;
 • Пересадка на місце, де був виноград;
 • Відсутність нормального догляду;
 • Надмірне пошкодження кореневої системи лопатою.

Пересадити виноград не так складно, особливо, якщо слідувати правилам. Але треба пам’ятати, що це сильний стрес для рослини і не варто його чіпати без вагомих причин. Якщо все ж довелося перенести кущ, важливо правильно поливати його, удобрювати і вкривати на зиму.

Оцініть, будь ласка, статтю!

Не дужеТак собіПідійдеДобре!Супер! (Пока оценок нет)
Завантаження...

Залишити коментар

Please enter your comment!
Будь-ласка введіть своє імя